morgens te 8 uren, van het plein 1813 naar Waalsdorp mareheeren tot het houden van een huishoudelijken schietwedstrijd op 100, 200 en 300 passen, waarvoor verschillende prijzen zullen worden uitgeloofd. Uit Roermond verneemt men dat de heer Beerenbroek door den minister van binnenl. zaken is aangezocht, zijn ingezonden ontslag als burge meester dier gemeente terug Ie nemen, daar Z. Exc. er prijs op stelt hem aan het hoofd der gemeente te behouden. Het voorstel van B. en Ws. van Rotter dam tot het voeren van een rechtsgeding tegen de Rijnspoorwegmaatschappij ter zake van de door haar aangevangen werken in de Maas is door den gemeenteraad zonder debat met algemeene stemmen aangenomen. Het stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Java, arriveerde 19 dezer des avonds te Southampton. In de zitting der Eerste Kamer van heden is den heer Duymaer v. Twist verlof verleend tot eene interpellatie, betreffende de tusschen de regeering en de Rijnspoorwegmaatschappij ge sloten overeenkomst, op a. s. Donderdag, des voormiddag!} te elf uren. In de Tweede Kamer is besloten tot toelating van al de leden behalve den heer baron Van Heemstra, waarover de beslissing voorloopig is uitgesteld. Tot candidaten als voorzitter der Kamer zijn gekozen de heerenMr. W. Dullert, Jhr. C. M. Storm van 's-Gravesande en Mr. E. J. J. B. Cremers. Den 15den September heeft te Berlijn de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging der conventie, den 31sten Juli jl. tusschen Nederland en Duitschland gesloten, betreffende den spoorweg van Winterswijk naar Borken en Bocholt. De luit.-ter-zee 2de kl. H. L. Cadet wordt, in stede van rnet 1 Oct., met den 25sten dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, ten einde als 1ste officier gedet. te worden aan boord van Zr. Ms. monitor Tijger; de luit.-ter-zee 2de kl. C. Vreede, aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, wordt, met intrekking zijner overpl. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Cornelis Dirks, met den laat- sten dezer op nonaot. gesteld, terwijl de luit.-ter- zee 2de kl. M. F. F. J. De Nerée tot Babberich geplaatst blijft aan boord van laatstgen. schroef stoomschip. Z. M. heeft den ingenieur lste kl. bij de marine P. J. Turk met 15 Oct. gedet. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, onder bevel van den kapt.-ter-zee B. D. Van Trojen; den 2den luit. J. F. De Rooy, van het 4de reg. inf., als 2den luit.-kwartierm. overgeplaatst bij de milit. admin, in Ned -Indië. P. T. W. Pels is erkend en toegelaten als vice-consul der Vereenigde Staten van Amerika te Batavia. Gemengd Nieuws. De wisselwachter, wien gisteren het ongeval overkwam, verkeert, hoewel nog steeds bedenkelijk, in een weinig meer geruststellenden toestand. De rechterarm is afgezet geworden, terwijl men wegens het vele bloedverlies tot nogtoe niet tot het afzetten van het rechterbeen heeft kunnen overgaan. Ook de ingewanden van den wisselwachter moeten belangrijk beschadigd zijn. De ongelukkige was in de plaats gekomen van den wisselwachter, die verleden jaar October op de plaats zelf het leven verloor. Hij moet zeer oppassend van gedrag zijn geweest en heeft een vrouw met vier nog jeugdige kinderen, terwijl het huisgezin weldra staat vermeerderd te worden. Men meldt uit Den Haag: Te midden der feestelijke stemming, welke als gewoonlijk op den dag der opening van het zittingjaar der Staten-Generaal hier heerscht, en op het oogen- blik dat tal van vreemdelingen gisteravond met eenige der laatste avondtreinen naar huis terugkeerden, verwekte het luiden der brandklok groote ontsteltenis en opschudding. In dichte drommen begaf de talrijke menigte zich naar de plaats waar de brand was uitgebarsten, namelijk naar het Oranjeplein. Een huis aldaar stond spoe dig in vlam, naar men zegt door het omvallen van een petroleumlamp. Terstond was de brand weer, ook de stoomspuit, op het terrein en tegen halfelf was men den brand