LEIDSCH DAGBLAD. J\°. 4775. Dinsdag A0. 1875. 7 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke ISommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS 1)ER AJIVERTENTIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, O September. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 28, 6.00 en f 2.75 en de laagste f 27.50, f 5.50 en f 2.75. Z. M. heeft Dr. G. Schlegel, tolk voor de Chinee- sche taal in Ned.-Indië, met onbepaald verlof hier te lande, verleend den titel van hoogleeraar. Uit Wassenaar wordt ons gemeldDen lsten, 2den en oden September gat de afdeehng WassenaarVoorschoten der Hollandsche Maat schappij van landbouw te Wassenaar een feest, dat begunstigd door het meett gewenschte weder voorzeker lang bij velen in herinnering zal blijven. Den eersten dag werd de tentoonstelling van land en tuinbouwproduclen geopend. Hiertoe waren de vier ruime lokalen der openbare school beschik baar gesteld, en alles was zoo ingericht, dat de indruk wel een blijvende en aangename moest -Zijn. Voor het gebouw was eene zeer smaakvolle versiering van ^roen en bloemen met decoraliën aangebracht door den beer De Jong te Wasse naar, terwijl de lokalen met den keurigsten smaak als in heerlijke tuinen herschapen waren. Het was dan vooi het bestuur zoowel als voor de inzenders ook een groote zelfvoldoening, dat H. M. de Koningin, alsmede Z. K. H. Prins Frederik de tentoonstelling met een bezoek vereerden en alles met de grootste belangstelling in oogenschouw namen. De tentoongestelde bloemen, planten, vruchlen, enz. waren een bezoek dubbel waardig. Het zou te wijdloopig worden, over alles in bij zonderheden te treden, enkele zaken mogen echter niet onvermeld blijven. Daaronder behoort dan in de eerste plaats de voorstelling van de vereenigde wapens van Wassenaar en Voorschoten, geheel uit levende bloemen samengesteld, en tot opluiste ring ingezonden uit Voorschoten. De mozaïek- perken van bloeiende bloemen en bladplanten waren keurig en met smaak aangelegd; de inge zonden bouquetten bijzonder schoon, vooral de twee bruids-bouquetten en die welke geheel uit rozen bestonden. Ook trok bijzonder de aandacht het mozaïek pièce-de-milieu van bonte geranium bladeren. De bloembollenteelt was goed vertegen woordigd door rijke verzamelingen bloeiende leliën, gladiolussen, en bollen van allerlei soorten. Vele vreemde soorten van bladplanten, bijzonder groote slamfuchsia's, de schoonste trossen druiven, meloenen, ananassen boeiden ieders blikken. In één woord alles legde getuigenis af van den hoogen trap waarop land- en tuinbouw in deze gemeenten staat. Hetzelfde kan met recht van de tentoonstelling van vee, die den tweeden dag plaats had, gezegd worden. Deze was eveneens druk bezocht, ook door Z. K. H. Prins Frederik, die zich op minzame wijze met eenige inzenders onderhield. De openbare volksspelen hadden veel toeschouwers, vooral de harddraverij met paard en sjees, die tot aller genoegen en zonder onge lukken at liep. Den laatsten avond waren de muziek tent op de markt, de hoofdstraat en het raadhuis sierlijk verlicht, terwijl hier en daar nog geïllu mineerde decoratiën waren aangebracht. Bij het ■vuurwerk, dat toen ontstoken werd, en waarbij eenige zeer schoone stukken waren, was de men- schenmassa verbazend groot. Inlusschen hebben de bestuursleden alle aanspraak op erkentelijkheid, daar zij alles in het werk gesteld hebben om het feest zoo passend en aangenaam mogelijk te -maken, en door hunne tegenwoordigheid voor eene goede leiding zorg droegen. Aan de prachtige collectie agaven en yuccas, vanwege Z. K. H. prins Hendrik ingezonden op de internationale tuinbouw-tentoonstelling te Keu len welke verzameling de bijzondere aandacht in hooge mate trekt is door de jury een gouden medaille toegekenu, in plaats van de zil veren, die als eerste prijs was uitgeloofd. In het ontwerp van een nieuw wetboek van strafrecht, door de staatscommissie gemaakt, vindt men o. a. de volgende bepaling tegen mis bruik van sterken drank: ,,Art. 276. Hij, die een kind berieden den leeftijd van zestien jaren op wekt of verleidt tot het gebruik van sterken drank, wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogstens drie maanden of geldboete van hoogstens f 300. Indien het feit zwaar lichamelijk letsel ten ge volge heeft, wordt hij gestraft met gevangenis straf van hoogsleos vier jaren en zes maanden. Indien het feit den dood ten gevolge heeft, wordt hij gestraft met gevangenisstraf van hoogstens zes jaren. Indien de schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet." De memorie vantoelichtingzegtdienaangaar.de: „Het ontwerp van 1847 bevat reeds soortgelijke bepaling, waarvan de thans voorgedragene vooral in drieledig opzicht afwijkt, door '1°. in plaats van 14 jaren, te kiezen den tijd der strafrechterlijke meer derjarigheid (16 j.); 2°. het opwekken of verleiden op zich zelf te straffen, terwijl „het werk maken tot opwekken of verleiden en het behulpzaam of bevorderlijk zijn" worden beheerscht door de ge wone regelen van medeplichtigheid; 3°. het ge bruik van sterken drank te vermelden en niet het. kwalijk