LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4771. Donderdag A0. 1875. 2 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke lYommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ritlJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. BERICSIT. Heden is een aanvang gemaakt met het ont vangen der Abonnementsgelden van het kwartaal Juni/Augustus. De groote toevloed van Abonné's maakt die inning echter zeer omslachtig. In 't belang van de geregelde toezending der courant is het daarom wenschelijk, dat 't bedrag op ver toon der quilantie dadelijk worde voldaan. S T A U S - B E R I C H T E N. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art 203, laatste alinea, der wet van 29 Jani 1851 Staatsblad n°. 85), de begrootiDg der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1876 op beden aan den Raad is aangeboden, op dc Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter lezing ncdergclegd en in drnk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld wordt. Burgemeester en YVethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. 1. B. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1875. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier i9 ter hand gesteld het op den SOsten Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting, voor de wijken VII en IX, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth. 1. B. Leiden, 1 September 1875. {Herplaatsing wegens misstelling LEIDEN, 1 September. Voor het algemeen onderwijs in de gym nastiek en den wapenhandel in de inrichting op de Pieterskerkgracht, hoofdonderwijzer de heer J. S. G. Disse, is thans de wintercursus aange vangen. Wij behoeven voorzeker het nuttige van dit onderwijs niet te beloogen, en willen er dus alleen op wijzen, dat volgens achterstaande adver tentie nog gelegenheid bestaat tot plaatsing van eenige leerlingen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2899 portiën, als: 2525 warme spijs, 332 vleesch en 42 spek. Van den goedkoopen volkstrein naar Den Helder (Nieuwediep) werd heden van hier door 230 personen gebruik gemaakt. Te rekenen van heden bestaat er gelegen heid om brieven met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van /"500 in plaats van 100, gelijk tot dusver, door tusschenkomst van de hulpkan toren der posterijen te verzenden en le ontvangen; terwijl tevens de machtiging tot inontvangname van brieven met aangegeven waarde tot een bedrag van 500, in plaats van 100 gelijk tot dusver, door de geadresseerden kan worden verstrekt door middel van het formulier van last geving, voorkomende op het stuk, waarbij hem van de aanwezigheid van den blief op het post kantoor wordt kennis gegeven. De minister van financiën verwittigt de belanghebbenden, dat gelegenheid beslaat tot het overmaken van geldsommen, door middel van het stelsel van postwissels, tusschen Nederland en Britsch Indië; zijnde voor Indië, met inbegrip van de Fransche en Portugeesche bezittingen aldaar, mitsgaders van Birmahdoch met uitsluiting van Penang, Singapore en Ceylon. Stortingen tot het bovengemelde einde worden tot geen hooger be drag dan van tien pond sterling toegelaten. Het recht van den afzender hier te lande, voor elke afzonderlijke geldverzending naar Britsch Indië te heffen, bedraagt 25 cent voor elke 12.50 of gedeelte van 12.50. De Haagsche gemeenteraad heeft zich ver- eenigd met het voorstel van B. en Ws. om een derden gashouder voor de nieuwe fabriek voor 101.500 onderhands aan te besteden hij de firma Enthoven. Tot leeraar aan de hoogere burgerschool in de aardrijkskunde, zoo noodig in de geschiedenis, in Den Haag, is benoemd de heer J. C. Van den Berg, te Winterswijk. Het R.-K. parochiaal kerkbestuur van den H. Jacobus in Den Haag heeft gisteren in de pastorie in de Oude Molstraat aanbesteedhet bouwen van een kerk rnet toren en bijbehooren, met hijlevering van alle materialen, volgens de plannen van den architect P. J. H. Guypers te Amsterdam. Hiervoor waren zeven inschrijvings- hiljetten ontvangen. Minste inschrijver was de heer L. De Rooy te Woensel (Noord-Brabant) voor ƒ220,000. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ299,000. Binnen acht dagen zal de toewijzing plaats hebben. De heer H. A. Gagnebin, predikant bij de Waalsche gemeente te Delft, heeft de toezegging van beroep naar Moutier, kantori Bern, aangenomen. Gisterochtend te 8 uren arriveerde het Nederl. stoomschip Prinses Amalia ter reede van Tessel. Dit stoomschip verliet 1 Mei 's na middags te 4 uren het Nieuwediep, met bestem ming via Southampton naar Java en Padang. Aan den heer G. G. Kannemans, te Breda, is door ons gouvernement de taak opgedragen, om afbeeldingen te vervaardigen van de spoorbrug gen le Moerdijk, te Kuilenburg en te Zalt-Bom- mel. Deze afbeeldingen, bestemd voor de ten toonstelling te Philadelphia, zijn thans gereed. Het instituut voor internationaal