voor die gemeente opgetreden de heer A. De Priester, hoofdonderwijzer aan de openbare school te Dwarsgracht. Naar men verneemt zullen het volgende jaar adelborsten voor het corps mariniers aan het Instituut voor de marine geplaatst worden. Het diploma voor het eerste natuurkundig examen is uitgereikt aan de heeren Swart en Stheeman. Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Vandevelde, is den 3den dezer te Batavia aangekomen. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de volgende ambtenaren bij den dienst der posterijen hunne functiën zullen uit oefenen als volgt: de commies 2de kl. E. YVüp- perman ten postk. te Amsterdam, de commies 2de kl. J. H. De Boer op het spoorweg-postkantoor Amsterdam-Emmerik-Bentbeim. De ritmeester K. J. D. "Wijnhoff is van het 2de bij het 1ste reg. huzaren te Haarlem over geplaatst. De luit.-ter-zee 2de kl. J. J. De Bruyne, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. schroet- stoomschip Kijkduin, in "West-Indië, en de luit.-ter- zee 2de kl. E. ICempe, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op nonact. gesteld; de off.-van-gez. 2de kl. Y. Bakker, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te "Willemsoord en gedet. aan boord van Zr. Ms. instructievaar tuig Ternate, wordt met den llden dezer over- gepl. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria. Z. M. heeft aan F. G. Boyers, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel. en acc. te jBoxtel, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft benoemd tot adsp.-ingen. van den waterstaat den civiel ingen. H. F. Beyerman. Gemengd Nieuws. Gisteravond hield de studenten-gym- nastiek-vereeniging Arena Studiosorum in het ge bouw op de Pieterskerkgracht, opgeluisterd door de muziek der dd. schutterij, hare eerste vergadering. Nadat de nieuwe leden waren ingeschreven en eenige werkzaamheden uitgevoerd, vertrok men in op tocht met de muziek voorop naar de hulp-socië teit in de Vrouwensteeg. Aan nieuwsgierige blikken van hen die zich reeds in de armen van Morpheus hadden geworpen, doch door deze nachtelijke wan deling in bunne rust werden gestoord, ontbrak het hier en daar voor de ramen van hen waar de stoet voorbijtrok geenszins. Gisteravond omstreeks halftwaalf is tusschen Amsterdam en Weesp een rijtuig te water geraakt, waarin zes personen en een nog zeer jong kindje gezeten waren, die allen zijn verdronken. Gistermiddag had in de nabijheid van het station Koog-Zaandijk de arbeider C. R., een oppassend jongeling, van Uitgeest, de onvoorzich tigheid van een in beweging zijnden zandtrein te springen; hij geraakte onder de met zand bela den wagens en was onmiddellijk een lijk. Naar men verneemt worden door een Duitsche kloosterorde omtrent den aankoop van het winterverblijf „Hofslot" met heerenhuizinge, park, enz., liggende te Soest, onderhandelingen gevoerd met den eigenaar, den heer Manuel "Wolff Mz. te Amersfoort, die deze bezitting op 23 Sep tember jl. voor ruim honderd duizend gulden heeft aangekocht. In een herberg te Vroomshoop bij Coevorden kregen Zondag-avond eenige turfarbei- ders twist, die, vooral door overmatig gebruik van sterken drank, zoo hoog liep, dat een hunner met een scherp voorwerp zulk een gevaarlijke wonde in de borst ontving, dat men voor zijn leven vreest, en de geneesheer, die de wond onderzocht, gelast heeft hem vooreerst niet te vervoeren. Een tweeden persoon is bijna de geheele neus gesple ten, terwijl hij ook een gevaarljke wonde in de zijde ontving. De politie heeft, naar men beweert, de daders reeds opgespoord. Bij de wed. P. O. te Wateringen heb ben zich bij een huishondje onverwachts teekenen van hondsdolheid geopenbaard. Eerst heeft het dier den oudsten zoon in de lip en daarna den bouwknecht in den vinger gebeten, waarna het onmiddellijk is weggeloopen in de richting van de gemeente Monster. Uit Brouwershaven wordt van 6dezer gemeld: „Het stoomschip Thomas Sorby, van Batavia naar Rotterdam, is op den