gevolge van een aanslag op zijn leven, deerlijk verwond werd, is reeds zoover hersteld, dat het eerste verhoor door den officier van justitie heeft kunnen plaats hebben. Bij Apeldoorn is teri gevolge van het plotseling in beweging stellen van den trein een man van een wagen op de rails gevallenhet hoofd werd hem van den romp gescheiden. Dezer dagen kreeg te Raamsdonk een os, die uit den polder was gehaald, op eens een hevigen aanval van woede en wierp zich op een zesjarig jongentje, dat zich naar huis begaf. Het wilde dier bereikte het knaapje bij eene schuur, nam het op de horens en bracht het verscheidene gevaarlijke wonden toe. Toen geneeskundige hulp was ingeroepen bevond men dat verscheidene ribhen gebroken waren. De bekomen wonden zijn zoo gevaarlijk, dat men voor 't leven van het kind vreest. Zaterdag-nacht werden te Rijssen de leden van een vijftal huisgezinnen, die den vorigen avond garnalen hadden gebruikt, plotseling zeer erg ongesteld. Zij leden allen aan braking en door loop, vergezeld van hevige krampen. Door spoedig toegediende geneeskundige hulp zijn de meesten thans weder hersteldterwijl de overigen, die nog lijdende zijn, gelukkig in beterschap toenemen. Zondag-avond heeft te Hengelo een brutale diefstal plaats gehad. De heer J. Geverink, mr. schoenmaker, des morgens een koopman ver wachtende, had om dezen te betalen een som van 210 gereed gelegd. Bij zijne tehuiskomst 's avonds ontdekte hij, dat de lessenaar opengebroken en het geld weggenomen was. Alle pogingen om den dief op te sporen zijn tot heden vruchteloos gebleven. Dezer dagen zijn op de reede voor Vlissingen proeven genomen met twee zeilvaar- tuigen, door de heeren Thomson van Londen uit gevonden, en aan het Belgische gouvernement te koop aangeboden. Met deze vaartuigen, die slechts de grootte hebben eener gewone sloep en hoog zeil voeren, zijn genoemde heeren van Engeland naar "Vlissingen gekomendoor waterdichte bakken, aan weerszijden in- en uitwendig aangebracht, zijn de vaartuigen gevrijwaard tegen omslaan of zinken. De uitvinders achten hun stelsel ook toepasselijk op schepen van grootere afmeting. De proeven werden genomen in tegenwoordigheid en ter be oordeeling van den inspecteur van het Belgische loodswezen te Vlissingen. Jammer dat de zee niet onstuimiger was, daar de deugdelijkheid dezer vaartuigen voornamelijk moet uitkomen bij slecht weer. Zaterdag-ochtend zijn deze stoute zeelieden naar Antwerpen verlrokkeD, om aldaar deel te nemen aan den roeiwedstrijddaarna zijn zij van plan ook Rotterdam te bezoeken. Betrekkelijk het voorgevallene in de kolonie Nederlandsch Mettray wordt aan het „Handelsblad" het volgende medegedeeldTwee kweekelingen, 17 jaar oud, die reeds 5 a 6 jaar in de kolonie hadden doorgebracht en meermalen een vermaning hadden noodig gehad, zijn Zondag 29 Augustus 11., omstreeks één uur, uit de kolonie vertrokken, nadat zij door een paar groote jongens eenige jongeren bewogen hadden hen te volgen. Zij werden ten getale van elf door de hoofdlei ders aan den IJsel opgewacht, en hoewel de meesten wilden terugkeeren, slaagden de aanvoer ders er in hen over te halen en betaalden voor hen het overzetloon. Geen der beambten vermoedde echter, dal zij 's avonds niet zouden terugkeeren, daar zij buiten het kerkverzuim zich aan niets strafwaardigs hadden schuldig gemaakt. Den vol genden morgen te Apeldoorn gekomen, hebben de elf de reis in de richting van Amersfoort voort gezet en zijn door de zorg van den burgemeester van Apeldoorn opgespoord en nog dienzelfden dag in de kolonie teruggebracht. De twee aanvoerders vertrokken in de richting van Hattem, omdat zij te Leeuwarden en Groningen te huis behoorden. Aan dezen is door den directeur het verder ver blijf i" de kolonie ontzegd, ook omdat zij zich schuldig maakten aan diefstal, brutaliteit jegens sommige beambten en verleiding der jongere kweekelingen. De