LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4799. Dinsdag A0. 1875. 5 October. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 4 October. De gedenkdag van Leidens ontzet werd gis teren herdacht door het uitsteken der vlag van openbare gebouwen en particuliere woningen, terwijl evenals andere jaren het Stedelijk Museum, waar zich de voorwerpen en schilderijen, die op het beleg en ontzet betrekking hebben, bevinden, zeer druk werd bezocht. In verschillende kerkgebou wen werd de dag godsdienstig gevierd. Ter bij woning van het gratis volks-concert in <le stadszaal van het muziekcorps der dd. schutterij had zich aldaar een talrijke schare vereenigd, die herhaaldelijk blijken gaf evenals vroeger op dezen dag in opgewekte stemming te verkeeren. De voorstelling der ver- eeniging „Harmonie" werd door een minder tal- lijk publiek bijgewoond. Mochten de werkende leden steeds bij vroegere uitvoeringen van de zijde van het publiek blijken van tevredenheid ondervinden, niet minder was dit gisteravond het geval. Sommige oogen- blikken werden dan ook zeer goed weergegeven, ter wijl men bij andere echter wat meer gevoel had ge- wenscht. Alles droeg evenwel blijken dat de leden hunne rollen met lust en ijver op zich hadden genomen en bij de voorstelling hun best deden om 't stuk te doen slagen, althans voor zoover 't daartoe vatbaar is. In vele opzichten gelukte hun dit, hoewel 't niet valt te ontkennen dat men bij de keuze van 't stuk: „De familie Mo- rand of de stormen des levens", oorspronkelijk tooneelspel in zeven tafereelen door H. De Saan, de krachten der vereeniging had overschat. Men wake hiervoor en wille niet hooger vliegen dan de vleugelen ons dragen kunnen. Het nastukje „Klaveren vrouw," blijspel met zang in een bedrijf, werd vlug en zeer lief afgespeeld. De vertooners verdienen voor hun spel hierin allen lof. Duidelijk bleek 't hier bovendien, welk genre van stukken voor de vereeniging het meest geschikt is. De algemeene indruk der voorstelling is, dat de vereenigiDg zich niet minder dan vroe ger met eere bij hare medezusters kan rang schikken. Door de Commissie voor het geneeskundig Staats-examen alhier is heden het getuigschrift voor het iste gedeelte uitgereikt aan den heer I. P. G. Van Mens, med. doctorandus. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 27,50, 5.50 en ƒ2.65 en de laagste 26.00, 5.20 en 2.60. Aan de Ulrechlsche hoogeschool is Zaterdag bevorderd tot doctor in de rechten de heer R. Van Rees, geb. te Utrecht. H. M. de Koningin is Zaterdag-avond uit Stuttgart in de residentie teruggekeerd. De trein van den Rijnspoorweg waarmede H. M. de reis had ondernomen kwam evenwel in Den Haag niet aan. Ten gevolge van den feilen storm was een waggon 1ste kl. van het station Den Haag door den wind voortgedreven en bij de spoorweg brug te Voorburg in de vaart geloopen, ten ge volge waarvan het verkeer gestremd werd. De Koningin zag zich derhalve genoodzaakt met haar gevolg nabij Voorburg den trein te verlaten, van waar zij later met rijtuigen is afgehaald. Prinses Marianne arriveerde met denzelfden trein uit Beieren. De oud-vrijwilligers der flankeurs-compagnie van Groninger en Franeker studenten zijn opge roepen om op 8 November a. s. onderling het feest der vijfentwintigjarige herinnering van hun uittocht in 1830 te Groningen te komen vieren. De reden, waarom zij niet in 1876 hun veld tocht, maar in 1875 hun uittocht herdenken, ligt hierin, dat het hun beter voorkomt, de vader landslievende gevoelens te verlevendigen, waar mede de uittocht werd ondernomen, dan den strijd in het geheugen te roepen tegen een volk, waarmee Nederland thans zooveel banden van vriendschap heeft aangeknoopt. Van de genoemde oud-vrijwilligers zijn nog ruim 70 in leven. Volgens de thans in druk rondgedeelde be grooting voor den aanleg van staatsspoorwegen in 1876, wordt ter bestrijding der uitgave voor de werken, die in het volgende jaar kunnen on dernomen worden, 9,600,000 vereischt. Daar het vermoedelijk batig slot van den dienst van 1875 op f 3,000,000 te ramen is, dient de bij drage voor den aanleg van staatsspoorwegen te worden bepaald op 6,600,000. Van hetgeen sedert de indiening der begrooting voor den loo penden dienst aan de staatsspoorweglijnen gedaan is of nog te doen valt, bevat de bijlage van de memorie van toelichting het overzicht. Uit de me morie zelve valt aan te stippen: Voor de geheele voltooiing der lijnen, waarvan de aanleg bij de wet van I860 is bevolen, wordt nog gearbeid aan de werken te Amsterdam en Rotterdam en aan de aansluiting tusschen het station Nieu- weschans en de grens. Van de lijnen omschreven in de wet van 21 Mei 1873 is de verbinding tus schen Zevenbergen en Zwaluwe grootendeels vol tooid. Bij de begrooting is op de noodige middelen voor krachtige voortzetting van alle werken gere kend, zoo ook op de middelen voor den aanleg van nieuwe