N°. 4808. A0. 1^75. Vrijdag 15 October. PRIJS DEZER COURANT: Vopr Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post......r1.40, Aüondertyke Nommars0.02. II'/ Ml, ll.l" i II iI'. I i i ll.llll II 1 'Ol 11 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS REE ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedère regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 14 October. Onder de minste inschrijvers voor goederen, bestemd voor de marine in Indië, komt voor de firma J. Clos en Leembrugge alhier, voor kar doessaai, ƒ1801.25. Door de Commissie voor het geneeskundig Staatsexamen is hel getuigschrift voor het 1ste gedeelte uitgereikt aan den heer F. W. Groten dorst, milit. student. De minister van oorlog brengt ter kennis, dat de sedert 1871 opgegraven gebeenten van de op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde Neder- landsche onderofficieren en mindere militairen op Woensdag 27 October met militaire eerbewijzin- gen op het kerkhof te Ginneken zullen worden bygezet. Aan oud-stryders van de Citadel en be langstellenden, die deze plechtigheid wenschen bij te wonen, zal te Breda de gelegenheid worden gegeven, zich bij den stoet aan te sluiten. De plechtigheid zal te twaalf uren aanvangen. Het stoomschip Torrington, van Java naar Rotterdam, is 12 October te Suez aangekomen. Behalve de reeds genoemden zijn in Den Haag voor het hoofdonderwijzers-examen gisteren geslaagd de heerenH. P. Tempelaar en J. S. Theunissen uit Rotterdam en L. Vermaas uit Hillegom. - Tot leden der prov. staten van Overijsel zijn verkozenin het hoofdkiesdistrict Enschedé, de heer G. Jordens, te Haaksbergen; in het hoofd kiesdistrict Oldenzaal, Mr. E. J. L. Van Sonsbeeck, advocaat te Zwolle; im het hoofdkiesdistrict Raalte moet eene herstemming plaats hebben tussehen de heeren G. Küvers, te Hellendoorn, en Mr. J. E. C. D. IJssel de Schepper. Blijkens het voorloopig verslag over de Oo^t-Indische begrooting van 1876, werd door ver scheidene leden tevredenheid betuigd dat de vrees, die men bij de optreding van het Kabinet, ook naar aanleiding van de bekende verklaring van den minister van binnenlandsche zaken, had kunnen koesteren voor 't intreden van een tijdperk, zoo niet van achteruitgang, dan toch van stilstand in Indië, zich niet had verwezenlijkt. Men verheugde zich, dat de minister van koloniën op vroeger gelegde grondslagen voortbouwde en blijken gaf, zooveel mogelijk tot verbetering van de Indische toestanden te willen medewerken. Door andere leden werd over den algemeenen loop van zaken in Indië een minder gunstig oordeel uitgesproken. Vrij algemeen was men huiverig de aangevraagde 3 ton voor de havenwerken te Batavia toe te staan, als aanvraag van eene uitgaaf op 16 en in het geheel op 29 millioen geraamd. Andere leden betoogden de noodzakelijkheid van den aanleg der haven in 't belang van handel en scheepvaart. Met leedwezen werd de tegenspoed geconstateerd ten aanzien der werken tot beveiliging van Batavia en Samarang tegen overstrooming.Over spoor wegaanleg had eene uitvoerige gedachtenwisseling plaats, en men wilde exploitatie van Staatswege niet als uitgemaakte zaak beschouwd hebben. Ook voor particulieren aanleg deden zich stemmen hooren. De opheffing der panljensdiensten werd aanbevolen, zoomede de aanmoediging der vrij willige koffiecultuur onder de inlanders, en ver hooging van den inkoopprijs, waartegen anderen bezwaar hadden, als zijnde 14 per picol over 't algemeen, hun inziens, voldoende. Door het departement 's-Hertogenbosch der Maatsch. tot nut van 't algemeen is besloten aan de Kon. school voor nuttige en beeldende kunsten aldaar jaarlijks twee prijzen, ieder van 50, uil te loven voor de compositie, als één voor de schilderkunst en één voor de boetseerkunst, over gebracht in pleister. De Maatschappij heeft daarbij hel beding gemaakt, dat de bekroonde stukken het eigendom zullen worden van het departement. t— Door Z. K. H. Prins Hendrik is tot pachter van het door hem te Port Said gestichte hotel aangesteld de heer Meyer, thans werkzaam in Brack's Doelen-Hotel te Amsterdam. De heer Meyer zal zich in Augustus van het volgende jaar met het benoodigd personeel derwaarts begeven. De andere diensten in het hotel zullen door Ara bieren worden verricht. Naar men verneemt bestaat het voornemen om het bataljon mineurs en sappeurs van Utrecht naar Arnhem over te plaatsen, terwijl alsdan het garnizoen te. Utrecht met veldartillerie zal ver meerderd worden. Tweede Kamer. Bij de voortzetting der discussie over de rechterlijke wetten werd met 35 tegen 31 stemmen verworpen een amen dement van den heer Smidt, om den zetel van het hof voor de drie noordelijke provinciën te Groningen te vestigen in plaats van te Leeuwar den. Het geheele artikel tot vermindering der elf hoven op vijf, met bepaling hunner zetels te 's-Hertogenbosch, Arnhem, Den Haag, Amsterdam en Groningen, is daarna zonder stemming goed gekeurd. Eeo amendement van den heer Van Eek tot vermindering van het getal der raadsheeren conform de wet van 1849 welke de regeering