teruggekeerden, die meer dom en onnadenkend dan kwaadwillig hadden gehan deld, hebben berouw betoond over hunne handel wijze. Het geval hfieft in de kolonie zelve niet veel indruk gemaakt en de bevolking is er kalm en rustig. Door Reynolds en Cie.te Londen, worden pogingen gedaan om apothekers hier te lande op te lichten door bestellingen van quinine en nitras argenticus, die vergezeld gaan van wis sels op huizen, die niet bestaan. Men meldt uit Amsterdam, dat zij eerst eene menigte paling boeren hebben opgelicht en thans tot de chemi caliën zijn overgegaan. Een Engelseh meisje van veertien jaren heeft eene sterke proeve van zwemkunst en zwemkracht gegeven. Miss Agnes Beckwith is van London-bridge naar het hospitaal van Greenwich gezwommen. Zij legde die vijf Engelsche mijlen in één uur en negen minuten af, en heeft daarvoor eene gouden medaille en 100 pd. st. gekregen. Voor kapitein "VVebb komen nog steeds bijdragen in. Op de Londensche Beurs heeft men voor 600 pd. st. geteekend. Een correspondent van de „Köln. Zeitung" vindt dat natuurlijk, omdat de heeren van de Beurs het best weten, hoe moeielijk het is, lang boven waler te blijven. Rechtzaken. Voor de derde maal nam de hooge raad gisteren kennis van de bekende zaak van den heer Ooms, van Amsterdam. Reeds driemalen vrijgesproken en tweemalen veroordeeld, ter zake van het door onvoorzichtigheid oorzaak zijn van den dood van zekeren werkman R. H. v. d. B., tijdens onder zijn toezicht uit het pakhuis „de Koning David" op de Brouwersgracht te Amsterdam vaten tabak werden nedergelaten, was thans zijne voorziening gericht tegen een arrest van het hof in Utrecht, naar welk college zijne zaak bij arrest van den hoogen raad van 25 Januari jl. was verwezen en waarbij hij thans veroordeeld is, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 15 dagen celstraf en f 25 boete. Ook nu voerde Mr. Thor- becke, tot adstructie van dit beroep, het woord. Hij drukte den wensch uit, dat de hooge raad bij zijn derde arrest alle vormquaesties zou ter zijde stellen en een definitieve beslissing geven. Hij lichtte vervolgens twee cassatie-middelen toe, luidende: 1°. verkeerde toepassing van art. 82 der politieverordening van Amsterdamen 2°. schending van art. 219 C. P., door deze artikelen op den req. toepasselijk te verklaren, hoewel hij aan de voorschriften daarvan heeft voldaan. Het O. M. zal den 14den dezer conclusie nemen. De instructie in de bekende zaak van den bakker De Laat is afgeloopen en men kan ver wachten, dat binnenkort omlrent de openbare behandeling daarvan eene beschikking zal worden genomen. Greld- en eflectenmarkt. Amsterdam, van 30 Aug. tot 4 Sept. Bij volslagen gemis aan eenig belangrijk bericht kan het verslag deze week zeer kort zijn. De toestand der geldmarkt blijft dezelfde en de fond senhandel was zeer kalm. Binnenlandsche waarden nagenoeg onveranderd, alleen daalden Aand. Neder], Bank 6 pCt. Spaansche fondsen met weinig variatie, eveneens Portugeezen, Russen en Metallieken. Turken en Egyptenaren daalden 1 en 2'L pCt., Peruanen sluiten de 6 pCt. op 54 en de 5 pCt. op 38 pCt., dus met geringe prijsverhooging, en Columbianen daalden ongeveer 2 pCt. Vereenigde Stalen Obligatiën waren goed prijs houdend. Van de 6 pCt. 1884 is opnieuw een belangrijke aflossing aangekondigd. De handel in Spoorwegwaarden was zeer beperkt. Geld op pro longatie a 2'Ij pCt. zeer ruim. BUITEN LAND. FVanlii-ij li. De officieuse „Moniteur" meent te weten, dat de „Pays" niet bij eenvoudig besluit, krachtens den staat van beleg, gestraft zal worden, maar dat de zaak voor den gewonen rechter zal worden gebracht. De „Pays" had namelijk te kennen ge geven, dat de invoering der constitulie eene mis daad geweest is. Doch een paar dagen later, toen de minister Buffet in de zitting der permanente commissie had verklaard, dat het gouvernement niet zal dulden, dat de staatsregeling wordt aan