LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4800. Woensdag A0. 1875. 6 October. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per post1.40. Afronderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS PER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels1.0S. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters uur plaatsruimte. LEIDEN, 5 October. In de maand September zijn binnen de ge meente Leiden geboren 137 kinderen, als: 76 zoons en 61 dochters, waaronder zijn begrepen 4 tweelinggeboorten; overleden 72 personen, als: 11 mannen, 10 vrouwen, 31 zoons en 20 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5gehuwd 44 paren. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer D. S. Van Emden, met acad. proefschrift: Bijdrage tot de geschiedenis der verzachting van het oorlogsrecht te land in de 19de eeuw. Door de Commissie voor het geneeskundig Staatsexamen alhier is heden tot arts bevorderd de heer J. A. Tresling, med. doctorandus. Men meldt uit Nieuwediep: Z. Eic. de minister van koloniën bracht Zaterdag een bezoek aan de stoomboot Prinses Amalia van de Maatschappij „Nederland", nam het logies van de 550 geëm barkeerde kolonialen in oogenschouw en zag dit schoone stoomschip te 3 uren naar de reede stoomen. Het ernbarkement van de troepen had met de meeste orde plaats. Alle soldaten schenen verheugd te zijn, dat de datum van vertrek dkar was. Niettegenstaande den hevigen regen speelde zooals gewoonlijk de muziek van het wachtschip de volksliederen, toen de boot daarlangs stoomde, hetgeen door een daverend hoezee van de mailboot beantwoord werd. Bij dit ernbarkement scheen een zonderlinge vergissing te hebben plaats gehad ten gevolge van het verkeerde opgeven van de sterkte der reserve. Het bleek namelijk, dat men 15 man te veel geëmbarkeerd had. Daar de sol daten zelf niet wisten of zij al dan niet tot de reserve behoorden, werd hierdoor een oponthoud veroorzaakt. Men was dus genoodzaakt, op de reede gekomen, het anker te laten vallen, ten einde daar te kunnen uilmaken, wie aan den wal moesten blijven. Dank zij dit oponthoud, is dit schoone vaartuig vrij gebleven van den hevigen storm, die Zaterdag avond en nacht woedde. Eerst Zondag-morgen vertrok de Prinses Amalia naar zee en is Maandag te middernacht te South ampton gearriveerd. Donderdag a. s. zal onder behoorlijk geleide naar Den Helder vertrekken een detachement suppletietroepen sterk 300 man. Deze troepen zullen in afwachting van hun definitief vertrek naar Indië gehuisvest worden in het fort Kijkduin, gemeente Huisduinen. Gedurende het loopende jaar zijn thans reeds naar Indië van Harderwijk geëxpedieerd 17 detachementen suppletietroepen ter gezamenlijke sterkte van 3775 onderofficieren en manschappen. De vijfde algemeene vergadering van het Nederlandsch Tooneelverbond werd Zaterdag te Leeuwarden gehouden. Blijkens het uitgebracht verslag steeg in het jaar 1875/76 het aantal leden van 497 tot 807, en dat der afdeelingen tot 13. Door 7,. M. den Koning is f 5000 ter be schikking van het hoofdbestuur gesteld, om die op de wijze, welke het 't geschiktst oordeelen zou, aan te wenden ter bevordering van den bloei van het Ned. tooneel. Eene commissie is gevormd ter beoordeeling van de tooneelstukken, welke voor de driejaarlijksche medaille in aanmerking kunnen komen. Zjj bestaat uit de heeren Prof. J. G. De Hoop Scheller, J. A. Alberdingk Thijm, Dr. Max Rooses, A. C. Loffelt en F. C. De Brieder. Eene andere commissie houdt zich bezig met het onder zoek van oude stukken, welke voor het tooneel geschikt gemaakt kunnen worden. Leden daarvan zijn de heeren A. G. Loffelt, D. F. Van Heyst en J. H. Róssing. Het antwoord op een drietal vraagpunten was: 1°. Het tooneelverbond moet een blij venden zede lijken, zoo noodig ook een tijdelijken materieelen steun verleenen; 2°. de vooringenomenheid, niet zoozeer tegen den stand als wel tegen den per soon van den tooneelspeler kan worden wegge nomen door verheffing van den tooneelspeler, waar toe het middel van beschaving in de allereerste plaats moet dienen. 3°. Het publiek zelf kan het meest bijdragen tot verbetering van het tooneel, door smaak te betoonen voor goede stukken. Dit moet echter gepaard gaan met hoogere beschaving ook van den tooneelspeler, welke vooral door de tooneelschool is te verkrijgen. Individueele werk zaamheden van de leden des tooneelverbonds, door hun invloed te doen gelden op de tooneelspelers, kunnen hieraan veel toedoen. Rotterdam werd met groote meerderheid aan gewezen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. Uit het programma van het Haagsche Ge nootschap tot verdediging van den christehjken godsdienst blijkt, dat aan geene van de zes ver handelingen over „'s menschen recht op gewetens vrijheid" eenige bekroning is ten deel gevallen, maar dat bestuurders besloten hebben, aan den auteur eener Nederlandsche verhandeling over „den toestand en den werkkring der vrouw", ingezon den met het motto uit Goethe: „Dienen leine das Weib" u. s. w., den uilgeloofden eereprijs toe te kennen en zijn