restauratie overwaardig en hebben bij gemis aan de noodige fondsen in de kas van 't kerkbestuur i aangeboden onder hun toezicht en buiten bezwaar i van de kerkelijke financiën de herstelling te doen plaats hebben. Dit aanbod is aangenomen ook ten opzichte van nieuwe, nog niet ontbloote muur schilderingen, in de krocht beneden het koor der kerk bij het verder onderzoek ontdekt. Naar men verneemt, zullen in deze maand naar het kerkhof te Ginneken worden overgebracht de overblijfselen der op de Citadel gesneuvelde onderofficieren en soldaten. Op verlangen der Nederl. regeering zou deze overbrenging evenwel zonder eenig plechtig ceremonieel plaats hebben. Uit Utrecht wordt gemeld: Voortdurend passeeren alhier vreemdelingen, Belgen en Duit- schers, die door de politie over de grenzen worden gebracht. Er is door de regeering bevel gegeven dat een nauwlettend toezicht moet gehouden worden op de aanwerving van vreemdelingen voor het Indische leger; zij, op wier herkomst of pa pieren eenige aanmerkingen te maken zijn, worden onmiddellijk afgewezen. Bij gelegenheid van haar vijfjarig bestaan zal de Vereeniging voor volksvermaken te Hoorn op Dinsdag 7 dezer een feest houden, waarbij o. a. een groote gecostumeerde optocht is geor ganiseerd, bestaande uit zes allegorische groepen: herinnering aan de harddraverij op de Zuiderzee in den winter van 1870; herinnering aan de tentoonstelling der landbouwmaatschappij in 1871 herinnering aan de feestviering in 1872; idem aan die van 1873 en idem aan 't kroningsfeest in 1874. De laatste groep zal de toekomst voor stellen. Het feest vangt met muziek aan en eindigt met een bal. Het stoomschip John Bramall, van Batavia naar Rotterdam, is 31 Augustus St.-Catharinapunt gepasseerdde Prins Hendrikvan Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend te Napels aangekomen met tijdingen uit Batavia tot 1 Augustus, en heeft te elf uren de reis voortgezetde Friesland is 27 Aug. van Batavia naar Rotterdam vertrokken. In de heden gehouden zitting van de Ver eeniging voor de hervorming en codificatie van het volkenrecht is eene commissie benoemd om Zaterdag een besluit voor te stellen ten voordeele der proportioneele vermindering van de staande legers in de Europeesche Staten. Voorts is aan genomen de conclusie der commissie, de wensche- lijkheid uitsprekende \an een internationaal wet boek voor wisselbrieven. Een wetsontwerp daar omtrent zal aan het volgend congres worden voorgesteld door eene commissie van 12 leden, uit verschillende Staten te benoemen. Eindelijk heeft de arbitrage in verband met de internatio nale rechtbank tot langdurige discussiën aanleiding gegeven. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Den Haag, standpl. Scheveningen, gem. Den Haag, N. G. H. Kleyn van Willigen, cand.- notaris te Delft; tot notaris binnen het arrond- Heerenveen, standpl. de gem. Heerenveen, R. Ba- rends, notaris te Sneektot off. van just, by de arrond.-rechtbank te Heerenveen Mr. F. D. F. Luyken Glashorst, subst.-officier te Dordrecht tot subst.-griffier bij het prov. gerechtshof in Groningen Mr. U. Stheeman, griffier te Appingedam; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Winschoten Mr. G. W. baron Van Imhoff, griffier bij het kantong. aldaar; het aan P. A. Rendorp, burgem. van Beuningen, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secr. dier gem. goedgekeurdaan H. W. Roelants, luit.-kolonel, comm. der dienstd. schut terij te Schiedam, onder dankbet. voor de vele en volijverige gedurende een en zestig jaren door hem bewezeD schutlerlijke diensten, op zijn ver zoek, met 26 Sept., eervol ontslag uit voorm. betr. verleend, met toek. van den rang van kolonel en vergunning om de uniform der schut terij met de onderscheidingst. te blijven dragen; den telegraphist 2de kl. J. H. H. Kuster op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking verleend; den laten luit. P. Vinkhuyzen, van de infanterie, gedef. geweest bij het leger in Ned.