lijnen, waarvoor het voorstel bij de Staten-Generaal is ingediend. Naar wij vernemen worden er conferentiën gevoerd tusschen den minister van buitenl. zaken en den vertegenwoordiger van Venezuela aan ons hof, over de verwikkelingen met het jeiland Cura sao, waarbij ook de klacht van den scheepsgezag- voerder Schoonewolf over mishandeling van zijn scheepsvolk moet onderzocht worden. De 1ste luit. J. D. N. De Fremery van de art. instr. cornp. wordt met 1 Nov. overgeplaatst bij het 1ste reg. vesting-art. en bij die comp. vervangen door den lsten luit. M. J. Boeye. Z. M. heeft aan J. J. Doon, kwartiermeester op den rammonitor Adderals blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling uit het kanaal door Walcheren, op 16 Sept. 11., toe gekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftaan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat P. E. Ruse, van het kol. werf depot, vergund het dragen van de Fransche me daille voor het deelnemen aan den veldtocht in Italië en van de Ital. zilveren medaille voor milit. dapperheid; aan den voor den dienst in Indië bestemden kanonnier 2de kl. G. F. Arndt, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veld tocht in 1870 en 1871. Gemengd IVieuws. Gistermiddag werd op den Singel tusschen de Koe- en Wittepoort een negenjarige knaap, die aan 't okkernoten zoeken was, door een anderen jongen in het water geduwd. De drenkeling werd door een man, die aanstonds te hulp schoot, gered. Te Amsterdam zyn Zaterdag op de Schans bij de Haarlemmerpoort drie in aanbouw zijnde huizen, welke bijna gereed waren, ten ge volge van den hevigen wind ingestort. Voor zoover bekend is, hebben daarbij geen ongelukken plaats gehad. Bij den storm van Zaterdag-avond heeft de bestuurder van den bestelwagen der Holl. spoorwegmaatsch. in Den Haag, doordien op den Scheveningschen weg een boom op dat voertuig terechtkwam, eene niet onbelangrijke wonde be komen, terwijl de wagen zwaar beschadigd werd. Op het stedelijk badhuis te Scheveningen ontstond een schoorsteenbrand, doch niemand dorst zich op het dak te wagen uit vrees van door den hevigen wind te worden omvergeworpen. Van de zes pinken, die een paar dagen te voren waren uitgevaren, waren vier binnengekomen, waarvan één met gebroken mast. Dezer dagen vond het tienjarig doch tertje van de wed. Lammers in de Kromstraat- steeg te Delft een gouden oorbelletje op straat. Het kind had de onvoorzichtigheid dat voorwerp in den mond te steken, waardoor het in de keel geraakte. De pogingen door de geneeskundigen, wier hulp werd ingeroepen, in 't werk gesteld om het belletje door den mond weder machtig te worden, mochten niet slagen, zoodat men be sloot tot de luchtpijpsnede over te gaan. Met het beste gevolg werd deze gevaarlijke operatie ver richt, zoodat het kind, dat anders een wissen dood tegemoetging, thans buiten alle gevaar is. Zaterdag-morgen werden van Deven ter naar Arnhem getransporteerd zeven militairen, Franschen en Belgen, die te Holten waren aan gehouden, komende van Harderwijk, waar zij zich voor den dienst bij het O.-I. leger hadden ver bonden. Ofschoon vermoedelijk deserteurs, gaven zij op, hun geld buiten Harderwijk te hebben willen verteren, om dan daarheen terug te keeren zij hadden twee dagen verlof, welke echter ver streken waren. Zaterdag-avond ontstond er brand aan boord van het Rijnschip Anna Maria, schip per Auwenberg, toebehoorende aan den heer Hage- doorn te Amsterdam, en te Rotterdam op de Maas over de Oosterkade op stroom liggende. Geen van de opvarenden was aan boord. De brand heeft zich bepaald bij de roef, die geheel is uitgebrand. De blussching is hoofdzakelijk te danken aan eenige havenloodsen en een drietal schippers, die spoedig aan boord waren. Volgens de „Italië" is een student te Napels gearresteerd wegens de vreeselijke misdaad aldaar gepleegd. Het bleek reeds bij het eerste verhoor, dat de publieke opinie gedwaald had en men het spoor van de misdaad geheel bijster is. De student was het niet die het meest verbaasd was. Op verlangen toonde hij het geschaakte meisje, dat niets liever wilde dan haar minnaar huwen. De justitie heeft thans haar onderzoek een anderen kant uit geleid. De koffer met het lijk is uit Rome in een verzegelden waggon naar Napels teruggezonden. De markies van Bute neemt de proef of het mogelijk is in Wallis wijn te produceeren. Hij heeft daarvoor 3000 wijnstokken doen planten op eene zonnige helling op zijne goederen bij Cardiff. De „World" hoopt dat de wyn van den markies niet gelijken zal op den „vin de Suresnes", waarvan men vertelt dat er drie personen noodig zijn om hem te drinken een die het slacht offer vasthoudt, terwijl de derde het den wyn in de keel giet. Er heeft zich een comité van Fran schen en Amerikanen gevormd, om geld bijeen te brengen voor de oprichting van een kolossaal kope-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1