Donderdag zijn van Den Haag naar Rotterdam overgebracht eenige bewijsstukken, waaronder de dolk en eenige kleedingstukken, betrekking hebbende op den moord, gepleegd op mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbode. De huismeester van het Binnengast- huis te Amsterdam, de heer Veldhuyzen, vóór eenige weken zoo ernstig verwond, is thans zoover hersteld, dat hij weldra zijne betrekking weder zal kunnen waarnemen. Te Delfshaven had Donderdag eene vechtpartij plaats in de St.-Josephstraat tusschen twee opperlieden, waarbij de een den ander zoo danig met een metselsteen aan het achterhoofd heeft verwond, dat de man naar het ziekenhuis moest vervoerd worden, en aanvankelijk in beden- kelijken toestand verkeert. De dader is door de politie aangehouden en overgebracht naar de gevan genis te Rotterdam. Te Vlaardingen is Woensdag-ochtend het lijk aangebracht van een manspersoon, dat door een schipper drijvende was gevonden. Naar men verneemt, behoorde de man te Rotterdam te huis en had hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11. zijne woning verlaten, zonder dat iemand wist waarheen hij zich hegeven had. Dinsdag heeft te Crefeld een voorval plaats gehad, waaromtrent een ooggetuige het vol gende schrijft: Op den Westerwal hoorde ik in een in aanbouw zijnde huis kort 11a elkander twee schoten vallen, gevolgd door een angstwekkenden kreet, zoodat de voorbijgangers onwillekeurig hieven slaan en er weldra eene talrijke menigte voor het huis stond opeengedrongen. Op mijne vraag wat er was voorgevallen, kreeg ik ten antwoord, dat de aanne mer Koenzen een zijner werklieden doodgeschoten en een ander gevaarlijk gewond had, omdat zij zonder voldoende reden op eene verhooging van loon hadden aangedrongen. Ik trachtte in het huis te komen, doch moest terug, doordien de geheele benedenverdieping in een oogenblik was bestormd door fabriekarbeiders, die met geweld den ondernemer te lijf wilden en hem in zijn kelder, waarheen hij de vlucht had genomen, let terlijk belegerd hielden. Daar hij inmiddels tijd had gehad om zijn geweer weder te laden, durfde niemand de kelderdeur openbreken. Spoedig echter had de politie, ik weet niet hoe, zich van hem meester gemaakt. Naar ik vernam, stond hij bekend als een heethoofd en vechtersbaas. Op weg naar het politiebureel was hij voor 't uilerlyk bedaard; althans hij wandelde stil tusschen de agenten voort, eene sigaar rookende. Nu en dan keek hij echter met een honenden lach naar het publiek, dat dreigend naar hem aandrong en hem met steenen wierp, waarvan eenige hem ook getroffen hebben. Onderwijl was het gebleken, dat de eene werkman, die naar men meende doodgeschoten was, nog leefde. In allerijl werd een priester gehaald om hem het sacrament der stervenden toe te dienen. Tegelijkertijd werd een chirurgijn geroepen. Deze verklaarde terstond dat het met den man hoogst bedenkelijk stond en het zich niet liet aanzien dat hij er van zou opkomen. De andere werkman heeft slechts een lichte wond bekomen. De aan nemer is naar Dusseldorf getransporteerd. In een te Bergen in Noorwegen ver schijnend dagblad, de „Adresavisen", leest men onder dagteekening van '15 September het vol gende: „Een onlangs uit de IJszee te Hammerfest aangekomen vaartuig, de schoener Reginakapt. Gundersen, (eigenaar de heer O. I. Finckenhagen aldaar), heeft op zijne reis het noordelijkste ge deelte van Nova-Zembla bezocht, en is bij die gelegenheid in de Ishaon (IJshaven) geweest, waar de Hollander Barends zich gedurende den winter van 1596/97 heeft opgehouden. Kapt. Gundersen brengt van daar een, op de plaats waar waar schijnlijk eenmaal de verblijfplaats der Hollanders geweest is, gevonden journaal mede, gevoerd door Barends en waarschijnlijk behandelende de tijds ruimte tusschen 1 Juni en 29 Aug. 1580. Het papier heeft zich goed gehouden en het schrift is volkomen leesbaar. De inhoud is echter moeie- lijk te verstaan, hoofdzakelijk wanneer men niet "volkomen te huis is in de Hollandsche taal, welke vermoedelijk in de verloopen 300 jaar verschil lende veranderingen, zoowel in dialect als ortho- graphie, moet ondergaan hebben. Daar het