LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4788. Woensdag A0. 1875. 22 September. Yoorteekenen der hondsdolheid. PRIJS DEZER COURANT; ;,Voor Leiden per 8 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AI)VERTENTIE.\: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. p Verheugen wij ons thans in het bezit van een repressieve wet in zake de hondsdolheid, een wet die slechts bepalingen bevat, van toepassing wan neer die gevaarlijke ziekte zich eenmaal heeft voorgedaan, een wet dus ter beteugeling der reeds uitgebroken kwaal, velen hadden liever een preven tieve wet zien aangenomen, m. a. w. hadden de voorkeur gegeven aan wettelijke voorschriften, van kracht ook vóórdat er een geval van hondsdolheid was aan te wijzen, lntusschen valt het niet te ontkennen dat nu art. 3 der wet reeds terstond na haar invoering op den lsten dezer in de meeste gemeenten, en thans ook in de onze, van kracht is verklaard, de wet indirect ook een pre ventieve uitwerking heeft. ^Vooral omdat door die onrniddellyke toepassing van art. 3 een hoogst wenschelijke opruiming onder het groot aantal onbeheerde honden heeft plaats gehad, zullen velen met ons haar toejuichen. Het gevaar huiten onze woningen is dus grooten- deels verdwenenmet alzoo hel gevaar daarbinnen. In onze huiskamer blijft de trouwe, maar soms verraderlijke viervoetige vriend onverhinderd zich bewegen, niet in toom gehouden door een muil korf om ons tegen zijn giftigen beet te behoeden. Maar bestaan er dan geen andere middelen om ons daartegen te beschermen? De heer G. J. Hengeveld, leeraar aan de Rijksveeartsenijschool, heeft in zijn reeds door ons genoemde brochure „Wenken over de hondsdolheid11 de voornaamste en meest gewone kenmerken opgegeven, die de tot haar gevaarlijkste hoogte gestegen hondsdol heid voorafgaan en heeft den eigenaars van honden den weg gewe/en waarlangs zij in staat zijn ge steld zich bijtijds te wachten voor de vreeselijke gevolgen van die thans zoo menigvuldig voor komende kwaal. Ziehier de meest karakteristieke verschijnselen, die de ervaren veearts opgeeftveranderde ge moedsgesteldheid van het dier, onrust, wegkruipen, ■wegloopen, gramschap en zwaarmoedigheid, te heldere of wantrouwende blikken, heloopen oogen, dorst, poging tot braken, stuipen, lieesche stem, verlamming van de onderkaak en het achterstel, speekseluitvloeiing, bijtzucht en snelle vermagering. In de hier opgegeven volgorde doen zich die kenmerken trapsgewijze voor, naarmate men het tijdstip der geprononceerde hondsdolheid meer nadert. Reeds uit het eerstvermelde verschijnsel, de veranderde gemoedsgesteldheid, kan men opma ken, dat vooral de bijzondere geaardheid van het dier bij de waarneming in aanmerking komt. Wijziging van het gewone temperament van den hond immers brengt mede, dat hij, gewoonlijk stil van aard, levendig en onstuimig wordt, en omgekeerd. Doch ook de hondsdolheid zelf laat zich nog onderscheiden in twee soorten: de stille en de razende dolheid. Het dier, dat door de eerstge noemde soort van die besmettelijke ziekte is aan getast, is veeleer treurig en droefgeestig dan woest; zijn onderkaak hangt af, en het bijt niet. Dit neemt toch niet weg dal het even gevaarlijk blijft; zijn speeksel nl. is vergiftig en deelt de smetstof der ziekte mede, zoodra het in aanraking komt met een open wondje aan hand of gelaat. Veel kan men doen om de hondsdolheid bij het anders zoo trouwe en nuttige huisdier te voor komen. Alle hevig werkende invloeden en harts tochten zijn in hooge mate geschikt om het kwaad te doen ontstaandaarom is het zeer nadeelig den hond te tergen, hem schrik of angst aan te jagen, zijn toorn op te wekken, hem tot een ongeregeld diëet te dwingen of hitte, koude of dorst te doen lijden, voorschriften, die wij ook uit het oogpunt van billijkheid alle reden hebben op te volgen. Dat wij ons tegen de gevaarlijke razernij van den hond beschermen niets is natuurlijker, maar dan heeft ook zeker ons trouw huisdier alle aanspraak op een liefderijke behandeling van onze zijde, dewijl tekortkomingen van dien aard juist geschikt z'yn om de noodlottige kwaal te voorschijn te roepen, en dat te meer wyl de mensch eenmaal begonnen is het dier in een onnatuurlijken toe stand te verplaatsen. Een opmerkenswaardige bijzonderheid mag het zeker nog worden genoemd, dat velen in den waan verkeeren, dat de door dolheid aangetaste hond een afkeer heeft van water, welke meening aan leiding heeft gegeven dat men in één adem spreekt van hondsdolheid en watervrees. Niels echter is minder waarintegendeel, de hond is zeer be- geerig naar water, maar kan het niet doorslikken ten gevolge van een krampachtige vernauwing der keel. Vandaar dat het gezicht van het zoo vurig begeerde water, waaraan het dier echter zijn brandenden dorst niet kan lesschen, een tel kenmale herhaalde pyniging wordt en even dik werf zijn woede opwekt. Boven noemden wij den schrijver der brochure den „ervaren" veeartshier mag met recht sprake zijn van veelzijdige ervaring; tweemaal toch werd de auteur door een dollen hond geheten, doch voorkwam de noodlottige gevolgen door de wond uit te branden, de eerste maal met een brandende sigaar, den tweeden keer