gerand, heeft de „Pays" aan zijne woorden eene andere beteekenis zoeken te geven, door te zeggen, dat hij niet de Kamer heeft bedoeld, maar de afgevaardigden, die als monarchalen gekozen waren en den 25sten Februari voor de republikeinsche constitutie gestemd hebben, en alzoo het beginsel, waarvoor zij in de Kamer gebracht waren, hebben verzaakt. De „Messager de Toulouse" bericht dat de Duitsche bedevaartgangers den 9den Septem ber over Bergen (België) te Toulouse, tegelijk met een aantal Belgische pelgrims, zullen aan komen, om vervolgens naar Lourdes te trekken. Vermoedelijk zal de stoet 500 a 600 personen tellen. I >uitschland. Het hof van appèl heeft het hooger beroep van den prins-bisschop van Breslau, msgr. Fürster, verworpen en het vonnis der rechtbank van Birn- baum bevestigd, waarbij de bisschop wegens ex communicatie van den proost Kick te Kahrne tot 2000 mark boete of subsidiair 133 dagen gevan genisstraf is veroordeeld. De bekende sterrenwacht te Jena zal opge heven worden. Al de pogingen van Bruhns om de universiteit te bewegen van de opheffing af te zien zijn vruchteloos geweest. Zwitserland. De synodale raad der christelijk-katholieke kerk in Zwitserland heeft in zijne vergadering van laatstleden Woensdag en Donderdag onder anderen beslist: 1». dat de biecht niet meer ver plichtend zal zijn; 2°. dat de eeredienst zal worden gehouden in de taal des lands; 3°. dat de bevoegd heid van een geestelijke tot het uitoefenen zijner functiën niet afhankelijk kan worden gesteld van de vraag, of hij al dan niet gehuwd is. Voorts heeft de raad twee commission benoemd, de eene om gelden bijeen te brengen voor de studiekosten van studenten in de theologie, de andere om een missaal en catechismus te ontwerpen. De kantons Genève en Solothurn hebben verklaard, te zullen deelnemen aan de verkiezing van een bisschop en te zullen bijdragen in de kosten voor een bis dom. Ook bij de andere kantons zal daaromtrent aanvraag worden gedaan. De raad komt binnen kort andermaal bijeen, waarna in de helft der volgende maand de synode zal vergaderen, om op de drie eerstgenoemde en eenige andere punten eene definitieve beslissing te nemen. Spanje. Vier kanonnen, 5000 geweren en 100 kisten patronen zijn door een Engelsche stoomboot (voor de Carlislen) te Motrico ontscheept. Don Carlo3 heeft Lerga tot commandant-generaal van Navarra benoemd. De liberale deputaties van Biscaye zijn te Viltoria bijeengekomen. Zij zullen zich verstaan omtrent hunne houding betrekkelijk de fueros en hunne besluiten aan de Carlistische deputaties mededeelen. Een honderdtal Carlisten is de Fransche grenzen in het departement Basses-Pyrenées over getrokken zij zijn onmiddellijk ontwapend. De „Temps" deelt eene dépéche van gene raal Delètre mede, waarbij hij bericht dat Dor- regaray bij Villanueva geslagen is en de Fransche grenzen langs trekt, in het dal van de Hecho, om te trachten in Navarra door te dringen. De stad Elanchove is gebombardeerd, de schade is zeer aanzienlijk. Italië. Naar gemeld wordt heeft Garibaldi in Neder land berichten laten inwionen omtrent de kosten, waarop de droogmaking van de Zuiderzee ge raamd wordt, en mededeeling gevraagd van de plannen tot uitvoering van dat reuzenwerk. Een en ander wordt door hern verlangd met het oog op het door hem ontworpen plan tot droogma king van den Tiber. TTrrlfi j e. Volgens bericht uit de Herzegowina zouden de opstandelingen weigeren gemachtigden te benoemen om te Mostar te onderhandelen. Zij zouden alleen gemachtigden willen zenden op zuidelijk onzijdig grondgebied. De „Polit. Cörr." meldt, dat de Servische regeering gezind is acht te- slaan op de herhaalde en dringende waarschuwingen van Oostenrijk en Rusland. Nu reeds heeft die regeering hare onder danen verboden naar Bosnië te trekken ten einde van daar de opstandelingen te hulp te komen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2