die het meisje, dat thans aan watervrees lijdt, was toegebracht, had men geen gevaar gezien. Gisterochtend is door den brigadier- majoon Van Pelt, te Schiedam, opgevischt het l'jk van een sedert eenige dagen vermist persoon, die zich veel te huiten had gegaan aan sterken drank, zoodat vermoedelijk dronkenschap hiér alweder de oorzaak van het verlies eens men- schenlevens is. Gistermiddag is te Rotterdam op eene bleekerij aan de Schiekade een jongentje van 2'/j jaar al spelende in een gemetselden waterput ge vallen, en eenige oogenblikken later levenloos daaruit opgehaald. Maandag-middag werd den heer P. v. V., landbouwer en lid van den raad te Kralingen, terwijl hij in het land werkzaam was, door een paard een hevige slag toegebracht, zoodat zijn been gebroken en de heup ontwricht is. De onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp heeft tot heden geen mogelijkheid gezien om eenig verband aan te brengen. De lijder verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. De waterdragers-quaestie te Does burg is in de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad uit den weg geruimd. Met meerderheid van stemmen is besloten de bedie naren van den godsdienst van den brandspuitdienst vrjj te stellen. Te Arnhem is een brutale diefstal gepleegd. Terwijl een jeugdig leerling zich alleen in den winkel bevond, trad een persoon binnen, die, in de oogen van den knaap, er uitzag als een welgesteld man. Hij kocht een horlogesleutelje en gaf een rijksdaalder in betaling. De leerling had geen geld genoeg om het stuk te wisselen, en ging met dat doel in een kruidenierswinkel in de nabijheid. Toen de knaap terugkwam was de persoon verdwenen en had hij tien horloges medegenomen. De Boekhorstenstraat te Arnhem was Maandag-avond het tooneel van een verschrikkelijk voorval. Zekere J. H. L. kreeg aldaar in beschon ken toestand twist met vrouw D. en mishandelde haar dermate, dat men voor haar leven vreest. De dader bevindt zich in handen der justitie. Betreffende het ongeluk bij de mili- taire manoeuvres te Deventer wordt nader het volgende van daar gemeldHet 2de bataljon van het 8ste reg. infanterie was met eenige cavalerie uitgerukt tot het uitvoeren van eene manoeuvre in het vuur. De troepen namen stelling aan twee bruggen over het kanaal voor Almelo. Een half uur later naderde eene vijandelijke macht, die door enkele manschappen en vlaggen aangeduid werd, en bestormde een der bruggen. De bataljonscom mandant had zich bij de aanvallers begeven en liet den stormmarsch slaan, toen de tamboer onmiddellijk naast hem, op 40 pas van de brug, dood neerzeeg, getroffen door een geweerkogel. Vóór het uitrukken was op bevel van den majoor een tweede nauwkeurige inspectie over patronen en tasschen gehouden. Op gezag der „Dev. Cour." werd dezer dagen de mededeeling opgenomen, dat de bekende Maastrichtsche industrieel P. Regout zich een wapen had doen vervaardigen a la Bourbon en dat hij, behalve de gegeven cadeaux nog een rekening had ontvangen van 4000 fr. Thans deelt de heer A. A. Vorsterman van Oyen, genealogist te Maastricht, mede, hoe zich deze zaak heeft toegedragen. Deze wapenquaestie, schrijft hij, heeft reeds in 1868 plaats gehad. De zaak is deze: In 1868 gaf Jhr. W. F. G. L. Van der Dussen, toen woonachtig te Maastricht, aan den heer P. Regout te kennen, dat hij in een oud handschrift een wapen had ontdekt van een familie Regout. Volgens algemeene bekendheid heeft de heer Van der Dussen loen voor belooning, behalve de enorme cadeaux, een som ontvangen, die zelfs grooter is dan nu genoemd wordt. Wat het wapen op zichzelf betreft, dit heeft niets gemeen met het wapen van de Bourbons, 't Is rond met een zilveren keper, vergezeld van drie zilveren leliën, juist het wapen van de thans uitgestorven familie Overrhijn van Schoterbosch, een geslacht, dai •voorheen zeer aanzienlijk in Holland was. In de nabijheid van Kopenhagen zijn aan boord van het stoomschip Helsingborg de vlampijpen van den stoomketel gebarsten, waar door drie man gedood werden en een zwaar gewond. Het stoomschip Valorous, behoord