A. Ver Huell, de initialen van den naam van hem, door wiens milddadigheid de Commissie in staat werd gesteld den vleugel te doen bouwen. De fondsen ontbreken nog voor den anderen vleugel. Naar men verneemt heeft de Commissie aan een drietal leden de taak opgedragen om een regle ment te maken en zal er, als het reglement ge arresteerd zal zijn, uit de sollicitanten, die zich reeds aangemeld hebben of nog zullen aanmelden, een keuze worden gedaan, daar men spoedig al thans de vertrekken van het hoofdgebouw bewoond wil zien. Alleen gehuwde zeelieden zullen in aan merking komen, die ten minste f 100 's jaars inkomen hebben, en den bevoorrechten zal buiten vrije woning wekelijks een geldelijke toelage uit gekeerd worden. 'Z. M. heeft aan Mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, referend. bij het dep. van buiten!, zaken, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis der Chris tus-orde; aan Mr. A. M. Van Stipriaan Luiscius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats- verv. kantonr. in Den Haag; aan Dr. J. C. Van Deventer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopz. in het achtste schooldistrict van Zuid-Holland en daartoe benoemd Mr. J. J. De Reus, te Dordrecht; bij den plaats, staf benoemd, tot kapt. plaats, adj. 1ste kl. te Maastricht, te rekenen van 1 Nov., den ritm. G. H. baron Taets Van Amerongen, van de cavalerie, thans op nonact. Gemengd Nieuws. Gisteravond te zeven uren is een sigarenmakersgezel, na eenige woordenwisseling rnet zijne beminde, in de Doelengracht gesprongen, om zich het leven te benemen, doch spoedig ver anderde hij van plan en riep om hulp. Eenige personen schoten toe en brachten den tot inkeer gekomene door middel van stokken en haken aan wal. Zaterdag-avondomstreekshalfnegen is op de Hooigracht nabij den Ouden Rijn een hon i afgemaakt die van dolheid verdacht werd. Een dienstbode te Rotterdam, woon achtig op de Kruiskade, die Zaterdag-morgen de onvoorzichtigheid beging van in eene onoverdekte theestoof vuur te halen, verborg die theestoof met vuur, op het zien van een agent van politie, onder haar boezelaar, ten gevolge waarvan haar japon spoedig in vlam stond, die echter terstond door eenige omstanders van haar lichaam werd gerukt, zoodat zij er met den schrik en het verlies van een japon is afgekomen. Vr ij dag -middag werd uit Utrechtge- boeid over de grenzen naar Pruisisch Elten gevoerd een onderofficier in Pruisischen dienst, die den oorlog tegen Frankrijk als onderofficier medegemaakt had en na de groote herfstmanoeuvres in volle uniform gedeserteerd was. Hij meende in den rang dien bij bekleedde voor het Indische leger dienst te kunnen nemen. Zucht tot avancement schijnt den overigens zeer netten militair tot dezen onberaden stap te hebben gebracht. Maandag 20 dezer had de sneltrein, die te 11.13 van Zutfen naar Hengelo vertrekt, in de nabijheid van 't station Marketo een vrij hevigen schok te verduren. Uit een spoedig inge steld onderzoek bleek dat die schok veroorzaakt was door eenige steenen, door eene moedwillige hand op de rails gelegd. Aan de gemeenschappe lijke nasporingen der politie-agenten te Diepenheim Goor en Markelo is 't gelukt den dader, A. Ten Zeldam Jz., te ontdekken, die zijne baldadigheid reeds bekend heeft. De scheepsbouwmeester G. Drenthte Beneden-Vallaat (Groningen) is, terwijl hij een mes in de hand had om wijndruiven te plukken, van een trap gevallen, 't Mes drong hem onder de kin in 't hoofd. Men vreest dat hij 't spraak vermogen zal moeten missen. In den nacht tussohen Vrijdag en Zaterdag is er ingebroken bij de firma Polak te Vlissingen. De dader is gearresteerd; 't is een IS-jarig gevaarlijk sujet, die reeds een zestal cri- mineele veroordeelingen wegens diefstal heeft ondergaan. Een industrieel uit Hamburg is van plan, concessie aan te vragen om de wagens