- Indië, thans la suite van het kol. werfdepot, weder ingedeeld bij het reg. grenadiers en jagers bij den geneesk. dienst in Oost-Indië benoemd tot offic.-van-gez. 2de klde studenten voor ge noemden dienst (artsen) J. H. Waszink, J. B. I Van Delden en G. J. H. Furnée. Gremeiig-d. Nieuws. Naar wij vernemen is hedenmorgen uit de Haarlemmer trekvaart opgehaald het lijk van zekeren v. d. H. De heer J. R. C., uit Den Haag, die Zaterdag-namiddag getracht heeft zich met een pistoolschot van het leven te berooven, is ten gevolge van de bekomen wonde overleden. Dinsdag is in Den Haag eene dienst bode na een lijden van veertien dagen aan de gevolgen van een beet eener kat overleden. Dinsdag-avond is nabij Overschie een gipswerker van Den Haag van het stoom bootje der reedery De Schie, in verregaanden staat van dronkenschap, overboord gevallen en verdronken. Gistermiddag was het lijk nog niet gevonden. Uit Den Helder wordt gemeld: Bij den hevigen westelijken storm, die hier Dinsdag woedde, bereikte de zwaarste winddruk een kracht van 72 KG. op de vk. meter, te 7 uren des avonds. Schade is daardoor aan gebouwen niet teweegge bracht. De schepen in de haven, die 3 en 4 op elkander liggen, ondervonden geen averij hoege naamd en lagen zeer veilig, evenals het gestrande stoomschip Künig Wilhelm, hetwelk, in weerwil van den vrij hoogen vloed, onbeweeglijk is blijven liggen. Gisterochtend is een uit de Kil komend vaartuig, genaamd Broedertrouw, geladen met steenkolen, en bestemd voor de suikerfabriek te Gastel, op het Hollandsche Diep, tusschen Willem stad en de Nieuwesluis, wegens het door golfslag ingekomen water plotseling gezonken. Tenauwer- nood had de schipper den tyd om de boot los te maken, en zich daarin met zijne beide knechts en met zijne beide zusters, die ook aan boord waren, met achterlating van al hun goed, te redden. Het vaartuig was niet geassureerd, de lading wel. Bij den raad van Kampen isingeko- men een schrijven van den heer N. Wijnstroom, te Princenhage, om betaling der verschenen rente van een obligatie eener in 1792 door de gemeente gesloten geldleening ad 3 pCt.; de obligatie is f 1000 groot. Met den laatsten trein van het Cen- traalspoor is Maandag-avond te Zwolle een Deensch zeeman aangekomen, die, aangezien hij geen geld had, eenvoudig plaats had genomen op de buffers tusschen de waggons. Hij sprak alleen Engelsch en Deensch en is door de politie uitgeleid over de grenzen des rijks. Omtrent het gebeurde bij de Maandag gehouden exercitiën te Deventer bestaat het ver moeden, dat aan moedwil moet gedacht worden, en dat het niet de bedoeling kan geweest zijn den tamboer, maar wel den majoor te treffen, die zich vlak bij den tamboer bevond. Een streng onderzoek heeft plaats gehad, terwijl eenige man schappen voor het lijk, hetwelk in een kist ge plaatst was, een eed moesten afleggen. Noch het een, noch het ander heeft tot eenig resultaat geleid. Een tiental jongens, uit Neerlandsch Mettray weggeloopen en door de gemeente politie van Apeldoorn in de nabijheid van Milligen op gevangen, werden Dinsdag-middag met een wagen weder naar het punt van afreis teruggevoerd. Twee jongens, waaronder de hoofdaanlegger, zijn de richting van Zwolle ingeslagen. Van hunne aanhouding is nog niels bekend. Het Nijmeegsche hoofd der gemeente moet aan de zeer bekende tent van Van der Heem een plaats op de kermis aldaar geweigerd hebben, naar sommiger zeggen vanwege het ge halte der liedjes welke daar gezongen worden. Anderen willen weten, dat de belangen der Nij meegsche koffiehouders tot het besluit aanleiding gegeven hebben. Uit Baarderadeel meldt men: Een arme visscher, te Oosterlittens geboren en meest verkeerende op verschillende dorpen dezer gemeen te, werd sukkelend, en toen raadde men hem aan, onder het dorp Lyons te gaan met zijn gezin. Van een persoon, die land van kerkvoogden te Lyons in huur heeft, kreeg hij vergunning om met zijn aak in diens water te liggen. Eenige dagen later stierf de man, nalatende vrouw en vier kinderen. De eigenaar der vischaak eischte deze op, en daar stond het