's Rijks middelen hebben opgebracht in Augustus j.l. 7,306,305, tegen 6,845,449 in Augustus 1874, en inde acht afgeloopen maanden van dit jaar 56,765,643 tegen ƒ56,562,856 in hetzelfde tijdvak des vorigen jaars. Het 12 der raming was ƒ55,842,511. De Ned. Bank had op 13 Sept. bjj een munt en muntmateriaal van 157,690,594.56 voor eene som van 173,161,402.99 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 69,264,561.195 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft den heer J. A. Vrugtman, te Zutfen, ter gelegenheid van diens 25-jarig jubilé als zangonderwijzer, tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Goesstandpl. de gem. Ellewoutsdijk D. J. Scholten, cand.-notaris te Neuzen; standpl. dé gem. 's-Gravenpolder L. A. Paardekooper Overman, cand.-notaris te HeinkenszandA. C. Van Loo, adjunct-bouwkundige bij den dienst van het loods wezen, de kustverlichling, enz. bij het depart, van marine, belast met het onderwijs in het scheeps bouwkundig teekenen aan de polyt. school te Delft gedurende den cursus 1875/76; met ingang van 1 Oct. aan J. C. Van den Berg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, en als zoodanig benoemd Dr. F. G. Slothouwer, te Leidenaan den voor den dienst in Indië bestem den kanonnier 2de klasse E. M. J. Press, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van het Pruisische herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866, en van de Duitsche medaille, ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks halftwee kreeg een melkboer, die met een schuit door den Singel bij de Koepoort voer, twist met een beschon- kene, die aan den kant in het gras lag. De melk boer roeide rustig den Vliet in, doch onze strijd lustige gaf het niet op en liep tot aan de brug mede; daar trok hij zijn jas uit en sprong de schuit achterna. Het water scheen hem echter van gedachten te doen veranderen, want in plaats van de vervolging voort te zetten, trachtte hij zoo spoedig mogelijk weer aan wal te komen. De Rotterdamsche diergaarde is gis- teren door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, Mr. J. W. Van Lansberge, met een prachtigen bijna volwassen orang-oetan verrijkt. Zulke groote exem plaren als deze komen hoogst zelden naar het moederland. Het dier werd te Nieuwediep aan gebracht per stoomschip Prins Hendrik; het is gezond, sterk, eet en drinkt goed, doch is langzaam in zijne bewegingen. Bij dit geschenk waren nog gevoegd een naaktpoot-uil en een tijgerkatje van Java. Te Bleiswijk is gisteren een arbeider van een balk der zoldering van eene schuur ge vallen en op de plaats doodgebleven. De vrouw te Utrecht, die ten gevolge van het aan haar man overkomen ongeval in verhoor was genomen, is weder op vrije voeten gesteld, daar er geen termen gevonden zijn tegen haar tot verdenking. Aan den inspecteur van politie te Dordrecht is het gelukt den dader van de in braak aan het kantoor der Maatschappij tot dienst verrichting aldaar op te sporen en hem tot be kentenis zijner daad te nopen. Het blijkt een klerkje te zijn op genoemd kantoor werkzaam en p. m. 14 jaren oud. Het grootste gedeelte van het ontvreemde geld was nog in zijn bezit. Men leest in de „Prov. N.-Brab. Ct.:" Naar men ons zegt, leidden Jut en zijne vrouw, tijdens zij in het naburig Vught woonden, een zeer onrustig leven: hij droeg voortdurend een revolver bij zich en was steeds vergezeld van een paar honden, alles behalvegemakkelijkeTerre-neu- veshij vertrouwde niemand, kwam dagelijks naar 's- Hertogenbosch ter markt en was zeer royaal in zijne aankoopen, hetgeen intusschen niet belette, -dat hij bij zijn vertrek in het voorjaar van 1874 verzuimde ons het abonnementsgeld te betalen voor de courant, waarop hij tijdens zijn verblijf te Vught geabonneerd was. Met betrekking tot het ongeluk na aankomst van den spoortrein van Helder aan het station te Schagen voorgevallen, wordt nog