recht heeft gisteren zijne derde zitting gehouden. De verga dering sprak het beginsel uit dat beladen koop vaarders niet mogen worden genomen dan met oorlogscontrabande beladen, of wanneer zij de blokkade trachten te schendendat beginsel is echter niet toepasselijk verklaard op koopvaarders die aan vijandelijkheden deelnemen of daartoe bestemd zijn. Ten aanzien der quaeslie van de toepasselijkheid van het internationaal recht in het Oosten, is besloten aan de diplomatieke, consulaire agenten en experts aldaar te zenden eene reeks van vragen omtrent de zeden, instel lingen en godsdienst. De openbare werkzaamheden zijn afgeloopen. De lijd en plaats der volgende conferentie zal waarschijnlijk woiden overgelaten aan het bureau. Het maken van den bovenbouw der Roobrug te Dordrecht is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren Penn en Bauduin, voor ƒ11450. De gunning was aangehouden, omdat het bedrag van onder- en bovenbouw te zamen (ƒ17907), de raming met p. m. 2900 overschreed. Aan het departement van marine is gisteren aanbesteed: het maken van een ijzeren kunst lichttoren en het stellen van dien op den zeedijk bij West-Ivapelle, in Zeeland. Van de twee inge komen biljetten was het minste dat van den heer J. L. Nering Bögel en Co., te Deventer, voor 8774. Eerste Kamer. In de zitting van heden zijn alle aanhangige wetsontwerpen aange nomen, waarna de Kamer op reces is gescheiden. Ter beantwoording der interpellatie van den heer Goenen over de verkiezingscirculaire heeft de mi- nister van hinnenl. zaken zich vooral beroepen op dezelfde aanschrijvingen als van meerdere voor gangers, in 't belang der vrijheid en zuiverheid der verkiezingen. Bij het verdere debat werd meer aanmerking gemaakt op de toelichting dan op de circulaire zelve en op de gedragingen van veld wachters en jachtopzichters bij de verkiezing te Zutfen. De minister zou dit onderzoeken. A. De Casparis, A. De Vulder van Noorden, J. De Koek, H. F. D. Hekmeyer, raden Mas Isman- goon Danoe Winoto, J,. D. J. Van Elk, H. J. M. Baumann, W. F. II. Van Arnerom, H. A. H. Van Anrooy, H. R. Pereira, J. G. baron Van Boetze- laer, G. A. Kroesen, T. H. O vink, V. A. Schüssler, Mr. J. Reesink, Mr. C. S. Buys Ballot en Mr. J. J. F. Rigail Certon zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-lndië, om te worden benoemd de veertien eerstgenoemden tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst, en de drie laatstgenoemden tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Z. M. heeft bevorderdtot kapt.-luit.-ter-zee, den luit.-ter-zee 1ste kl. H. D. Guyot, en tot luil.-ter-zee 1ste kl., den luit.-ter-zee 2de kl. W. M. E. Bervoets; met ingang van 16 Sept. be noemd tot scheepsklerk hij de Ned. marine de jongelingen M. G. De Jong, C. F. Julius, G. M. Krul, J. Ader, W. G. L. Brunings en G. Belle. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks één uur had op de Oranjegracht alhier het volgende plaats Eenige jongens waren op een hoop puin aan het spelen. Een van hen wierp een grooten steen te water, die een hevigen plomp veroorzaakte. De jongens gingen nu aan het schreeuwen, dat er een kind in de gracht was gevallen. In een oog wenk waren honderden personen toegeschoten, waaronder vele vrouwen, die niet anders deden dan kermen en klagen, van wie het kind mocht zijn; een der vrouwen viel zelfs in onmacht. Drie personen drongen door de menigte heen en begaven zich te water om den drenkeling te zoeken. In middels was bij onderzoek gebleken, dat alle kin deren in die buurt woonachtig present waren, zoodat zij, die zich zoo moedig te water hadden hegeven, na tien minuten gezocht te hebben zich weder door en door nat op hel droge konden hegeven. De jongens hadden zich natuurlijk uit de voeten gemaakt. Gisterochtend te ruim 9 uren is een rijtuig met twee paarden hespannen, dat zich van Voorschoten naar Wateringen begaf, op den Schulp weg, nabij den Schaapweiweg, onder Rijswijk, door het schrikken der paarden van een hondenkar, van den weg in de sloot geraakt. De tien per sonen, die zich in het rijtuig bevonden, zoomede de koetsier, zijn er met den schrik afgekomen. Toen rijtuig en paarden weder op het droge waren en een der veeren, die gebroken was, met touwen was samengebonden, heeft men den tocht naar Wateringen voortgezet. Onlangs werd het dochtertje van den koetsier van den baron v. P., te Rgswijk, door diens hond in de hand gebeten. Het dier leed, zooals later bleek, aan dolheid. In weerwil van de geneeskundige behandeling die hel kind onder ging, openbaarden zich jl. Zaterdag versch'yriselen van watervrees hij haar en Maandag is zij aan de gevolgen daarvan bezweken. Te Wassenaar werd negen weken I geleden een meisje van 18 jaren door een kat in de hand geheten. De kal, door een hond ge- heten zijnde, was afgemaakt, doch in de wond,,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1