LEIDSCH DAGBLAD. J\°. 4764. Woensdag A0. 1875. 25 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandenf 1. Franco per postn U40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. Verslag der zittingen Tan de algemecne vergadering van het Sterrenkundig Ge nootschap gebonden te Lelden 1316 Augustus. Medegedeeld door den Secretaris van het Genootschap.) TWEEDE ZITTING OP ZATERDAG 14 AUGUSTUS. Na de lezing van het proces-verbaal der eerste zitting werden verscheidene brochures en verta lingen aangeboden door] de leden van het Genoot schap Astrar.d, Diaz Covarrubias, Lockyer en andere. Vervolgens deelde de heer Winnecke mede dat, zooals hij vernomen heelt, na den dood van A. Quetelet door het Belgisch Gouvernement eene Commissie benoemd is ten einde na te gaan welke wijzigingen het Observatorium te Brussel met het oog op de sterrenkundige werkzaamheid zou moeten ondergaan. De heer Winnecke stelde naar aanleiding hiervan voor, dat het Genootschap in zijn orgaan de „Vierteljahrschrifi" verklare dat niettegenstaande den onvoldoenden toestand der instrumenten, genoemd Observatorium reeds ge wichtige diensten aan de sterrenkunde had bewezen door reeksen van uitstekende waarnemingen en dat het wenschelijk is dat de werkzaamheden in die richting aldaar worden voortgezet met betere hulpmiddelen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierop volgden de verslagen over den grooten arbeid door het Genootschap ondernomen, name lijk de bepaling van de nauwkeurige plaatsen van alle sterren tot die van de negende grootte tus- schen 80° noorder- en 2° zuider-declinalie. De waarnemingen over zonen verdeeld tusschen de Sterrenwachten van Kazan, Dorpat, Christiania, Helsingfors, Cambridge (Amerika), Bonn, Chicago, Leiden, Cambridge (Engeland), Berlijn, Leipzig, Neufchdtel en Nicolaieff, bleken reeds aanzienlijk te zijn gevorderd. De gemeenschappelijke band van al dien arbeid wordt uitgemaakt door de cata logus der hoofdsterren, waarvan de nauwkeurige plaatsen op de Pulkowa bepaald worden. De be rekening der waarnemingen over zonen verdeeld is in het algemeen meer ten achter dan men aanvankelijk verwacht had, hoofdzakelijk door de buitengewone inspanning in de laatste jaren van de sterrenkundigen van alle landen gevorderd door den overgang van Venus voorbij de Zon. Slechts op de Leidsche Sterrenwacht waren de waar nemingen en de berekeningen van de zone die rnen daar op zich had genomen voor het groot ste gedeelte geëindigd, en kon zelfs de direc teur, de heer Van de Sande Bakhuyzen, aan het Genootschap reeds het vierde deel van de Annalen der Leidsche Sterrenwacht aanbieden dat de eerste helft der gedrukte waarnemingen dezer zone bevat. Na de lezing dezer verslagen ging men over tot het kiezen van de plaats waar de volgende bijeenkomst van het Genootschap in 1877 zou worden gehouden. Met groote meerderheid werd Stockholm daartoe aangewezen. De rij van eigenlijk wetenschappelijke mededee- lingen werd geopend door een uitgewerkt verslag van den heer Förster over den toestand zoowel van de oude sterrenkundige inrichtingen te Berlijn, als van die welke het Duitsche Gouvernement bezig is op te richten. De houw van het groot Astro- physisch Observatorium in de omstreken van Potsdam gaat geregeld voort en de heeren Vogel en Spörer zijn reeds werkzaam in de richtingen die in de toekomst gevolgd moeten worden. De oude Sterrenwacht van Berlijn en het onlangs opgerichte Bureau voor wetenschapp lijke bereke ningen zullen, doch op uitgebreider schaal, voort gaan te arbeiden naar hel plan tot nogtoe door de Sterrenwacht alleen gevolgd. Het nieuwe reken- bureau, door den heer Tietjen bestuurd, gaat ge regeld voort de ephemeriden te geven van de kleine planeten voor het „Berliner Astronomisches Jahrbuch" en volbrengt verder theoretische onder zoekingen op die hemellichamen betrekking heb bende. Het groot getal dezer lichamen (thans tot 148 geklommen) vermeerdert in hooge mate de moeilijkheden van dezen arbeid. Daarom benoemde het Genootschap eene Commissie die met den heer Förster zal beraadslagen over de middelen om de wijdloopige berekeningen, zonder schade voor het beoogde doel, te bekorten. Hierop vertoonde de heer Van de Sande Bak huyzen aan het Genootschap een nieuwen draden- micrometer, vervaardigd door den heer Merz te Munchen, die van de gebruikelijke micrometers afwijkt door eene bijzondere inrichting om de draden of het veld te verlichten, en de heer Palisa vulde deze mededeeling aan door de inrichtingen te beschrijven waarvan hij zich tot hetzelfde doel, en met voordeel, had bediend. De heer Gyldén (Stockholm) verklaarde korlelijk een nieuwe oplossing van de Keplersche vergelijking door middel van de theorie der elliptische functiën en wees op de groote voordeden die de berekening der storingen zou kunnen trekken door de toepas sing dezer functiën. De heer Palisa berichtte toen over een nieuwen meridiaan-cirkel onlangs door Troughton en Simms voor het Observatorium te Pola vervaardigd. Op het eind der zitting vestigde de voorzitter de aandacht van het Genootschap op de voorstellen door Sir George Airy aan de „Royal Astronomical Society" gedaan betreffende de herleiding en de publicatie der waarnemingen door de verschillende Venus-expeditiën verkregen, en er werd eene Commissie benoemd die hare meening over dat onderwerp in de laatste zitting voor het Genoot schap zou uiteenzetten. Wordt vervolgd.) LEIDEX, 21 Augustus. 