In de gemeentebegrooting van Den Haag voor 1875 is een memoriepost uitgetrokken voor de verbetering der passage door het verbreeden van straten enz. Men heeft hierbij op het oog: de verbreeding der Bagijnestraat, van het Spui tot aan de Kalvermarktdie van de Molenstraat zuidoostzijde, en wel van het Noordeinde tot de oude Molstraat; die van de Lange Poolen, van het Spui tot aan het dep. van justitie; den aan leg eener straat, van de Molenstraat tegenover de Prinsenstraat tot op het Kerkplein, en van het Buitenhof langs den Practizijnshoek naar het Spui. Van al deze plannen zijn ontwerpen opgemaakt. Uit Roermond wordt gemeld dat de heer Beerenbroek aan Z. M. den Koning ontslag heeft gevraagd als burgemeester dier gemeente. De minister van oorlog heeft bepaald, dat ieder ingezetene, niet tot het leger behoorende, bij het aangaan eener koloniale militaire verbin tenis, buiten en behalve de overige daartoe ge vorderde bescheiden, een getuigschrift van woon plaats-verandering zal behooren over te leggen, afgegeven door het hoofd der gemeente waar hem laatstelijk een certificaat van goed gedrag is uitgereikt of waar hij laatstelijk was gevestigd. Z. M. heeft vergunning verleend aan Mr. A. Uyttenhooven, hoofd-administrateur der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., tot het aan nemen en dragen der onderscheidingst. van com mandeur met de ster der orde van O. L. V. Ontvangenis van Villa Vigosabenoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Scheemda J. A. Geukama Bakker, ontv. te Oude-Pekela; benoemd tot ontv. te Doetinchem J. J. Van Raab van Cas- tein, ontv. te Beek; tot ontv. te Groenlo J. J. H. Quaedvlieg, thans te Aderden, en tot ontv. te Aderden (gem. Bergen) W. C. Kantelaar, surnum. in de inspectie Zwolle; tot ontv. te Weert D. A. Van Wolframsdord", thans te Dinxperlo; tot ontv. te Zwartsluis W. A. D. Van Groin, thans te Groot-Ammers. Z. M. heeft bepaald, dat officieren en militairen van minderen rang, die in het genot van pensioen zijn of zullen worden gesteld, en die tevens met het waarnemen van de betrekkingen van administra teur of van andere mindere bedieningen bij de garnizoens-infirmerieën, de militaire bakkerijen en het nachtleger in de garnizoenen of in de vestingen zijn of zullen worden belast, mitsgaders de schrij vers bij de corpsen in de militaire academie, de wachten bij sluizen, militaire gebouwen, kamp plaatsen en oefeningslerreinen of op verdedigings werken en de portiers en boomsluiters in vestingen, te rekenen van 1 Januari 1875, het pensioen in zyn geheel gelijktijdig zullen genieten met de toelage hun in de bedoelde betrekkingen toegekend, mits die toelage het bedrag van f 1,50 per dag niet te boven ga. De minister van binnenl. zaken heelt goed gevonden te bepalen, dat de stalen band der muilkorven, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag vervangen worden. Op den 15den November e. k. en volgende dagen zal naar de bepalingen van het Kon. be sluit van 29 Mei 1862, n®. 90, aan 's Rijks Munt te Utrecht gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen voor de betrekking van handels-essayeur. Zij, die daartoe wenschen toe gelaten te worden, zullen hiervan vooraf schrifte lijk behooren kennis te geven aan het Muntcol- lege te Utrecht, en zich op den 15den November, des voormiddags te 10 uren, ter Raadszaal van het Muntcollege moeten aanmelden. Z. M. heeft aan A. H. Hopp, te Jette-St.- Pierre bij Brussel, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Leopoldsorde; benoemd tot commissaris van politie te Dordrecht A. J. Torley Duwel, thans inspeel, van pol. 1ste kl. te Rotterdam; D. Visser benoemd tot 2den luit.