LEIDSCH DAGBLAD. J\°. 4768. Maandag A0. 1875. 30 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf i.05. Iedere re^el meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 28 Augustus. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6273 vol wassen personen en van 1020 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- zigt zijn gedurende deze week 1443 baden genomen. Abraham Brouwer en Rachel Overdum, wo nende op de Waardgracht wijk VIII n°. 56, zullen den Ssten September e. k. vijftig jaren gehuwd zijn. Daar zij onvermogend zijn, bevelen wij hen onzen meer gegoeden stadgenooten aan. ,De voordracht ter vervulling der vacature van leeraar in de wiskunde aan de hoogere burger school te Zaandam bestaat uit de heeren: H. J. Snijder, lector aan de Latijnsche school te Amers foort; L. Bouman Jz., leeraar aan de ambachts school in Den Haag; J. G. Kapleyn, doctor in de wis- en natuurkunde te LeidenA. Kempe, doctorandus in de wis- en natuurkunde, privaat docent te Amsterdam. In de laatste zitting van het 14de taal- en letterkundig congres te Maastricht is o. a. aan genomen een voorstel om de regeering te ver zoeken met Duitschland zoo spoedig mogelijk een contract te sluiten tol bescherming van den let terkundigen en kunsteigendom. Er is besloten het volgend congres te Brussel te houden. In de gisteren voorlgezetle vergadering der Nederlandsche juristen is unaniem bevestigd dal de makelaardij een vrij beroep moet zijn en met 30 tegen 29 stemmen dat wettelijke regeling daarvan noodig is. Voortsdat aan den makelaar de verplichting moet worden opgelegd tot het geven van sluit-nota's; mei 29 tegen 27 stemmen dat aan zijn boek boven de gewone bewijskracht van het koopmansboek eenige bij de wet vast te stellen bewijskracht moet worden toegekend lus- schen de personen voor of met wie hij handelde; dat tusschen die personen zijne verklaring als bewijs moet gelden voor de identiteit van het door hem bewaarde monster; dal hij moet instaan voor de echtheid van de handteekening des verkoopers van een door zijn tusschenkomst verkocht endos- sabel handelspapier; dat de bepalingen over de plichten en rechten der makelaars in zee-assurantie ook dan in hoofdzaak behouden blijven; dat de makelaar moet geacht worden voor zich zeiven gehandeld te hebben, indien hij bij het sluiten der overeenkomst niet heeft opgpgeven voor wien hij handelt en met den lateren kooper geen ge noegen wordt genomendat de bepalingen, voor makelaars vast te stellen, ook toepasselijk worden gemaakt op alle andere tusschenhandelaren. Een voorstel van Mr. A. S. Van Nierop, dus luidende„Is het wenschelijk, bepaalde personen aan te wgzen en te beëedigen, wier tusschenkomst in speciale, bij de wet aangegeven gevallen, gebruikt dient te worden en wier verklaringen in sommige gevallen kracht van bewijs zullen bezitten werd met groote meerderheid aangenomen. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 26slen dezer van Batavia naar Nederland vertrokken via Napels; de Bromo is 24 dezer van de Clyde naar Batavia vertrokken. Uit goede bron ontvangt de Standaard de r volgende mededeeling: Ons hnd zal weldra een verdedigingsmiddel rijker worden. Ten einde ook in ondiep water op de bovenrivieren een vijand tegenstand te kunnen bieden, is op bevel der regeering op 's rijks marinewerf te Amsterdam eene stoombarkas vervaardigd, die veel overeenkomst heeft met de barkassen, welke zulke goede diensten te Atjeh bewijzen of hebben bewezen. Door grootere afmeting en de meest mogelijke lichtheid van constructie heeft dit vaartuig een diepgang van nog geen meter. Op de vóórplecht bevindt zich een bronzen getrokken achlerlaad-kanon van 12 cM. De barkas bezit twee afzonderlijk werkende machines (compound-systeem), welke een indi- cateur-vermogen van 70 p. k. bezittea. Deze kunnen werken met oppervlak condensatie, gewone injectie en ook zonder condensatie. Bij den proeftocht is hiermede eene ruim 9 mijls vaart verkregen, welke voldoende mag worden geacht; en op uitmuntende wyze kon met de barkas worden gemanoeuvreerd. Zij kan ook een kolenvoorraad voor een etmaal aan boord nemen. Thans zullen er nog op de Zuiderzee met het kanon scherpe scholen worden gedaan om den invloed daarvan op het vaartuig na te gaan. Wel licht zal het verband eenige versterking behoe ven en er nog eenige verbeteringen aangebracht moeten worden, maar toch geven de nu reeds verkregen resultaten voldoenden grond, om te vertrouwen dat dit vaartuig wel aan zijne bo- stemming zal kunnen beantwoorden. Te Helder is de eerste steen gelegd voor een weeshuis der R.