hebbende als proviandschip tot de Engelsche Noord poolexpeditie, is 29 Augustus te Plymouth terug gekomen. De gezagvoerder rapporteert dat de Alert en de Discovery twee dagen na de Valo rous te Disco zijn gearriveerd. Beiden hadden door zwaar stormweder veel geleden. Na het over laden der levensmiddelen heeft de Valorous de beide schepen bij Waigtstraat verlaten. Er was op die plaats een groote hoeveelheid drgfijs. Op de terugreis heeft hel schip op een klip gestooten, waardoor te Holsteinborg een oponthoud van 12 dagen werd veroorzaakt. Op het strand te Boulogne ontstond Zaterdag j.l. een groole verwarring. De zee was zeer laag en het aantal badenden buitengewoon groot. De badkoetsen, waarvan er ongeveer 180 in gebruik waren, bevonden zich zoo ver mogelijk in zee, toen eensklaps de vloed met buitengewone snelheid kwam opzetten. Slechts 10 paarden waren beschikbaar om de badkoelsen op te halen, en de talrijke toeschouwers begrepen terstond, dat het onmogelijk zou wezen om alle koetsen in tijds op vasten bodem of in voldoend ondiep water te brengen. De personen die zich in de koetsen be vonden bemerkten weldra het gevaar waarin zij verkeerden. Zij die ontkleed waren begaven zich onmiddellijk te watersommigen lieten hun klee deren in den steek, terwijl anderen die in de handen boven hun hoofd hielden. De dames, die den tijd hadden gehad zich aan te kleeden, ge bruikten haar zakdoeken als noodvlaggen en schreeuwden om hulp. De bemanning der redding boot werd met bazuingeschal bijeengeroepen; een menigte vrijwilligers liep te hulp. Van de paarden kon men zich spoedig niet meer bedienen, want het water was zoo hoog gestegen, dat de dieren slechts zwemmende de koetsen konden bereiken, en als zij eenmaal waren ingespannen, was het moeilijk hen den kop boven water te houden. De koetsen begonnen reeds op de zee heen en weer te dobberen. Men slaagde er in de vrouwen en kinderen in de booten te plaatsen die ter hulp waren gekomen. De zee steeg al hooger en hooger de verst in zee staande koetsen dreven reeds geheel vrij rond, doch men slaagde er in, met behulp der beste zwemmers, allen in veiligheid te brengen, zonder dat eenig ander ongeluk te betreuren is dan een vrij ernstige wond aan den voet eener Engelsche dame, mevrouw Ory, een uilstekende zwemster, die zich terstond te water had begeven om hulp te verleenen. Zij kreeg het wiel van een badkoets over haar voet. Velen verloren hun kleedingslukken en kostbaarheden. In de „Imparcial" leest men de voor stelling van hetgeen voorgevallen is met het Nederlandsche schoenerschip Pleiaden. Laatstleden Zaterdag kwam de Pleiaden de haven van Gibral tar binnen en constateerde de kapitein dat hij door Spaansche zeeroovers geplunderd was. Toen het schip slechts tien mijlen van land verwijderd was, werd het aangeklampt door een barkje met zeven zeelieden bemand, die aan de equipage van het schoenerschip vruchten en groenten trachtten te verkoopen. De kapitein weigerde, doch nauwe lijks was deze weigering uitgesproken, of zes der Spanjaarden sprongen met revolvers en sabels gewapend aan boord van den schoener en dreig den elk, die verzet pleegde, te vermoorden. Het scheepsvolk, zonder middel van verdediging, vlucht te in de masten met uilzondering van den kapi tein, die op dek bleef en het stuurrad ter hand nam. Een der zeeroovers sprong op hem aan, zette hem de tromp van zijn revolver op de borst en sommeerde hem een deel der lading af te staan, anders zou hij neergeschoten worden. De kapitein bood een half vat meel, dat een deel van zijn eigen provisie uitmaakte, aan, en gaf de matrozen, die nog in het want zaten, bevel op dek te komen. De stuurman opende de bottelarij, om wat de kapitein had aangeboden te geven, maar de zeeroovers braken het voorluik open, vermeesterden acht vaten meel en noodzaakten de matrozen van den schoener die aan boord van de sloep te brengen, onder bedreiging hen anders te zul len doodschieten. De kapitein heeft de juistheid dezer feiten beêedigd. De „Epoca" zegt naar aanleiding van dit voorvalDit misdrijf is gepleegd door dat