LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4786. A0. 1875. Maandag 20 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1. Franco per posl1*40. Afzonderlijke Kommens0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADYERTEXTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. tkoohrede zullen we in liet nummer van maandag avond mededeelen. Voor diegenen onzer lezers, die er belang In stellen eerder met den inliond er van bekend te worden, zul len wij haar aan het bureel van dit blad verkrijgbaar stellen, zoo spoedig mogelijk na aankomst van het telegram, dat om streeks één uur uit Den llaag wordt afge zonden. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den 17dcn dezer maand invorderbaar verklaard kohier op het patentrecht van de wijken VII en IX, dienst 1875/G; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoeu. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, IS September 1875. LEIDEN, IS September. In de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal van heden, tol sluiting van de gewone zitting 1874/75, benoemde de voorzit ter eene commissie van acht leden der beide Kamers, om den minister van binnen!, zaken, bij kon. besluit met de sluiting belast, in- en uitge leide le doen. De commissie die den minister van binnenl. zaken ontving en uitgeleide deed bestond uit de heeren Sandberg, "Van den Berch van Heemstede, Nierstrasz, Fabius, Coenen, 't Hooft, Borsius en Blussé. Kort daarna werd de minister, die zich op de gebruikelijke wijze naar de vergadering der Staten- Generaal begeven had, de zaal binnengeleid. De heer Heemskerk, minister van binnenl. zaken, plaatste zich voor den troon en hield de volgende aanspraak Mijne Heeren "Wilt de dankbetuiging ontvangen, welke ik U, overeenkomstig de bevelen des Konings, aanbied voor Uwe behartiging van 's lands belangen, zoo als die in de afgeloopen Vergadering opnieuw is gebleken. Op wetgevend gebied was deze niet onvruchtbaar. Onder liet aantal wetten, die de goedkeuring der Staten-Generaal mochten verwerven, zijn er die, in onze Staatshuishouding, van goeden en blijvenden invloed kunnen zijn. De wet omtrent het sluiten van uitleverings- tractaten, en de verdragen met Portugal en den Oranje-Vrijstaat strekken tot verbetering onzer internationale betrekkingen. Onderscheidene wetten in het belang der volks gezondheid en betreffende de geneeskundige politie kwamen tot stand. De scheepvaart zal worden gebaat door de afschaffing der vuur-, ton- en bakengelden en de vermindering der onkosten voor loodsdiensten. Het muntwezen werd voorloopig geregeld met wederinvoering der gouden munt; het toezicht op inrichtingen van nijverheid en op den dienst der spoorwegen werd verbeterd. Wat openbare werken betreft, zijn de zaken van het Noordzeekanaal en van het Zwolsche Diep op goeden voet gebracht; de richting van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen is vastgesteld; andere zaken van minder groot be lang zijn geregeld. Voor den aanleg van een staatsspoorweg op Java werd Uwe toestemming verkregen. De nationale schuld is verminderd, het geldelijk beheer van den vestingbouw onder regelen gebracht, de wel op de pensioenen voor de zeemacht verbeterd. Is er veel onafgedaan gebleven, ook van heigeen in de jongste Troonrede was vermeld, Uw voor bereidend onderzoek heeft verscheidene onderwerpen rijp gemaakt voor beslissing in de volgende ver gadering. In naam des Koning sluit ik deze vergadering der Staten-Generaal. De minister van binnenl. zaken werd, na het uitspreken dezer sluitrede, door de commissie uit geleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den voorzitter werd gesloten. Heden vierde de uitgevers-firma van den heer D. Noothoven van Goor alhier haar 25-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid gaf de heer Van Goor aan het grootste gedeelte van zijn personeel een geschenk tot aandenken bestaande in een horloge voorzien met toepasselijke inscriptie en onthaalde hen op een tochtje naar Amsterdam. Gisteren is aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer K. J. E. A. M. Büchner, met stellingen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6073 vol wassen personen en van 1720 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- zigt zijn gedurende deze week 479 baden genomen. Op de tentoonstelling van pluimgedierte in den kon. zool. bot. tuin in Den Haag zijn o. a. voor hunne inzendingen bekroond de heeren: G. S. Van der Spruyt, te Leiden, met lsten pr. zilv. med. voor een toom parelhoenders, en A. Van Tol, te Wassenaar, met een bestuursprijs voor vijf stuks fazanten. Op de tentoonstelling te Zaandam zijn o. a. nog bekroond: voor koetspaarden 2de pr. E. Zirkzee te Koudekerk, voor vijfjarige rijstieren prijs v. h. bestuur D. M. v. d. Hoef te Oegstgeest, voor zesjarige idem 3de pr. J. De Graaf te Leider dorp, voor pinkstieren 2de pr. J. v. d. Voort te Alkemade, 4ste pr. D. M. v. d. Hoef, 3de pr. E. Zirkzee; voor den besten ram 3de pr. P. Vrome- stein te Leiderdorp. Blijkens een telegram van den gouv.