„Overal,- waar krachtens 2 van art. 92 van het decreet van den oOsten Dec. 1809 de burgerlijke, gemeenten een haar toebehoorende pastorie of een woning aan de daarop aanspraak hebbende geestelijken verstrekken, worden die ge bouwen nog gedurende tien jaren na den in art. 1 aangeduiden dag op den tot hiertoe gebruike- lijken voet ter beschikking van die belanghebben den gelaten. De gemeenten kunnen zich van den last, voor haar uit deze bepaling voortspruitende, ontslaan door afstand van de pastorie of woning. De geldelijke vergoeding, in enkele gemeenten krachtens 2 van voormeld art. 92 verstrekt voor gemis van pastorie of woning, wordt mede nog gedurende het hierboven aangeduide tienjarig tijdvak op den tot hiertoe gebruikehjken voet ge kweten, tenzij de belanghebbenden zich intusschen met elkander verstaan over den afkoop dezer ver goeding gedurende dat tijdvak. Bij de Tweede Kamer is, zooals bekend is, een wetsontwerp ingediend tot nieuwe regeling der militaire pensioenen bij de landmacht en daar toe nadere herziening der bestaande wet met wij ziging tevens van andere daarmede verband hou dende wetsbepalingen en intrekking der wet van 8 Juni 1864. Volgens dat ontwerp is het te be komen vol pensioen en maximum-pensioen voor: een luit.-generaal 3000; een gen.-majoor 2400 en 3000; kolonel 2000 en /2400; luit.-kol. 1700 en 2000; majoor f 1400 en 1700; kapt. (ritmeester) 1000 en /1400; Isten luit. 700 en (1000; 2den luit. als voren; een mili tairen hoofdopzichter van fortif. /450 en 600 militairen opzichter van fortif. /1ste kl. 425 en 567; id. 2de kl. 350 en 467; id. 3de kl. /300 en /400; magazijnm. der art. 3de kl., geen ofüicier, 425 en 507, conduct, der art. 1ste kl. /300 en/400; id. 2de kl. 250 en 334; idem 3de kl. als vorenschrijver bij het depart, van oorlog 1ste kl. 450 en 600id. 2de kl. 375 en/500; id. 3de kl. 300 en/400; adj.- onderofficier 300 en 460; opperwachtm. bij de maréch. 300 en 460; serg.-majoor (opper wachtm.) 250 en 384wachtm. bij de maréch. /250 en/384; sergeant (wachtm.) /210 en 322; brigadier bij de maréch. 210 en/322; korpor. 150 en 230; maréch. en trompetter bij de maréch. 150 en 230; soldaat bij alle wapens ƒ150 en 200. De lagere cijfers duiden het vol pensioen, de hoogere het maximum-pensioen aan. De plechtige ontvangst van Prins Hendrik ter gelegenheid der viering van zijn 25-jarig stad houderschap heeft gistermiddag plaats gehad. Zijn intocht in de stad Luxemburg was luistervol. Er heerschte eene onbeschrijfelijke geestdrift. Bij de feestviering zijn Duitschland, Frankrijk en België vertegenwoordigdDuitschland door graaf Arnim, adjudant des keizers. Naar men verneemt hebben de grondbo ringen in de Zuiderzee zeer gunstige resultaten opgeleverd en heeft men bevonden, dat, behalve de kusten en enkele zandplaten, minstens 50 duim kleigrond wordt aangetroffen. De plans en teeke- ningen van het regeeririgsplan tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee worden onder leiding van den ingenieur Leemans te Kam pen gereed gemaakt en zullen binnen een paar maanden aan de regeering worden aangeboden. Door wijlen den heer J. De Haas is aan het "Wees-, Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Hersteld Evang. Luth. gemeente te Amsterdam een legaat vermaakt, groot 13,200, onder den last van vruchtgebruik. Te Amsterdam werd Maandag-avond eene algemeene vergadering van aandeel- en obligatie houders in den St.-Paul en Pacificspoorweg gehou den, die in tegenwoordigheid van ongeveer 100 per sonen werd geopend, en door Mr. August Philips, rechtskundig adviseur van het comité, werd geleid. Hij legde aan de vergadering de voorstellen tot reorganisatie voor, en zeide daarbij, dat de aard der overeenkomst is transactie met de aandeel houders en obligaliehouders onderling. Tot zijn leedwezen verklaarde hij na inzage der presentie lijsten, dat geen genoegzame meerderheid bijeen- was om eene definitieve beslissing over de voor stellen te kunnen riemen. Gepresenteerd waren 188,000 dollars obligation 1ste sectie, 286,000 geconsolideerden, 561,500 