Ooster gestrand. Door de Brouwershavensche loodsschokker zijn 19 personen, zijnde de stuurman, een gedeelte der equipage en passagiers, gered en alhier aange bracht. "Volgens mededeeling zijn de kapitein en 19 man nog aan boord. De sleepboot Zuid-Hol land, met genoemde loodsschokker op sleeptouw, vertrekken derwaarts, om te trachten de nog aan boord zijnde personen te redden. Het schip zal vermoedelijk weg zijn." Volgens een later ont vangen telegram is de geheele equipage van de Thomas Sorby gered en te Ouddorp aangebracht, behalve de kapitein, die nog alleen aan boord was en het schip niet wilde verlaten. Hel schip is nog in denzelfden toestand. Het pakket, inhoudende 1900 aandee- leelen der „Docks et Entrepots de Marseille," op gegeven als vermist of gestolen tusschen Parijs en Londen, is, volgens te Amsterdam ontvangen brief uit Parijs, in goede orde aan zijn adres bezorgd. Het pakket was 23 September van Parijs naar Londen verzonden. Betreffende de geheimzinnige zaak van het lijk in een koffer op 't station te Rome wordt gemeld, dat de identiteit van de vermoorde geconstateerd is. Zij heeft eenigen tijd geleefd met een monnik, wien zij 20,000 fr. heeft ontroofd, waarna zij de vlucht heeft genomen met een student in de medicijnen. Het onderzoek wordt voortgezet. Er zijn te Vincennes, in tegenwoor digheid van eenige ambtenaren bij het departe ment van marine, proeven genomen rnet een door de beeren Rogers en Anderson uitgevonden mid del, om de bemanning en de passagiers van een in nood verkeerend schip, dat niet met eene boot te naderen is, te redden. Het middel bestaat hierin, dat men een koord aan het eene eind van den vasten wal bevestigt en het verder om een blok windt, dat in een mortier geladen wordt. Dit projectiel wordt dan naar het schip geworpen. De proeven te Vincennes zjjn genomen met een blok van twee pond, terwijl de mortier acht pond woog. De lading kruit woog slechts 1 ons. Op een afstand van 90 meter is het blok met het koord telkens op het juiste punt geworpen waar men het hebben wilde, niettegenstaande er een vrij sterke wind woei. Men leest in de „Globe" dat men in het kolendistrict van Schuylkill-county in Pennsyl- vaniê zeer in onrust verkeert door een goed geor ganiseerde bende moordenaars, die zich onder den naam van „Molly Maguires" berucht hebben ge maakt. In den nacht na de moorden op Jones te Shenandoah, op Benhamer te Mahanoy en op den rechter D. Wither te Girardville gepleegd, werd iemand, Riles genaamd, in 't openbaar aange vallen door een troep „Mollies" en ontving zes kogels in 't lichaam. Hij herstelde echter onder goede geneeskundige behandeling en ontving toen het geheimzinnig bevel de plaats te verlaten, daar hij anders met den dood gestraft zou worden. De ongelukkige was zoo angstig, dat hij zijn huis niet durfde verlaten. Eindelijk is hij zonder te zeggen waarheen hij zich begaf weggegaan. Zijn vlucht maakte sensatie in Shenandoah en de bewoners hebben ernstig overlegd hoe zich te ontslaan van een bende vijanden, die hen zoo in voortdurenden angst houdt. Men gelooft, uit hetgeen hier en daar opgevangen is, dat de „Mollies" besloten hebben, dat de moordenaars van Jones, die thans in de gevangenis te Mauch Chunk zitten, niet terecht zullen staan. Daar de gevangenis te goed bewaakt wordt om aan verlossing hunner makkers te den ken, vermoedt men dat de „Mollies" het leven der getuigen zullen bedreigen. Dat deze vrees niet ijdel is, blijkt uit den geheimzinnigen band, die deze onverlaten aan elkander bindt en uit hunne vermetelheid. Vandaar dat de getuigen de grootste behoedzaamheid in acht nemen en hunne vrienden zoo waakzaam mogelijk zijn. De uitgever van de „Summit Hill Intelligencer," die den moord van Jones aan 't licht bracht, ontving, anoniem na tuurlijk, de kennisgeving, dat hij, als zijn leven hem lief was, de plaats moest verlaten en naar 't "Westen trekken. Maar hij weigert en tart de sluipmoordenaars. Ook zekere Heaton, opzichter