jour naal, zooals gemeld is, waarschijnlijk een gedeelte van het jaar '15S0 behandelt, kan men niet ver wachten daarin iets over Barends' oponthoud in Ishaon te vinden; het rnoet een document zijn, 't welk hij van vroegere reizen heeft medege bracht, maar dat desniettemin van zeer veel be lang zijn kan." De Fransche minister 'van landbouw heeft in een brief aan de Kamer van koophandel te Rouaan de aandacht gevestigd op een bericht van den Fransehen consul te Genève, betreffende een bende „chevaliers d'industrie", genaamd „la bande noire". Deze bende oefent in Zwit serland, en voornamelijk in het kanton Genève, hare bedriegerijen uit en moet haar zetel hebben te Amsterdam of te Rotterdam. Ii echtzaken. Een gedeelte der bemanning, van het Rus sische schip Sophie was gisteren voor het hof van Z.-H. ter verantwoording geroepen wegens gewa pende rebellie tegen de Vlaardingsche politie, ge pleegd in den nacht van 25 op 26 Juli jl. In bedoelden nacht, toen genoemd vaartuig in de haven van Vlaardingen zich bevond, kreeg die gemeente een bezoek van een vijftal matrozen, die in eenigszins beschonken toestand verkeerden. Het bezoek was echter van dien aard, dat de politie het noodig achtte de bezoekers tot rust en orde aan te manen. Hieraan werd voldaan door het geraas nog oorverdoovender te maken. Het gevolg was dat men één van het vijftal aanpakte en wilde in arrest nemen. Twee der matrozen de twee overigen waren naar boord teruggekeerd trokken hunne messen en namen een aanval lende houding aan, zoodat de agenten ook hunne wapenen moesten ter hand nemen, maar eindelijk den belhamel loslaten. Toen werd het sein gegeven tot hulpverleening en verscheen de geheele politie macht. Op het gezicht daarvan trokken de leven makers naar hun schip terug, en onthaalden de agenten op worpen met groote blokken hout, die wel eenigen troffen, maar geen verwonding ver oorzaakten. Het drietal werd ten laatste gearres teerd. Vier agenten van politie werden gisteren als getuigen gehoord. De beschuldigden, Noordsche zeelieden, werden met behulp van den Rotter- damschen translateur Guller ondervraagd. De jong ste, de scheepsjongen, bekende gedeeltelijk zijn schuld, de twee anderen ontkenden. Het O. M., door Mr. Van Maanen waargenomen, nam den jeugdigen leeftijd van beschuldigden en het gemis van schade als verzachtende omstandigheden in aanmerking en requireerde eene veroordeeling tot gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren. Mr. Ermerins droeg de verdediging voor. Na eenig verwijl veroordeelde het hof de drie beschuldigden tot een maand gevangenisstraf. BUITENLAND. Spanje. Een „occasional" correspondent schrijft uit Ma drid aan den „Times": De verandering in het ministerie vond haar oorsprong ten eerste in de quaestie der onmiddellijke bijeenroeping van de Cortes door het algemeen stemrecht, en ten tweede in het hegeven van eenige zeer winstgevende posten op Cuba en de Philippijnsche eilandenalle par tijen trachtten zich van deze ambten meester te maken, en niet alleen mengde zich begeerlijkheid, maar persoonlijke bitterheid in dien strijd. Wan neer eenige moderados van 't kussen geraken, ontbreekt het hun nooit aan smaadwoorden, en vooral dezen keer hebben zij er ruimschoots ge bruik van gemaakt. De jonge koning verzette zich tegen de wijziging, doch zijn ernstig en herhaald beroep op beide partijen orn hunne bezwaren en vooroordeelen ter zijde te stellen en saam te wer ken, zijne bevallige manieren, de verwonderlijke tact, het fijn gevoel door hem ver boven zijn leeftijd in de laatste maanden getoond, dat alles heeft zooals bijna altijd in Spanje niets mogen baten. Partijzucht is zoo heftig, persoon lijke haat zoo sterk, dat alle vaderlandsliefde, alle zorg voor de welvaart van millioenen landgenooten in 't niet verzinkt tegenover de zelfzucht en ijdele eerzucht der ministers. De koning ziet bleek en is afgemat, en meermalen uit hij de woorden „Las circunstancias son dificilimas." Van het oorlogstooneel verneemt men dat de Carlisten, gelegerd op den berg Carate, Gue- taria hombardeeren en dat naar die plaats uit St.-Sebastiaan versterking is gezonden. Oostenr.