voorstelt in te trekken is verworpen met 46 tegen 24 stemmen. Men is gevorderd tot art. 8. Morgen te een uur voortzetting. De opperwachtmeester Arts en de fourrier Reinold van liet reg. veld- en de sergeanten De Haak en Londo, respect, van het 1ste en 3de reg. vesting artillerie, zijn aangewezen om Ie reke nen van 1 Januari voor den tijd van een jaar ter beschikking te worden gesteld van de Neder- landsche hoofdcommissie voor de te Philadelphia le houden wereldtentoonstelling, De kapt. W. Rooseboom, van den generalen staf, is te rekenen van 1 Nov. benoemd tot leeraar aan de krijgsschool voor officieren te Breda. Aan den opzichter van rundvee H. Kooy, te Haarlem, is met ingang van 18 dezer de ge meente Alphen als standplaats aangewezen. Bij beschikking van den, minister van finan ciën is in de achtste klasse gerangschikt liet kantoor der in- en uitgaande rechten en acc. en voor de ontvangst der haven- en sehutgelden op hel kanaal van Walcheren voor alle vaartuigen te Vlissingen, waaraan bij kon. besluit van den lOden October is verbonden een traclement van f 1200 's jaars en eene jaarlijksche vergoeding voor bureelkoslen van 300. ,(r Z. M. heeft den telegrafist 1ste klasse bij den rijkstelegraaf E. R. Alings uit 's rijks dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag had de wijnkoopers- knecht d. R., terwijl hij, zich huiswaarts begevende, op den Nieuwen Rijn tegen eenhoorn even rustte, het ongeluk een zenuwtoeval te krijgen, zoodat hij voorover in het water viel. Door spoedige hulp van eenige personen werd hij naar zijne woning vervoerd. Gistermiddag te twee uren is onder de gemeente Zoeterwoude opgehaald het lijk van het zevenjarig zoontje van den landbouwer S. Het kind is waarschijnlijk spelende te water geraakt. Op de Dinsdag te Noordwijk gehouden ringryderij met paard en tilbury is de prijs be haald door P. De Wit, de 1ste premie door A. Zonneveld, 2de premie door W. Van Lierop, 3de premie door P. Van der Plas, 4de premie door B. Zandbergen. Op de Damiddag-harddraverij, door paarden die nooit een prijs gewonnen hadden, werd, ten gevolge van de naar het oordeel der commissie willekeurige handelwijze van den pikeur H. Blonk, rijdende het paard David van C. Ouds hoorn te Hazerswoude, overeenkomstig het regle ment de prijs niet uitgereikt, en de premie toe gekend aan het paard Piet, van den heer J. Kaptein, bereden door P. Kaptein. Te Noordwijkerhout is door den ge- meenteraad besloten, dit jaar evenals gewoonlijk de kermis te doen plaats hebben. Buiten de Tolsteeg te Utrecht sprong gisteren een huisvader in den Singel, ten gevolge van onophoudelijke oneenigheden met zijne vrouw. Toen de huisvrouw haar man in het water zag, begon zij zoo vreeselijk te schreeuwen, dat onmid dellijk hulp toeschoot. De mismoedige echtgenoot werd op het droge gehaald, maar verkeert in zorgwekkenden toestand. Gisternacht ontstond te Arnhem een begin van brand in de slaapkamer van den krui denier H.! H. in de Jansstraat. De oorzaak ligt waarschijnlijk in het springen van een nachtlicht, dat op een tafeltje nabij het ledikant was ge plaatst. Eenige kleedingstukken zijn geheel, een paar dekens gedeeltelijk verbrand. De vrouw werd eerst wakker, toen ;zij reeds eene brandwonde aan den linkervoet had bekomen. H. H., daarop ontwakende, heeft bjj het blusschen de vingers der rechterhand dermate verbrand, dat heelkun dige hulp moest worden ingeroepen. De „Arnh. Ct." vestigt de aandacht op een verschijnsel dat wel waard is, het onder de aandacht van het publiek te brengen. Een doosje zoogenaamde Zweedsche lucifers, die geacht worden slechts te ontploffen, wanneer zij over den zijwand van de doosjes worden gestreken, ontplofte door een lichten schok: op een afstand van een halven meter werd dit gesloten doosje geworpen op een tafelkleed, en oogenhlikkelijk sloeg er de vlam uit en waren de koppen van alle lucifers verbrand, terwijl het omhulsel zelf heet was ge worden. Voorzichtigheid is dus aan te raden bij het gebruik en bij verzending der zoogenaamde niet- gevaarlijke lucifers. Onder het opzicht van den kapitein J. F. G. Van Houlum en in tegenwoordigheid van den generaal F. A. T. Delprat en twee andere officieren, ging Dinsdag-namiddag op de Maas voor Brielle een torpedo af, geladen met 200 kilo kruit en 10 meter diep liggende. Drie meter be zijden de torpedo lag een oud schip, dat, ofschoon er een breede kolom water naar hoven kwam, bijna geen letsel kreeg. Van de elf torpedo's die de geladeneomringden en met zand gevuld waren werden stukken afgeslagen. Men heeft met het laten springen van de geladen torpedo ten doel gehad den afstand te leeren kennen, waarop de torpedo's van elkander moeten liggen om een schip te beletten binnen te komen. Een heer uit Kerkrade las onlangs in een Duiteche'courant dat een zekere firma te Leipzig tegen inzending van 2 thaler of 6 mark een recept zou toezenden, om onaangename droomen te voorkomen. De man zond dadelijk per post de 2 th. en ontving Zaterdag uit Leipzig een smal

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1