bestellen der goederen en het loon daarvoor te genieten, behandeling der in de rijtuigen of stations achtergelaten voorwerpen en de onafgehaalde of onbestelbare goederen, en den tijd waarna en de wijze waarop die goederen kunnen verkocht worden. Dezer dagen is door den minister van bin- nenlandsche zaken, op voordracht van den com missaris des konings in Zuid-Holland, aan een veehouder te Aarlanderveen, als schadeloosstelling voor het verlies van een ten gevolge van verplichte inenting gestorven rund, de volle waarde van dat rund uit 's rijks kas uitgekeerd. Het beginsel, dat aan deze dispositie ten grondslag ligt, is in het verloopen voorjaar ook door de Hol!. Maatsch. van landbouw bij de regeering bepleit. Men meldt uit Emmerik, dat H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden by hare door- reize naar Den Haag aan den aldaar gestation- neerden chef van het Köln-Mindener station, den heer W. Ruyter, als erkenning van zijne voor komende en zorgvolle bejegening, een prachtigen ring met diamant ten geschenke heeft gegeven. Naar aanleiding van de afkeuring, die zijn boek „Loudon en Atsjin" in de Tweede Kamer heeft gevonden, heeft de heer De Rochemont een adres aan den Voorzitter en de leden van de Tweede Kamer gericht, waarin hij verzoekt, hem recht te doen wedervaren, en hem in de gele genheid te willen stellen om het Nederlandsche volk te overtuigen, dat zijn afgevaardigden Fran sen van de Putte en Fabius ten onrechte hem en zijn boek hebben verdacht gemaakt; dat zij dus niet goed gehandeld hebben, noch jegens hem noch jegens zijn werk. Het vuurwerk op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen van Donderdag a. s. en Zaterdag 4 September belooft zeer schitterend te zijn. Het eerste zal worden afgestoken bij gelegenheid van de bjjeenkomst van het „Institut du droit inter national"; het tweede ter eere van ^'Association de la réforme du droit des gens", waarvan de congresleden zich denzelfden dag aan een groot diner in het badhuis zullen vereenigen. Aan den lsten luitenant van het corps grenadiers en jagers, den heer C. C. Krieger, die gedurende geruimen tijd als instructeur zijn beste krachten heeft aangewend ten nutte van het corps Haagsche scherpschutters, is door dit corps een gouden remontoir-horloge geschonken. Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. benoemd tot kantonr. te Boxtel Mr. J. F. A. Verheyen van Estvelt, adv. te Eindhoven; het gewijzigd regl. en tarief voor het algem. meisjes-, vrouwen- en weduwenfonds te Rotterdam goedgekeurd; aan den majoor A. P. Van Beusekom, commandant van het 9de bat. rustende schutterij en voorzitter van het bestuur van den bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant, verleend den rang van luit.-kolonel; aan C. A. Phaff, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van surnum. der posterijen; H. F. J. Ots, ontv. te Waal wijk, benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc. te Baarle-Nassaubij de infanterie benoemd tot lsten luitenant: bij het 3de reg. den 2den luit. E. G. Winckel, bij het 4de reg. den 2den luit. J. S. Van Agthoven; bij het Gde reg., den 2den luit. J. W. L. Ver- weyde; en bij het instr.-bat. den 2den luit? J. J. G. baron' Van Voorst tot Voorst, allen van het corps; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat E. Lichtenblau, genaamd Reifenstein, van bet kol. werfdepot, vergund het dragen van het IJzeren Kruis, hem tijdens den oorlog tegen Frank rijk, in 187071, toegekend. Gemengd Nieuws. Zondag-ochtend te 8 uren is aan het Zieken in Den Haag drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. De politie doet onderzoek. Met zekerheid wordt gemeld dat twee raadsleden van Urk door Gedep. Staten van hun lidmaatschap vervallen zijn verklaard wegens over treding van art. 24 der gemeentewet. De over treding bestond hierin, dat genoemde raadsleden aan het gemeentebestuur costumes, koek, bier, enz. hadden geleverd voor