meester. Het huis is geheel uitgebrand. Op het kasteel „Ter Hooge", gelegen aan den Koudekerkschen straatweg op een kwar tier afstand van Middelburg, en bewoond door den heer W. A. baron Van Lynden, is Zondag ochtend brand ontstaan, en wel op eene der dienst bodenkamers. Het gelukte echter de vlammen, die zich reeds aan de dakgoot hadden medege deeld, spoedig te blusschen. Een treurig voorval, zoo wordt nader gemeld, heeft te Aarlanderveen algemeene ont steltenis verwekt. Een vuilnisschipper, komende van Den Haag, had aldaar Zaterdag den elfden dezer bot gekocht en Zondag daarop met vrouw en knecht zonder letsel daarvan gegeten. De overgeschoten vischjes hadden zij Maandag gebakken in olie, mede in Den Haag gekocht, en na het gebruik der aldus bereide visch waren de schipper en de knecht (de vrouw at er toen niet van) zeer onpasselijk geworden, maar daar zij, orn hun dorst te lesschen, karnemelk en later komkommers gebruikten, hadden zij ge meend die onpasselijkheid daaraan te moeten toeschrijven. Een gebakken vischje en een kop waren overgeschoten en toen de schipper Vrijdag jl., aan een scheepstimmerwerf liggende, dat overschot wilde wegwerpen, werd hij daarin verhin derd door vijf op die werf zich bevindende personen, die het gezamenlijk opaten, met dit ongelukkig ge volg di t allen na een kort tijdsverloop werden aange tast door braking en bloedontlasting en één hun ner binnen 24 uren na het gebruik onder de vreeselijkste smarten overleed. De overigen schijnen te zullen herstellen. De overledene was een op passend werkman van nog geen dertig jaren en laat eene weduwe met 3 kinderen in de aller- behoeftigste omstandigheden achter. Het lijk is Zondag in het bijzijn van den rechter-commissaris en den officier van justitie uit Leiden geschouwd met groote belangstelling ziet men den uitslag van dat onderzoek tegemoet. Nadat II. Zaterdag-nacht het café Krasnapolsky in de Warmoesstraat te Amsterdam op den bij verordening bepaalden tijd was geslo ten (drie uren des nachts), verlangden een zestig tal opgewonden personen, meerendeels slagers knechts, toegang en wisten zich dien te verschaften, door de deur uit de scharnieren te breken. De eigenaar verklaarde, dat hij aan het verlangen om bier geen gehoor geven kon, waarop een gedeelte van het gezelschap zich gei eed maakte om te ver trekken. Anderen wilden blijven, wat aanleiding gaf tot eene onderlinge vechtpartij, waarbij eenige stoelen en tafels werden gebroken. De troep raakte daarop buiten de deur, maar drong eenige oogenblikken later weder door eene andere bin nen, onder aanvoering van een der ongenoode gasten, die ook bij het eerste tumult reeds, op eene tafel gesprongen, door heftige taal en geba ren tot langer blijven had aangezet. Thans werd nog grooter schade aangericht en de eigenaar van het café had de meeste moeite om zijne tal rijke bedienden te verhinderen deze oproermakers met geweld te verwijderen. Hij verwachtte bijstand van de politie, naar wier verschillende bureels eenige personen waren uitgezonden. Er was geen politiedienaar te vinden en slechts met behulp van een gedeelte der hoofdwacht aan het Paleis op den Dam gelukte het de orde te herstellen en eenige der belhamels in hechtenis te nemen. Een politie-agent, die eindelijk verscheen, is in de Warmoesstraat erg mishandeld, evenzoo een der bedienden, die om adsistentie was gaan vragen. Op andere plaatsen van de stad, o. a. op de Botermarkt en op de Nieuwmarkt, heeft dezelfde troep zich even onhebbelijk aangesteld. Tegen de gevangen rustverstoorders is proces-verbaal opge maakt, waarna zij weder op vrije voeten zijn gesteld. Vr ij dag-avond gingen in de gemeente Dongen (bij Oosterhout) een vader met zijne beide zonen uit stroopen. Twee opzichters van de jacht meenende te zien, legden zij in alle haast hunne geweren in eene sloot neder. Toen een der zonen zijn geweer wilde opnemen ging het af; het schot trof hem in de hand en de botst, zoodat hij reeds