LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4776. A0. 1875. Woensdag 8 September. STADS- BERIC H T E N. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 rebelsf 1.05. Iedere regel moer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. £Dc BURGEMEESTER vaa LEIDEN doet te weten dat, ten gevolge der jaarlijkache aftreding van de leden der vaste Com missie, door den Gemeenteraad van dit jaar uit zyn midden zijn benoemd de volgende leden, als: a. voor de Commissie van Financiënde H.H. H. C. HARTEVELT, voorzitter, A. H. EIGEMAN, en Mr. A. VAN HETTINGA TROMP; b. voor de Commissie van Fabricagede H.H. J. I. VAN WENSEN en J. SEELIG, van welke Commissie de Wethouder H. P. C. STOFFELS voorzitter is; c. voor de Commissie, belast mei het ontwerpen van en her zien der plaatselijke verordeningentegen wier overtreding straf is bedreigdde H.H. Mr. R. Th. BYLEVELD en Mr. P. A. VAN DER LITH, van welke Commissie de Burgemeester voorzitter ia; en d. voor de Commissie, belast met het ontwerpen van en her zien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeentede H.H. Mr. J. GOUDSMIT, voorzitter, Mr. C. COCK en Mr. L. D. SURINGAR. En wordt deze door plaatsing in dc Leidsche Conrant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, S September 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doet te weten, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden het 1ste suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1875 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegdter wijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wets-artikel zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier bij de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie kan inbrengen.] Er geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 September 1875. LEIDEN, 7 September. Naar men verneemt zal eerlang ons leger met acht bataljons infanterie en één regiment huzaren vermeerderd worden. Daarentegen zullen de vijfde compagnie van ieder bataljon infanterie en de reserve-eskadrons van de regimenten huzaren vervallen. Deze rnutalie staat in verband met de te verwachten benoemingen van hoofdofficieren bij beide wapens. Voorls verneemt men, dat er ernstig aan gedacht wordt de epauletten bij het leger weder in te voeren en de bestaande schouderbedekkingen af te schaffen. Uit Harderwijk wordt gemeld: Gepasseer- den Zaterdag zijn van het koloniaal werfdepot naar Nieuwediep vertrokken, en dienzelfden dag geëmbarkeerd aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Conrad400 militairen, waaronder 8 onderofficieren. Dienzelfden avond zijn hier aangekomen ongeveer 70 uit Indië terug gekeerde militairen. Bovendien zijn de twee laalste dagen weer 150 vreemdelingen aangeworven, zoo dat de kazerne nu al meer manschappen bevat dan voor de gezondheid wenschelijk is. Ten ge volge van gebrek aan scheepsruimte zal per stoom schip Hampton slechts 180 man worden geëxpe dieerd. De volgende maand wordt echter een behoorlijke opruiming verwacht. Uit goede bron verneemt men dan ook, dat den 2den October a. s. per stoomschip Prinses Amalia een deta chement, sterk 600 man, suppletietroepen naar Oost-Indië zal worden overgebracht. Jammer dat dit laatste stoomschip niet '14 dagen vroeger kan vertrekken, daar anders de werving gedurende €enigen tijd moet worden aangehouden. Door het prov. kerkbestuur van Noord- Holland is aan Dr. G. Van Gorkom te Amster dam, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend, in te gaan met '1 Oct. e. k.; de heer Van der Goot, pred. bij de Doopsgezinde gemeente aldaar, heeft om redenen van gezondheid emeritaat aan gevraagd en verkregen. Door ged. stalen van Friesland is uitge schreven eene prov. geldleening van ƒ160.000, rentende 4xji pCt. a pari, tot bestrijding van eenige buitengewone uitgaven over den dienst van 1875. De aflossing vangt aan met 1879 en geschiedt in '1887 voor het laatste gedeelte. De inschrijving wordt 27 Sept. geopend en 7 Oct. gesloten. Het stoomschip Conradvan Nieuwediep naar Batavia, is den 5den dezer, des avonds te acht uren, te Southampton aangekomende Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwediep, passeerde dien dag 's namiddags Gibraltar; de Groningenvan Rotterdam naar Batavia, arri veerde den 6den te Port Said en vervolgde den zelfden dag nog de reis. De minister van birmenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen eene nota van inlichtingen, naar aanleiding van twee adressen van den gemeenteraad van Rolterdam en van de kamer van koophandel en fabrieken aldaar, be treffende het niet tot stand komen der aansluiting van den Rijnspoorweg aan den tlollandschen spoor weg bij Rotterdam. Dat lekort zoude zijn ge daan aan eenige overeenkomst tusschen Rotter dam en het Rijk gesloten, zooals 3chijnt te worden aangenomen in het adres der Kamer van koophandel en fabrieken, kan door den minister niet worden toegegeven, want uit het oogpunt van plaatselijk belang hebben de raad der gemeente en de kamer van koophandel steeds wenschelijk geacht, dat aansluiting geheel nage lalen en hel station voor den siaatsspoorweg als terrnina op Feyenoord geplaatst zou worden. Voor den dienst der gouv.