LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4780. Maandag A°. 1875. 13 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers-n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0"i Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, II September. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van de wed. Martin, waaruit blijkt, dat de danslessen met 1 Oct. a. s. aanvangen en de inschrijving van leerlingen van heden af ook voor de gymnastiek en het schermen een aan vang heeft genomen. Het onderwijs zal gegeven worden door den heer J. J. Groenewoud, die thans aan het instituut Noorthey van den heer Kramer, het instituut Schreuders en Poorter te Noordwijk en het gymnasium te Katwijk a/R. met de leiding der gymnastiek-, scherm- en danslessen belast is en van het jaar 4866 aan de gymnas- tiekschool van wijlen den heer J. H. C. Martin verbonden geweest, zoodat het onderwijs, zoowel voor volwassenen als kinderen, volkomen aan hem kan worden toevertrouwd. Bij het onderwijs zal er voornamelijk gelet worden op schoonheidsvor- men, manieren enz. en de lesuren zullen zooveel mogelijk naar het belang der leerlingen geregeld worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6574 vol wassen personen en van 1720 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- zigt zijn gedurende deze week 620 baden genomen. De afdeeling voor l^al-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op a. s. Maandag te 12 uren. Uit goede bron wordt vernomen dat de regeering de heeren Van Capelle en Egeling heeft aangewezen als vertegenwoordigers van Nederland bij het te Brussel te houden internationale congres van medische wetenschappen. Dr. Aschmann, te Luxemburg, zal de gedelegeerde van de groother togelijke regeering zijn. Den 19den September, te een uur, zal het congres plechtig geopend worden door den Belgischen minister van binnen- landsche zaken. Den avond te voren zijn de con gresleden rnet hunne dames genoodigd op een partij hij Dr. Warlemont, algemeen secretaris van het congres. De leden genieten 50 pCt. vermin dering van reiskosten op de Belgische spoorwegen. Woensdag had te Nieuwediep een nieuwe proef met het springen van torpedo's plaats. De oude barkas met spar, waaraan een torpedo was vastgemaakt, werd thans met een achtmijlsvaart gesleept door een ramtorenschip en toen de tor pedo ontstoken. Ook tegen deze proef bleek de barkas bestand te zijn. Hoewel opgelicht door de kolom water, zoodat het vaartuig een helling had van omstreeks 40°, en overstroomd door de neer vallende kolom, had het vaartuig geen letsel be komen. Thans zullen de proeven ondernomen worden met stoombarkassen zeiven, waaraan spar en torpedo's zullen worden aangebracht, hetgeen blijkbaar zonder gevaar voor de opvarenden zal kunnen geschieden. Naar men verneemt zal het schroefstoom- schip Soestdijkzoomede eenige stoomketels en werktuigen, afkomstig van verschillende oorlogs bodems, gesloopt worden, en zal men daarvoor niet den weg der onderhandsche gunning, welke in de laatste jaren bij de marine gebruikelijk was, maar dien van openbare aanbesteding volgen. Door het ministerie van oorlog worden maatregelen genomen om de oude bij de schut terijen noch voorhanden onbruikbare bajonetschee- den, voorzien van een zeemlederen handje, tegen de later aangemaakte soort te doen vervangen. Ten einde het veelvuldige oponthoud op den Centraal-spoorweg zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de directie besloten het station Harderwijk als middelpunt te gebruiken tot het bouwen van een locomotievenloods, en het maken van draaischijven en woningen voor opzichter en machinist, om eiken trein, van Utrecht of van Kampen komende, aldaar van een nieuwe locomotief te voorzien en bij eventueele ongelukken des te gemakkelijker een hulp-locomotief te kunnen verkrijgen. De hooge raad heeft bij een gemotiveerd arrest verklaard, dat Mr. D. J. Bijleveld, voorzit ter der arrond.-rechtbank in Den Haag, ten ge volge van ouderdom en daaruit ontstane aanhou dende lichaamsziekte, ongeschikt is om zijn rech terlijk ambt naar behooren waar te nemen, wes halve hij uit die betrekking is ontslagen, met behoud zyner volle wedde. In eene besloten vergadering van het depar tement Groningen der Maatsch. tof Nut van 't Alg. is door den voorzitter medegedeeld, dat de minister van binnenl. zaken een gunstig besluit heeft genomen ten opzichte van de op te richten kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen. Volgens eene Zondag ingekomen missive zal voor die school zoo noodig reeds ƒ7000 beschikbaar zijn en voor 't volgend jaar een post op de be grooting worden uitgetrokken. Het bestuur kon inmiddels doen wat noodig was. De subsidie gaat in als de school in werking treedt. Gemengd Nieuws. Men meldt ons uit Den Haag: Met zekerheid wordt uit Rotterdam bericht dat H. J. Jut en zijne huisvrouw, die sedert eenigen tijd aldaar preventief in hechtenis waren, in de in structie hebben bekend, dat zij schuldig zyn aan den moord, in December 1872 op mevrouw Van der Kouwen en hare dienstbode, op