feest gevierd worden. Den laatsten dag zal de Parijsche aëronaut Jules Duruof opstijgen. De heer J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk, die zich verleden week naar Duitsch- land heeft begeven, heeft, naar men verneemt, te Keulen, wegens zijn geestelijk gewaad, aan belee- digingen van vrij ernstigen aard op de openbare straat blootgestaan. Bij den landbouwer Thalen, te Havelte, diende een knecht, die zich naar men zegt som tijds overgaf aan het misbruik van sterken drank en daardoor nu en dan laat thuis kwam. Men ging dan vóór zijne thuiskomst naar bed. Zoo ook Zondag-avond. Maandag-ochtend vond men hem op den weg liggen en droeg hem naar huis, in de meening dat hij nog onder den indruk van den drank was. Hij was toen bewusteloos. Eerst toen hij eenigen tijd, naar men dacht, geslapen had, ging men weer zien en ontdekte met ontzetting dat hij dood was. Toen bemerkte men eerst eene diepe snede of steek in den nek. Hoe en op welke wijze hij die wonde bekwam, is nog onbekend. De justitie uit Assen heeft zich naar Havelte be geven, om de zaak te onderzoeken. Een Friesch veehandelaar, J. Ypen, is gevankelijk te Assen gebracht, als hebbende te Westerbork zekeren J. Eising zoo ernstig met een mes verwond, dat er weinig hoop op herstel bestaat. De „Leeuw. Ct." deelt omtrent den moord op den huize Klein Jachllust te Oranjewoud rnede, dat de houding van den dader in de voor- loopige gevangenis bevreemding wekt. Hij blijft koud en onverschillig. Zijn gevangeniskost schijnt hem goed te smaken, en als men hem in zijn legerstede gadeslaat, zou men denken een on schuldige te zien slapen. Het getuigenverhoor, waarmede terstond na den moord een aanvang is genomen, wordt dagelijks voor den rechter-com- missaris en den officier van justitie voortgezet. Donderdag-nacht is in de Zuidergron- den gestrand en totaal verbrijzeld de Eng. bark President, kapt. Barker, van Nieuw-York met balken naar Hamburg bestemd. De equipage, be staande uit 14 man, is, op een wrak drijvende, door Heldersche vletterlieden gered. Een der op varenden, in ziekelijken toestand, vond zijn graf in de golven. Het stoomschip Martinus enHen- rielte, gisternamiddag van Londen te Dordrecht aangekomen, had des nachts zwaar weder op zee doorgestaan, ten gevolge waarvan een man der equipage, Andries De Klerk genaamd, overboord is geslagen en verdronken. Te Par ij s is een kappersjongen, die bij den kapper Dubois, in de rue de la Paix, een traktement van 5000 franken per jaar en een aandeel in de fooien had, tot 7 jaren gevange nisstraf en 10 jaren politie toezicht veroordeeld, omdat hij zijn meester binnen een half jaar voor meer dan 10,000 franken had bestolen. De kappers jongen, Michel Carra, liet zich in zijn werk Michel noemen, doch hield als chevalier De Carra schit terende equipage. Uit zijne verklaringen is gebleken dat verscheiden heeren te Parijs 20 fr. geven voor het haarsnijden en 10 fr. voor een frisuur. De bekende reiziger Stanley, die thans, gelijk men weet, aan het hoofd staat van de expeditie, die door de „Daily Telegraph" en de „New-York Herald" op touw gezet is, om de ontdekkingen van Livingstone in Afrika's binnen landen voort te zetten, heeft weder iets van zich laten hooren. In den aanvang van Maart bevond hij zich aan de oevers van het meer Victoria; hij had in 103 dagen een afstand van 720 mijlen afgelegd. Zijn weg ging door een hem onbekend land, dat grootendeels met bosschen bedekt was hij heeft er honger geleden en vele dagen lang moeten strijden tegen een wilden volksstam, die den naam van Watui as droeg. Een en twintig zijner tochtgenooten zijn in die gevechten omgekomen. Twee der Europeanen, die Stanley vergezellen, de heeren Edward Pocock en Frederik Parker, zijn aan de koorts overleden. Stanley heeft de oevers van het groole meer nauwkeurig onderzocht en het land, dat hij doorgetrokken is, breedvoerig beschreven. Die beschrijving en zijne verdere me dedelingen zullen publiek gemaakt worden, zoodra de beide dagbladen, die de expeditie te zamen bekostigen, die