getroffen. Ook het schilderwerk van het hout kwam overeèn en de geheele voorraad paste in een der openingen van het zolder van het pakhuis, j Dit allies deêd het vermoeden rijzen, dat de uit drager M.--N. v. E. in bedoelden avond zich den toegang tot de werkplaats van zijn buurman v. d. E. verschaft hebbende de deur werd openge broken bevonden de stukken hout aldaar neer gelegd, daarin brand gesticht en toen deze plaats verlaten heeft, alles met het doel om den brand naar zijn pakhuis te doen overslaan, ten einde daardoor in het bezit te komen van f 2500, waarvoor de zaken in het pakhuis waren geas sureerd, ofschoon ze later bleken slechts f 4 a 600 waard te zijn. De uitdrager stond onder beschul diging daarvan gisteren voor het hof in Z.-H. terecht, maar ontkende het hem ten laste gelegde. Het hout, zoowel in zijn pakhuis als in de werk plaats, had hy nooit gezien en hij wist ook niet hoe het daar was gekomen. De klokkenkast er kende hij in zijn pakhuis te hebben gehad, maar hoe een latje daarvan in den brand bij zijn buur man was gekomen, vond hij onverklaarbaar. Een achttiental getuigen, waaronder vier deskundigen, waren in deze zaak gedagvaard. Hunne verklaringen kwamen hoofdzakelijk overeen met het medege deelde, terwijl tevens bleek, dat de besch. eenige jaren geleden zes a zeven weken in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, onder verdenking van een gelijk misdrijf als waarvoor hij nu terecht stond. Na afloop van het getuigenverhoor was het woord aan het O. M., waargenomen door adv.- generaal Mr. Van Maanen, die het niet mogelijk achtte, dat de brand door onvoorzichtigheid van v. d. E. was ontstaan. Volgens zijne meening was door niemand anders dan door besch. opzettelijk brand gestoken in brandbare stoffen, derwijze geplaatst om den brand in een gebouw te doen overgaan, waarbij, zooals adv.-gen. mede trachtte aan te toonen, het te voorzien was dat menschen- levens zouden worden in gevaar gebracht. Hij hield deze beschuldiging ten slotte vol en eischte veroordeeling van v. d. E. tot een tuchthuisstraf van 5 tot 25 jaren. De verdediger Mr. J. Van Gigch bepaalde zich met de vraag te behandelen, wat ten deze ad juris evidentiam was gebleken. Daartoe ging hij in een uitvoerige rede na wat gebeurd was vóór, tijdens en na den brand, en kwam tot de slotsom, dat tegenover de weinige, maar zeer krachtige aanwijzingen van het O. M. andere overstaan, die de schuld van den besch. in een allertwijfelachtigst daglicht stellen. Het kwam hem voor, dat ten deze wel aan onvoor zichtigheid van de zijde van den timmerman v. d. E. kon worden gedacht. Ten slotte van het O. M. het bewijs vorderende, dat besch. en nie mand anders de brandstichter geweest is, meende hij gerust te kunnen concludeeren tot vrijspraak van zijn cliënt. Na re- en dupliek begaf het hof zich in raadkamer. Het deed kort daarna uit spraak en sprak te 4 uren v. d. E. vrij, daar het hem ten laste gelegde niet voldoende rechtens was bewezen. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Juli. De Jav. Ct. deelt het volgende mede„Het bedreigen onzer posten door een heftig vuur in den nacht van 21 op 22 Juni heeft den vijand volgens berichten 3 dooden en 18 gewonden ge kost. De volgende dagen was hij woelig; de laatste dagen vrij kalm. Te Smangri wordt tot betere bescherming van Oleh-leh eene versterking gebouwd voor eene kleine bezetting; de Maras- aanen helpen druk aan den bouw. Wij gaan voort met ons overal te consolideeren. Volgens spion- berichten zal toeankoe Daoed op den 4den of lOden Juli geïnstalleerd worden als sultan en daarna de strijd algemeen worden hervat; het gerucht wil ook dat panglima Polirn zoude blijven weigeren die verheffing te bekrachtigen. In den nacht van 1 op 2 Juli heeft er een hevige storm gewoed, waardoor een tak van een zwaren boom is afgerukt en op