L EID S C éSI D AGBLAD. N°. 4798. A0. 1875. Maandag 4 October. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»': Van 16 regels1.05. Iedere regel meer°m- Grootere letters naar plaatsruimte. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat, evenals de gepensioneerde majoor Steek, ook zekere Schwarz, aldaar woonachtig en gearresteerd als verdacht van aanwerving voor het Ned.-Ind. leger, op vrije voeten is gesteld, maar dat het tegen hem inge steld onderzoek nog niet definitief is gestaakt. Na afgelegd vergelijkend examen zijn be noemd tot adsp.-landmeter bij het kadaster J. W. A. Zeiler, te Dordrecht; T. Polee, te Weiwerd, gem. Delfzijl; J. H. Loewer, te Zierikzee; J. J. Blom, te Tiel; J. T. M. Pollen, te Roermond; A. W. Van Ameyden, te DordrechtG. J. Van Beek, te Amersfoort; H. D. Arentsen, te Varsse- veld, gem. Wisch; M. G. R. J. Krijgsman, te 's-Hertogenbosch; en P. C. Prins, te Purmerende. Den löden dezer zal van het kol. werf depot naar Nieuwediep vertrekken een detache ment suppletietroepen sterk 230 man, waar onder 10 onderofficieren en embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Celebesonder bevel van den luit.- kolonel der inf. van het O.-I. leger F. P. Cavaljé en medegeleide van den kapt. der inf. A. L. Ludwig, benevens de 2de luit. J. Franken, J. De Blom en G. P. De Neve en de 2de luit.-kwartierm. H. T. Hen- driksz. en J. G. De Wijs, allen van gemeld leger. Z. M. heeft benoemd tot referendaris bij Hd. kabinet Jhr. Mr. P. H. Gevers Deynoot, thans commies. Z. M. heeft aan Jhr. G. C. D. JVan Bommel en P. Gilissen, te Rotterdam, vergund het aann. en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten en aan J. H. Arnoldts, lid der Tweede Kamer en burgem. van Sittard, van die van commandeur dier ordeher benoemd tot burgem. van Enschedé J. P. Sprenger van Eyk, tol burgem. van Nyeveen J. W. Van Pioyen; aan R. Walter, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Grave met ingang van 1 Nov.; den luit.-ter-zee Isle kl. A. H. Huysman, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol ontheven van de waarn. der betr. van directeur der werkpl. van en magazijnm. bij 's rijks algem. betonningsmagazijn te Enkhuizen, en ter zake van langd. dienst op een pensioen gesteld van ƒ1334 met eene verhooging van 600 'sjaars wegens verblijf in de overz. bezitt. en koloniën en tusschen de keerkr.den luit.-ter-zee 1ste kl. L. F. H. Tuckermann, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor den milit. dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op een pensioen gesteld van ƒ1100 met eene verhooging van ƒ750 'sjaars; aan laatstgen. zeeofficier met 1 Nov. opgedragen de betr. van directeur der werkpl. enz. te Enkhuizen; den kapt.-luit.-ter-zee Jhr. E. P. E. De Stuers eervol ontheven van de waarn. der betr. van per manent lid der comm. tot het exam, van zeeof ficieren en adelborstenbenoemd bij den rijkstele graaf tot telegr. 2de kl. M. Wins, M. Ver schoor, H. Van Dijk Blok, L. M. Baale, G. Gijzen, D. J. Van Dieren, F. J. T. M. Smit, J. Van Doon en T. A. Van Heitentot telegr. 3de kl. W. G. Jekel, S. T. Heeringa, J. J. Rey- seger, W. H. M. De Veer, J. W. Exallo d'Almaras, P. Nieuwenhuizen Tz., H. C. Ten Haaf, P. Zwartv A. Meilink, P. J. Smits, A. Klok, H. F. C. Wil deman en J. Van Roon; ingetrokken het besluit van 4 Sept. waarbij D. A. Van Wolframsdorfi, ontv. der dir. bel. enz. te Dinxperlo, is benoemd tot ontv. derz. middelen te Weert en hem be noemd tot ontv. der directe bel. enz. te Beek, gem. Ubbergen; C. F. L. Gram, ontv. der dir.. I Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIJUHN, 2 October. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer J. C. M. Simon Thomas, rnet acad. proefschrift over keering bij bekkenvernauwing. Naar wij vernemen hoopt de Commissie voor de volksbijeenkomslen hare werkzaamheden gedu rende dezen winter den 11 den October aan te vangen. Om zooveel mogelijk nuttig werkzaam te zijn heeft zij in de inrichting harer gewone bijeen komsten opnieuw verandering gebracht. lederen avond zullen twee sprekers optreden. De eerste voordracht zal in den regel gewijd zijn aan de behandeling van onderwerpen ontleend aan het gebied der natuur- of werktuigkunde, terwijl het tweede gedeelte van den avond bestemd is voor bijdragen van meer letterkundigen of historischen inhoud. De toegangskaarten zullen in den loop der volgende week, op nader aan te kondigen dagen, a 40 ct. voor den geheelen cursus verkrijg baar worden gesteld. Wij hopen dat velen de pogingen der Commissie tot bevordering van ware volksbeschaving door hunne deelneming zullen ondersteunen. Het nummer van heden van het weekblad „Sieboldia" bevat de namen der Nederlandsche bekroonden op de tentoonstelling van tuinbouw te Keulen. Daaronder komen voor: Z. K. H. prins Hendrik, gouden medaille, voor agaveénde heer H. Witte alhier, idem, voor zijne bemoeiingen op tuinbouwkundig