-marine in N.-Indië zijn benoodigd eenige derde stuurlieden, alsmede drie tweede stuurlieden. Jongelieden, beneden den leeftijd van vier en twintig jaren, of, voor zooveel het de betrekking van tweeden stuurman betreft, stuurlieden niet ouder dan dertig jaren, en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, die genegen zijn mede te dingen om, op den voet onder genot der voordeelen en onder de verplichtingen, om schreven in de kon. besluiten, van 13 April 1865, n°. 59, 9 Dec. 1866, n°. 29, en 21 Mei 1875, n°. 24, als derde of tweede stuurman aan 's lands dienst in N.-Indië te worden verbonden, kunnen zich bij gezegeld request tol het dep. van kolo niën wenden. De off.-v.-adm. 2de kl. M. D. L. Hertzveld, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 31sten Aug. in Nederland teruggekomen, is met dien datum op riotiact. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot Hd. adjudant in buitengewonen dienst den kolonel S. L. J. Queysen, comm. van het reg. grenadiers en jagers. t Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 8 uren bracht een dronken persoon de Molensteeg in rep en roer. Door eenige jongens uitgejouwd en uit gefloten, ontslak de man in woede en wilde hen te lijf. Een zestienjarige held, waar hij het vooral op scheen gemunt te hebben, liep in zijn angst bij zekeren B. in huis, juist op het oogenblik dal de beschoukene* hem grijpen wilde. De dronkaard viel op de stoep, en toen hij weer opstond, vloog de jongen naar den zolder. De man moest nu zijn prooi laten varen. Hedenmorgen omstreeks zeven uren is in de Haagsche trekvaart een turfschipper, terwijl hij bij het boomen achteruil liep, van zijn vaartuig in 't water gevallen. Zijn knecht redde den zinkende door hem met een roeibootje te hulp te komen. Gisteravond omstreeks negen uren is zekere S., wonende op de Uiterstegracht, over de stoep van een huis in de Kraaierstraai ge vallen en heeft zijn been zwaar gekneusd. Men heeft hem op een wagen naar zijne woning vervoerd. In Den Haag begint het getal straat- honden te verminderen. Met wagens tegelijk, zegt men, worden ze door de politie buiten de ge meente gebracht en afgemaakt. Ieder oogenblik ziet men dan ook losloopende ongemuilkorfde honden arresteeren, hetgeen dikwerf niet zonder tegenstand moet geschieden. In de afgeloopen week zijn te Utrecht meer dan 100 honden door hunne eigenaars afge maakt voortdurend ziet men in de stadsgrachten en singels deze doode dieren drijven. Zaterdag-avond had te Amsterdam een oploopje plaats, omdat een hondenslager een hond wilde opnemen van een burgerman, die, naar hij zeide, de dure muilkorf niet betalen kon. Eenige personen trokken partij voor den man, zoodat de hondenslager zich genoodzaakt zag den hond terug te geven. Gister namiddag hebben te Amster dam twee timmerlieden twist gekregen, die weldra van woorden tot daden oversloeg, met het onge lukkig gevolg dat de een den ander mei een beitel zulke ernstige verwondingen toebracht, dat vervoer naar het gasthuis noodig was. Te Monster heeft een zestigjarige boerenarbeider zich door ophanging van het leven beroofd. Dronkenschap schijnt aanleiding tot die daad gegeven te hebben. Zondag had bij Rijswijk aan de Hoorn brug een heftige woordenstrijd en vechtpart'y te water plaats. Twee schippers voeren met hun vaartuigen tegen elkander in; vandaar hevige ruzie en gevecht met de vaarboomen, dal zoo hoog liep, dat een der schippers zijne tegenpartij met den haak vastklampte en overboord in de vaart trok. De man werd door eenige voorbij gangers met moeite gered en tegen zijn tegen standers werd door de inmiddels van Rijswijk ontboden politie proces-verbaal opgemaakt. Vrijdag 11. kwam te Utrecht eene vrouw met haar kind uit België aan, en begaf zich naar Harderwijk, ten einde aldaar haar man op te sporen, die zich voor het Indische leger had laten aanwerven, en zonder hare toestem ming verdwenen was; de arme verlaten vrouw was Zalerdag-avond nog vruchteloos zoekende onder de talrijk aangekomen Belgen. Zaterdag weiden te Utrecht door de politie in arrest genomen vier vreemdelingen, Belgen, die zich te Harderwijk hadden geënga geerd voor de koloniale troepen, en, na hun handgeld ontvangen te hebben, zich van daar on verwijl! hadden verwijderd, met het doel om te deserteerenzij werden voorloopig in het huis van arrest te Utrecht opgenomen en zijn gisterochtend onder militair geleide naar Harderwijk overge bracht en van daar naar Arnhem gevoerd, om voor den krijgsraad terechtgesteld te worden^ Onder deze vier bevinden zich drie broeders. Dien dag werden door de rijkspolitie een tiental Bel gen over de grenzen gebracht, die zich voor het Indisch leger hadden willen verbinden, maar wier papieren niet in orde bevonden waren. De huismeester van het binnen- gast- huis te Amsterdam, die voor eenigen tijd, ten

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1