der 2de sectie en 1,228,000 obligatiên 1869. Hij slelde daarop voor, eerst te beraadslagen over het ontwerp in het al gemeen, ten tweede de belangen te behandelen van de houders van obligatiên der Branchlijn en daarna die van houders van certificaten der Main- lijn. De heer Joh. Carp, van Utrecht, lid van het comité, die de onderhandelingen in Amerika per soonlijk gevoerd heeft, lichtte hierop de voor stellen nader toe, waarbij hij op eenige opoffe ringen aandrong, omdat de nieuwe regeling veel voordeelen voor de houders oplevert, o. a. dat het geheele beheer der Maatschappij alsdan komt bij de obligatiehouders in Nederland. Bij een uitvoerig debat, dat hierop volgde, werden onder scheidene bezwaren tegen de overeenkomst in het midden gebracht. Het resultaat was dat op voor stel van den voorzitter tot afzonderlijke stemming der vier categorieën, en wel eerst die van de 1ste sectie en geconsolideerden, werd overgegaan. De vertegenwoordigers van 171,000 doll, eerste sectie stemden voor de voorstellen van. het comité, 2000 doll, tegen en 15,000 doll, in blanco. Van ge consolideerden stemden de vertegenwoordigers van 236,000 doll, voor, 22,000 doll, tegen en 28,000 in blanco. Op deze stemming volgde eene lang durige gedachtenwisseling over de repartitie tus- schen de houders van obligatiên der 2de sectie en 1869ers. De belangen der negenenzestigers werden met kracht verdedigd, zoodat eindelijk besloten werd hieromtrent in deze vergadering geene beslissing te nemen, maar dal drie der grootste houders van beide categorieën met het comité zullen beraadslagen en zoo noodig wijzi gingen zullen aanbrengen in de voorstellen, om die in eene volgende vergadering op 11 dezer aan het oordeel van die vergadering te onderwerpen. De term voor het goedkeuren der nieuwe over eenkomst vervalt 13 October. Het comité heeft uitstel gevraagd en hoopt dat te krijgen wordt dit evenwel geweigerd, dan vervalt de ontwerp overeenkomst en blyft alles op den ouden voet. Tweede Kaïn er. De heer Luyben heeft namens de commissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer Heemstra gerappor teerd dat de minderheid voorstelt tot niet-toe- lating, de meerderheid lot toelating van dien heer. Dinsdag te elf uur discussie daarover. Maan dag zal het voorstel Viruly tot herziening van het reglement van orde behandeld worden, Woensdag te elf uur zijn de drie rechterlijke ontwerpen aan de orde gesteld. De Commissie uit het prov. gerechtshof in Zuid-Holland tot het afnemen van het examen voor het notaris-ambt gevorderd zal vergaderen in het gebouw bij het hof in gebruik, op Zaterdag 6 November en zoo noodig volgende dagen, en verlangt, dat de aan haar toe te zenden stukken portvrij worden geadresseerd aan den griffiier bjj het prov. gerechtshof in Zuid-Holland. Door den consul te Helsingfors is A. E. Degener op zijn verzoek eervol ontslagen als vice- consul aldaar. De monitors Adder, Tijger en Heiligerlee worden met den 15den dezer buiten dienst ge steld en de commandanten van die bodems, respect, de luit.-ter-zee 1ste kl. F. Luteyn, J. M. L. A. P. Wirix en Jhr. J. A. Roêll, met genoemden datum eervol van het hun opgedragen bevel ontheven. Z. M. heeft herbenoemd: tot kantonr. te Wijchen Mr. J. B. J. N. Ridder de van der Schue- ren, te Eist Mr. M. Van Trojen van Hulst; tot plaatsverv. kantonr. te Druten A. C. J. Dericks, te Zutfen Mr. F. R. Pennink; tot griffier bij het kantongerecht te Leiden Mr. M. D'Aumerie, te Gouda Mr. J. C. Du Pui; tot plaatsverv. kantonr. te Vianen Mr. J. R. Hoolboom, te Amsterdam (tweede kanton) Mr. W. K. Van der Breggen, te Nieuweramstel Mr. J. Domela Nieuwenhuis, te Weesp A. C. Van Steenbergen; tot griffier bij het kantong. te Hoorn W. D. Verschuer; tot kantonr. te Edam Mr. M. Büchner; tot griffier hij het kantong. te Middelburg Mr. J. Ermerins, te Heinkenszand Mr. W. L. Van Voorst Vader; tot plaatsverv. kantonr. te Cortgene J. H. Bijbau, te Zierikzee Mr. J. M. Isebree Moens, te Wijk-bij- Duurslede B. G. Van Heyst, te Leeuwarden Mr. H. Huber, te Berlicum Mr. A. G. Van Dalsen Fontein; tot griff. bij het kantong. te Bolsward M. Weersma; aan Dr. G. A. Oskamp, leeraar in de hoogere wis-, natuur- en werktuigk., den peisoneelen titel van hoogleeraar toegekend; K. Boudewijn, ontv. der dir. bel. enz. te Dirksland, benoemd tot ontv. derz. middelen te Hillegersberg; H. J. Van Mierop, ontv. der dir. bel. enz. te Veldhoven, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Winterswijk; aan den O.