gebiedW. C. Boer, te Boskoop, bronzen medaille, voor hoogstammige ilex. Het badseizoen kan als geëindigd beschouwd worden. Het gure weder van deze week heeft plotseling den liefhebbers den lust benomen om zich in het badgenot te verlustigen, waartoe de maand September nog ruimschoots gelegenheid bood. Het geheele seizoen wijst een getal aan van 22359 baden, terwijl een twintigtal leerlingen zich tot geoefende zwemmers hebben gevormd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6575 vol wassen personen en van 1419 kinderen. De minister van financiën verwittigt, dat de eerstvolgende rechtstreeksche verzending van brieven enz. uit Nederland naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, door middel van het stoomschip Caland, van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, zal plaats hebben uit Rotterdam op Woensdag 6 Oct. in plaats van op den 2den dier maand. Het stoomschip Koning der Nederlanden van Batavia naar Nieuwediep, is 30 Sept. te Napels aangekomen en zette des avonds de reis voort; de Acton is 30 Sept. te Batavia aange komen; de Friesland vertrok gisteren van Port- Said naar Rotterdam; de J. B. Walkervan Batavia naar Rotterdam, is 30 Sept. te Suez aan gekomen. De heer C. M. J. Willeumier, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het Athenaeum Ulustre te Amsterdam, hield gisteren in de Nieuwe Waalsche kerk aldaar eene uitvoerige rede, ter gelegenheid van de overdracht van het voorzitterschap der orde van professoren aan zijn ambtgenoot prof. Jorissen. Die rede was hoofdzakelijk gewijd aan de mededeeling van een aantal historische bij zonderheden betreffende den strijd, onder deFran- sche heerschappij in 1811, 1812 en 1813 gevoerd voor het behoud van het Athenaeum, dat niet zoozeer door Napoleon zelf als wel door zijn prefect en andere ambtenaren, alsook door de hoogleera ren der Leidsche Hoogeschool, destijds met den ondergang is bedreigd. Naar de „Gron. Ct." meldt zal het den 7den October veertig jaren geleden zijn, dat prof. Enschedé het hoogleeraarsarnbt aanvaardde. Gisteren herdacht de heer R. A. Van Zuylen, ridder van de Eikenkroon, commies ter secretarie en archivaris van het oud-archief van 's-Herto genbosch, corresp. lid van de Kon. maatsch. van schoone kunsten en letteren en archaeologie te Gent, en van het prov. genootschap van k. en w. in Noord-Brabant, den dag waarop hij vóór 50 jaren als ambtenaar in dienst kwam. Door zijne mede-ambtenaren werden hem twee bokalen van kristal op gouden voetstukken aangeboden. Aan de Ulrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. J. H. Van Boetselaer. Te Groningen zijn bevorderd tot apotheker: Dr. F. C. E. Van Embden, van ZeistJ. GiltayJz., van Dordrechten L. G. W. Gocx, van Amster dam. Tot hulpapolheker is bevorderd H. Drijf hout Hz., van Balk. Voor het toelatings-examen voor de hoogere burgerschool voor meisjes te Utrecht hebben zich 35 adspiranten aangemeld. De voorloopige Commissie tot organisatie van het anli-dienstvervangingbond heeft een verga dering gehouden tot vaststelling der statuten. Aan de leden der Commissie, in Den Haag woonach tig, is opgedragen op een nader te bepalen dag een algemeene vergadering te beleggen en een dubbeltal op te maken van candidaten voor het hoofdbestuur. De jaarlijksche contributie voor de leden is vastgesteld op 0.25. Zij, die zich tot een jaarlijksche bijdrage van 1 verbinden, of minstens ƒ10 in eens geven, worden begunstigers van het bond. Het gebouw der rijksacademie voor beeldende kunsten aan de Stadhouderskade te Amsterdam, is gisteren opgeleverd. Het is zoowel in- als uit wendig prachtig. Op 15 October zullen, naar men verneemt, de lessen aanvangen. Aan den voorzitter en de leden van de Tweede Kamer is een schrijven gezonden van den heer J. J. De Rochemont, waarin hij o. a. zegt: De volksvertegenwoordigers Fransen van de Putte en Fabius hebben, in 's lands vergaderzaal, beschul digingen uitgesproken, waarmede zij my en mijn boek Loudon en Atsjin" verdacht gemaakt hebben bij het volk. Zij zijn in gebreke gebleven om hunne beschuldigingen met bewijzen te staven. En natuur lijk, ztj kunnen hunne beschuldigingen niet met bewijzen staven. Zij hebben ten onrechte beschul digd. Nu is het naar mijne meening overeen komstig met de meest eenvoudige begrippen van zedelijken plicht, dat de volksvertegenwoordiging, die het openlijk uitspreken van zulke beschuldi gingen heeft toegelaten, mij de gelegenheid behoort te geven om openl'yk de ongegrondheid van de beschuldigingen aan te toonen. Daarom verzocht ik u om die gelegenheid. Daarom herhaal ik thans mijn verzoek. Het eenige middel, waarmede mij die gelegenheid kan gegeven worden, bestaat na tuurlijk daarin, dat alle officieele bescheiden, waar mede ik mijn boek „Loudon en Atsjin" heb samengesteld, gebracht worden onder de oogen van het volk.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1