LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4795. Donderdag A0. 1875. 30 September. Spoorweg Leiden—Woerden. PRIJS DEZER COURANT: |v?oor Leiden per 3 maanden1.—». Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.-. r.0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.0B. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 8TADS-BEBICHTEN. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gelet op het bij hem ontvangen bericht dat in deze gemeente een geval van hondsdolheid is voorgekomen Gezien art. 3 der wet van 5 Juni 1875, lot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad n°. 110); Beveelt dat opnieuw gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een MUILKORF volgens het door Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken, bij beschikking van 27 Juli 1.1. voorgeschreven model, ter Gemeenle-Secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld, met dien ver stande nochtans dat, ingevolge ministerieele be schikking van 7 dezer, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare af kondiging door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 27 September. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvaDger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den 27sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het late kwartaal dienst 1875/6zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Bargemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 28 September 1875. t De woorden, die wij als opschrift boven deze regelen plaatsen, hebben in een onzer vorige nommers, dat van Maandag den 27sten dezer, ongetwijfeld de aandacht onzer lezers getrokken, toen zij daar voorkwamen aan het hoofd eener belangrijke advertentie, die waarbij wordt aange kondigd, dat de inschrijving voor het maatschap pelijk kapitaal dier onderneming ad 300000, verdeeld in aandeelen van 240, is opengesteld tot 31 October a. s. Het is niet de eerste maal dat dergelijke annonce in de hier verschijnende bladen verscheen. Reeds in 1873 werd met hetzelfde doel de gelegenheid tot deelneming aangeboden, evenwel behoeven wij er nog aan te herinneren? met ongun- stigen uitslag. Thans echter is het welslagen der voor Leiden zoo hoogst gewenschte spoorwegverbinding zoo goed als verzekerd, natuurlijk altijd behoudens de aanneming der vereischte onteigeningswet. Wat toch is het geval De Ned. Rijnspoorwegmaat schappij, die zich nqet de exploitatie der lijn zal belasten en vóór twee jaren slechts 3001) per kilometer wilde waarborgen, heeft die garantie thans tot ƒ4220 verhoogd, wat voor de geheele lijn een som van ƒ135040 bedraagt of 4'/j pCt. rente minstens. Bovendien heeft de Maatschappij zich verbonden om, mocht ondanks die gunstige voorwaarden de deelneming nog niet genoegzaam blijken te zijn, hetgeen aan de benoodigde 3 mil- lioen mocht ontbreken voor haar rekening te nemen. Van waar die gunstige verandering? Ziedaar een vraag, met wier beantwoording wij ons om meer dan één reden in ons blad niet zullen bezighouden, evenmin als met de quaestie der subsidie van 100000 vanwege de gemeente Leiden aan de onderneming toegekend. Trouwens de geruchtmakende zaak is in de laatste dagen genoeg besproken om aan ieder belangstellende bekend te zijn. Wij hebben hier slechts te constateeren, dat de voorwaarden, waarop de inschrijving is open gesteld, inderdaad hoogst gunstig zijn, en dat zal niemand ontkennen, vooral wanneer men in aan merking neemt, dat de interest der aandeelen de gewaarborgde 4pCt. aanmerkelijk kan te boven gaan. Krachtens de overeenkomst toch, tusschen de concessionarissen, de heeren J. P. De Bordes, te 's-Gravenhage, en Mr. L. A. J. W. baron Sloet, te Arnhem, en de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij gesloten, zullen de eigenaars, zoodra het batig saldo der gezamenlijke exploitatie-rekening van de N.-R.-S. per jaar meer bedraagt dan 4220 per kilometer, van dat meerdere 80 pCt. genieten, indien het 500 per kilometer niet te boven gaat, van ƒ501 tot ƒ1000 78 pCt. en zoo vervolgens trapsgewijze van 7000 en daarboven 50 pCt. Zonder zich nu gouden bergen te beloven van die meerdere opbrengst, vooral in den eersten lijd, zat men toch gerustelijk kunnen aannemen dat een lijn, waarvoor een op het gebied van spoor weg-exploitatie zoo ervaren lichaam als de Ned.Rijn spoorwegmaatschappij 4'/j pCt. rente waarborgt, voor de aandeelhouders goede financieele vooruit zichten belooft. Men make zich echter van deze zaak geen onjuiste voorstelling. De rekening toch, volgens welke de jaarlijksche opbrengst per kilometer wordt bepaald, zal worden getrokken uit