EXTRA-NOMMER STATEN-GENERAAL. N°. 4786. Maandag 20 September. A0. 1875. VAN HET LEIDSCH DAGBLAD. Vereenigde Zitting der heide Kamers, Maandag 20 September 1875, ter opeuiog yau de gewone "Verga dering der Stelten-Generaal. De heer J. A. G. De Vos van Steenwijk, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering, en laat een konink lijk besluit van den Ssten September jl., houdende zjjne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, over eenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grond wet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt de leden der commissie die Z. M. den Koning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministerieele depar tementen, de kanselier der beide Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te één uur mede in de vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met de hem vergezel lende Prinsen op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergader zaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwjjl HH. KK. HH. de Prinsen naast Hoogstdenzelve gezeten zijn, de volgende ope ningsrede: MIJNE HEEREN! Met genoegen bevind Ik Mij opnieuw in Uw rrtidden, om U, als Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk, tot hervatting Uwer werk zaamheden uit te noodigen. Mijne verstandhouding met de vreemde Mogend heden is bij voortduring zeer vriendschappelijk. De landman mag zich in een goeden oogst verheugen; de gezondheidstoestand is over het algemeen zeer gunstig. In handel en nijverheid wordt, in een groot deel der beschaafde wereld, eenige stilstand waar genomen evenwel toont de ruime opbrengst van de gewone Rijks-middelen, dat Nederland daaronder betrekkelijk weinig lijdt. De plichtsbetrachting der zee- en landmacht geeft Mij stof tot tevredenheidbeide deelen onzer krijgsmacht in Indië toonén zich ten volle berekend voor heigeen daar van haar wordt gevorderd. Bij het vele goede, dat wij met dankbaarheid mogen gadeslaan, kan toch de dringende behoefte aan verbeteringen, tot welke Uwe medewerking noodig is, niet worden voorbijgezien. Op de tijdelijke regeling van het muntwezen behoort eene eindregeling te volgen; wijziging zoowel van de suikerbelasting, in verband met eene nieuwe overeenkomst, als van andere be lastingen, waaronder het tarief van invoerrechten, zal U worden voorgesteld. Met de herziening onzer wetboeken zal worden voortgegaan, wanneer de aanhangige ontwerpen omtrent de rechterlijke macht Uwe goedkeuring hebben verworven. De vermeerdering der middelen van verkeer gaat Mij zeer ter harte. Van Uwe belangstellende overweging Mijner voorstellen betreffende den aanleg en de exploitatie van nieuwe spoorwegen, houd Ik Mij overtuigd. Andere openbare werken mogen niet uit het oog worden verlorenmet den bouw van een Rijks-museum in de Hoofdstad moet worden aan gevangen. Het hooger onderwijs is aan de bestaande regle menten ontwassen; de regeling van het militair onderwijs eiseht herziening; ieder andere tak van dat volksbelang behoeft Onze gestadige zorg. Beschikbaarstelling van middelen zal U worden gevraagd om de werken van het vestingstelsel krachtig voort te zettendie arbeid moet gepaard gaan met voorziening in de behoeften der levende strijdkrachten; in de eerste plaats met verbete ring der wetten op de militie en de schutterijen. Maatregelen zijn voorbereid tot verbetering van het leger in Indië en van het lot der militairen aldaar. Is de toestand der Oost-Indische bezittingen over het algemeen gunstig, Mijne aandacht blijft gevestigd op versterking van het gezag en ont wikkeling van die welvaart in de gewesten be- scherming van den inlander is de taak van het bestuur, ook in die onderhoorigheden, waar het Nederlandsch gezag tot nogtoe de oude mis bruiken niet kon verwijderen. Hoewel de oorlog in Atjeh nog niet tot eene bevredigende uilkomst voerde, vertrouw Ik dat de krachtige pogingen, aldaar aangewend, weldra dit doel zullen bereiken. De geldelijke toestand van Suriname is niet vooruitgaande, de landbouw van die kolonie zal ondersteuning behoeven. De handel van Curapao ondervindt den invloed van de moeielijkheden, ontstaan uit de herhaalde onlusten In de republiek Venezuela; Ik vlei Mij, dat de onderhandelingen, om die bezwaren uit den weg te ruimen, zullen slagen. Ik reken op Uwe bereidvaardigheid om tot bevordering van 's Lands belangen ijverig mede te werken. Moge Gods onmisbare zegen Uwen arbeid onder steunen. Ik verklaar de Vergadering der Staten-Gene raal te zijn geopend. Z. M. de Koning verlaat na het uitspreken dezer rede, met HH. KK. HH. de Prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk Paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is terug gekeerd, de vereenigde zitting der beide Kamers. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1