bij de Bell-Tunnel mijn, ontving bericht, dat hij heen moest gaan of vermoord zou worden. Hij riep den raad zjjner vrienden in en dezen namen een kloek besluit. Zij kozen tien der beruchtste kerels uit en deelden dezen mede, dat wanneer aan Heaton een haar gekrenkt werd, zij onmid dellijk alle tien vermoord zouden worden. Heaton is thans vrij gerust en 't is zeer zeker, dat wan neer er weder een moord gepleegd wordt, de goede bevolking geduchte wraak zal nemen. De „Te mes var Zeitu'ng" deelt het vol gende verbaal uit Kizdiw mede. In de woning van een Joodsche familie trad een ter slechter naam staand jongmensch binnen, en toen de vrouw des huizes vroeg wat zijn verlangen was, wees hij op de nog geen 14jarige dochter en zeide dat hij die kwam halen. Het meisje vluchtte naar een naburige woning, waar haar vader haar volgde om haar te beschermen, maar de jongeling, met een geweer gewapend, volgde haar en dreigde iedereen neer te schieten, die weerstand bood; bij nam het meisje met geweld mede, en de wanhopende vader vervoegde zich bij den com missaris voor de veiligheid, Alois Szanto, die zich, vergezeld van eenige pandoeren, op weg begaf om het meisje te zoeken. Eerst den volgenden dag gelukte dit en de boosdoener werd daarbij gevangengenomen. Alsof 't de natuurlijkste zaak van de wereld was, dreigde bij, indien men het meisje wegnam, haar en haar geheele familie dood te schieten, waarop bij gebonden werd. Een Ru- maansch geestelijke, die voorbijging, schold op de pandoeren dat zij, ter wille van een Jood, een geloofsgenoot gevangennamen. Nadat het ongeluk kige kind bevrijd was, zond de vader haar voor hare veiligheid naar zijn zoon in Paracz. "Verge zeld van hare moeder, nam zij plaats op een wagen van een Polmaan, zekeren Firi, die zelf den wagen bestuurde. Inmiddels was het den woesteling gelukt zijn vrijheid te herkrijgen en onderweg viel hij de paarden in den teugel en ontrukte het meisje weder van de moeder, onder bedreiging van moord op ieder die hem volgde. Bij bet vernemen van deze nieuwe gewelddadig heid ging de veiligheids-commissaris nogmaals aan 't zoeken en vond na drie dagen het meisje, opgesloten in een huis der gemeente Sustra. De vader begaf zich toen naar den rechter der ge meente en smeekte om bescherming. Deze echter zeide, dat hij niet gek was en geen gevaar wilde loopen van zijn huis in brand gestoken te zien, en in tegenwoordigheid van den rechter en onder scheiden personen voerde de roover zijn slachtoffer weg. Ook de Stuhlrichler, zooveel als kantonrechter, weigerde zich met de zaak in te laten. Eerst bij het provinciaal gerecht van Likka vond de arme vader gehoor; de Stuhlrichter ontving bevel den roover gevangen te nemen en 't meisje op te sporen. Vergeefs, deze weigerde eenige poging te doen. LI. Vrijdag kwam eindelijk de zaak ter kennis van het koninklijk gezecht te Temesvar, 't welk onmiddellijk de vervolging der zaak beval; de meisjes-roover moest tevens opgezonden wor den, maar deze is nog altijd op vrije voeten en in 't bezit van zijn buit, terwijl de ongelukkige maar zeker niet heldhaftige ouders in wanhoop verkeeren. Rechtzaken, J. B. Gerday, de Belgische handelsreiziger, die jl. Donderdag voor het prov. gerechtshof in Z.-H. heeft terechtgestaan onder beschuldiging van valsch- heid in geschriften van koophandel, is bij arrest van heden schuldig verklaard en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en 14 boeten van f 50. BUITENLAND. Frankrij li. Het „Journal officiel" behelst een besluit, waarbij een tweede leerstoel voor het Romeinsche recht bij de rechtsgeleerde faculteit te Douai en een afzonderlijke leerstoel voor het crimineele recht bij de faculteiten te Douai, Bordeaux, Caen, Dijon, Aix, Grenoble, Poitiers en Rennes worden opgericht. Voorts wordt bij een tweede besluit aqn de faculteit der wetenschappen te Marseille een leerstoel voor de natuurlijke historie toege voegd.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2