de Bocht van Guinea, te 's-Gravenhage gepleegd. Onze politie had dus niet misgetast toen zij er op aandrong deze twee personen gevangen te nemen, en de Rotterdamsche justitie heeft zich sedert onvermoeid met het onderzoek bezig gehouden. Reeds 46 Augustus is Jut's vrouw door de kna ging van haar geweten tot bekentenis genoopt. Het diepste geheim werd bewaard, totdat jl. Woensdag haar man, Jut, ook heeft erkend. Beiden hebben dus volledig schuld beleden. Zijne vrouw was vroeger dienstbode bij mevr. v. d. Kou wen. Deze personen zijn in den avond van 43 December gegaan naar de woning aan de Bocht van Guinea. In huis gekomen werd de dienstbode, Beeloo, terwijl zij in de keuken zat, door Jut overrompeld. Op het geroep van mevr. v. d. Kouwen, die geraas hoorde en van boven vroeg „wie daar was", antwoordde de aanstaande van Jut, want zij waren tijdens het drama nog niet gehuwd dat zij er was. Zij ging naar hoven en vertelde toen dat de meid aan een zenuwtoeval leed. Mevrouw ging dadelijk naar beneden, maar werd eveneens door Jut doorboord met een dolk, die hij vooraf te Rot terdam had gekocht. Naar hunne verklaringen hebben zij alleen de misdaad volvoerd en den daarmede gepaard gaanden diefstal bedreven. Na hun huwelijk in Maart j.l. hebben zij zich naar New-York begeven, waar de Amerikaan- sche effecten verkocht werden. Later ging het echtpaar naar de Kaap de uoede Hoop en ver der naar Engeland, waar de Oostenrijksche effec ten werden te gelde gemaakt. Bevreesd voor de bedreigingen van een commissionair in effecten, die verdenking koesterde, vernietigde de moor denaar en dief alle andere papieren en keerde aan dien tusschenpersoon op zijn verlangen eene aanzienlijke som geld uit. In Rotterdam terug gekeerd werd nog een inschrijving op het Groot hoek van 23.000 gekocht. En deze daad moet, naar men zegt, de politie en justitie op het spoor hebben {gebracht. Omtrent den persoon van Jut kun nen wij mededeelen dat hij is een jongmensch van hoogstens 25 of 26 jaren. Hij was voor het plegen van den moord o. a. kellner op hot Badhuis te Scheve- ningen en portier in eenige hotels te dezer stede. Hedenavond te zes uren is alhier een luchtballon waargenomen, die, ofschoon dalende, zich nog hoog in de lucht bevond en zich in zuid westelijke richting van deze stad voortbewoog. Werd vóór eenige dagen op het Vree- burg te Utrecht voor een span paarden tevergeefs f 2000 geboden, thans wordt bericht, dat door dezelfde heeren, die dit bod deden en die tot de onmiddellijke omgeving van den koning van Bel gië behooren, van den heer Wessels, te Velp, een span hovenlandsche bruine paarden gekocht is voor den prijs van 3300. Gisterochtend is uit de haven langs de fabriek der Ned. Stoombootmaatschappij te Fijenoord het lijk opgevischt van een man, die aan boord van eene der stoombooten aldaar be hoorde en Donderdag den geheelen dag in zwaar beschonken toestand had rondgeloopen, zoodat hij vermoedelijk des nachts in het water gevallen en verdronken is. Men meldt uit Apeldoorn: Werden wij Donderdag-morgen vereerd met het bezoek van 2 deserteurs, bestemd voor Atjeh en opgevan gen door den rijksveldwachter van Elspeet in het Soerensche bosch, de avond gaf ons nog iets an ders te zien. Tegen 7 uren namelijk marcheerden een negental kolonialen in uniform, betrekkelijk kalm, doch met versnelden pas, door ons dorp, zich het air gevende alsof ze met een transport op weg naar Arnhem waren. Onze wakkere bur gemeester echter begreep de zaak anders, en gaf aan de politie onmiddellijk last op verkenning uit le gaan, terwijl inmiddels de telegraaf in werking werd gebracht. Gisternacht te 2 uren kwam het negental onder behoorlijk escorte weder te dezer plaatse aan en vond een gastvrij dak in het ge meentehuis. Voorzien van een atlas hadden ze zich behoorlijk de route laten aangeven die zij nemen moesten, en hadden te Beekbergen voor tien gulden een gids genomen, die hen over Loenen en Eerbeek naar Dieren moest brengen, doch zij mochten hun tocht niet verder voortzetten dan tot het gehucht Silvolde, gern. Loenen, waar ze gesnapt werden. Gisterochtend zijn ze per extra- rijtuig naar Harderwijk getransporteerd. Het waren meerendeels Belgen. Men meldt ait Maastricht: Dezer dagen werd in de koninklijke Nederlandsche wapen fabriek van de firma Stevens alhier een mitrail leuse op verkleinde schaal vervaardigd, uitgevonden door den heer Bar, directeur dier fabriek. Dit miniatuur-moordwerktuig is prachtig afgewerkt en vervaardigd volgens hetzelfde systeem als dat, waarmede voor een paar maanden te dezer stede proeven zijn genomen. De door den heer Bar uitgevonden mitrailleuse, welke zich bijzonder door verbeierde sluiting, gemakkelijke en eenvoudige behandeling, juist schot en groote dracht van de beslaande mitrailleuses onderscheidt, is waarschijnlijk bestemd een krachtige rol te vervullen bij de ver dediging van dijken en smalle passages, wijl een geoefend artillerist in eene minuut 44 maal het stuk kan lossen, en dus 44 X 24 of 336 onzer

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1