LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4791 Zaterdag A0. 1875. 25 September. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER ADVERTEJiTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. ST ADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het le Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1875 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, hij besluit van 20/22 September j.L, en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 September 1875. L.EIOE1V, 24 September. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer P. Lange- veld, geb. te Heemskerk, met acad. proefschrift over gistingsprocessen in de maag. Bij het admissie-examen voor de hoogeschool alhier zijn den tweeden dag van de 38 adspiran- ten 27 toegelaten. Door de commissie voor het geneeskundig Staats-examen alhier zijn heden bevorderd tot arts de heeren: Dr. S. IC. Hulshoff en J. A. Korte- weg, med. doctorandus. Q. N. zegt in een ingezonden stuk in de „N. R. Ct.":Het zou al te naïef zijn, als wij de wijd vermaarde Rijnspoorwegmaatschappij haar uit sluitende behartiging van haar eigenbelang verweten. Zij handelt naar haar gewoonte. Zij heeft haar waarborg van het totstandkomen van de lijn LeidenWoerden te zelfder tijd aan twee belang hebbenden voor dubbelen prijs verkocht. Zij heeft Leiden hij de onderhandeling niet verteld, dat zij in besprek met de landsregeering was om haar waarborg tegen vrijstelling van zwaarder verplichting te geven. Zij heeft in haar contract met de regee ring van Leidens subsidie geen melding gemaakt. Natuurlijk, zij handelde in haar belang. Maar vreemd is het, dat de regeering evenzeer gezwegen heeft. Zij zag onder haar oogen de aanvraag om subsidie hij den Leidschen gemeenteraad inbrengen en behandelen. Zij zag dat de raad niets vermoedde van liet tusschen haar en de maatschappij aan hangige contract. Zij wist van hoeveel invloed die wetenschap op het al of niet toestaan der verlangde subsidie wezen moest. En zij zweeg. Had zij bijtijds gesproken en den staat van zaken blootgelegd, de Leidsche raad zou de subsidie hebben geweigerd, of toegestaan indien hij er termen toe vond, wetende wat hij deed. Hij had nooit kunnen beweren dat hij misleid en opzettelijk onwetend gehouden was. Zooals thans de zaak beleid is, bestaat er reden tot achterdocht. Leiden meent, niet zonder grond, dat het huiten noodzaak zijn geld heeft wegge worpen in den schoot eener toch reeds zoozeer begunstigde Maatschappij, en dat ten gevolge van het opzettelijk zwijgen der ministers, die hun goedgunstigheid jegens die Maatschappij zoo in het oog loopend hebben getoond in het contract, waarover Rotterdam's bestuur en Kamer van koop- handel en de publieke opinie van geheel hel land zich om strijd beklagen. De „Staatscourant" behelst het kon. besluit van 17 September jl. betrekkelijk de tollieffing te Alphen, op den grooten weg van het Haagsche Schouw naar Utrecht, waarbij bepaald wordt dat hij het passeeren van een der tollen n°. 4 en 5 te Alphen, aan hen, die dit verlangen, een bewijs van betaling wordt afgegeven', dat op den dag der afgifte recht geeft orn den anderen tol éénmaal zonder betaling door te rijden. Het stoomschip Conrad, van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde den 21sten dezer te Suez en vertrok des nachts; de Koning der Neder landen, van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde den 22sten des morgens te Suez en zette onmid dellijk de reis voort; de J. B. Walker is te Aden van Batavia aangekomen en den 18den van daar naar Rotterdam vertrokken. Het examen voor de krijgsschool voor offi cieren zal den 27sten dezer aanvangen. Daarvoor hebben zich aangemeld de heerenJ. A. IC. Van Hasselt, 1ste luit. bij 't 3de reg. vestingart. F. H. A. Sabron, 2de luit. aan de kon. mil. aca demie; M. H. Damme, 2de luit. bij 't 3de reg. inf.; J. R. Boissevain, 2de luit. bij 't 8s!e reg. inf.; F. Van Hasselt, 2de luit. bij 't reg. veldart., en F. A. Hoefer, 2de luit. bij 't 2de reg. vestingart. Het voorloopig dividend der Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij, boekjaar 1875, is bepaald op twintig gulden. Eerste Kamer. De afkeurendemotie van den heer Duymaer van Twist, waaraan deze verklaarde geen politieke bedoeling te geven, is aangenomen met 23 tegen 12 stemmen. Tweede Kamer. Ingekomen is een ontwerp-hegrooting van den arbeid der gevangenen in 1876. De Commissie heeft het adres van ant woord ter tafel gebracht, dat morgen in de afdeelin- gen wordt onderzocht. De minister van financiën heeft de staatsbegrooting voor 1876 aangeboden, die verzonden is naar de afdeelingen. Besloten is tot hervatting der werkzaamheden nopens de ont werpen, voorstellen en regelingsbescheiden, die aanhangig gebleven zijn. De hoofdonderwijzer T. Gatsonides is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. De luit-ter-zee 2de kl. W. H. Tromp, de off.