stukken zullen bezitten, zoodat zij 2e gelijktijdig kunnen doen verschijnen. Rechtzaken, Correctioneele uitspraak der rechtbank alhier van 1 October C. A. V., te Leiden, wegens gewelddadigheid, gev. van 8 d. G. H., te Aarlanderveen, belee- diging met woorden van bedienende beambten in de waarneming hunner bediening, geldb. van f 15 of 3 d. gev. S. H., te Leiden, wegens idem, geldb. van f 10 of 1 d. gev. J. B., te Oegst- geest, wegens bedelarij, 14 d. gev. J. v. d. S., te Leiden, wegens eenvoudigen diefstal gepleegd onder verschoonende omstandigheden, cell. gev. van 6 weken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 25 September 8 wegens ongemuilbande honden op straat te hebben laten loopen1 het werpen van vuilnis in gemeentewater; 1 het maken van nachtelijk burengerucht; 1 het reinigen van een karpet na gezetten tijd; 2 het ophalen van vuilnis na gezetten tijd; 1 het baggeren in den Rijn zonder consent; 3 hunne tapperijen niet op den bepaalden tijd te sluiten2 na gezetten tijd als bezoeker in een tapperij bevonden 2 het ophalen van vuilnis zonder van dat voor nemen kennis te hebben gegeven aan B. en Ws. De crimineele terechtzitting van het hof in Zuid-Holland was gisteren gewijd aan de behan deling eener strafzaak, waarin betrokken is de Belgische handelsreiziger J. B. Gerday. Deze per soon wordt beschuldigd van zeven valschheden in géschriflen van koophandel, door het verzinnen van overeenkomsten en het namaken van hand- teekeningen, benevens het gebruik maken van die valsche stukken. In den loop van het vorige jaar zich in Den Haag en te Rotterdam ophoudende, schreef G., onder den naam van Jul. Arnaud, een brief aan den fabrikant in wollengarens Donis- thorpe te Leicester (Engeland), en bekwam op dat schrjjven, en een recommandatiebrief van zekeren Jacobs te Rotterdam, een agentuur voor Holland in bedoelde goederen, tegen l'/j pCt. provisie. De quasi-agent deed verschillende bestellingen voor onderscheiden personen, van wie hij de adressen opgaf, maar zich uitgevende voor de geadresseerden en daartoe weder andere namen aannemende, nam hij de goederen in ontvangst. De balen wol werden vervolgens gebracht ten huize van den koopman P., op de Gedempte Gracht in Den Haag, en deze kocht de goederen van den zoogenaamden agent op. De Engelsche firma, die voor een zeer belangrijke som afzond, genoot nooit eenige betaling, en na aftrek der waarde van de 61 pakken wol, ter audiëntie als overtuigingsstukken aanwezig, beloopt die firma, voor zoover de strafvervolging strekt, een schade van ruim 166 p. st. Een aantal ge tuigen werden gehoord, wier verklaringen hoofd zakelijk het bovengemelde bevestigden. In het pro ces bevinden zich twee quitantiën door besch. afgegeven aan Poons: één groot f 600 en één van 500, doch beschuldigde erkent slechts 600 te hebben ontvangen. Hij geeft op te goeder trouw voor het Engelsche huis te hebben gehandeld en dat het steeds zijn voornemen was het bedrag van den verkoop der goederen over te maken. De tot dusver ontvangen gelden werden echter door hem ten eigen voordeele aangewend. Ook bleek dat Gerday twee jaren geleden te Luik bij verstek tot drie jaren gevangenisstraf is ver oordeeld, omdat hij door bedriegelijke handelingen zijden stoffen voor een aanzienlijk bedrag had be machtigd. Niettegenstaande die veroordeeling wist hij een paspoort te bekomen van de Belgische autoriteiten, maar om niet te worden ontdekl, be gaf hij zich onder den naam van Arnaud eerst naar Parijs en vervolgens naar Nederland. Toen hij in Sept. van het vorige jaar bemerkte dat in Den Haag zijne ijverige werkzaamheden achter docht opwekten en hij niet meer veilig was, be gaf hij zich naar Amsterdam. Maar de politie was hem te vlug; den 26sten Aug. werd hij in het koffiehuis „De Port van Cleve" te Amster dam gearresteerd en naar Den Haag teruggebracht. Het O. M., waargenomen door adv.-gen. Mr. Gregory, kon zeer kort zijn bjj de toelichting van zijn requisiloir. Adv.