met een gloeienden pook, waarna de heelkundige behandeling het verdere deed. Zeker bijzonderheden, die in het algemeen belang der vermelding overwaardig zijn en die wij tevens meedeelen om onze lezers aan te sporen de kleine, maar hoogst belangrijke brochure te doorloopen. LEIDEN, SI September. Uit het verslag der Holl. Maatschappij van landbouw blijkt, dat de toestand der Maatschappij in alle opzichten, ook financieel, zeer gunstig is. Het ledental vermeerderde met 410in het geheel bedraagt het aantal leden thans 11,717. De rekening van het vorige jaar sluit met een saldo van ƒ772.16. Prijsvragen zullen worden uitgeschreven voor: 1°. kaasbereiding in het algemeen; 2°. voor een aan het doel heantwoordenden toestel om lot- grienden te wieden, doch ten minste 2 hectaren voor eene niet hooger som dan ƒ6; 3°. stoom- koolzaad-dorschmachine, tevens geschikt tot het dorschen van alle andere soorten van granen (voor deze machine zal worden uitgeloofd 1000, benevens een gouden medaille); 4°. voor een radicaal middel tegen tonghlaar en klauwzeer. Yoor het aftredende lid van het hoofdbestuur, den heer J. P. Bredius, is gekozen de heer C. J. v. d. Oudermeulen. De 30ste algemeene v- rgadering zal in 1876 te Rotterdam gehouden worden. Naar men verneemt heeft de minister van hinnenlandsche zaken zich bereid verklaard om ten behoeve van eene van gemeentewege te Amsterdam op te richten kweekschool voor onder wijzers een rijkssubsidie van 15,000 te verlee- nen en de daarvoor vereischte gelden op de rijksbegrooting te zijner tijd aan te vragen. De gedenkpenning, vervaardigd naar aan leiding van het zeshonderdjarig herinneringsfeest, dat te Amsterdam 27 October a. s. zal herdacht worden, is veivaardigd door den graveur M. C. De Vries Jr., en stelt voor aan de voorzijde: den Latijnschen tekst van den giftbrief, door Floris V aan Amsterdam geschonken; het randschrift is: het ontluikende Amestelledamme, door Floris V, met tolvrijheid begiftigd, daaronder 27 October 1275, aan de keerzijde: de Amsterdamschestede maagd, houdende in hare linkerhand het wapen van Amsterdam en in hare rechter een stuur riem hoven haar ziet men twee geniussen, dra gende den giftbrief en het oude zegel der stad, achter haar Neptunus, staande op een schelp, door twee zeepaarden voortgetrokken en aan den anderen kant Mercurius, ter eene zijde het Paleis op den Dam en aan de andere zijde de schilderij van Remhrandts nachtwachtop den tweeden grond een koopvaardijschip en stoomboot en op den voorgrond koopwaren, benevens zinne beelden van wetenschap en kunst; geheel op den achtergrond ziet men een spoortrein en eene fabriek. Het randschrift is: „Door het bloeiende Amsterdam feestelijk herdacht 27 October 1875" De minister van oorlog, ontvangen hebbende 's Konings besluit van den löden dezer, waarby is bepaald, dat aan ieder gewezen onderofficier van het leger hier te lande, van het corps mari niers, of van de landmacht in Oost- of West- Indië, die in den graad laatstelijk door hen werkelijk hekleed met eene verbintenis voor den lijd van drie jaren voor den militairen dienst in Ned.-Indië wordt aangenomen, een handgeld kan worden toegekend ten bedrage van 300> brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ieder gewezen onderofficier op voormelden voet tot eene koloniale militaire verbintenis kan worden toege laten, wanneer hij: 1°. niet ouder is dan 44 jaren; 2°. de gelederen laatstelijk en niet langer dan zes jaren geleden, in den graad van onder officier (echter niet als schrijver, vuurwerker, ge weermaker en dergelijke) met pensioen, gagement of certificaat van goed gedrag verlaten heeft; en 3°. voldoet aan de overige voor de toelating tot den kolonialen dienst gestelde eischen. Z. M. heeft bepaald, dat door den minister van oorlog eenige onderofficieren van 't leger hier te lande, met hun toestemming, kunnen worden aangewezen mits, indien zij minderjarig zijn, ook hunne ouders of voogden vergunning ver- leenen, als medegeleiders van detachemen ten suppletietroepen op reis naar Ned.-Indië. De daartoe aan te wijzen onderofficieren worden van het tijdstip der inscheping naar Ned.-Indië tot aan hun terugkeer in 't moederland als gedet. gevoerd hij 't O.-I. leger, en genieten vóór hun vertrek uit Nederland eene gratificatie van f 100 De minister van oorlog heeft, in afwachting van eene nadere uit te vaardigen regeling betref fende de vorming van militiekader, gemeend, al dadelijk verkeerde toepassing te dien opzichte te moeten beperken, door, met wijziging in zoo verre van het vroeger voorgeschrevene, te bepalen dat voortaan aan een milicien eerst dan de graad van sergeant mag worden verleend, wanneer hij, althans wat de praclische bruikbaarheid betreft, geacht kan worden gelijk te staan met den vrijwillig dienenden militair, die tot sergeant wordt be vorderd. Door den minister van marine is dezer dagen bepaald, dat de getrokken kanonnen van 12 cM. (voorlaad), waarvan in den laatsten tijd twee stuks gescheurd zijn, niet meer aan de oorlogschepen verstrekt zullen worden. Op Maandag den 4den Oct. zal het corps koninklijke scherpschutters in Den Haag, des

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1