sterdam, voorloopig alleen voor personenverkeer, in werking te brengen. De op den 30sten der vorige maand door de militaire genie te Helder plaats gehad hebbende aanbesteding van het verbeteren van de oost batterij aldaar is door het ministerie van oorlog toegewezen aan den minsten inschrijver den heer J. Van der Kamp, voor de som van f 496900. Ten gevolge van het groot aantal voor den Indischen dienst bestemde militairen bij het kolo niaal werfdepot is door den minister van oorlog bevolen dat van gemeld depót 400 rnan den 16den dezer per spoortrein naar Den Helder zullen ver trekken om aldaar te worden gekazerneerd. Naar men verneemt zal aan 's Rijks ge schutgieterij te Delft eene belangrijke uitbreiding gegeven worden, o. a. zal er een koepeloven ge bouwd worden. De heer W. Koning van Dordrecht is met ingang van 1 Nov. benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Delfshaven, ter vervanging van den heer C. Prent van Dalen, die op zijn verzoek eervol werd ontslagen. Z. M. heeft J. Van Hasselt, civiel ingenieur te Nijmegen, voor den tijd van een jaar benoemd tot leeraar in de genie-wetenschappen bij de Kon. milit. academie; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. F. N. Kramer, arts. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks zeven uren is het vierjarig zoontje van J. v. V. spelende in de Doelengracht gevallen. De luitenant Vos sprong het kind, dat onmiddellijk gezonken was, na en had het geluk het te redden. Het hof van Z.-H. heeft heden J. V., schoenmakersknecht te Hazerswoude, beschuldigd van diefstal van een paard uit eene weide in de gemeente Koudekerk, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Woensdag-namiddag heeft op het terrein van de nieuw te bouwen gasfabriek in Den Haag een werkman een zwaar heiblok, waar mede hij werkzaam was, op de borst gekregen, met het treurig gevolg, dat hij terstond een lijk was. Het blok moet door het breken van een touw gevallen zijn. De ongelukkige was 11. Vrijdag in ondertrouw opgenomen. Woensdag-avond heeft op het pavil- joen van den „Trompenberg", te Hilversum, voor het eerst gaslicht gebrand. Geen licht van steen- kolengas echter, maar van gas, zijnde een ver binding van petroleum-aether en lucht. De inrich ting daartoe is geleverd en geplaatst door den heer J. H. Van Koten, te Amsterdam. Het licht kan de vergelijking met dat van helder steenkolen- gas doorstaan. Het paviljoen is het eerste open bare gebouw in ons vaderland, waar deze gastoestet in werking zal zijn. Ook het pension op den „Trompenberg" zal op die wijze verlicht worden. Voor gebouwen of plaatsen, die niet of niet ge makkelijk met een steenkolengasfabriek in aan sluiting kunnen geraken, is deze gasbereiding en verlichting zeer doelmatighet licht is slechts weinig duurder dan steenkolengas. De toestellen beslaan weinig plaats en kunnen zelfs in kamers en in kajuiten van stoombooten aangebracht worden zonder, die te ontsieren. Woensdag-avond is in deTeertuinen te Amsterdam een man bij 't afladen van goede ren, welke op een wagen waren gestapeld, door het vallen van een kist getroffen. Zwaar verwond is hij naar het gasthuis vervoerd. Woensdag-avond had in den stads- schouwburg te Amsterdam de eerste voorstelling plaats van de „Reis orn de wereld". De olifant, met spanning door het publiek verwacht, is goed in zijne rol geblevenvoorshands zal hij echter slechts éénmaal per avond optreden, totdat hij beter gewend zal zijn aan het lamplicht. De voor stelling was om één uur na middernacht geëindigd. Een der reizigers, die Dinsdag-avond de reis met den sneltrein van Amersfoort naar Zwolle heeft meegemaakt, deelt aangaande dien tocht nog de volgende bijzonderheden mede. Om streeks acht minuten na het vertrek van Amers foort werd, tot niet geringen schrik der reizigers, de fluit van de locomotief vernomen en stopte de machinist. Sommigen meenden toen te bespeuren dat aan