van den tramway te Amsterdam met stoom in bewe ging te brengen. Tot dat einde heeft hij reeds een bezoek gebracht aan de stallen der Amsler- damsche Omriibusrnaatschappij en een onderhoud gehad met den directeur. Te Kopenhagen en te Danzig worden de trarnway-wagens reeds met stoom gedreven. Rechtzaken. Naar men verneemt is de militien Gonlag, wiens zaak Vrijdag voor den krijgsraad is behan deld, vrijgesproken. De drie matrozen, die Vrijdag voor het prov. gerechtshof terechtstonden, zijn niet tot één maand, maar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het waren ook geen Noorsche, maar Fmsche zeelieden. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Augustus. Ten aanzien der verschijning van den opstande ling Burniat in het Sindangsche wordt nog me degedeeld dat, luidens nader telegraphisch bericht van den resident van Palembang, Burniat's wei nige aanhangers reeds bijna allen gevat zijn. Hij zelf was nog niet gearresteerd, doch zijn volge- geling en wegwijzer Badar is door eene tot ver volging uitgezonden patrouille opgespoord, en daar hij zich bleef verweren, afgemaakt. De verkregen resultaten zijn hoofdzakelijk te danken aan de fermiteit en het beleid van den controleur der lste klasse bij het binnenlandsch bestuur op de buitenbezittingen, C. J. Braun. Eene deputatie van landhuurders uit Solo is alhier aangekomen, om grieven bij Z. Exc. den gouverneur-genaal in te brengen tegen den resident, den heer Keuchenius. De schorsing van den adsistent-resident Van Vleuten is door de regeering, naar verzekerd wordt, goedgekeurd. Door ilcn gouv.-gen. van Ned.-Iodië zijn de volgende be schikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ne der!., wegens ziekte, aan den ing. lste kl. bij den waterstaat, J. B. F. L. Molenbroek; een tweej. verlof naar Eoropa, wegens ziekte, aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat J. R. Lemon. Benoemd: Tot lsten commies op bet bareel van den goov. van Sumatra's westk. F. Heiboe; tot 2den machinist bij 'a lande stoombaggermolen te Batavia J. Francke. Departement der Marine. Ontslagen: Eervol, met behond van recht op pensioeD, de hoofding. van den geogr. dienst in Ned.-Indië Dr. J. A. C. Oodemans. BUITEN LA IV I». Spanje. Aan de 820 Carlisten, die in Frankrijk geïn terneerd zijn, is persoonlijk gevraagd of zij zich aan koning Alphonsus wilden onderwerpenslechts vier hebben hierop een bevestigend antwoord ge geven en zijn dan ook naar de grenzen terugge bracht, lerwijl de overigen geïnterneerd zullen worden. Waarschijnlijk zal het aantal geïnter neerde Carlisten aanzienlijk vermeerderd kunnen worden; volgens een telegram uit Londen aan den „Times" worden 2500 Carlisten te Viella door 10000 man regeeringstroepen ingesloten gehouden, en zullen zij waarschijnlijk gedwongen worden de Fransche grenzen bij Pontduroi over te trekken. Bij Pampeluna hebben de regeeringstroepen de Carlisten uit verscheiden sterke posities verdreven en die bezet. Don Carlos is na een hevigen strijd uit de vallei van Batztan naar Estella terugge trokken. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan Engeland en Frankrijk voorgesteld dat deze rijken de inkomende rechten op Spaansche wijnen zouden verminderen. Men hoopt dat de onder handelingen tot een goed resultaat zullen leiden. De „Franfais" meldt, dat een Franschman, zekere Rigadeau, op Cuba door Spaansche troepen vermoord is. De minister Decazes heeft onmid dellijk aan den gezant te Madrid last gezonden, om bij de regeering aldaar krachtige vertoogen te doen, opdat de schuldigen gestraft worden. De „Politica" zegt dat een Engelsche kanonneerbool, Ie Gibraltar gestationeerd, aan de Spaansche douaniers een bark, Federal geheeten, beladen met sluikwaar (tabak en andere goede ren) ontnomen heeft. Een douanier werd door een geweerschot gedood, de bark en de douaniers