het kroningsfeest, ten vorigen jare aldaar gevierd. Bij het vertrek van de pleizierboot van Utrecht naar Rotterdam had gisteren een tumult plaats, doordien aan een beschonken per soon de toegang tot de boot door den kapitein geweigerd werd. De dronkaard, in drift ontsto ken, pakte den kapitein beet en gaf hem een niet gering pak slaag, waardoor deze aan het gezicht verwondingen bekwam. Twee agenten van politie schoten toe en brachten den beschonkene naar het hulpbureel van politie alwaar hij zijn roes kon uitslapen. Gisteren is te Delfshaven opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing oud 45 jaren. Op het lijk is gevonden een Fransch zilveren horloge, een koperen lucifers doosje, een sigarenpijpje in den vorm van een eikel en een porlemonnaie met stalen beugel. Door R. De Groot, van Sliedrecht, is in het Amersgat (Maas) onder de gemeente Naaldwijk, tegen den wal gevonden een goed ge sloten Rijnwijnflesch, bevattende een stukje papier, blijkbaar uit een boek gescheurd, waarop in potlood geschreven staat: 3 Hubertine t 15 Augustus 05 n g om 12 uur Het stuk is bij den burgemeester van Naaldwijk gebracht. In het laatst der afgeloopen week werd te Amsterdam op de Prinsengracht tegen over het paleis van justitie eene dame door eenige leegloopers, die te veel aan Bacchus geofferd had den, aangerand. Twee politie-agenten, geholpen door eenige voorbijgangers, trachtten de heethoof den tot bedaren te brengen, doch tevergeefs. Zij trokken hunne messen, en de politie-agenten, ver meerderd met een dertigtal, moesten van den sabel gebruik maken om de belhamels in arrest te kunnen nemen. Op de Joden-B reestraat te Amster dam is Zondag-namiddag een 87-jarig man door een calèche met twee paarden overreden. De man is met een ernstige wond aan het hoofd naar het Israëlietisch gasthuis vervoerd. Vrijdag-avond jl. zou in den schouw burg van de heerenj Boas, Judels en Louis Bouwmeester te Amsterdam de 35ste opvoering plaats hebben van „De reis rondom de wereld." Ongelukkig kon deze uitvoering door eene plotse linge ongesteldheid van den heer Louis Bouw meester niet doorgaan, hetgeen aan het publiek, dat in zeer grooten getale was opgekomen, bekend gemaakt werd, met bijvoeging, dat voor dien avond zou opgevoerd worden: „Bob de hoefsmid" en „De weg naar het hart". Nauwelijks was dit geschied, of het publiek stormde de zaal uit, zoodat slechts een twintigtal toeschouwers de voor stelling bleven bijwonen, die nog voor 't meeren- deel bestonden uit niet betalende leden. De ont vangst op dien avor.d bedroeg ongeveer vijf gulden. De behoefte aan een uurwerk op het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft zich reeds lang laten gevoelen. Een ingezeten heeft daarin voorzien, door der directie een uurwerk met helder slagwerk aan te bieden. Morgen zal de wijzerplaat worden aangebracht en het uur werk voor 't eerst dienst doen. Bij die gelegenheid zal door iemand, als declamator gunstig bekend, in het Paleis Van Lennep's vertaling van „'t Lied der klok," van Schiller, worden voorgedragen. Aan het goederenstation van den Rijnspoorweg te Amsterdam speelden Zondag-avond eenige jongens op een afsluithek. Het hek viel om, en een der jongens werd daarbij ernstig gewond. In bedenkelijken toestand werd hij naar de ouder lijke woning op Oostenburg vervoerd. Zaterdag-namiddag heeft zekere Cor- nelis B., oud 34 jaren, zich op den zolder zijner woning op den Kortendijk te Gorcum door ophan ging van het leven beroofd. Door zijne zevenjarige dochter in dien toestand ontdekt, werd de onge lukkige op haar hulpgeschrei terstond daaruit verlost en zijn, hoewel tevergeefs, door een in middels ter plaatse verschenen geneeskundige alle hulpmiddelen der kunst aangewend om hem in het leven terug te roepen. Diepe armoede en leedge voel dat hij, voorheen een vlijtig en oppassend werkman, thans ten gevolge eener aan den arm bekomen wond niet meer werken kon en zijne vrouw bijna