- van-gez. 2de kl. Dr. F. M. Cowan en de off.-van- gez. 1ste kl. J. C. D. Steendijk worden op nonact. gesteld, de eerste twee met den laatsten dezer, de laatste met 31 Oct., terwijl met 1 Oct. worden geplaatst: aan boord van het wachtschip te Wil lemsoord de off.-van-gez. 1ste kl. W. Ruisch; in de rol van het wachtschip te Amsterdam de off.- van-gez. 1ste kl. J. Lamie; aan boord van: het schroefst. Leeuwarden de off.-van-gez. 1ste kl. H. Van Stockum, het schroefst. Cornells Dirks de luit.-ter-zee 2de kl. J. J. Kraakman en de off.- van-gez.- lste kl. H. L. Reeder, liet schroefst. Prinses Maria de off.-van-gez. 2de kl. Dr. T. Abrahamsz., het ramschip Guinea de luit.-ter-zee 2de kl. B. De Groothij 's rijks hospitaal der marine te Willemsoord, de off.-van-gez. 2de kl. W. Schoondermark; en met den lslen Nov. inde rol van Zr. Ms. wachtschip le Hellevoétsluis, en gedet. te Piolterdam, de off.-van-gez. lste kl. W. Liitel. De luit.-ter-zee 2de kl. A. A. Esclier wordt met 1 Oct. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, en de plaatsing van den luit.-ter-zee 2de kl. Jhr. A. O. J. M. De Gasembroot aan boord van Zr. Ms. monitor Adder met dat tijdstip ingetrokken. Z. M. heeft M. Kramer, thans ads.-sluis- havenni. aan liet kanaal door Voorne, benoemd lot sluism. bij het kanaal door Zuid-Beveland; bevorderd met 1 Oct. tol kapt.-ter-zee, den kapt.- luit.-ter-zee J. W. Binkes; lot kapt.-luit.-ter-zee, den luit.-ter-zee lste kl. W. Stefl'ens; en tot luit.- ter-zee lste kl. den luit.-ler-zee 2de kl. W. C. Bühtlingk; aan den voor den dienst in Indië be stemden soldaat B. Kopka, van het kolon. werf depot, vergund het dragen van het IJzeren Kruis 2de kl., hem in den veldtocht in 1870 en 1871 toegekend; den 2den luit. J. H. Van Batenburg, van liet 3de reg. inf., in rang en ancienn. over- gepl. bij de inf. in Ned.-Indië; bjj de cava lerie benoemd, tot ritm. 2de kl. n. o. v. r., bij het 2de reg. huzaren, den lsten luit. C. G. G. Vertho- len de Salve de Bruneton, van het corps; den ritm. J. Dijkmeester, van het lste reg. huzaren, op nonact. gesteld, in afw. dat omtrent hem nader zal worden beschikt; benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den ing. 2de kl. van den waterstaat en 's lands burg. openb. werken in Ned.-Indië H. E. Van Berckel, belast geweest met den bouw van den vuurtoren op Poeloe Bras (Atjeh). Gemengd Nieuws. Hedenmiddag reed na afloop der markt een rijtuig over de Oude Vest, toen een stier in vollen ren tegen het paard aanliep, waardoor dit begon te steigeren en vervolgens op den grond geworpen werd, waar het voor dood bleef liggen. De stier was inmiddels voort gehold en werd aan de Janvossensleegbrug in zijn vaart gestuit door een opperman, die zijn wagen dwars op de brug plaatste. De „Delftsche Ct." meldt: Op grond van ingewonnen inforrnatiën kunnen wij mede- deelen, dat de harbier uit Delft onderscheidene malen de woning van de moeder van Jut in Den Haag heeft bezocht, ten einde deze zooveel mogelijk uit te hooren, doch dat bij die samenkomsten bijna altijd is tegenwoordig geweest de Delftsche hoofdagent van politie Muis, die van hetgeen hij hoorde en zag steeds verslag deed aan den com missaris van politie aldaar, welke laatste daarvan, volgens afspraak, weder kennis gaf hetzij aan den officier van justitie hetzij aan deD hoofdcom missaris van politie in Den Haag. Ook zijn beide personen (de agent Muis ging voor een neef van B. door) meermalen, met 't zelfde doel, naar de woning van Jut te Rotterdam gezonden. De justitie, meende hiervoor B. zeer gevoegelijk te kunnen gebruiken, omdat hij Jut, na zijne terugkomst van de Kaap de Goede Hoop, had leeren kennen. Jut had nl. aan de Kaap kennis gemaakt met familie van B. en voor dezen een brief en een pot met confituren meegebracht, zoodat later zijn herhaalde bezoeken, ook hij de moeder van Jut, in gezel schap van „neef" Muis, minder argwaan opwekten. Toen evenwel B. de belofte van geheimhouding schond en aan ieder die het hooren wilde een omstandig en opgesmukt verhaal van zijn weder varen in Den Iiaag en te Rotterdam gaf, zoo zelfs dat Jut er niet onkundig van bleef, meende zoowel de hoofdcommissaris van politie in Den Haag als de commissaris van politie te Delft van de dien sten van B. geen gebruik meer te moeten maken. Indien B. had kunnen zwijgen en hij hij de verschillende samenkomsten de hem gegeven instructiën beter had opgevolgd, zou hij der justitie wellicht goede diensten hebben kunnen bewijzen. Van al hetgeen door B. en zijn quasi-neef van de moeder van Jut werd vernomen moest bijzonder de aandacht trekken, dat zij hij iedere gelegen heid alles aanwendde om de schuld op Haff'ner, die bij Jut's moeder in huis woonde, te werpen, dien zij niet alleen van den moord op mevrouw Van der Kouwen en hare dienstbode beschuldige, maar ook dat hij vroeger reeds iemand te Londen

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1