LEIDSCH T)A(tBLAD. N°. 4807. Donderdag A0. 1875. 14 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden........^...'7.. f 1. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENT1EN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 October. j JjDoor de Commissie voor het geneeskundig Staatsexamen alhier is heden tot arts bevorderd de heer W. J. J. Zuur, offlcier-van-gezondheid lste klasse. 5.De „Herinneringen in proza en poëzie aan het 300-jarig gedenkfeest der Leidsche academie door Mr. P. Brooshooft", bij den uitgever J. Rinkes Jr. te Arnhem verschenen, schetsen aan het publiek, in het bijzonder de oude en jonge studenten-wereld aangeboden, kunnen den bezoekers der Leidsche feesten het genotene in het geheugen terugbren gen en hun een tastbare herinnering zijn aan die schoone dagen. Van de inhaling der reünisten en van het reünie-diner wordt in poëzie, van den maskeradedag in proza gewag gemaakt op humo ristische wijze en in een levendigen stijlhet ontstaan der Leidsche academie op de wijs van „Marchande de marée" etc. bezongen; ook het feestterrein, het bal der studenten sociëteit, de fancy-fair en het vauxhall en bal van Sempre Crescendo herdacht, en het amusante hoekje met een „Mixed_ pickle" besloten. Het diploma voor het eerste natuurkundig examen is uitgereikt aan de heeren Polak en Butner. Voor de akte van hoofdonderwijzer werden gisteren in Den Haag 10 candidaten toegelaten, 1 trok zich terug en 6 werden afgewezen. Toege laten de heereriG. Adams en \V. Beek uit Den Haag, I. Dammers uil 's-Gravesande, J. E. Van Duyneveldt uit Den Haag, J. Duitsch uit Vrijen ban, J. Evers uit Delft, G. L. Hansen uit Den Haag, J. Metzelaar uit Delft, P. J. Teebaal en A. VV. Vaandrager uit Den Haag. Met het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Nieuwediep, zijn 10 dezer te Suez aange komen vijftig man der equipage, door genoemd stoomschip gered van het op Parkins Rocks ge strande Engelsche stoomschip Medina. De Voor tvaarts arriveerde den llden dezer te Port Said en vertrok den volgenden dag via Napels; de Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, is 11 dezer Gibraltar gepasseerd; ie Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwediep, is 12 dezer Dungeness gepasseerd. Maandag-ochtend vertrok van Amsterdam Zr. Ms. ramschip Buffel, bemand rnet een deta chement schepelingen, onder bevel van den luit.- ter-zee lste kl. Joekes, om naar Willemsoord te worden overgevoerd. De ketels vao dezen bodem zijn vernieuwd en vergroot, waardoor men mag verwachten dat het stoomvermogen en dientenge volge de vaart zullen verbeteren en dus de uit muntende eigenschappen, die deze bodem als ramschip vooral door groote handelbaarheid en zeewaardigheid reeds bezit, nog zullen worden verhoogd. Te Amsterdam is eene Maatschappij opge richt, onder de benaming van Transvaal Tobacco Company. Hel doel der Maatschappij is in de Zuid-Afrikaansche republiek tabak aan te kweeken, te bewerken en uit te voeren. Gisteren is de persoon, die in het Transvaalsche met het toe zicht op de werkzaamheden werd belast, vertrok ken. Men stelt zich voor, binnen weinige maanden monsters aan de Amsterdamsche markt te brengen. Omtrent het diner, dat te Amsterdam zal worden aangeboden aan den president der Zuid- Afrikaansche republiek, wordt medegedeeld, dat reeds nagenoeg een honderdtal personen zich daartoe hebben aangemeld. Daaronder zijn er van elders en vele vertegenwoordigers van invloedrijke corporatiën en wetenschappelijke instellingen. Ver moedelijk zal het feest op 27 dezer kunnen plaats hebben. In de Maandag-avond te Amsterdam gehou den vergadering van het Comité met de houders van Obligatiên Paul en Pacific spoorweg 2de seclie en 1869er waren door ongeveer 50 personen van de 2de seclie 516,000 dollars en van de 69ers 1,424,000 dollars vertegenwoordigd. De voorzitter, Mr. Aug. Philips, onderwierp het aanhangige regelingsplan, door de twee commissiën in over leg met het comité gewijzigd, aan het oordeel der vergadering, welke het, na eenige discussie, met groote meerderheid heeft aangenomen. Het comité zal nu de noodige maatregelen nemen om de overeenkomst ten uitvoer te leggen, en na de goedkeuring van de meerderheid van certiGcatenhouders twee trustees in Amerika be noemen. Te Luxemburg zijn vier landgenooten be kroond, en wel de heeren Landré en Glinderman te Amsterdam, rnet eene zilveren vergulde med. (lste klasse) voor hunne verticale stoommachine (Hastkin's patent), een zilv. med. voor hunne gier- pomp en eene zilv. med. voor Corbett's wanmolen de heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, voor kaas, met eene zilv. med.; de generaal-majoor Smits, bronzen med., voor vruchten en producten (o. a. een groote komkommer) van het Kon. Mi litair Invalidenhuis Bronbeek; en de heer Dr. L. Mulder, te Arnhem, bronzen med., voor de onder zijne redactie verschijnende „Landbouw-Courant" met „Bijblad." De pastoor-deken te Maastricht, de heer F. X. Rutten, is benoemd tot kamerheer van Z. H. den Paus. In de zitting der