LEIDSCH N°. 4801. Donderdag A0. 1875. 7 October. PRIJS DEZER COURANT Toor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS HER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. De Wereidlentaonsteliio» le Philadelphia. Overeenstemming van toestanden pleegt sym pathie te wekken zoowel tusschen enkele personen als tusschen die groote vereenigingen van indivi duen, welke men natiën noemt, en die sympathie zal te sterker zijn, naarmate er tusschen die bij zondere personen of volken zei ven, wat hun karak ter betreft, meer punten van overeenkomst bestaan. Daarom mogen wij Nederlanders, die nog zoo kort geleden de roemryke feiten uit onzen onaf hankelijkheidsstrijd van vóór drie eeuwen her dachten, het Europeesche volk bij uitnemendheid worden genoemd, dat in staat is te begrijpen, bovenal te gevoelen, welk een gewichtige betee- kenis het aanstaande jaar voor de bewoners der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika moet hebben. Verliezen de historische herinneringen der be woners van het land van Columbus zich niet zoo ver in de oudheid als de onze, wat zij daardoor aan eerbiedwekkendheid missen wordt opgewogen juist door de meer jeugdige frischheid, die er over verspreid ligt, de meerdere actualiteit die, in 't alge meen reeds een zoo sprekende karaktertrek van het Amerikaansche volk, zich telken jare bij uit nemendheid uit op den herinneringsdag der onaf hankelijkheidsverklaring. Den 4den Juli 1776 werd op plechtige wijze het besluit afgekondigd, twee dagen vroeger ge nomen door het Congres der afgevaardigden van de 13 koloniën, te Philadelphia vergaderd, waarbij die volkplantingen tot onafhankelijke staten wer den verklaard. Het eeuwfeest van dat heuglijke feit, telken jare op zoo luidruchtige, zoo echt nationale wijze door gansch het land herdacht, wilde de Amerikaan op schitterende wijze vieren en, den practischen aard van het volk in aanmer king genomen, lag het denkbeeld eener wereld tentoonstelling in dezelfde stad, van waar vóór honderd jaren de blijmare uitging, in Philadelphia, voor de hand. En de plaats, die het jeugdige, maar krachtige en energische volk zich in dat betrekkelijk korte tijdsverloop door handel en in dustrie naast de meest ontwikkelde staten van Europa heeft welen te verwerven, gaf het alle recht om op zijn beurt in de meest historische stad van Amerika denzelfden vreedzamen interna tional wedstrijd te openen, waarvan achtereen volgens Londen, Parys en Weenen het schouwspel opleverden. Thans rust op Europa de verplichting, door krachtige deelneming aan dien grootschen onbloe- digen kamp der volken van alle werelddeelen te toonen, dat het eerbied koestert voor de natie, die zich in zoo korten tijd een schitterende toe komst wist voor te bereiden en in het verre westen de vaan der beschaving fier omhoog houdt geheven. Aan die deelneming zal het dan ook niet ont breken. Een groot aantal staten uit alle wereld deelen hebben die toegezegd en daaronder ook Nederland. De subsidie van rijkswege ter bevor dering van dat doel op de begrooting uitgetrok ken bedraagt 100000, veel meer dan voor de internationale tentoonstelling te Weenen werd toegekend, een natuurlijk gevolg van de grootere transport- en assurantiekosten, aan de inzendingen ter Philadelphia tentoonstelling verbonden. Dat het onze regeering ernst is met haar loffelijk streven ^>m ons land zoo goed mogelijk op de wereld- expositie vertegenwoordigd te zien, bewijzen ove rigens de inzendingen, die van harentwege worden voorbereid en waaronder vooral vermelding ver dienen de in modellen aanschouwelijk voorge stelde belangrijke waterwerken, hier te lande in den laatslen tijd tot stand gebracht of nog in uitvoering. Onze industrieelen, die hun belang goed begrij pen, zullen door veelvuldige deelneming van hunne zijde toonen dat zij die pogingen op prijs stellen, In onzen tijd van mededinging op elk gebied ont trekt geen natie zich straffeloos aan dien vreed zamen industrieelen kamp der volken onderling, en een kleine natie als de onze 't allerminst, die haai1 voortdurend recht van bestaan in de eerste plaats moet trachten te ontleenen aan het nut, dat zij toont te slichten als draagster van bescha ving en vooruitgang. Aan ons, Nederlanders, die vóór driehonderd jaren onze onafhankelijkheids verklaring even krachtig wisten te handhaven als de Amerikanen twee eeuwen later hun goed recht deden gelden, betaamt het reeds daarom alleen te bewijzen, dat wij een eereplaats zullen weten in te nemen op de aanstaande tentoonstelling. De groote afstand behoeft onze nijverheidsman nen niet af te schrikken. Ter vermindering ook van dat bezwaar doet zich 'de concurrentie reeds gelden. Ons kwam dezer dagen een circulaire in handen van de Belgische internationale stoomvaart maatschappij „Ligue de 1'Etoile Rouge", gevestigd te Antwerpen, waarbij wordt aangekondigd, dat het aantal vertrekdagen der groote ijzeren stoom schepen uit die stad, in