te begrenzen misbruik." Door de „N. R. Ct." is de aandacht gevestigd op een geval, dat zich heeft voorgedaan met een lot van de hertogin de Bevilacqua la Masa, uit gegeven in 1866, welke loten door sommige han delaren te koop worden aangeboden en als een goede geldbelegging aanbevolen. Onlangs was op een lot een premie van fr. 100 gevallen en toen de houder het aanbood om dit geld er voor in de plaats te ontvangen, kreeg hij het lot terug met het volgend briefje: „Kan niet eer worden uitbetaald, dan nadat het proces met het gou vernement, over zekere categorie, waartoe het bedoelde lot behoort, geëindigd is." Blijkens Zaterdag ontvangen bericht is de telegraafkabel lusschen Singapore en Batavia ge stoord. Telegrammen voor Java en Australië wor den dientengevolge tijdelijk over dien afstand per post overgebracht. De leden der assoc. voor de herv. en cod. van het volkenrecht hebben heden met hunne dames een pleiziertochtje naar Amsterdam ondernomen. Te dien einde zijn zij des ochtends om 9 u. 55 min. ten [getale van ongeveer 100 meteen speci- alen trein van den Rijnspoorweg naar Amsterdam vertrokken, waar men te 11.10 arriveerde. In de hoofdstad zouden de reizigers langs de voornaamste straten naar het Paleis op den Dam worden geleid om het te bezichtigen, en vervolgens naar Artis waar door het Comilé een dejeuner werd aangeboden. De meeste congresleden zijn uit Amsterdam naar hunne verschillende woonplaatsen vertrokkende overigen kwamen le halfvyf hedenmiddag in Den Haag terug. De luit.-ler-zee 2de kl. J. P. Lubbe Bakker, aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier, wordt met den lOden dezer op nonact. gesteld en met den j 13den vervangen door den luit.-ter-zee J. E. Sickens, j Z. M. heelt benoemd tot notaris binnen het arrond. Heerenveen, standpl. Heerenveen, R. Ba- i rends, thans notaris te Sneek; aan Y. Rodenhuis YBzoon, op zijn verzoek, ontslag verleend als burgem. van Hennaarderadeel; herbenoemd: tot burgem. van Oerle P. Lathouwers, van Boekei L. Verhof stad; aan G. C. G. H. Möller te Arasterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling aldaar op 23 Juni j.l., toegekend de br. medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; de benoeming van Mr. A. De Ruyter de Wildt, burgem. van Herwijnen, tot secr. dier gem. goed gekeurd. Gemengd Nieuws. Zaterdag-ochtend is te Overschie het lijk opgevischt van een man uit Den Haag af komstig, die te Overschie van het stoombootje was gevallen. Zaterdag-morgen is een schipper te Woerden, in de onmiddellijke nabijheid van zijn vaartuig, levenloos uit het water opgehaald. Gisternacht is te Amsterdam brand uitgebroken op de bovenwoning van een perceel in de Warmoesstraat, waar verschillende gezinnen woonachtig waren. Het gelukte de brandweer door de werking van vier brandspuiten het vuur meester te worden. De bovenverdieping is gedeeltelijk uit gebrand. Als aanleidende oorzaak noemt men het omvallen van een petroleumlamp. Een massa volk was op de been en maakte het de politie niet gemakkelijk om de orde te handhaven; eindelijk moest ae politie zelfs eenige weerspannigen arres teeren. Uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude wordt gemeld Zaterdag-nacht is brand ontstaan in eene schuur aan de Nieuwestadsbrug, waardoor de daarin aanwezige turf, alsmede het daarby staande opgeklarnpte hooi gedeeltelijk zijn verbrand. De vlam men deelden zich mede aan het aangrenzende snui vertje, dat geheel uitbrandde; door de goede werking der brandweer heeft de tapperij „Het Wapen van Haarlemmerliede", bewoond door W. Van Riems dijk, slechts weinig schade bekomen. Twee jonge knapen op Urk kregen onlangs bij het spelen met vliegers twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes een gevaarlijke wond toebracht in de rech terzijde. Het bericht uil Deventer dat eenige manschappen bij het lijk van den dooreen kogel getroffen tamboer een eed moest afleggen, is vol gens de „Zutf. Ct." onwaar, en behoort tot de vele vertelsels, die van deze treurige zaak in omloop zijn. Het vermoeden, dal het de bedoeling is ge weest den majoor te ti effen, mist alle bewijs en is geheel in strijd rnet de achling, die de offi cieren en manschappen hem algemeen toedragen. Bij gelegenheid van de Warnsveld- sche kermis heeft aldaar tusschen militairen en eenige vrouwspersonen een vechtpartij plaats gehad. Aan een korporaal en een huzaar van het 4de reg. huzaren te Zutfen werden daarby belangrijke verwondingen aan den hals toegebracht, zoodat zij terstond onder geneeskundige behandeling in de infirmerie zijn opgenomen. Naar men zegt, zou een der vrouwspersonen de verwondingen hebben toegebracht, en is de korporaal, die de belangrijkste verwonding heeft bekomen, met buiten gevaar, terwijl de wond van den huzaar niet zoo ernstig is, dat er levensgevaar beslaat. Misbruik van ster ken drank schijnt de oorzaak te zijn. Door de politie le Warnsveld wordt de zaak onderzocht. Te Workum is het driejarig kindje van den logementhouder B. W. voorover in een tobbe met water gevallen en verdronken.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1