-gen. oordeelde het niet noo- dig lang stil te staan bij de z. i. eenvoudige zaak. De goederen werden niet verkocht ten profijte van het Engelsche huis, maar ten bate van be schuldigde. Het requisitoir strekte tot veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en 14 boeten van f 50. Mr. W. J. Wintgens, als verdediger optredende, geloofde, dat zijn cliënt niet een zoo doortrapte misdadiger is als men wel zou denken, Hij meende, dat hij in 't ongeluk is gestort door een meer ervaren persoon. De kwade trouw kon pleiter niet aannemen, en ook had hij bezwaren tegen de qualificatie der feiten De gebruikte na men, die niet bestonden, waren slechts gefingeerd, en pleiter betwijfelde het of de geschriften wel als geschriften van koophandel waren te beschou wen. Hij wees op de preventieve straf van bijna 1 jaar reeds door besch. ondergaan. Uitspraak a. s. Donderdag. Naar men verneemt is de auditeur-militair van de uitspraak van den krijgsraad, waarbij de huzaar H., naar men zich herinneren zal, wegens het overrijden eener vrouw onder Overveen tot zes maanden eenzame opsluiting is veroordeeld, in hooger beroep gekomen en zal deze zaak eer lang bij het hoog militair gerechtshof in behan deling komen. Dinsdag behandelde de crimineele Kamer van het prov.-gerechtshof te Amsterdam een hoogst belangrijke zaak. Het gold namelijk een beschul diging ter zake van diefstal van vijf boerenkooltjes, ter gezamenlijke waarde van een halven cent. De gruweldaad geschiedde door een boerenknecht uit Nieuweramstel, die den last van zgn baas had gekregen zulke kooien van een zijner bekenden te halen. Hij bleek echter wat lui uitgevallen en vond het gemakkelijker over de schutting van het naburige erf te klimmen, daar de bewuste kooltjes weg te nemen en ze op het erf van zijn baa# te planten. De aanklacht luidde: „diefstal in de aan- hoorigheid van een bewoond huis door middel van overklimming." De eisch was het minimum der in deze bedreigde straf, namelijk een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. De verdediger, Mr. G. J. Rive, betwijfelde of hier het bij de wet gevorderde boos opzet wel aanwezig was, daar de knecht niet uit winstbejag had gehandeld. Hij concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over acht dagen. Woensdag deed gemelde Kamer uitspraak in de zaak van Maartje Van Lingen, huisvrouw van Mohlé uit Edam, beschuldigd van moedwillige brandstichting, met gevaar voor menschenlevens. Het hof heeft beschuldigde vrijgesproken, op grond dat niet wettig en overtuigend was gebleken, dat de in hare woning op 2 December 1874 ontstane brand moedwillig was aangestoken. BUITENLAND. F"r anlcrij lx. Door vrijwillige inschrijving is voor het oprichten eener katholieke hoogeschool te Parijs tot dusver 50,000 fr. bijeengebracht. De „Echo" meldt, dat vijf gezanten, die tevens het mandaat van afgevaardigde hebben, de heerenDe Gontaut-Biron, generaal le FId, De Chaudordy, Target en de Corcelles, nu reeds door de regeering uitgenoodigd zijn om naar Versailles te komen, als de kieswet bij de Kamer in behandeling is. Duitschland. Het departement van buitenlandsche zaken heeft van den Duitschen consul te Araoy bericht ont vangen, dat kapitein Gerwitz en zjjn stuurman, van het Duitsche schoenerschip Anna, op zee nabij Foochow door de bemanning van een Chineesch schip zijn vermoord. Het lot van het schip was nog onbekend. De kanonneerboot Cyclop was naar Foochow gestoomd. Aan het algemeen Duitsch slachters-congres te Gotha hebben deelgenomen 261 afgevaardigden uit 65 steden. Er is besloten, eene algemeene I Duitsche slachters-vereeniging op te richten, wier zetel te Dresden zal worden gevestigd. Als orgaan der vereeniging is aangenomen de te Berlijn ver schijnende „Slachterzeitung". Volgens de „Kreuzzeitung" hebben ruim twintig katholieke geestelijken in het bisdom Bres- lau bij de openbare autoriteit eene verklaring ingezonden van onderwerping aan de Staatswet. De gemeenteraad te Crefeld heeft met alge meene stemmen op 3 na besloten, de confessio- neele openbare te veranderen in neutrale scholen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2