de gezamenlijke exploitatie rekening, door de Maatschappij over alle door haar geëxploiteerde lijnen (daaronder begrepen de lijn Leiden Woerden) te houden, dat wil zeggen: na verloop van elk jaar, dat met den 30sten April eindigt, wordt berekend hoe groot de opbrengst per kilometer is over al de lgnen door de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij geëxploiteerd, en het daardoor verkregen cijfer wordt alsdan beschouwd als vertegenwoordigende de opbrengst per jaar kilometer van de lijn Leiden Woerden. Juist in die manier van berekening vinden wij een nieuwen grond om ieder, die zijn geld op nuttige, veilige en tevens winstgevende wijze wil beleggen, aan te sporen aan de thans geopende inschrijving deel te nemen. Immers zonder een blik te hebben geslagen in de boeken der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij mag men zeker veilig aannemen, dat de jaarlijksche opbrengst per kilo meter over al hare lijnen heel wat meer bedraagt dan 4'/, pCt. en van dat meerdere zullen dan ook de aandeelhouders der lijn LeidenWoerden geen onbelangrijk gedeelte genieten. Nuttig noemden wij die geldbelegging, of is het voor Leidens ingezetenen evenals voor die der omliggende plaatsen een onverschillige zaak een spoorverbinding te erlangen door de meest wel varende streek in de nabijheid, die ruim 100000 zielen telt? Zullen landbouw en veeteelt, handel en fabriekswezen, winkelbedrijven en neringen niet spoedig de groote voordeelen genieten van dat in onze dagen schier onmisbaar geworden middel van versnelde gemeenschap? Zal onze goede stad er niet mee gebaat zijn, dat de twee eerste academieplaatsen des lands in meer onmiddellijke aanraking met elkander zullen worden gebracht, om niet te spreken van de rechtstreeksche com municatie met het buitenland (België, Frankrijk, en Engeland) die daardoor zal tot stand komen? Is het een onverschillige zaak te noemen, dat de door landbouw en veeteelt bloeiende Rijnstreek in meer onmiddellijk contact zal worden gebracht met de rijke provincie Noord-Holland, die uit dezelfde bron haar grootste welvaart trekt? Zal het niet bijdragen tot bevordering der belangen ook van Leidens ingezetenen, dat de zeedorpen meer onmiddellijk met het oostelijk gedeelte des lands in betrekking komen? Maar de voordeelen, die de aan te leggen spoor lijn voor Leiden en zijne omstreken zal afwerpen, zijn zoo boven alle bedenking verheven, dat het overbodig zou zijn daarbij langer stil te slaan. Liever willen wij er op wijzen, dat zij, die zich van aandeelen in de onderneming voorzien, zich tevens een veilige geldbelegging verzekeren. LEIDEN, 29 September. Door de Commissie voor liet geneeskundig Staatsexamen is heden het getuigschrift voor het lsle gedeelte uitgereikt aan den heer P. T. Persoon. Naar wij vernemen zal de groote zanguit voering, den 4den Oct. a. s. in de Stadsgehoorzaal alhier door de Amsterdamsche liedertafel „Oefe ning baart kunst" ter eere van den gedenkdag van Leidens ontzet te geven, ook door de talenten van twee Leidsche solisten worden opgeluisterd. De heer Duyster zal zich op de fluit, de heer Vreeswijk op de viool doen hooren, zoodat zang en muziek zullen samenwerken, om aan Leidens ingezetenen een avond van waar kunstgenot te bereiden. De Vereeniging „Harmonie" wenscht den in onze geschiedenis gedenkwaardigen dag van 3 October ook dit jaar niet ongemerkt te laten voor bijgaan. Evenals het vorige jaar bij gelegenheid der viering van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, zal zij, volgens achterstaande adverten tie, eene volks-voorstelling in den Schouwburg geven. Velen zal dit ongetwijfeld aangenaam zijn hierdoor toch worden zij in de gelegenheid gesteld dien dag, at is 't natuurlijk niet op zulk een luisterrijke wijze als verleden jaar, op feestelijke wijze te herdenken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indié door middel van het stoomschip Prinses Amalia, van de maat schappij „Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 2den October is bepaald. Behalve voor Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van 1 October en de brieven den vol genden dag 's morgens per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zijn. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië was op den 23sten dezer de gezondheidstoestand in Atjeh gunstig. Een bataljon Madureesche barissans was aldaar van Java aangekomen, en daarentegen het rechter half 5de bataljon naar Samarang vertrokken. Door B. en Ws. van Amsterdam is aan den raad ingediend een plan tot oprichting eener kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1