rechtstreeksche ver binding met Philadelphia, gedurende de geheele tentoonstelling aanmerkelijk zullen worden ver meerderd. Na aankomst der goederen te Antwerpen worden zij van het spoorwegstation onmiddellijk overgebracht naar de stoomers, die van uitstekende inrichtingen voor drie klassen van passagiers zijn voorzien. Te Philadelphia worden de bezendingen in spoorweggoederenwagens overgeladen en zoo rechls- streeks naar het tentoonstellingsgebouw vervoerd, terwijl na afloop der expositie op dezelfde gemak kelijke wijze voor de terugzending zal worden zorg gedragen. De vrachtprijzen zullen worden verlaagd, en voor passagiers tevens retourbiljetten tegen verminderd tarief worden afgegeven. Dit lezende, kunnen wij den wensch niet weer- houdèb, dat de aanstemde Amerikaansche wereld tentoonstelling ook bij ons te lande aanleiding moge geven tot mededinging in een versnelde trans atlantische stoomvaart tegen verminderde prijzen. LEIDEN, 6 October. Van zeer vertrouwbare zijde zoo meldt men ons heden per telegraaf uit Den Haag vernemen wij dat de onderhandelingen tusschen Nederland en Venezuela dreigen niet tot een gewenscht resul taat te zullen voeren. Door Venezuela moet wel zyB toegegeven aan het verlangen om schadeloosstel ling te verleenen wegens het voorgevallene met de Midas [zie L. D. van 24 Sept. 11.,] maar niet aan den eisch dezerzijds tot openstelling der havens van Venezuela voor Nederlandsche schepen. Hedenochtend te 10 uren heeft de secretaris van het Venezuelaansch gezantschap langs officiee- len weg aan den minister van buiténlandsche zaken een dépêche overhandigd van zijn gouver nement. De inhoud daarvan moet zeer gewichtig zijn en van beslissenden invloed op de vriendschaps betrekkingen van beide rijken. Het concert, alhier door de Amsterdamsche liedertafel „Oefening baart kunst" te geven, is uitgesteld lot 18 dezer. Door de Commissie voor het geneeskundig Staatsexamen alhier is heden het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer M. RL Duintjer, med. doctorandus. Het is heden vijf en twintig jaren geleden dat de heer H. Van Dijk bij de firma Lezwijn en Eigeman in betrekking kwam. Dat de jubilaris by deze gelegenheid zoowel van zijne patroons als van de bedienden met vele geschenken werd verrast, zullen allen, die hem kennen, begrijpen. Aanstaanden Maandag zal tot opening van het tooneeljaar in onzen schouwburg de eerste voor stelling plaats hebben. Met genoegen hebben de too- neelliefhebbers zeker tevens uit eene in deze courant reeds voor eenige dagen opgenomen kennisgeving vernomen, dat het gezelschap van de Nieuwe Rot- terdamsche Schouwburgvereeniging zich voor dit seizoen voor 12 voorstellingen heeft verbonden. Een woord van aanbeveling voor dit gezelschap mag zeker overbodig geacht worden. Door de voorstellingen van vroeger heeft de directie zich ook hier een gunstigen naam verzekerd. Meer bijzonder vestigen we de aandacht op de gelegenheid, die thans is opengesteld om zich voor die 12 voorstellingen te abonneeren. Van de voordeelen, die daaraan verbonden zijn, overtuige men zich zich op de lijst, die nog vqor enkele dagen bij den concierge van den schouwburg ter teekening is nedergelegd. Aan de deelname van het abonnement is tevens het recht van vaste plaatsen verbonden, waarvoor Vrijdag a. s. de loting zal plaats hebben. Te Groningen zijn bevorderd tol hulpapo theker M. C. Giltjes, van Helder, en K. Van Giffen, van Wijckel. Aan de Ulrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. A. Raedt, van Doornspijk. Aan Dr. J. W. G. Oordt is, met ingang van 1 December e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium in Den Haag. Het stoomschip Thomas Sorby, van Java naar Rotterdam, is den 4den dezer te Weymouth aangekótnen en heëft, na kolen ingenomen te hebben, de reis vervolgd. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Aug. 265,119 reizigers vervoerdopbrengst f 229.178.84}- en aan goederen f 56.226.43^diverse ontvangsten f 1772.19; totaal 287.177.47. Het by de Tweede Kamer ingekomen wets ontwerp tot intrekking van het keizerlijk decreet van 30 Dec. 1809, concernant les fabriques, ^trekt tevens tot afschaffing, voor zoover zij nog van kracht zijn, der wetten, besluiten en bepa lingen van Franschen oorsprong, die tot het be heer der kerkfabrieken betrekking hebben. Bij het afschaffen van het decreet van 1809 moeten de kerkfabrieken vervangen worden door in den boezem van het kerkgenootschap samengestelde besturen, die zich te gedragen zullen hebben naar zoodanige kerkelijke reglementen, als ingevolge de beslaande vrijheid door het bevoegd kerkelijk gezag goedgekeurd en ter bloote kennisneming aan de regeering medegedeeld zullen worden. Ten einde zóóveel mogelijk nadeelige schokken te voorkomen bij het opheffen van het decreet, dat meer dan 60 jaren heeft bestaan, is een over gangsbepaling by art. 14 voorgesteld, luidende;

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1