geschrift in de werken van het Genootschap op te nemen, indien hij zich be reid betoont om aan hunne bedenkingen die vooral den omvang der verhandeling betreffen tegemoet te komen. Ter beantwoording vóór 15 December 1876 zijn, deels in de voorjaars-, deels in de najaarsvergadering der bestuurders, de drie volgende prijsvragen uitgeschrevenI. In welke verhouding tot godsdienst en zedelijkheid staan de nieuwere theorieën van Darwin en anderen, betreffende de afstamming des menschen'? II. Het Genootschap verlangteene geschiedenis en critiek van het kerkelijk leerstuk aangaande den staat der rechtheid en den val. III. Welke is, blijkens de geschiedenis, de verhouding tusschen het gods dienstig geloof der volken en de behandeling hunner dooden? Door B. en Ws. van Leeuwarden is aan den gemeenteraad voorgesteld aan de heeren Dr. N. Baart de la Faille en S. Oudschans-Dentz ondershands te verkoopen het voor een door hen op te richten gesticht voor ziekenverpleging met badhuis en zwemschool aangevraagd terrein aan de Sneekerkade, ter grootte van ruim 3100 cen tiaren. Volgens de voorwaarden van uitgifte van bouwterrein zou deze hoegrootheid moeten kosten ƒ24,000. Met het oog evenwel op de bestemming der gebouwen, enz. en het groot belang daarvan voor de gemeente, wordt het voorstel gedaan tot afstand van het terrein tegen 50 pCt. ot 12,000. Men verneemt dat Mr. G. N. De Kempe- naer, uithoofde van zeventigjarigen ouderdom, met 1 Januari eervol ontslag heeft gevraagd als rech ter in de arrond.-rechtbank in Den Haag. De heer J. H. Leliman, architect te Am sterdam, is door den koning van Portugal benoemd tot ridder der Conceifad-orde, een orde die slechts zeer zelden wordt toegekend. De heer C. J. G. Van Hoogstraten, pred. te Almelo, heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Dordrecht bedankt. Het eerste natuurkundig examen is met goed gevolg afgelegd door de heerenVanier, Prins, Van der Land, Van der Spil en Remmes. Naar aanleiding van het verslag van het verhandelde in de Tweede Kamer over het voorstel tot aanvulling van het reglement van orde hebben de voorstellers thans, in overeenstemming met de meerderheid van de Commissie van rapporteurs, hun voorstel in dien zin gewijzigd, dat zij in over weging geven, het 2de lid van art. 65 te lezen „Over de motie tel sluiting van het debat wordt niet beraadslaagd, maar de voorzitter vraagt, al vorens die in omvraag te brengen, aan de minis ters of commissarissen des IConings of wel aan de voorstellers, of zij nog het woord over het onderwerp in behandeling wenschen te voeren." De jongelingen A. W. Pulle, H. L. Jacobs, W. De Booy en B. Bakker zijn met ingang van 1 Oct. benoemd tot student voor den milit. ge- neesk. dienst der zeemacht, bij het garnizoens hospitaal te Amsterdam. Z. M. heeft aan A. Batta, te Versailles, verlof verleend tot het aannemen van het ridder kruis van het legioen van eer; aan Mr. J. P. Vaillant, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank in Den Haagaan Mr. R. Th. baron Collot d'Escury, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-pres. van het coll. van regenten over het huis van arrest te Brielle, en benoemd tot lid van dat coll. Jhr. M. J. Schuurbeque Boeye, zijnde het vice-presid. opgedragen aan Mr. H. Van der Hoeven met ingang van 1 Jan. P. H. Leyer eervol ont slagen als havenm. op het kanaal van Voorne, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld; benoemd: tot havenm. op het kanaal van Voorne A. D. Brinkerink, van het kanaal door Zuid-Beve land W. F. Meyer; tot sluism. op het kanaal door Voorne R. Van de Velde Smit; lot sluisw. aan de koopvaardersluis te Nieuwediep M. D. Braspotbenoemd tot kapt. 2de kl. bij den gen. staf, den lsten luit. F. R. Froger, van den staf der art., lid der comm. van proefneming. Gemengd Nieuws. Door den hevigen storm van Zater- dag-avond is een Rijnschuitje, dat naar Delft voer, met een aankomende pakschuit nabij de Delftsche Schouw in aanvaring geweest, waardoor eerstge noemd vaartuig onmiddellijk in de diepte wegzonk. De jager K., die het gevaar zag aankomen, stuurde zijn schuit zooveel mogelijk naar den walkant, aan welke voorzorg het te danken is, dat de opvarenden, die allen te water geraakten, er met een nat pak zijn afgekomen. Om den geredden de noodige hulp te verleenen liet de jager zijn paard, dat met zijn jas, die op het dier lag, verdwenen was, maar voortloopen. Na verloop van eenigen tijd vond hij het echter rustig in het gras loopende terug. De pakschuit heeft geen letsel bekomen. Gistermiddag is te Rotterdam een scheepsjongen, behoorende tot de equipage van het zeeschip Jason, kapitein Rusman, liggende op stroom in de rivier de Maas, tegenover den Rijn spoorweg, bij het verlaten van het schip in het water gevallen en verdronken. Er was zelfs geen poging tot redding mogelijk. Het feestgebouw, dat alhier voor de studentenfeesten en te Rotterdam voor het 12de Nederlandsche Nationaal zangersfeest in gebruik is geweest, zal met 1 December in laatstgenoemde

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1