ge meld De remmer van den Helderschen trein was na aankomst afgestapt om, zoo mogelijk, met den remmer, van den trein naar Alkmaar gekomen, te ruilen, daar hij als werkman aan het station te Helder, voor dien avond, de beurt voor den remmer waarnam; doch vóórdat hij zijn oogmerk bereikt had, zette de trein naar Alkmaar zich in beweging en nu haastte hij zich om weder op den trein te komen. Hij wilde op de loopplank springen, doch dit mislukte hem, waardoor hij vielhij geraakte met zijn linkerbeen tusschen en onder de wielen, zoodat zijn been verbrijzeld werd. Hij werd opgenomen en in het stationsgebouw gebracht, alwaar hem zoo spoedig mogelijk heel kundige hulp verleend werd. Men zou tot de amputatie van het been zijn overgegaan, maar de man, reeds bejaard zijnde, verkeerde in zulk een zenuwachtigen toestand, dat men het niet raad zaam achtte, en des nachts is hij reeds bezwe ken. Men zegt dat hij vrouw en kinderen nalaat. Bij de ophanden zijnde reorganisatie der politie te Nijmegen zullen de nachtwakers worden afgeschaft. De nachtdienst zal geschieden door agenten, die tot het geven van signalen voor adsistentie zullen voorzien worden van trom petjes, in plaats van fluitjes, en zulks in navolging van verschillende plaatsen in Duitschland. Bij ons is dit echter nog iets nieuws. Wederom zijn van het garnizoen te Grave twee tamboers van de 1ste en één van de 4de compagnie gedeserteerd. Twee hunner waren reeds vroeger voor hetzelfde feit gestraft. Zij heb ben hun linnengoed en gedeeltelijk hun boven- kleeding medegenomen. De manschappen die ver leden week uit Grave waren gedeserteerd, zijn te Maastricht aangehouden en Vrijdag naar Grave overgebracht. Maandag-namiddag heeft te Wester voort een zware brand gewoed. Een huis in de nabijheid der school en een gedeelte van een belendend pand zijn in de asch gelegd. Door de brandweer van Westervoort, gesteund door die van Arnhem, zijn de vlammen spoedig gebluscht. Gisternacht heeft te Groningen een hevige brand gewoed aan den hoek van 't Ameland, waar eenige huizen en pakhuizen zijn afgebrand. Men zegt, dat de brand is ontstaan in het boven gedeelte van een der pakhuizen, waarin steenkolen geborgen waren. Den 12 den dezer steeg te Par ij s, in den tuin van bet gebouw „des Arts et Métiers" een luchtbal op, waarin zich de kolonel Saussedat, een majoor en een kapitein der genie, benevens de luchtreiziger Godard bevonden, om te onder zoeken, in hoever men van de luchtvaart in oor logstijd kan gebruik maken. De ballon bewoog zich in de richting van Orleans. Maandag wist men te Parijs nog niet, waar hij neergekomen was. Dezer dagen werd in 't oosteind van Londen een ontdekking gedaan, die op een ver schrikkelijke misdaad wijst. Op Zaterdag-middag vroeg de heer Wainwright, die op groote schaal in Whitechapel handel drijft, een van zijn werk lieden, dien avond bij hem te komen, daar hij een paar pakken had, welke hij wilde, dat hij het huis zou uitdragen. De man kwam en nadat een rijtuig ontboden was, verzocht men hem een der twee pakken te dragen. De heer Wainwright, die een jonge vrouw bij zich had met name Day, zorgde zelf voor het andere. De werkman be merkte onder 't dragen, dat zijn last zeer onaan genaam riekte, en uit nieuwsgierigheid of bij toe val scheurde hij het papier, en wat hij zag deed een kwaad vermoeden bij hem ontstaan. Hij volgde het rijtuig, dat in de richting van Londonbridge reed, en toen het bijna het station daar bereikt had, gelukte het hem een politieagent mede te deelen wat hij vreesde. Het rijtuig werd aange houden en Wainwright en Day in hechtenis ge nomen. In de pakken bevond zich het lijk van een vrouw, dat in tweeën gezaagd of gehakt was. Vrouw Day houdt vol, dat zij niet wist wat er op het rijtuig geladen was. Onder den vloer van Wainwrights werkplaats heeft men een bijl en mes gevonden, beiden met bloed bevlekt. Rechtzaken, Bij