LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4770. Woensdag A0. 1875. I September. PROEFSTATIONS. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. JSÊDe BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestnar van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den SOsten dezer maand invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting, voor de wyken V en IX, dienst 1875/6; zijnde een ieder ver plicht zijn aanslag op deu bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth. 1. B. 1 Leiden, 31 Augustus 1875. i. Dit woord heeft in den laatsten tijd de aan dacht van menig krantlezer getrokken, en dat achten wij een gelukkig teekenhel bewijst dat er ook bij ons te lande meer en meer behoefte wordt gevoeld aan het bezit van dergelijke in richtingen, zooals er want 't is juist geen nieuwigheid reeds sedert een twintigtal jaren in het buitenland, met name bij onze Duitsche naburen bestaan. Maar wat zijn dan proefstations? Dr. M. Salverda heeft boven het beknopte op stel, door hem in het Maartnummer van de „Economist" van dit jaar aan dat onderwerp gewijd, als opschrift geplaatst de woorden On der- zoekstations voor den Landbouw. Nu zijn we een schrede nader gekomen tot het begrip der beteekenis van het woord proefstations 1t zijn inrichtingen, waar onderzoekingen .en proef nemingen worden verricht betrekkelijk aangelegen heden van landhuishoudkundigen aard. Dat onder zoek en die proefnemingen moeten zich uitstrekken tot het gebied van planten- en dieren-voorlbrenging; voorts tot het technisch gebruik van landbouw producten, eindelijk tot in den handel aangeboden zaden, meststoffen, voedingsmiddelen enz. Ook zonder deskundige te zijn zal men licht begrijpen dat het voor de vermenigvuldiging van landbouwproducten geen onverschillige zaak is te weten, welke natuur- en scheikundige eigenschap pen de bouwgrond bezit die de plant moet ont vangen; welke bestanddeelen in den vorm van meststoffen in dien grond moeten worden gebracht om hem zoo goed mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden; hoe de voedingstoffen zich verbin den en in de plant worden opgenomenhoe de cultuurplanten moeten worden aangebouwd, enz. Of wel vraag het aan de bezoekers onzer uit gebreide veemarkt, of het een onverschillige zaak is, bekend te zijn met de wetten der voeding bij de dieren, met de meerdere of mindere verteer baarheid der voedingsmiddelen en den invloed, dien zij uitoefenen op de hoeveelheid en de hoe danigheid van de melk onzer koeien. Niet minder belang heeft de landbouwer bij het gehalte van zaden, meststoffen, voedingsmiddelen enz. Ook daarin heeft vervalsching plaats en wel op groote schaal, niet minder misschien dan met de voor den mensch bestemde consumtiemiddelen het geval is. Dr. Salverda haalt daarvan sterk sprekende voorbeelden aanzoo b. v. wat de bekende Peru- aansche guano betreft, van welke meststof een enkel bestanddeel bij de eene partij tot l'/a, bij de andere tot niet minder dan 40 pCt. voorkwam. Van graszaden om iels anders te noemen werd hier te lande van een overigens goed bekend huis in Saksen een bezending ontvangen, waarvan met minder dan 86 pCt. vreemde bestanddeelen bleek te bevatten. In al dergelijke gevallen moet het proefstation uitspraak doen, en dat de geldelijke vergoeding, die daarvoor van den belanghebbende mocht wor den geëischt, mei woekerwinst in de beurs van den landbouwer zal terugvloeien hij zal zelf de eerste zijn om het toe le stemmen. Langs dien weg zal het proefstation in prac- tischen geest werkzaam zijn en ongetwijfeld veel nut, oogenblikkelijk nut stichten. Tevens echter hebben die instellingen nog een andere taak le vervullenzij moeten zich niet bepaleu tot het verkrijgen van dadelijke resultaten, maar ook zooveel mogelijk voor de toekomst arbeiden, dat wil zeggen de daar ondernomen onderzoekingen en proeven moeten ook van wetenschappelijken aard zijn. Immers ook voor den landbouw bestaat er een wetenschap, volgens welke de resultaten der praclyk worden toegepast door mannen, toe gerust met grondige kennis van hetgeen natuur- en scheikunde hebben geleerd, zoodat zij in staat zijn de tot dusver verkregen uitkomsten in hun diepste oorzaken na te sporen. Het spreekt van zelf, dat die wetenschappelijke onderzoekingen eerst dan groote waarde verkrijgen, wanneer de verschillende proefstations ook buitens lands zich met elkander in betrekking stellen om wederkeerig voordeel te doen met de verworven ervaringen. Zóó zal men allengs in het bezit komen van hetgeen men zou kunnen noemen het landbouwkundig wetenschappelijk wetboek, waar van de artikelen, op een vaste, onloochenbare basis gegrondvest, in hun toepassing mits zij oordeelkundig plaats hebbe, gewijzigd naar locale omstandigheden de rijkste vruchten zullen afwerpen. Dat laatste gedeelte van de taak der