- kwartierm. bij het corps, gevormd uit de scherp- schuttersvereeniging te Schiedam; de benoeming van J. A. Verhoeven, burgem. van Luyksgestel, tot secr. dier gem., goedgekeurdaan A. Van den Broek, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gern. Rijsbergenaan den Oost-Ind. ambt. Jhr. J. C. H. Clifford Kocq van Breugel, laatstelijk havenm., tevens fung. commies-ontv. der ink. en uitg. rechten te Anjer, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks 4 uren had de dienstbode van den heer S. het ongeluk, ter wijl zij bezig was een kinderwagentje schoon te maken, met het wagentje in de Mare te vallen. Een voorbijganger, die het opmerkte, ging spoedig in een daar aanwezig schuitje en had het geluk, met behulp van eenige anderen haar op het droge te brengen. Maandag-morgen is in een schuur, aan de Zuiderstraat te Delft, het in ver gevor derden staat van ontbinding verkeerende lijk ge vonden van den 49-jarigen arbeider Hendrik Wiegman, meer algemeen bekend onderden naam van Hein Mostert. De man was sedert zestien dagen vermist en heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt, welk voornemen hij reeds meermalen had trachten ten uitvoer te brengen, door in het water te springen. Bij het onderzoek in de schuur, waar de eigenaar slechts zelden kwam, bleek dat het touw, waarmede de zelfmoord is gepleegd, was gebroken, zoodat het lijk op den grond lag. Het hoofd was van den romp geschei den en gedeeltelijk door de ratten verslonden. Maandag heeft te Utrecht een schut- ter-kanonnier, die in beschonken toestand was, bij gelegenheid dat de compagnie op het Hiero- nymusplein was aangetreden, zich zóó tegen den bevelvoerenden officier verzet, dat beiden met uitgetrokken sabels tegenover elkander stonden. De kanonnier is door de politie gearresteerd. Broodkarren, van achteren van een soort tralievenster voorzien, worden te Amster dam door de hondenslagers als gevangenwagen gebezigd, ten einde hun vracht in grootere hoe veelheid naar de strafgevangenis op de Ossen markt te kunnen brengen. Daar het getal onbe heerde honden met den dag kleiner wordt en de ontvangst voor de hondenslagers vermindert, hebben deze laatsten er op bedacht ook gemuil bande honden op te vangen en, na ze ontdaan te hebben van den muilkorf, als ongemuilkorfden af te leveren. Men meldt uit Amsterdam: Niettegen staande het tooneelgezelschap der heeren Boas, Judels en Louis Bouwmeester ruim veertigmaal voor rneerendeels volle zalen de „Reis om de wereld" heeft opgevoerd, schijnt dit stuk, dat dagelijks gedurende de kermisweek in den stads schouwburg zal opgevoerd worden, nog steeds in den smaak van het publiek te vallen, daar reeds nu alle plaatsen besproken zijn tot Donderdag a. s. Om trent den olifant, dien men in natura op het tooneel brengt, loopen allerlei verhalen rond. Zoo vertelt men o. a., dat het dier zich bij de repe- titiën volstrekt niet op zijn gemak gevoelt en steeds met koek moet gepaaid worden. Zelfs zou hij een der acteurs, die te dicht in zijn nabijheid kwam, op zijn snuit genomen en midden op het tooneel geworpen hebben. Al zulke verhalen werken natuurlijk als uitstekende reclames op het groote publiek. Onlangs is gemeld dat uit het water was opgehaald het lijk van een polderjongen, die des avonds met den poldergast was uitgeweest welke kort daarop door een spoortrein was ver pletterd. Naar rnen thans aan de „Haarl. Ct." mededeelt was dat bericht onjuist en is er geen ander lijk gevonden dan dat op den spoorweg bij Haarlem. De bevolking der gemeente Zwolle belooft buitengewoon snel toe te nemen. Sedert drie weken zijn aldaar geboren één drieling en vier tweelingen. Verleden week verloor een landbou- wer te Gramsbergen op een treurige wijze het leven. Met een stier ter markt willende gaan, had hij nauwlijks zijn woning verlaten of het het dier bracht hem zulk een stoot in den rug toe, dat hij in de nabijgelegen sloot viel en reeds den volgenden dag een lijk was. In de gemeente Neuzen, bij Sluiskil, trof j.l. Zondag-avond L. De Mets, landbouwer onder Hoek, het ongeval met zijn rijtuig en paard in het Kanaal te storten, waaruit hij later levenloos werd opgehaald. Van de kermis te Sas-van-Gent komende, was het paard van een aankomenden spoortrein geschrikt. Zijn vijftienjarige zoon zag het gevaar