de veeren, waarop de locomotief rust, eenige averij was gekomen. Met behulp van twee dommekrachten werd het gebrek naar het scheen hersteld en de reis tot Ngkerk vervolgd. Aan het station Harderwijk gekomen, scheen er weder averij te zijn ontstaan, althans men hield zich daar veel langer op dan noodig was om den trein van Zwolle te laten passeeren. De conducteurs verzekerden echter dat alles in orde was en men vertrok. Even achter Nunspeet werd opnieuw een sig naal gehoord; sommigen zagen een soort van vurigen bol, vermoedelijk het gloeiend geloopen en losgewerkte rad, het veld opvliegen, waardoor een algemeene ontsteltenis ontstond, die gelukkig spoedig bedaarde, doordien de trein stilhield. On derscheiden passagiers moeten zich vereenigd heb ben om bij den minister op een gestreng onder zoek aan te dringen. In de laatste dagen zijn niet minder dan 250 vreemdelingen, voor het meerendeel Belgen, die zich voor den kolonialen dienst wil den verbinden, over de grenzen van het Rijk gebracht. Op de gronden van het gesticht Om- merschans zijn den eersten dag van de jacht door 5 jagers geschoten 47 hazen, 40 patrijzen en een konijn. Woensdag viel te Geertruidenberg een knaapje spelende in de haven. De 70-jarige conducteur der artillerie F. Bolte sprong zonder aarzelen in het water en smaakte het genoegen het reeds zinkende kind te mogen redden. In de gemeente Drunenishethuis, bewoond door mej. A. Mallant, geheel in de asch gelegdook de geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Met krachtige inspanning mocht men er in slagen de belendende gebouwen te sparen. De schade wordt begroot op f 6000het gebouw en de inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. Bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Chateaubrand te Saint-Malo had een grappige vergissing plaats, die veel stof gaf tot lachen. De menigte, die niets hoorde van de redevoeringen, werd ongeduldig en het begon er te gonzen als in een bijenkorf. Een employé, misschien in de meening dat de speech uit was, opende de kraan der fonteinen, die expres voor deze feestelijke gelegenheid waren opgericht. De heer Camille Doucet was juist bezig aan een zijner prachtig afgeronde volzinnen, toen plotseling van alle kanten het water opspoot. Het was een algemeene overstrooming. De leden van den gene- ralen raad, de afgevaardigden en de andere auto riteiten hadden geen tijd de vlucht te nemende rnaire mocht al wanhopend her- en derwaarts loopen om tegenbevelen te geven, de fonteintjes bleven hun water even mild opwerpen als pas des sprekers mond de mooie woorden, die niet konden verstaan worden. In de buitenlandse he pers zijn tegen woordig brieven in omloop, die Bismarck heeft geschreven in antwoord op verwijtingen tot hem gericht, dat hij zich indertijd met de zangeres Pauline Lucca heeft laten photographeeren. Zoo had o. a. de afdeeling Pommeren van het Prui sische Volksverein haar leedwezen over die handel wijze van den premier uitgesproken en hem gebrek aan godsdienstzin verweten. Bismarck antwoordde daarop met een brief waarin hij aan de afdeeling zijn blijdschap te kennen geeft over haar open hartigheid en zich ook verdedigt op de beschul diging dat hij niet godsdienstig was en de kerk niet bezocht. Wat betreft de gebeurtenis met Pauline Lucca, verhaalt hij, dat toen hij te Gastein vertoefde, bij gelegenheid dat aldaar het bekende verdrag werd gesloten, de onderhandelingen aan vankelijk niet wilden vlotten en het leven zoo vervelend werd „dat men niet wist hoe den tijd dood te slaan." „Op zekeren dag," verhaalt Bismarck, „ga ik uit wandelen en ontmoet Lucca die ik kende. Ik zeide haar dat zij afwisseling in de verveling moest brengen en een concert geven." „Ja," was haar antwoord, „dat kan geschieden, maar onder een voorwaarde!" „En die is*? „Dat uwe excellentie zich met mij laat photo grapheeren". „Met genoegen," antwoordde ik en zoo is het