werden naar Gibraltar gevoerd, doch weder losge laten. De Spaansche maritieme autoriteit heeft heftig geprotesteerd en de regeering zal te Londen een vertoog indienen tegen het misbruik van macht door de Engelschen bedreven. Turkije. - De „Pall Mall Gazette" meldt uit BerlijnHet Turksch gouvernement weigert ten opzichte der Christenen concessiên te verleenen, zoolang de opstandelingen zich. niet ten volle hebben onder worpen. De opstandelingen weigeren de vijande lijkheden te schorsen, zoolang de mogendheden geen. eventueele concessiên waarborgen. De con suls hebben bij hunne regeeringen nadere inslruc- tiën aangevraagd. De Fransche, Engelsche en Russische consuls zijn Woensdag te Trebinje aangekomen. Zij hebben den gezanten te Konstantinopel bericht, dat hunne verzoenende zending totaal mislukt is. Zij moeten zelfs de voornaamste leiders der opstandelingen niet hebben kunnen spreken. Sedert eenige dagen is geen enkele tijding bekend geworden van de Duitsche, Italiaansche en Oostenrijksche consuls. Men vermoedt dat zij Trebinje niet kunnen verlaten. Telegrammen. BUCHAREST, 26 September. Het officieele blad behelst een besluit, waarbij in October de Roe- maansche troepen met de gedeeltelijk opgeroepen reserve in divisies worden geconcentreerd tot het houden van oefeningen. BELGPiADO, 26 September. De kooplieden ver- angen van de regeering een besluil, waarbij hun uitstel van betaling voor verscheidene maanden wordt verleend, omdat zij ten gevolge der poli tieke crisis hunne verplichtingen niet kunnen nakomen. Men verwacht dergelijk besluit in de volgende week. Een der dagbladen zegt, dat de Porte een ultimatum aan Servië zal zenden en hare troepen de grenzen zal doen overtrekken, indien 't benden, uit Servië afkomstig, gelukt Bosnië in opstand te brengen. Van een andere zijde wordt beweerd dat de groote mogendheden dit niet zullen gedoogen, en dat de diplomatie zich met beide aangelegenheden zal inlaten. De aanstaande Servische Vorstin Natalia is gisterochtend op hare. reis naar Bucharest per stoomboot alhier aangekomen, en heeft een half uur vertoefd. Prins Milan, de stedelijke autoritei ten, een eere-compagnie en een groote menigte volk begroetten haar: De prins heeft zijne bruid tot Baziasch begeleid. Het officieele blad meldt, dat de exercitiën van het leger gestaakt zijn. Van de manschappen mag zich echter niemand verwijderen, zelfs niet als hij in 't bezit van een pas is. Twee Servische officieren, Dimits en Bajo- rovits genaamd, die aan deze zijde eene inspectie hielden, zijn door een Turksch piket, aan de grenzen bij Nischl, doodgeschoten. Er zal een ministerraad worden gehouden over deze zaak, die als zeer gewichtig wordt beschouwd. LONDEN, 26 September. De „Observer" zegt te mogen gelooven dat er plan bestaat om het Engelsch eskader in de Chineesche wateren te versterken, doch dat er tot dusver geen reden bestaat om te vreezen dat de bestaande moeilijk heden met China andere dan vredelievende maat regelen noodig zullen maken. RIO JANEIRO, 26 September. De Kamer van afgevaardigden heeft het verlof voor den Keizer, om zich een geruimen tijd buitenslands te begeven, goedgekeurd. WASHINGTON, 26 September. Volgens het rapport van het bureel van landbouw over de maand September, zal de oogst van de maïs, in dien zij goed rijpt, alle vorige oogsten in hoeveel heid overtreffen, ondanks het verlies, dat door de overstroomingen geleden is. PARIJS, 26 September. De keizerin van Oos tenrijk is gisternamiddag te zes uren aangekomen. Toen de trein te Vernon aankwam, sliep zij, zoodat Mac Mahon, om haar van zijne tegen woordigheid te dier plaatse te verwittigen, haar niet wilde gewekt hebben. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 25 September ten overstaan van den notaris Mr. A. J. Wijnstroom.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2