aankomen en sprong nog tijdig uit het rijtuig. In 1811 trok Jozef Bennes of Ber nards uit Heeze bij Eindhoven met de Fransehen op, zonder dat sedert dien tijd ooit iets meer van hem werd vernomen. Onlangs echter is bij den burgemeester ingekomen een schrijven van den sedert zoovele jaren doodgewaanden conscrit, die, mededeelende dat hij als „ciseleur en or" te Parijs gevestigd is, zich bij den burgemeester in formeerde, of te Heeze nog familie van hem be staat. Gelukkig kon de burgemeester hem ant woorden, dat er onder meer familieleden ook nog een meer dan tachtigjarige broeder van hem in leven is. Uit Maastricht wordt gemeld: Op nieuw zijn er twee moorden te signaleeren, in deze provincie gepleegd; de een in het café „Klercx" te Venlo (reeds vroeger gemeld), de andere een kindermoord te Roggel. Wij hebben nu reeds 5 moorden in 4 weken tijds, in Limburg gepleegd, te betreuren. Op den 22sten Augustus 11. stierven bg een landbouwer in de gemeente Linne (Limburg) eene koe en een rund aan miltvuur. Zekere Francis Haldermans, van beroep slachter, die zich tevens met afvillen onledig hield, had ook beide beesten van de huid ontdaan. Onder deze bewerking had hij het ongeluk zich in een der vingers met het mes een kleine wond toe te brengen. De gevol gen dezer verwonding of beter gezegd de gevol gen van de miltvuur-smetstof bleven niet uit; nog geen twee dagen waren verstreken of de arm begon hevig te zwellen, hetgeen zich tot schouder en hoofd uitstrektede slachter bekwam hevige rolkoortsen en overleed op den 26sten Augustus. Ook zijne vrouw, die hem opgepast had, is besmet geworden en thans eveneens aan de gevolgen overleden. In weinige dagen waren negen kinde ren ouderloos. De „Nazione" verhaalt een verschrik- kelijk misdrijf. Te Incisa werden kort na elkander twee kinderen vermist. Eerst meende men, dat ze verdronken zouden zijn, doch daar de lijkjes niet gevonden werden, kwam men op andere vermoe dens, o. a. dat er in 't bosch een menscheneter zich schuilhield. Later loste zich het raadsel op. Eene vrouw te dier plaatse, die met haar doch tertje voor een open raam zat te werken, hoorde eensklaps een hevig geschrei. De angstkreten kwa men uit den winkel van een wagenmaker. Daar, dit bemerkte zij spoedig aan 't geluid, bevond zich een negenjarig meisje, dat zij zeer goed kende. Aanstonds snelde zij er heen, doch de deur was gesloten. De ouders van 't kind waren onmiddel lijk ook verschenen en weldra meer burgers, die met toestemming van een raadslid de deur open stootten. Een afgrijselijk schouwspel zag men daar. Het kind, 't welk 't bloed uit den mond stroomde, werd door Grandi, den wagenmaker, met messen gesneden. Aanstonds werd het uit zijne handen gerukt, en de ouders waren zoo gelukkig het nog levend terug te krijgen. Men begrijpt zich de woede der burgerij van het stadje, toen dit feit bekend werd. Doch dit was nog niet alles; voor den winkel bespeurde 't saamgestroomde volk, dat eenige steenen los lagen. Men lichtte die op en vond er een kinderhand onder. Thans onderzocht men verder en ontdekte in een hoek van den winkel een kuil, waarin de onthoofde lijkjes en de ingewanden der beide vermiste kinderen 'lagen. BUITENLAND. Frankrijk. De afgevaardigde Naquet, van de radicale partij, had te Marseille eene private bijeenkomst uitge schreven, waarin hij de redenen zou opgeven,, waarom hij in de Kamer strijd voert tegen de de politiek van concessiën, door de linkerzijde gevolgd. De byeenkomst was door de overheid te Marseille niet verboden; maar toen de heer Na quet opstond om de aanwezigen toe te spreken, werd de vergadering ontbonden op last van den militairen commandant. Spanje. Het is Dorregaray gelukt in Navarra te komen; althans uit Madrid meldt men dat het daar alge meen geloofd werd. Generaal Delatre meldt dat 347 Carlisten, 40 paarden en 3 wagens met wapens, die eer. deel uitmaakten van Dorregaray's leger, in Frank rijk zyn aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2