't Was gisteravond weer feest in de Sladszaal. De prijzen, die aan de bekroonde inzenders der tweede tentoonstelling van bloemen en planten door den werkenden stand gekweekt, waren toe gekend, zouden aan hen worden uitgereikt. Een gemengd en talrijk, misschien wel te talrijk publiek, zoowel in de benedenzaal als op de gaanderij, was daarbij tegenwoordig. Nadat de statmuziek van het 4de reg. infanterie, tot opluistering der plech tigheid welwillend aangeboden door den kolonel, den heer Loder, lid der commissie, het eerste ge deelte van het programma had uitgevoerd, noodigde de voorzitter, Lts. Rümke, den wethouder Sloltels, eere-voorzitter der tentoonstellingscommissie, uit om tot de uitreiking der prijzen over te gaan. In een kort woord vooraf wees deze op de belangrijke beteekenis van 't kweeken van bloemen en op die der bekroningen: ze was een bewijs van dank en van aansporing ook voor hen wien nu geen prijs was toegekend, maar zouden trachten er later een te verdienen. Er is soms een oogenblik in 't leven van den mensch, waarin de waardij van dat leven meer dan ooit uitkomt. Tot zulk een oogenblik rekende hij de plechtigheid van gisteravond. Toen de prijzen waren overhandigd, wenschte hij de bekroonden met de door hen behaalde over winning geluk en richtte ook tot de niet-bekroon- den een hartelijk woord van aansporing. Der com missie betuigde hij namens alle aanwezigen zijn dank en hij zelf wenschte haar geluk met de verkregen uitkomst en kracht voor 't vervolg, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Daarna sprak ook Ds. Rümke nog een kort woord van dank en aansporing, en verzekerde tevens dat de uitslag der tentoonstelling buiten verwachting was geweest. Niet minder toch dan 2584 stuks waren door ongeveer 800 exposanten inge bracht. Gaarne had de commissie wel meer prij zen uitgereiktmaar zij mocht, zij kon dit niet de gelden waarover zij te beschikken had, lieten dit niet toe. Aan een der inzenders zou door de Jury zeker ook een prijs zijn toegekend, ware het niet dat onder de vier planten, die hij had ingezonden, er zich een bevond, die niet tot de door de commissie in Mei aan hem verstrekte stekplanten behoorde. Ten slotte betuigde hij zijn dank aan den wet houder Stoffels, die, vergrijsd in de liefde voor deze stad, zoo bereidwillig het eerevoorzitterschap had aanvaard en zoo'n hartelijk woord tot allen had gesproken; aan den lieer Witte voor 't geen deze voor zijne stadgenooten in 't alge meen en hier nu in 't hijzonder deed, en vervol gens aan allen, die ook maar eenigszins tot het welslagen en opluisteren der tentoonstelling het hunne hadden bijgebracht. Hiermede sloot hij deze tweede tentoonstelling, waarna vele der aanwezigen nog eenigen tijd onder de tonen der muziek in de aan Flora gewijde zalen bleven vertoeven. In den loop van den dag werden de planten en bloemen voor de inzenders weder beschikbaar gesteld. Morgenvoormiddag te 7 uren zal het garni zoen weder uitrukken voor eene gecombineerde manoeuvre in het vuur naar Katwijk, waarbij ook de stafmuziek van het 4de regiment infanterie zal tegenwoordig zijn. Gisteren hebben de feestelijkheden van het XlVde Taal- en Letterkundig congres te Maastricht een aanvang genomen. Van 11 uren af trokken een groot aantal muziek- en zanggezelschappen met hunne banieren de stad binnen, die door het stedelijk bestuur werden verwelkomd en de gedenk penningen ontvingen. De stad heeft een feestelijk aanzienallerwegen ziet men nationale en andere vlaggen wapperen. Op drie verschillende plaatsen hadden muziek- en zanguitvoeringen plaats. Onder de onafzienbare volksmenigte heerschte overal goede orde. Het stoomschip A don heeft den 22sten dezer de reis van Southampton naar Batavia ver volgd; de Groningen, van Rotterdam naar Java, is 23 dezer te Southampton gearriveerd. Door het kiescollege der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is gisteren- tol predikant aldaar beroepen Dr. Ph. J. Hoedemaker te Rotterdam. Ten raadhuize te Amsterdam is gisteren aanbesteed het verbouwen van een gedeelte van het raadhuis, langs den Oudezijds Achterburgwal. Minste inschrijver was de heer D. Van der Lin den, voor 50,000. Aan de verschillende spoorwegmaatschap pijen is door de regeering gezonden een ontwerp „algemeeD reglement voor het vervoer op de spoor wegen", o. a. inhoudende bepalingen over de: verplichtingen van de spoorwegbeambten, verhou ding van het publiek tegenover de spoorwegbe ambten, toegang tot den spoorweg en tot de stations, toegang lot de treinen, beperking der i verplichting van vervoer, voorwaarden voor het vervoer van reizigers en bagage, liet afhalen en.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1