-generaal van Ned.-Indië was den 7den dezer uit Atjeh geseind: Door patrouilleeringen in den voormiddag van 4 September heeft zich een hevig vuurgevecht met den vijand ten zuiden van Longbattah ontwikkeld, waarbij wij 5 dooden kregen, en de officier-van- gezondheid Prochnic en 4 minderen gewond wer den. Den vijand werd een zeer belangrijk verlies toegebracht door het granaatvuur uit onze versterking; hij was den geheelen avond bezig om zijn dooden en gekwetsten te vervoeren. De gezondheidstoestand bleet gunstig. Van 23 Augustus tot 5 September waren er geen choleragevallen; 6 September weder 3. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] De heer A. A. De Jongh te Zuidland, ge wezen leerling der h. burgerschool te Schiedam, is benoemd tot adspirant-tolk voor de Chin, taal in Ned.-Indië. Het stoomschip Prins van Oranjevan Nieuwediep naar Batavia, is 15 dezer te Padan; aangekomen; de Voorwaarts is 16 dezer van Batavia vertrokken naar Nieuwediep, via Napels; de Torrington is dien dag van Batavia naar Rotterdam vertrokkende Celebesvan Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend Dungeness ge passeerd. De uitslag van den schaakwedstrijd te Rot terdam, waaraan door '10 personen werd deelge nomen, is als volgt: 1ste prijs H. W. B. Gifford met 8, 2de C. E. A. Dupré met 7'/1, 3de Mr. G. M. Stolte met 5, 4de G. Mohr met 5 punten. Onze legeering heeft voor de levering van kustgeschut onderhandelingen aangeknoopt met den bekenden fabrikant Krupp, uit Essen, die zich thans in Den Haag bevindt. De gemeenschap langs den telegraafkabel tusschen Singapore en Balavia is hersteld. De kapitein Jhr. A. J. B. Van Suchtelen tot de Haar, van het 2de bataljon van het reg. grenadiers en jagers, is gisteren in Den Haag overleden. Hij was begiftigd met het officierskruis der orde van de Eikenkroon'en was een der uit- slekendste officieren van het regiment. Den officiers rang bekleedde de overledene sinds 8 Juli 1852. Bij zijne teraardebestelling op a. s. Maandag zullen geene militaire eerbewijzen plaats hebben. De plaatsing van den offic.-van-gezondheid lste kl. H. Van Stockum aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwardeno. a. vermeld in de „Staatscourant" van eergisteren, moet be schouwd worden als niet le zijn geschied. De directeur van een der rijkstelegraaf kantoren H. F. G. Wildeman is op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol uit die be trekking ontslagen, en door den minister van financiën benoemd tot klerk der 2de kl. bij den rijkstelegraaf. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw Jhr. Mr. H. J. Van der Heim, minister van financiën. Z. M. heeft benoemd lot subst.-officier van just, bij de arrond.-rechtb. te Dordrecht Mr. P. E. G. Gerlings, thans subst.-officier te Brielle; tot subst.-officier van just, bij de arrond. te Brielle Mr. T. J. Noyon, thans adjunct-commies hij het depart, van just.; tot notaris binnen het arrond. Deventer, standpl. de gem. Rijssen, A. P. Van der Vlugt, cand.-notaris te Rotterdam; met ingang van 1 Oct. tot griffier bij het kantong. te Win schoten Mr. J. G. Peeting, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank aldaar; met ingang van 1 Oct. tot leeraar aan de rijks h. burgerschool te Hel mond, H. Bingen, tijdelijk leeraar aan die school; tot burgem. der gem. Linschoten P. H. Knook, secr. dier gem.W. Francken Azn., pred. bij de Ned. herv. gem. te Rotterdam, vergund het aan nemen en dragen der onderscheidingst. van ridder der Pruis. Kroonorde 3de kl.; A. J. Vening, ontv. der dir. bel. enz. te Warga, benoemd tot ontv. derz. middelen te Ouderkerk a. d. IJsel, standpl. Lekkerkerk; Jhr. G. C. baron Van Asbeck eervol ontslag verleend uit zijne betr. van surnum. der posterijenden 2den luit. G. E. A. R. Kempers, van het 'lste reg. inf., in rang en ancienn. over- gepl." bij de inf. in Ned.-Indië; den apoth. 2de kl. H. Rolff, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, in rang en ancienn. overgepl. bij den milil. geneesk. dienst in Ned.-Indië; be noemd tot ridder 4de kl. der milit. Willemsorde, ter zake der eerste exped. tegen Atjeh, den kapt. der inf. van het Ned.-Ind. leger W H. Van de Pol, en ter zake der tweede exped. tegen Atjeh, den kapt. van helz. wapen P. H. Van Hulstijn; tot lid der algem. rekenkamer van Ned.-Indië, B. Schagen van Soelen, secr. van dat college; aan den luit.-kolonel der inf. in Ned.-Indië P. A. A. Collard, met ingang van 1 Oct. eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toek. van pensioen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1