alleen in hun onderhoud moest voor zien, had hem tot die noodlottige daad gebracht. Gedurende het verblijf onlangs te Gorcum lan een van Zr. Ms. stalen kanonneerbooten is, naar het U. D. meldt, aldaar een 14-jarige knaap, M. S. genaamd, aan een zijner oogen blind, hetgeen oppervlakkig niet te zien was, nochtans door den officier van gezondheid voor den dienst geschikt verklaard en heeft de jongen dienvolgens vrijwillig dienstgenomen. Sedert is het bedrog, waarin een konstabelsmaat verreweg voor het groot ste deel de hand heeft gehad, in een onzer marine havens ontdekt geworden en zijn op hooger last reeds eenige getuigen in deze zaak door den commissaris van politie te Gorcum verhoord. Op Tessel is Zondag een man ten ge volge van het overmatig gebruik van sterken drank waanzinnig geworden. Slechts met moeite kon de politie zijne 70-jarige moeder aan zijne verregaande mishandelingen onttrekken. De aanvoer van pruimen was Vrijdag te Zwolle zoo groot, dat zij niet eens bij het ge wicht verkocht konden worden; het KG. kwam op nog geen cent. De heer W. J. Van Zuylen, medebe- stunrder der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- vereeniging, is tegen het vonnis der rechtbank te Zwolle, waarvan vroeger is melding gemaakt, in verzet gekomen. De zaak zal alsnu opnieuw worden behandeld op den 30sten September e. k. Aangaande het benoemen van den pas- toor, den kapelaan en den predikant van Doesburg tot waterdragers zegt de Arnh. Ct.Het verdient de aandacht dat volgens de verordening ieder ingezeten van 20 tot 50 jaar bij het brandwezen dienst moet doen, tenzij hij zich vrijkoopt, in welk geval door B. en Ws. een plaatsvervanger voor hem wordt gesteld. Nu rijst echter de vraag: "VVaar halen B. en Ws. de plaatsvervangers van daan, als iedereen bij het brandwezen dienen moet? Naar men verneemt, wordt op last der justitie streng onderzoek gedaan naar het verblijf van den voortvluchtigen ex-mededirecteur der Overijselsche Bank L. E. J. Scheurleer. Zondag in den vroegen ochtend trachtte, naar de N. R. Ct. meldt, te Tilburg eene non het klooster te ontvluchten, hetgeen haar aanvankelijk gelukte, maar aan het spooiweg- station werd zij aangehouden en weder naar het klooster gebracht. Vr ij dag -middag had te Tilburg eene vrouw uit Cuyk de onvoorzichtigheid een touw te willen grijpen van onder eene kar, met twee zware hardsteenen geladen, met het gevolg dat de kar wipte en haar zoodanig in de lendenen trof, dat zij met gebroken ledematen naar het gasthuis overgebracht werd. De secte der Adventisten in Massa chusetts verwacht een nieuwen zondvloed, en wel zoo zeker dat de hoofden der secte eene Maatschapy trachten op te richten tot het bouwen eener kolos sale ark. Wie een aandeel neemt van 50 dollars, zal recht hebben op eene plaats in de eerste en wie er een van 26 dollars neemt op eene plaats in de tweede klasse. Grelcl- en elïectenmarlit. Amsterdam, van 18 tot 21 Augustus. De opstand in de Herzegowina was het voor naamste nieuws van de week. Na een langdurige kalmte volgde, niettegenstaande de groote mogend heden geen partij zullen kiezen, op het voorbeeld der groote Europeesche beurzen eene algemeene daling, mede door de ontvangst van ongunstige berichten. Vrijdag en Zaterdag was echter de stemming weder beter, zoodat het verschil in koers bij de meeste soorten betrekkelijk gering kan worden genoemd. Onze binnenlandsche waarden ondergingen slechts een kleine reactie. Voorts ver loren Aand. Ned. Handelmaatsch. 1 pCt., Aand. Ind. Handelsbank 4 a 5 pCt., Aand. Ind. Spoor- wegm. 2 pCt., terwijl Aand. Exploitatie Staatsspoor circa 2 pCt. van hun jongste rijzing moesten prijs geven. Buiten- en binnenlandsche Spanje sluiten een weinig lager; zelfs Portugeezen en Russen deelden het lot der overige fondsen, de laatsten meerendeels door plaatselijk aanbod en weing kooplust. In Metallieken was de daling gevoe-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2