-I. ambt. J. Van der Kemp, gewezen baas zeilmaker bij het marine-etabl. te Soerabaya, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met behoud van recht op pensioen. Gemengd Nieuws. Gistermorgen is zekere D., herber- gier op de Oude Vest, terwijl hij bezig was iemand in zijn winkel te bedienen, zoodanig onge steld geworden, dat hij spoedig, na in de huis kamer te zijn gegaan, ineenzeeg en een lijk was. Zaterdag-avond had te Groningen een moeder haar eenjarig zoonlje te rusten ge legd. Toen ook zij zelve later naar bed wilde gaan, zag zij, dat de kleine overzij was gevallen, en toen zij het knaapje verleggen wilde, kwam zij tot de treurige ontdekking dat het dood was. Men ver moedt dat het onder een kussen is gestikt. Bij de grondboring tot het verkrijgen eener zoetwaterbron op het eiland Schokland, is op p. m. 18 meter diepte de onderste buis ge broken of gebogen, zoodat men verplicht is ge weest alle buizen weder op te halen en het werk opnieuw aan te vangen. Door de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" zal te Vlissingen een groot hotel ge bouwd worden in de nabijheid van bet haven station. De afstand van het daartoe benoodigde terrein is reeds aan de regeering aangevraagd. Te Harder w ij k is Zaterdag-ochtend een visscher, bezig met de garnalenvangst, over boord geslagen en verdronken. Maandag-avond had te Amersfoort een voorval plaats dat ernstige gevolgen had kun nen na zich sleepen. Een granaatzoeker uit het kamp van Zeist had eenige granaten in zijne woning geborgen en wilde een daarvan stuk maken. Waarschijnlijk onbekend dat de granaat geladen was, werpt hij den kogel met alle kracht op de straat voor zijne woning, met dat gevolg dat de granaat met een vreeselyken knal ontplofte en al de ruiten vernielde der omliggende woningen als mede van de tegenoverstaande bijzondere school, die gelukkig kort te voren door de kinderen was ontruimd. De onvoorzichtige dader heeft eene kleine verwonding aan den arm gekregen. Bij het stormachtige weder van Zater- dag op Zondag II. is de kof IJsel, kapt. Meeter, met eene lading steenkolen van Goole naar Kampen bestemd, in de Zuiderzee, na voor twee ankers te zijn weggeslagen, op den zoogenaamden Javarug geworpen en gezonken. De bemanning en de loods hadden den ganschen nacht in den mast doorge bracht en zijn Zondag-morgen door een schipper van Wieringen gered en behouden aldaar aangebracht. Rechtzaken, Het hoog militair gerechtshof heeft gisteren het vonnis van den krijgsraad te Haarlem, in zake den sergeant Kleian, bevestigd wat de qualifiacatie betreft, maar de straf verminderd van 20 tot 15 jaren tuchthuisstraf. De boerenknecht uit Nieuweramstel, die in de vorige week ter zake van het wegnemen van eenige boerenkoolplanten, ter waarde van een halven cent, voor de crimineele Kamer van het prov. gerechtshof te Amsterdam terechtstond, is gisteren deswege schuldig verklaard aan diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis, door middel van overklimming, en, met toepassing van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, het minimum der door de wet in deze bedreigde straf. Gisteren stond voor dezelfde Kamer terecht W. De Rooy, oud 27 jaren, kaaskoopersknecht te Hoorn, beschuldigd van poging tot moedwiligen doodslag, gepleegd in den namiddag van 31 Mei 11.. op zijn kameraad N. Plumper. De zaak heeft zich, blijkens de verklaringen van een achttal ge tuigen, ongeveer als volgt toegedragenToen de beide knechts elkander op straat tegenkwamen, riep De Rooy zijn makker aan met het woord „i", een benaming waarmede deze wel eens voor den

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2