- Hong". Monarch ie. De „Polit. Corr." meldt het volgende: In de afdeeling voor huitenlandsche zaken van de Hon- gaarsche delegatie ontwikkelde Andrassy gisteren de redenen waarom dezen keer de overlegging van het roode boek uitbleef; hij gaf uitzicht dat de correspondenten en berichten omtrent de handelspolitiek zouden worden overgelegd; de commissie verklaarde zich bevredigd. Op de inter pellatie van den aartsbisschop Haynald over de Oostersche beweging verklaarde Andrassy in 't alge meen dat de regeering in vereeniging met de beide naburige keizerrijken met goed gevolg tot instandhouding van den Europeeschen vrede had gearbeid, en hierop ook het behoud van den vrede in de toekomst gegrond was; voor algeheele be scherming der rijksbelangen meeDde hij te kunnen instaan. Wat betreft het streven om eene her haling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen, hij verwacht ook daarvan goede gevolgen. De commissie nam deze verklaringen als geruststel lend aan. Luidens berichten uit particuliere bron heeft de verklaring van Andrassy, dat het dé mogendheden gelukken zou den vrede te bewaren, een hoogst gunstigen indruk gemaakt. Telegrammen. WEENEN, 24 September! De „N. Fr. Presse" meldt dat de Turken 2000 opstandelingen terug gedreven en twee andere colonnes insurgenten uit eengejaagd hebben. Het dagblad van Belgrado bericht, dat de vrees dat de Turken eene botsing zouden provoceeren, aan de regeering van Servië aanleiding gegeven heeft tot het zenden van vier bataljons en vijf batterijen naar de Turksche grenzen. Particuliere berichten melden dat Derwisch Pacha eergisteren bij Raono door de insurgenten verrast werd en 200 dooden verloor. BELGRADO, 24 September. Naar men verneemt hebben zich van verschillende kanten 4000 man bij de troepen van den pope Zarko gevoegd. Zijn leger, thans uit 7000 man onder vier bevelhebbers bestaande, zou Sjenitza en Prizrend innemen en zich daar versterken. Volgens sommige berichten willen verschei dene agas en begs met de rajas gemeene zaak maken. Het is eiken landweerman ten strengste verboden zijn woonplaats te verlaten. Het verkeer aan de grenzen wordt zeer bemoeilijkt. MARSEILLE, 24 September. Het hof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van het cen trale comité, beschuldigd van het houden van onwettige permanente vergaderingen, de beklaag den schuldig verklaard en gewezen op de bijzon dere lankmoedigheid van het gemeentelijk bestuur. Denefle 0. a. is tot 4 maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete veroordeeld. KONSTANTINOPEL, 24 September. Een bende opstandelingen, ruim 1000 rnan sterk, die zich op den straatweg von Ragusa naar Trebinje van een transport had meester gemaakt, is door de Turksche troepen vervolgd en met een verlies van 150 man geslagen. Chevket-Pacha is, na het proviandeeren van de in Peira gelegerde troepen en na een gevecht, waarbij de opstandelingen 200 man verloren en hun aanvoerder Darik sneu velde, weder te Gaezko aangekomen. Ter markt te Leiden aangevoerd. 24 en 25 September. "Wintertarwe 15 hectoliter 9.25 a 9.75. Zomer- tarwe 15 hectol. 7.50 a 8.00 Winterrogge 18 heet 7.00 a/'7.50. Zomerrogge 18 hectol. 6.25 a 6.75. Zomergerst 17 hectol. 6.75 a ƒ7.00. Chevalier-gerst 17 hectol. f 7.50 a 8.00. Zware Haver 15 hectol. 5.00 a 5.50. Lichte Haver 15 hectol. 8.75 a ƒ4.00. Dui- venboonen 9 hectol. 9.00 a 10. Paardenboonen 9 hectol. 9.00 a 9.50. Ossen stuks a f. Stieren, 60 stuks f 60.00 a /"ISO. Kalfkoeien 80 stuks 175.00 a 300.00 Varekoeien 175 stuks ƒ130.00 a 185.00. Vette koeien 270 stuks 215.00 a ƒ310.00 Kalveren (vette) 40 stuks 34.00 a ƒ85.00 Kalveren (magere) 19 stuks 7.00 a ƒ16.00. Hamels (magere) 600 stuks 1 16.00 a 25.50 Hamels (vette) 800 stuks, 28.00 a ƒ44.00. Varkens (magere) 140 stuks/15.00 a ƒ34.00 Varkens (biggen) 400 stuks 7.00 a 12.00. Lammeren (magere) stuks a Grasboter 10180 kilogr., lste qualit. 1 vat 68.00 a 72.00. Schei- 2de qualiteit. i vat 61.00 a 65.00Grasboter lste qual. per kilogr. 1.70 a 1.80Schei- 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.526 a f 1.62».

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2