portret in de wereld gekomen. Of gij daarom een steen op mij wilt werpen, moet ik aan u zeiven overlaten." Zweedsche bladen maken melding van eene uitvinding van zekeren doctor Damm, die een schrift heeft uitgevonden, bruikbaar niet alleen voor alle talen, maar ook voor iedereen, van welke natie ook, verstaanbaar. Bijzonderheden omtrent de uitvinding worden niet medegedeeld; alleen wordt gezegd, dat b. v. een brief, in het Zweedsch in dit schrift opgesteld, door een Itali aan gelezen kan worden en dat de uitvinder zich voorstelt, op de tentoonstelling te Philadelphia opgang met de zaak te maken. Rechtzaken. In de correctioneele zitting der rechtbank van 10 September zijn de volgende vonnissen gewezen: A. C., te Leiden, wegens verzuim van aangifte van geboorte, tot eene geldboete van f 1 of 1 d. gev. P. v. G., te Leiden, wegens diefstal, tot eene maand cellulaire gev. W. H. K., te Leiden, wegens gewelddadigheid, tot 1 d. cell. gev. C. v. d. N., te Noordwijk-aan-zee, wegens belee- diging, tot twee geldb. ieder van f 8 of voor iedere boete 1 d. gev. J. V., te Leiden, wegens idem, tot eene geldb. van f 10 of 3 d. gev. P. R., te Oegstgeest, wegens diefstal, tot een half jaar cell. gev. C. v. d. H., te Zwammerdam, wegens mishandeling, tot 3 rn. cell, gev., geldb. van f 8 of 1 d. cell. gev. Het kantongerecht te Zuidbroek heeft de Maat schappij tot exploitatie der staatsspoorwegen ver oordeeld in eene geldboete van 2.50, omdat zij den toegangsweg tot het slation te Zuidbroek niet binnen den daartoe door B. en Ws. van Zuidbroek bevolen en gestelden termijn in schouwbaren toestand had gebracht. De arrond.-rechtbank te Tiel heeft in hare zitting van gisteren uitspraak gedaan in de zaak der baldadige knapen, die eenige weken geleden in het huis van den heer H., gedurende diens afwezigheid, allerlei verwoestingen hebben aange richt. De oudste hunner, een knaap van 11 jaar, zal naar een verbeterhuis worden gezonden gedu rende drie jaar; de anderen, ongeveer 9 jaar oud, werden geacht zonder oordeel des onderscheids te hebben gehandeld en mitsdien vrijgesproken. De arrond.-rechtbank te Breda heeft op de pleidooien van Mr. A. Pels Rijcken, voor het dorneinbestuur en van Mr. Max Van Dam, voor den heer J. C. Van Campenhout te Made, bij zeer gemotiveerd vonnis uitgemaakt, dat beetwor telen geene tiendplichtige vruchten zijn. BUITENLAND. Frankrij k. De aanleiding tot het ontslag van admiraal La Roncière le Noury is een schrjjven, door hem gezonden aan de commissie van een banket le Evreux, waarin hij zegt, dat iedereen conservatief is, die de revolutionaire leer van 4 Sept. verwerpt. Hij zal, verklaart hij, Mac Mahon's regeering onder steunen, zoolang het in de conservatieve baan blijft; onder den tegenwoordigen regeeringsvorm kan Frankrijk zijn grootheid niet herwinnen. Duitschland. De behandeling van het proces-Arnim in hoogste instantie zal plaats hebben in het laatst der vol gende maand of uiterlijk in het begin van November. Te Berlijn wordt eene tentoonstelling ge houden van producten der Japansche industrie. Reeds op de Weener tentoonstelling was veel Japansch lakwerk en papier en daardoor was de minister van koophandel op het denkbeeld gekomen Dr. Rein naar Japan te zenden, om nadere inlich tingen te verkrijgen omtrent de vervaardiging dezer fabrikaten. Deze heeft zich van die taak gekweten en alle noodige werktuigen en gereed schappen voor de fabrikatie van lakwerk en papier medegebracht, welke thans met vele proeven van bewerking zijn tentoongesteld. Er zullen een aantal Japansche werklieden naar Duitschland wor den ontboden, om Duitschers in dat werk te onderrichten. Groot- Britannië. Graaf Russell heeft de bijeenkomst ten gunste der opstandelingen in de Herzegowina niet gepresi deerd. Hij heeft als redenen daarvoor zijn zwakke gezondheid opgegevenmaar in de bijeenkomst.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2