Tweede Kamer van gis teren zijn ingekomen twee nadere adressen van den heer Bullman tot rectiücalie van sommige beweringen in hel rapport der Commissie over de verkiezing te Haarlemmermeer. Daarna kwam dat rapport en de conclusie van de meerderheid en de minderheid in behandeling. De heeren Viruly Verbrugge, Godefroi, Van Eek en De Bieberstein bestreden de conclusie tot toelating van den heer Van Heemstra, hoofdzakelijk op grond van de onwettige instelling der onderdistricten Sloten en Sloterdijk, waardoor bovendien invloed op den uitslag der verkiezing is of kan zijn uitgeoefend. In de gemeente Sloten hebben 40 kiezers niet gestemd. Waarom? Misschien juist om de split sing; sommigen reden het bureel te Sloterdijk voorbij en konden misschien geen tijd of gelegen heid vinden orn te Sloten, waar zij waren inge deeld, te stemmen. Rekent men nu die 40 niet- stemmers mede, dan zou er door 1131 kiezers gestemd zijn en de volstrekte meerderheid van 566 stemmen zou dan niet door den heer Van Heemstra zijn verkregen. De heeren Saaymans Vader, Luyben, De Jonge, Teding van Berkhout, Haflmans en Mes- schert van Vollenhoven bestreden dat gevoelen. De kieswet beoogt vergemakkelijking der stemmingen. Maar ook, al moest toegegeven worden dat splitsing niet volkomen wettig was, dan nog was hier ge heel ter goeder trouw gehandeld en is er geen invloed op den uitslag ten gunste van den tegen- candidaat mogelijk geweest. De stembriefjes kunnen niet ongeldig zijn omdat zij in twee, in plaats van in ééne bus geworpen te zijn. De begrooting voor buitenlandsche zaken, dienstjaar 1876, gaf by het onderzoek in de af- deelingen der Tweede Kamer aanleiding tot een aantal opmerkingen en vragen. In al de afdeelin- gen werden de verwikkelingen met Venezuela besproken en naar inlichtingen daaromtrent ge vraagd onder het uiten van den wensch dat door het beleid der regeering die verwikkelingen in der minne zullen worden uit den weg geruimd. In ééne sectie werd gevraagd wat de regeering tot dusver gedaan heeft om, bij tractaten met vreemde mogendheden, de uitleverings-verplichtin- gen ook tot de koloniën uit te breiden, daar mis dadigers maar al te dikwijls in vreemde koloniën een veilig toevluchtsoord zoeken en vinden. Ver der werd aangedrongen op spoedige overlegging van het tractaat betreflende de aansluiting van den Ned.-Westphaalschen spoorweg ter beoordee ling van het aangevraagd subsidie. De onlangs in Engeland ingevoerde wettelijke maatregelen tegen onzeewaardige schepen werden onder de aandacht der regeering gebracht. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de be moeilijking in Pruisen van Nederlanders die som mige nationaliteitsbewijzen missen, zoomede betref fende de herhaaldelijk vernomen klachten over gewelddadigheden door Engelsche tegen Neder- landsche visschers gepleegd. Nog werd de aandacht der regeering gevestigd op feiten bij het aanwerven in het buitenland van vrijwilligers van ons Indisch leger en op het protectionistisch streven dat zich meer en meer in Duitschland openbaart. Sommigen leden be vreemdde de benoeming van een raad-adviseur hij het departement, doch van andere zijde werd daartegen ingebracht dat die benoeming geschied was ten einde den minister te raadplegen bij de onderhandeling over punten van internationale wetgeving, zoodat sommige leden hunne ingeno menheid betuigden over de benoeming daartoe van iemand, die zich op dit gebied een zoo welver dienden naam heeft verworven. Bij de behandeling der onderdeelen werd in het algemeen op de uitzetting der uitgaven gewe zen en daartegen door sommige leden ernstig be zwaar gemaakt. Vrij algemeen werd er op aange drongen dat de diplomatieke post te Lissabon weder zou worden vervuld met het oog op onze handelsbetrekkingen met Portugal. Tegenover het bezwaar in twee afdeelingen tegen de tractemenlsverhooging van den gezant in Rus land, werd die vermeerdering op grond van de hoogst kostbare levenswijze in Petersburg onder steund. Men juichte het toe dat Indische ambtenaren gedetacheerd worden in de betrekking van consul. Tweede Kamer. Op voorstel van den Voorzitter is na discussie besloten drie rechter lijke ontwerpen te behandelen in deze volgorde: 1®. havenwet, 2®. wijziging van art. 84 rechter lijke organisatie, 3°. intrekking der wet van 1849. Vooraf zijn de algemeene beraadslagingen geopend over de drie ontwerpen te zamen. Daarbij hebben de heeren Gratama en Van Houten de ontwerpen bestreden, terwijl de heeren Bergman, Van Rap- pard, Godefroi, De Vries en Des Amorie van der Hoeven om verschillende redenen de aanne ming aanrieden. De minister van justitie eindelijk heeft eveneens de ontwerpen verdedigd, die, bij aanneming, spoediger verbetering van het lot der lagere rechterlijke ambtenaren ten gevolge zullen hebben. Morgen voortzetting. Met gunstig gevolg is heden in Den Haag het hoofdonderwijzers-examen afgelegd door de heeren: Bakker te Katwijk a. d. Rijn, Hubregtse en Segaar te Leiden, en Sieswerda te Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1