-K. gemeente. Naar men ver neemt zijn de grond en het gebouw door eene vermogende weduwe en het benoodigde ameuble ment door een barer bloedverwanten, beiden aldaar woonachtig, geschonken. Het weeshuis zal bestuurd worden door geestelijke zusters, evenals de be staande bewaarschool, die aan de zorg van zes tien zusters is opgedragen. Te Groningen is de derde algemeene ver gadering gehouden van de Nederlandsche veree- niging tot bevordering der koepok-inenting. Be halve Groningen was alleen Rotterdam en Den Haag vertegenwoordigd. Uit het verslag bleek dat alle afdeelingen met uitzondering van één een kwijnend leven lijden en dat sommigen zijn overleden. Een voorstel om een onderzoek in te stellen omtrent den toestand der vaccinatie in Nederland, bepaaldelijk met 't oog op de epidemie in 71/72, werd aangenomen. Mede werd besloten tot de uitgave van een populair geschrift over koepok-inenting. Een uitvoerige discussie ontstond over de wenschelijkheid van pares vaccinogènes in onze koloniën. Animale stof in buisjes naar de koloniën over te brengen schijnt moeilijk te gaan. Men vereenigde zich met het denkbeeld van Br. Vroesom de Haan om gevaccineerde kalveren naar Indië te verzenden. Art. 17 der wet op de be smettelijke ziekten gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie. De wenschelijkheid werd uitgesproken om de vaccinatie verplicht te stellen. Een wijziging van 't regiement der vereeniging, waarin zou worden uitgesproken, dat zij de invoering van den inenlingsdvvang voorstaal, werd echter na bestrij ding door Groningen niet aangenomen. Ten slotte werd Den Haag aangewezen als de plaats der vierde vergadering. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslagen behoudens aanspraak op pensioen, G.J Z. A. De Jongh van Arkel, commies titulair bij de alge.m. rekenkamer en bij dat college benoemd tot adjunct commies, W. De Lorm, thans eerste klerk. De afd. 's-Gravenhage en omstreken der Maatsch. van landbouw hield gisteren eene ver gadering, waarin o. a. besloten werd eene bijdrage van f 50 te verleenen voor den uit te schrijven wedstrijd van stoom-koolzaad-dorschmachines, en aan het hoofdbestuur een crediet van /200 tot het nemen van maatregelen die strekken kunnen om verwisseling van zaaigranen en ver spreiding van erkend goede soorten van veld vruchten te vergemakkelijken. Zr. Ms. raderstoomschip Brotnof onder be vel van den kapt.-luit.-ter-zee W. J. Scholten van Aschat, is den 26sten dezer te Point de Galle j aangekomen, en zou, na kolen ingenomen te hebben, naar Atjeh vertrekken. I Aan A. Leermakers, te Helvoirt, is krachtens art. 15 der wet van 8 Juli 1874 een bewjjs van toelating tot uitoefening der veeartsenij kunst uit gereikt. Z. M. heeft goedgekeurd de voorwaarden der contracten en de tarieven voor de verzekering van kapitalen op één leven van de Maatschappij van levensverzekering, gevestigd te Dordrecht; herbenoemd: tot burgem. van Hoogland A. Smit, van Houten S. Van Raven, van Kamerik S. Van Loon, van Willige Langerak S. J. Van Nooten, van Wilnis J. G. De Voogt, van Egmond-binnen S. G. S. Hollandbenoemd lot leeraar aan de rijks h. burgerschool te Tilburg, Dr. H. P. M. Van der Horn van den Bos, tijdelijk leeraar aan die schoolaan L. B. Van der Kolk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen, en als zoo danig in zijne plaats benoemd R. P. Bos, te WarfTumde benoeming van H. J. Galkoen, burgem. van Ilpendam, tot secretaris dier gem. goedge keurd; aan P. J. Hagedoorn, bedienaar van politie te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van drenkelingen aldaar, laatstelijk op 22 Juli 11., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd Nieuws. UitLeidschendam wordt gemeld dat er weer kooplieden het platteland bezoeken, die linnen enz. ver beneden de waarde op bestelling aanbieden. De kooplieden hebben geen linnen bij zich, maar wel laken en bukskin, dat zij boven de waarde verkoopen en afleveren, na eerst door de goedkoope linnens 't vertrouwen te hebben gewonnen. Het bestelde linnen wordt echter nooit afgeleverd. Donderdag-voormiddag heeft zich eene dame, wonende in het Voorhout in Den Haag, met een scheermes den hals afgesneden. Onmiddellijk werd de geneeskundige hulp inge roepen van Dr. Sarluis, doch al de aangewende pogingen der kunst mochten niet baten. De onge lukkige was spoedig na het plegen van de ont zettende daad een lijk. Gisterochtend bij de exercitiën in het vuur op de renbaan, het gewone exercitie- terrein der cavalerie nabij Zandvoort, had een verschrikkelijk ongeluk plaats. De 4 compagnieën van het 4de bat. 4de reg. infanterie, te Haarlem in garnizoen, uitgerukt tot het doen van manoeu vres in het vuur, waren te ongeveer halftien te bestemder plaatse aangekomen en nauwelijks was de manoeuvre het tirailleeren van twee liniën tegenover elkander begonnen, toen een der officieren meende te bemerken, dat een der man schappen bij het avanceeren onwel werd. Hij deed de overige manschappen avanceeren en bemerkte eerst toen hij het mouwvest opende, dat zich een sterke bloedstroom vertoonde. De ongelukkige was roerloos, en volgens de ingeroepen geneeskundige hulp moest de dood onmiddellijk hebben plaats gehad, ten gevolge van een ontvangen schot ter hoogte van den tweeden knoop, die aan zijne uniform ontbrak. Hoe het mogelijk is geweest, dat zoo iets heeft plaats gegrepen, is een raadsel, daar vóór den afmarsch elke compagnie door offi cieren zeer nauwkeurig is geïnspecteerd gewor-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1