LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4797. Zaterdag A0. 1875. 2 October. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I»ER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 1 October. Door de Commissie voor het geneeskundig Staatsexamen alhier is heden tot arts bevorderd de heer Van Frankenhuisen, officier-van-gezondheid. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd bij monde van den heer Van Dijk rapport uitgebracht van afgevaar digden ter algemeene vergadering. Daarna deed de heer P. De Haas verslag namens de Commissie tot het nazien der boeken en effecten van de Spaarbank. Daaruit bleek, dat in 1874 is ingelegd en aan renten bijgeschreven tot een bedrag van /'.162594,70I/J. De schuld der bank beliep op 1 Januari 1875 ƒ277057,44, verdeeld over 3210 boekjes. Tot leden der Commissie voor het nazien der rekeningen van den penningmeester en van de verschillende inrichtingen van het depar tement werden benoemd de heeren Prof. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, G. Wilhelmy Damsté en Dr. W. Palmer van den Broek en tot leden der Commissie voor de leesbibliotheek de heeren G. F. Alsche, P. L. H. M. B. D. Kraal en A. Koetser. Aan het slot der werkzaamheden deelde de voorzitter mede, dat in de aanstaande winter vergaderingen met dames als sprekers zullen op treden de heeren Dercksen, Van Heyst en Koop- mans van Boekeren, terwijl nog enkele uilnoodi- gingen zullen gedaan worden. Tevens richtte hij aan de leden het verzoek tot tijdige inzending van onderwerpen voor de punten van beschrijving. Te ruim 8 uren trad de heer Dr. D. De Loos met zijne toegezegde bijdrage op. Op de hem eigene degelijke wijze sprak hij over het water en in een aantal uitmuntend geslaagde proeven deed hij zien, hoe bijna alle watersoorten hier ter stede, zoowel uit de openbare pompen als uit de huizen <ler ingezetenen, voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevatten. Met de verklaring dat in de behoefte aan goed drinkwater slechts door eene behoorlyk ingerichte duinwaterleiding kan voorzien worden, sloot hij zijne belangryke rede. Bestuur- deren van het departement betreuren het, dat deze bydrage slechts door een betrekkelijk klein auditorium werd bijgewoond. Waar alles door hen in het werk wordt gesteld, om ook de gewone departementsver gaderingen meer aantrekkelijk te maken, hadden zy, vooral ook met het oog op de door hen uitgenoodigde sprekers, op meerdere belangstelling gerekend. Toch zullen zij zich niet laten afschrikken om op den inge slagen weg voort te gaan. Hebben de afwezigen altijd onrecht, vooral mag dit gelden, waar zij zooveel goeds en nuttigs hebben gemist als hun door den heer De Loos geboden werd. Door het harmonie-orkest der Maatschappij voor Toonkunst werd gisteravond op Zomerzorg het aangekondigde concert gegeven, dat tevens een afscheids-concert van den directeur was. De heer Blumentritt toch zal nu voorgoed deze gemeente verlaten en zich weer te Rotterdam vestigen. In menig opzicht bleek by de uitvoering der verschillende nummers van het programma, welken gunstigen invloed zijne leiding op het orkest heeft uitgeoefend. De leden der Maatschappij, die tot dit concert met twee dames vrijen toegang hadden, waarvan echter geen al te groot gebruik werd gemaakt, en de verdere aanwezigen toonden zich dan ook in hunne toejuichingen daarvoor dankbaar. Maar ook het bestuur der Maatschappij achtte 't zich ten plicht den heer Blumentritt bij deze gelegenheid mét een gepast woord een stoffelijk - bewijs van dankbaarheid en een aandenken aan Lei den aan te bieden, bestaande in een fraai met zilver gemonteerden dirigeerstok, voor welk bewijs van belangstelling de vertrekkende directeur, die door het vele goede dat hij hier ter stede op muzikaal gebied heeft verricht wederkeerig nog lang in herinnering zal blijven, zich zeer gevoelig be toonde. Alvorens de gistermiddag gehouden open bare vergadering van den gemeenteraad gesloten werd, vroeg de heer "Van Iterson, naar aanleiding van de veelbesproken laatste toelalings-examens der Hoogere Burgerschool, of er tusschen de hoogste klasse van de school van den heer Japikse en de 2de klasse der H. B. S. parallellisme bestaat. Naar aanleiding dezer vraag ontstond eenige gedachten- wisseling, waaruit bleek dat het eene verkeerde meening der ouders was als zouden de jongens bij gunstig eind-examen van de school van den heer Japikse tot de 2de klasse H. B. S. behooren te worden toegelaten. Wel zijn de jongens in de laatste jaren hierin gunstig geslaagd en is men daardoor in de meening gaan verkeeren dat het zoo behoorde, eene meening, die noch op eenige verordening noch op eenig reglement steunt. Daarna werd van de openbare zitting in eene met gesloten deuren overgegaan. Bij gunstig weer zal op Maandag 4 dezer des namiddags te één uur op het Schuttersveld door den majoor-commandant over het bataljon dd. schuiterij eene wapenschouwing worden ge houden. Het muziekcorps zal bij deze revue tegen woordig zijn en het bataljon gecommandeerd worden door den kapitein W. L. Van Kaathoven. Tot stationschef te Santpoort is benoemd de heer G. Baan, thans commies te Leiden. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2465'/j portién, als: 2197'/j warme spijs, 248 vleesch en 20 spek. Het diploma wegens het met goed gevolg afleggen van het eerste natuurkundig examen is uitgereikt aan de heeren Hengeveld, Tulleners en Beker. Het stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Java, is 27 Sept. Gibraltar gepasseerd; de Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is 28 Sept. te Suez gearriveerdde Hollandvan Batavia naar Nieuwediep, is 30 Sept. van Aden vertrokken. Aan het parochiaal kerkbestuur van den H. Antonius te Terheyden is door den Koning machtiging verleend tot het aanvaarden van eenige legaten, bij beschikking door den heer F. A. Van Raak, in leven pastoor aldaar, aan gemeld bestuur vermaakt, bestaande o. a. in twee perceelen wei land, ter gezamenlijke waarde van f 13,000, zoo mede eene sorn van f 6000, onder bepaling dat dit vastgoed en kapitaal zullen moeten worden aangewend tot vestiging van een gesticht voor onder wijs te Terheyden, terwijl bovendien jaarlijks eene uitdeeling van brood aan de armen zal behooren te geschieden. Bij de Tweede Karner is ingekomen een wetsontwerp tot intrekking van het keizerlijk decreet van 3 Dec. 1809 nopens de kerkfabrieken en andere verordeningen omtrent de eerediensten en eene missive van den minister van binnenl. zaken ten geleide eener met Britsch-Indië gesloten overeenkomst wegens de uitgifte van postwissels. Aan den heer Goedhart te Dordrecht is ter gelegenheid dat hij 25 jaren aan 't hoofd had gestaan der departementale gymnastiekschool aldaar, vanwege het departement der Maatsch. tot Nut van 't alg. een gouden medaille overhandigd. Met ingang van 1 Nov. is benoemd tot adjunct-commies 1ste kl. ter provinciale griffiie te Haarlem de heer F. F. Karseboom Jr., van Den Haag. Z. M. heeft J. H. Schroder Jr. erkend en toegelaten als consul van Peru te Amsterdam, op den voet van Ned. onderdaan; benoemd tot rech- ter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Arnhem Mr. J. Everts B.Hzn., adv. aldaar; oan Mr. W. L. J. Spoor, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijoe betr. van griffier der arrond.- rechtbank te Zierikzee. Gemengd Nieuws. Een hollend paard veroorzaakte gis teravond on/istreeks acht uren op de Haarlem merstraat een niet geringe drukte. Gelukkig be kwamen hierbij noch personen noch het paard eenig ongeluk, wat trouwens voor 't laatste niet te verwonderen zou zijn geweest. Nabij de Har- tenbrug toch stond het gespannen voor een zoo- genaamden sleeperswagende voerman geeft het een slag met de zweep, om vooruit te gaan, 't zet zich in beweging, doch een ijzeren pen scheen gebroken, waardoor het paard alleen met het voorste gedeelte van den wagen en eenig ijzerwerk vooruitging, dat door "het heen en weder slingeren langs de straat heel wat leven maakte en op het gestel van het paard niet zeer kalmeerend scheen te werken. Nabij de Vrouwensteeg werd 't echter door eenige personen tot staan gebracht. Als een bewijs van de vruchtbaar heid van een perzikboom kan strekken, dat iemand onder Zoeterwoude woonachtig dezen zomer van een boom, na behoorlijk gedund te zijn, en niet medegerekend ruim een honderdtal die of wat klein of door insecten geschonden waren, 425 zeer goede vruchten heeft geplukt. Gisteravond om halfzeven is uit de sloot bij de Zwartelaan onder Oegsigeest opgehaald het lijk van den 50-jarigen J. H., uit Leiden. Men meent, dat hij zich uit zwaarmoedigheid van het leven heeft beroofd. Gister- voormiddag is te Rotterdam eene vrouw, die met haar zoon bezie was het dak na te zien van een pand in de Korte Lijnstraat, van het dak op de straat in een kuip gevallen en ten gevolge daarvan overleden. Het ongeval is ont staan doordien de ladder, waarop de zoon boven op het dakvenster stond, door de glibberigheid uitgleed en terechtkwam tegen de borst van de vrouw, die daardoor achteroversloeg. "Woensdag- avond viel te Rotterdam een 13-jarige jongen, die met zijn vader een ge laden aakje in het Boerengat van ligplaats wilde doen veranderen, terwijl hij met hoornen bezig was overboord en zonk onmiddellijk in de diepte weg, zoodat alle aangewende pogingen om hem te redden vruchteloos bleven. Gisterochtend is zijn lijk onder een aldaar liggend houtvlot gevonden. Op het land van den heer Barendrecht, gelegen in den Wijkerpolder, is bij het beploegen een vaartuig ontdekt, dat, verder ontgraven, bleek eene lengte te hebben van 14 rneter en tot op schrift draagt: „Anne Hobbes Japikse 1483.1' In het vaartuig vond men eenige menschenbeendereri, een looden pijp en eenige scherven. Bij gelegenheid van het vijfentwin tigjarig stadhouderschap van Prins Hendrik zal van a. s. Maandag tot Donderdag te Luxemburg;

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1