visschersgezin op het land zonder woning. De vrouw vroeg onderstand aan armvoogden, maar dezen weigerden. Daarop ging zij naar den burge meester, en nu geven B. en Ws. het gezin onder stand op kosten der armvoogden te Lyons. Hiermede zijn dezen echter niet tevreden, en zij hebben zich bij den gemeenteraad beklaagd. De raad vindt het geval moeilijk. Er ligt wel iets onbillijks in, dat Lyons dit gezin zal onderhouden, of schoon de kerk rijk is; maar zal hij Lyons van dien last ontheffen, wie moet dan het gezin onderhouden? Het gaat toch ook niet op, een ander dorp, waar wel dit gezin vroeger was, maar nu niet is, daarmede te belasten. Zal de gemeente de kosten betalen, dan zyn er spoedig ook van de andere dorpen armlastigen voor de gemeente te verwachten. De raad heeft ten slotte besloten, omdat armvoogden van Lyons alleen klagen, rnaar niets bepaald voorstellen en omdat in deze teedere quaestie niemand raad wist te geven, de missive van armvoogden slechts aan te nemen voor notificatie. Met belangstelling wordt de verdere loop dezer zaak tegemoet gezien. Door het omvallen van een petro- leumlampje heeft dezer dagen een dienstmeisje te Heerenveen. dat op haar bed zat te werken, deerlijke brandwonden bekomen. Uit Tripoli wordt aan de „Amst. Ct."' gemeld, dat twee Amerikaansche fregatten in de haven waren aangekomen om voldoening te eischen voor eene den consul der Vereenigde Staten aangedane beleediging. Reeds was men bevreesd voor een bombardement, doch door tusschenkomst van den Nederlandschen consul, hierin door andere consuls gesteund, gelukte het deze ramp te voor komen. De Pacha zal nu zijne verontschuldigingen aanbieden. De toestand was gevaarlijk, niet alleen wegens het dreigend bombardement, maar ook omdat men beducht was voor eene algemeene plundering en moord van de zijde der Arabieren. De heer Julien Marchery te Par ij s werd onlangs des nachts door de buren, die op het vreeselijk geschreeuw toesnelden, bezig gevon den met doodbedaard zjjn vrouw op te hangen Hij stond boven op een stoel en hield stevig een touw vast, dat aan den zolder door een haak liep en met het einde bevestigd was om den hals van mevrouw Marchery. Men wierp zich op den moor denaar, maar deze scheen daar niets van te be merken. Toen bespeurde men, tot aller groote verbazing, dat de koelbloedige moordenaar sliep. In een aanval van somnambulisme was het vree selijk denkbeeld bij hem opgekomeneerst twee uren later werd Marchery wakker en verklaarde dat hij zich niets herinnerde. Voor eenige dagen heeft op de Mid- land-lijn een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een trein, welke van Morecambe Bay naar Brad ford terugkeerde, moest stoppen, omdat de wachter hem seinde dat zijn achterlicht uit was, en terwijl hij aan het station te Kildwick stilstond, liep de Schotsche exprestrein op hem in. Vijf personen werden gedood en ongeveer 40 min of meer zwaar gewond. De exprestrein had geen dooden of gewonden. In Woods theater te Cincinnati pro- duceerde een goochelaar, Frayne genaamd, onlang» een huiveringwekkend kunststuk. Hij liet namelijk zijn vrouw vlak vooraan, in den hoek van het tooneel staan, keerde haar den rug toe, ging op den grootst mogelijken afstand van haar staan, nam een buks en over den linkerschouder heen- ziende, schoot hij haar een appel van het hoofd. Achter het hoofd der jonge vrouw was een ijzeren plaat aangebrachtde kogel doorboorde steeds den appel, sloeg dan tegen het ijzer en viel op den grond. Na eenige voorstelllingen echter was het gerucht verbreid, dat Frayne niet werkelijk met een gewonen kogel schoot, maar dat dit kunstwerk meer op bedrog dan op behendigheid berustte. Dit gerucht werd echter plotseling op een treurige wijze wederlegd, want bij een voor stelling de laatste van dien aard die Frayne geven zou sloeg de kogel, na de ijzeren plaat getroffen te hebben, terug en trof een der ge ëmployeerden van den schouwburg in het been, dat onmiddellijk afgezet moest worden.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2