soort bandieten die, als zij te land werken, personen oplichten of vermoorden om er een los geld voor te krijgenter zee schromen zij niet buitenlaridsche vaartuigen aan te vallen. Eene gestrenge afstraffing wordt onvermijdelijk." BUITENRAND. Franlirij li. De regeering, die sinds lang besloten was post zegels van een nieuw model in te voeren, heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het inzenden van modellen. Niet minder dan 431 teekeningen zijn hierop bij de commissie ingekomen. Deze heeft thans hare uitspraak bekend gemaakt. De eerste prijs, van 1500 fr., is toegekend aan eene teeke- ning, voorstellende den vrede en den handel. Tusschen de beide zinnebeeldige figuren ziet men eene wereldkaart, waarop de hoegrootheid van den postzegel duidelijk staat uitgedrukt. De tweede prijs, van 500 fr., is toegewezen aan eene teeke- ning, voorstellende den hoorn des overvloeds, rustende op een schild, dat tot lijst dient van het cijfer van den postzegel. De laatste premie is ten deel gevallen aan een model, dat Frankrijk onder eene zinnebeeldige figuur, met een toorts in de rechterhand, te aanschouwen geeft. De modellen dragen, gelijk bepaald was, het opschrift„Fran- sche republiek." De commissie heeft voorts met veel lof gewag gemaakt van een teekening, Mer- curius op een Pegasus voorstellende. Dit model, zoowel wat uitvoering als compositie betreft, moet een meesterstuk zijn. Maar de commissie heeft er geen prijs aan toegekend, omdat het beeld haar te pharitastisch voor een postzegel voorkwam. Grroot-I {i'itnririië. Uit Berlijn wordt bericht, dat Engeland besloten zou hebben Turkije in de huidige crisis te onder steunen door het geven van krediet. Er heeft zich te Londen eene commissie gevormd om sympathie aan den dag te leggen en hulp te betoonen aan de opstandelingen in Bosnië en de Herzegowina. Er zal een meeling plaats hebben, onder presidium van Lord Russell, ten einde eene inschrijving te openen. Oostenr.- Hong. ,>Ionarnhie. In de troonrede bij de opening van den rijks dag werd er op gewezen, dat schier op elk gebied diep ingrijpende wetgevende maatregelen noodig zijn. Voornamelijk schijnt eene regeling van'slands fmancie-wezen onvermijdelijk, wijl de verzekering van Hongarije's politiek bestaan ten spoedigste een herstel van het financieel evenwicht eischt. De hoop werd uitgedrukt, dat het, na de tot stand gebrachte hervormingen, gelukken mocht de moeie- Ujkheden van den tegenwoordigen staat van zaken met goed gevolg te boven te komen. In het bij zonder werd gewezen op de plannen tot verbete ring van het inwendig beheer en van de rechtsbe- deeling, tot voltooiing van het spoorwegnet, tot oplossing der vraagstukken betreffende den eere- dienst en het huwelijk enz. De vriendschappelijke verhouding lot andere mogendheden (zoo werd ten slotte gezegd) schenkt ons het vertrouwen, dat de vrede ondanks de jongste gebeurtenissen zal gehandhaafd blijven, en dat wij derhalve onge stoord onzen wetgevenden arbeid zullen kunnen volvoeren. De troonrede lokte levendige toejui chingen uit. Spanje. Bij het defileeren der krijgsgevangenen uit de forten van Seo de Urgel was Lizarraga in de generaals-uniform, de bisschop van Urgel in de roode soutane gekleed; zij marcheerden aan het hoofd van het garnizoen en werden zeer hoffelijk door Jovellar en de andere generaals ontvangen. Nadat gedefileerd was, werden de krijgsgevangenen ontwapend. De bisschop wordt voorloopig in het seminarie van Urgel in bewaring gehouden. Lizar raga heeft verlof gekregen zich naar Barcelona te begeven. Het verlies der Carlisten gedurende het beleg was 40 dooden en een honderdtal gekwetsten, dat der regeeringstroepen bedraagt aan dooden en gekwetsten 3000 personen. In de ambulances vond men 50 gekwetste Carlisten. Jovellar is onmiddellijk in zuidelijke richting vertrokken om de operaties tegen Dorregaray met kracht te her vatten. Eene afdeeling van het 2de legercorps van het noorderleger heeft den Carlisten 100 wagens met koorn en zout beladen en 500 schapen af genomen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2