proefsta tions, het wetenschappelijke, waarmede natuurlijk ook het onderwijs gepaard gaat, behoort naar de meening van Dr. Salverda bij voorkeur te huis aan de universiteiten, evenzeer als men daar een physiologisch laboratorium en leerzalen voor de kliniek aantreft. Daar echter zelfs een wetenschap pelijke behandeling van het landbouwvak voor de toepassing der theorie zich ook op practisch terrein zal dienen te bewegen, zal 't menigeen wellicht meer gewenscht voorkomen, dat ook de studie der landbouwwetenschap bij voorkeur beoefend worde aan de proefstations, waaraan uit den aard der zaak de noodige gronden, stallingen, planten kassen enz. verbonden zijn, wier inrichting aan de academiën misschien vele bezwaren zou mee brengen. LEIOEIV, 31 Augustus. Op 13 September zal alhier, onder praesi- dium van Prof. Polano, het geneeskundig staats examen, tot toelating als arts, plaats hebben een 50-tal candidaten zouden zich reeds hebben aangemeld. Gedurende de tweede helft der maand Juli zijn van hier verzonden de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd konden worden M. v. d. Linde, Alphen; F. G. H. Thierens, D. Bisschop, Wed. Van Dalen, allen te Amster dam; J. J L. Von Fridagh, Arnhem; R. Kuyper, Delfshaven; Mej. Van der Wilk, DelltI. Kessens, P. Zoelers, J. Bruin, allen te 's Gravenhage Mevr. Schiek, Helmond; JL). Van Daale, Katwijk a./z. F. Baker, Rotterdam wed. Schoonhoven, Soestdijk; Hagel, Wassenaar. Briefkaarten Mej. M. Gerlach v. d. Bom, Amsterdam. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat het kon. kabinet van zeld zaamheden, gevestigd in Den Haag, voor het publiek geopend zal worden op Woensdag 1 Sept., en toegankelijk zal zyn op werkdagen, behalve des Zaterdags, van 9 uren des voor- tot 4 uren des namiddags, en des Zondags en Zaterdags van halfeen tot 4 uren des namiddags. Morgen wordt te Wassenaar de tentoon stelling geopend van vee, land en tuinbouw. H. M. de Koningin zal die gemeente alsdan met hare tegenwoordigheid vereeren. Het Ned. schroefsloomschip Celebesvan Batavia naar het Nieuwediep, is 29 dezer van Port-Said vertrokken; de Prinses Amaliavan Batavia naar het Nieuwediep, is gisterochtend Dungeness gepasseerd; de W. A. Scholtenvan New-York naar Rotterdam, is gisterochtend bij Lezard gepasseerd. Onder toevloed van eene talrijke menigte is gistermiddag op de gemeente-begraafplaats onder Schooten ter aarde besteld het lijk van den onlangs bij de exercitiën door een kogel getroffen soldaat Umans. De lijkwagen werd gevolgd door de fami lie, het muziekcorps der cavalerie en hel bataljon infanterie met den majoor en de verdere officieren. Aan het graf sprak de officier Meinderlsma eenige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van den ongelukkige, die met eere in den dienst bekend stond. Naar men verneemt heeft de Israëlietische Ver- eeniging „Vriendschap en Genoegen" het voorne men te kennen gegeven om ten voordeele van de ongelukkige moeder van Umans eene tooneelvoor- stelling te geven. Bij de gisteren ten raadhuize te Dordrecht plaats gehad hebbende aanbesteding voor het maken van den bovenbouw der Roobrug zijn de volgende inschrijvingen ingekomenPenn en Bauduin te Dordrecht, voor ƒ11,450; D. A. Schretlen en G°. te Leiden, voor 11,987; Van Dorsser en Ter Horst te Dordrecht, voor ƒ11,995; L. J. Ent hoven en C°. in Den Haag, voor ƒ11,996; de IJzergietij „de Prins van Oranje" in Den Haag, voor ƒ12,000; gebr. Figee te Haarlem, voor 12,200. De gunning van het werk is aangehouden. Gisteren is op het raadhuis te Amsterdam aanbesteed het verlagen der steenen wulfbrug over de Keizersgracht tegenover de Weesper- straat; laagste inschrijver was de heer J. J. Gor- nelissen, voor ƒ12,980. EersteKamer. In de zitting van heden is de heer Den Tex toegelaten na eerst den eed te zullen hebben afgelegd. Morgen le 11 uren zijn alle aaahangige ontwerpen aan de orde ge steld. Alsdan zal tevens de interpellatie zijn van den heer Coenen aan den minister van binnen- landsche zaken omtrent diens circulaire bij de laatste verkiezingen. De volgende jaarlijksche zitting van het instituut voor internationaal recht zal in de maand September 1876 gehouden worden. De plaats, waar deze wetenschappelijke vereeniging zal bijeen komen, zal tegen dat tijdstip door het bureau worden bepaald. De oefeningsdivisie onder bevel van den kapt.-ter-zee J. Van Gogh is den 28sten dezer te Lissabon aangekomen. De kapt.-luit.-ter-zee J. P. Van Rossum, laatst belast met het bevel over Zr. Ms. schroef- stoomschip Kijkduin, gestationeerd in de kolonie Suriname, en van daar den 25sten dezer dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonact. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw J. Philipson, griffier der arrond.-rechtbank te Zwolle; den directeur van

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1