de gisteren voor het prov. gerechtshof te Amsterdam voortgezette behandeling der zaak tegen den gefailleerden sigarenfabrikant O. uit Den Helder, en zijne echtgenoote, werden uit voerige pleidooien gehouden. De advocaat Mr. D. Mesritz trachtte te betoogen dat het bewijs niet was geleverd der schuld van den lsten besch. aan bedriegelijke bankbreuk en dat in elk geval onderscheidene verzachtende omstandigheden den rechter moesten leiden tot het uitspreken van een veel geringere straf dan geéischt was door het O. M. De advocaat Mr. Rud. B. Benjamins was van oordeel dat de door hem verdedigde vrouw onschuldig was aan de bankbreuk door samenspan ning met haar man aan het bedriegelijk aan de failliete massa onttrekken van 520 in bankpapier. Pleiter trachtte te doen uitkomen dat het bewijs niet was geleverd van hare bekendheid met de herkomst en het doel van het door haar op zijn bevel verborgen geld. Het was zeer goed denkbaar dat zij niet bekend was met de bepaling der wet dat haar man door het faillissement het beheer der gemeenschap had verloren en met andere wetsartikelen over het faillissement. Het boos opzet was dus niet gebleken, weshalve vrijspraak moest volgen. In ieder geval was het feit haar niet toerekenbaar, omdat zij aan een onder be dreiging gegeven bevel van haar echtgenoot had gehoorzaamd, aan hetwelk zij in deze, waar het gold de goederen van gemeenschap, konde meenen, dat zij overeenkomstig de bepalingen der burgerlijke wet, als hoold der echtvereeniging, gehoorzaam heid verschuldigd was. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op Dinsdag 21 dezer. BUITENLAND. Spanje. In eene circulaire van den nuntius aan de bisschoppen wordt geéischt dat de katholieke eeredienst in Spanje de eenig geoorloofde blijve, en dat het concordaat van 1851 ten uitvoer gelegd worde. Eene andere gedragslijn (zoo wordt gezegd) zou de goede verstandhouding tusschen de Spaansche regeering en het Vaticaan in gevaar brengen, Cariovas de Castillo zal waarschijnlijk voor zitter van de Cortes worden. Volgens de „Imparcial" is de rechter, belast met de instructie van de zaak van den bisschop van Urgel, met het geheele dossier in zijn bezit overgeloopen naar de Carlislen. De bisschop zelf is thans overgebracht naar het fort Santa-Barbara van Alicante. Bij zijne ontscheping werd hij door eene groote menigte aan de kade opgewacht en volgens de Madridsche bladen zeer slecht ont vangen. De broeder van msgr. Simeoni, apos tolisch nuntius te Madrid, die te Frosinone als advocaat practiseerde, is dezer dagen door een man, wien hij door zijn pleiten een proces had doen verliezen, vermoord. Men vond den moor denaar in een herberg, bedaard zijn wijn drin kende; hij bekende onbewimpeld zijn misdaad. Naar men zegt, ontving msgr. Simeoni 't telegra- phisch bericht van zijns broeders dood en zijne benoe ming tot kardinaal slechts twee uren na elkander. Turliije. Men verneemt dat eene deputatie van tien Her- zegowiners te Kragujewatz aangekomen is. De regeering gelastte hun te wachten tot de Skupt- schina zal uitspraak gedaan hebben. Volgens het zelfde blad zijn verscheidene vermomde Servische officieren naar Bosnië vertrokken. Voor het leger werden 72 vaandels gereed gemaakt. Naar de „Polit. Corresp." meldt, heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche regeerir.g, op verzoek van den vorst van Montenegro, naar diens gebied militaire geneeskundigen gezonden, tot het verlee- nen van hulp aan de talrijke gekwetsten aldaar. Eveneens moet, op verzoek van denzelfden vorst, aan den gouverneur van Dalmatiê last gegeven zijn tot het invoeren van de benoodigde levens middelen in Montenegro, ten behoeve van om streeks 30,000 noodlijdende vluchtelingen in dat gewest. Telegrammen. BELGPiADO, 14 September. De Commissie voor het adres is uiteengegaan. De meerderheid wil

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2