den volgenden morgen aan de gevolgen overleed. Voor het genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam zijn per stoomboot Celebes aangebrachteen panter, een tijgerkat, een Bau- ban aap, een groote orang-oetang, benevens een aantal groote en kleine vogels. Gedurende de Amsterdamsche ker- mis is door ongeveer tachtigduizend personen gebruik gemaakt van de verschillende omnibussen. Zaterdag zijn op de Botermarkt te Amsterdam twee huzaren gearresteerd, die uit Haarlem waren gedeserteerd om de Amsterdam sche kermis Ie bezoeken. Te Amsterdam zijn in de afgeloopen week een zestigtal personen bekeurd wegens over treding van de verordening op de honden. Men berekent dat ODgeveer zeven honderd honden in het geheel zijn afgemaakt. Naar men verneemt is verleden week bij de voorafgaande inspectie voor de ge houden manoeuvre der infanterie te Zutfen, ge bleken, dat een soldaat twee scherpe patronen in zijn broekzak verborgen had. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Sedert een paar dagen bevindt zich te Zwolle een zendeling der Mormonen. LI. Zon dag hield hij zijn eerste voordracht, waartoe hem de zaal van het lokaal der bazenvereeniging was afgestaan. Slechts een vijftigtal personen woonden deze bijeenkomst bij. Zondag-middag had in de duinen onder Rorkanje een treurig ongeval plaats. Een tiental jongelingen vonden een granaat van 23 cM., afkomstig van een der monitors en waarin zich een springlading van 8 kilo buskruit bevond. Een hunner had, niettegenstaande de waarschu wingen der anderen, de onvoorzichtigheid met vuur nabij de monding der granaat te komen, waardoor de granaat sprong en de jongeling ver brijzeld werd. De overigen, die zich verwijderd hadden, kwamen, rnet uitzondering van een, die door granaatscherven licht gekwetst werd, met den schrik vrij. Naar men verneemt heeft bij eene inspectie over het garnizoen te Breda een hoog geplaatst officier een sergeant, op wiens houding hij aanmerking maakte, een slag toegebracht, zoodat de sergeant zich uit de gelederen moest verwijderen en de hulp van een geneesheer wor den ingeroepen. De wissel wachter aan hel station te Neuzen is uit zijn dienst ontslagen, omdat hij door zijne achteloosheid bijna de oorzaak was dat dezer dagen twee treinen op elkander stootten. Toen nl. de trein uit Mechelen nabij het station kwam, bemerkte de machinist dat hij zich op een verkeerde lijn bevond. Door buitengewone krachtsinspanning gelukte het nog den trein op een paar meter afstand van den even te voren aangekomen trein uit Gent te doen stilstaan. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat de wisselwach ter in zijn wachthuisje had zitten slapen. Betreffende den moord tenhuizevan Mr. P. Heringa Cats te Oranjewoud verneemt men de volgende nadere bijzonderheden: Terwijl de dienstboden in de keuken bijeen waren om kofüe te drinken, werd de huisknecht D. G., die vroeger met de binnenmeid Yna Bakker verkeering had gehad, door de meiden geplaagd. Daardoor in drift ontstoken, haalde hij uit een nabijgelegen kamer een voorsnijmes en wondde daarmede Yna Bakker zoodanig aan den hals, dat zij kort daarop overleed. De huisknecht heeft zich zelf bij de justitie als de dader van den moord aangemeld. Bechtzakea, In de gisteren gehouden zitting van het prov. gerechtshof heeft adv.-gen. Mr. Van Maanen zijne conclusie voorgedragen in de aanvaringszaak van de wed. Stroep, tegen den schipper van het En- gelsche stoomschip Leo en de Maatschappij voor welke dat vaartuig tusschen Rotterdam en Londen vaart. Deze conclusie strekt tot bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij is afgewezen de vordering der eischeres tot het bekomen eener schadevergoeding van f 13,000 van de Engelsche Maatschappij, als zou de Leo oorzaak zijn van den dood van haar echtgenoot. Adv.-gen. was van meening dat er van geen onvoor zichtigheid ten aanzien van het Engelsche vaartuig

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2