een der hospitaalzalen neder- gekomen, 't geen het leven aan 7 menschen heeft gekostook te Longbattah missigit is een boom omgewaaid, die den dood van den luitenant W. J. Michaelis en 1 minder militair heeft veroor zaakt. Groote schade is aan de gebouwen toege bracht. Overleden de kapitein der genie J. J. Hellendoorn aan hevige koorts. Gezondheidstoe stand niet ongunstiger. Choleragevallen kwamen in de laatste dagen niet voor. Geen enkel lijder wordt verpleegd." Men schrijft uit MagelangIn den nacht van den 6den op 7 dezer heeft een 25tal met geweren en pieken gewapende ketjoes het huis afgeloopen van den Chineeschen wijkmeester te Ngadiredjo, res. Kadoe. Na voor ongeveer 11,000 aan geld en goederen te hebben geroofd, hebben de roovers het huis in brand gestoken. Geen hunner is bij den aftocht gevat. De gepensioneerde luit.-kolonel Maarschalk vertrok 4 Juli naar Soerabaya, om een begin te maken met het aanleggen van den spoorweg van Soerabaya naar Malang. Het hoofdbureel zou ge vestigd worden te Malang, terwijl men verwacht dat de lijn in drie jaar gereed zal zijn. Bij den brand te Solo den lsten dezer zijn 300 groote gebouwen en ruim 2000 kleinere huizen eene prooi der vlammen geworden. De militairen van het garnizoen hebben zich uit muntend geweerd. Men lelde geen dooden, maar een aantal gewonden, onder welke een Europeaan. Er moet ontzaglijk veel gestolen zijn. Kort te voren was binnen den omtrek van den kraton mede een brand uitgebarsten, die ruirn 17,000 schade had aangericht. Men wil dat Soerabaya eindelijk door gas verlicht zal worden en dat een antwoord uit Europa zou zijn ingekomen op de prijsvraag, om die slad van een rioolstelsel en eene waterleiding te voorzien, waarvan de kosten op 3 millioen worden begrool. Door den gonv.-gen. van Ned.-Indié zijn de volgende be schikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan de comru. 2de en 3de kl. bij den post- en tel. i'. Schmidgall en J. A. Van Keeken. Ontslagen: Eervol met behoud van recht op pens., de gew. kl. op het ada.-res.- bnreel te Wonosobo (Bagelenj D. C. Rijken; eervol, de kl. ter alg. secr. H. Th. Van Steeden; eervol, wegens ziekte, deboekh. bij het coll. van boedelm. te Batavia W. F. Rodenbroek. Be noemd: Tot adst-res. van Soekapoera-Kollot (Preauger-Reg.), T. li. Boers, tot ads.-res. van Painan (Pad. benedenL) J. P. G. Kruyt, tot opz. 3de kl. bij den wat. enz. B. Dankelmanbij de in- en uitvoerr. en acc.tot boekh. "W. Oudhoff; tot ontv. te Pekalongan D. Van Schreven bij den post.- en telegraafd: tot comm. 2de kl. C. Van Swieteu, 3de kl. J. F. Scheltema en C. Troorop. Geschorst: Bij den post.- en telegraafdienst, in de verdere uitoefening zijner betr., de comm. eerste kl. J. F. Blondcau; benoemd: tot kantoorchefs 3de kl. G. Van Beu- ningeu van HelsdiDgen en E. Spier, tot kantoorchef 2de kl. H. Reuvers, tot adj.-comm. A. L. Matray en E. R. Pattijnama, eerstgeD, bij het telegraaf k. te Soerabaya en de laatstgen. bij het po6t.- en telegraafk. te Tjiamis. Benoemd: Tot lsten klerk op het ads.-res. bureel te BaDgil (Pasoeroean; G. Kervel. Ver leend: Een tweej. verlof Daar Ned., wegcDs ziekte, aan den pres. van den raad van just, te Amboina, Mr. J. Hulshoff Pol; een tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan 15 jaren onaf- gebr. dienst in Ned.-Indiè, aan den lsten kl. op het ads.-res. kantoor te Koeto-Ardjo (Bagelen), H. C. Dumas. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de pres. der weesk. te Batavia W. W. Van Berckel Bik; eervol, met behoud van recht op pene., de waterschout te Soerabaya A. G. Knijf. Benoemd: Tot pres. van den raad van just, te Batavia, de raadsh. in het hoog.-ger. Mr. J. J. C. Gaymans; tot 2den comm. ophetads.- res.-burecl te Bcnkoeleu W. Barrett; tot opz. 2de kl. bij den waterst. K. Bnrm. Bij den dienst der staatssp. tot secr. L. A. Marlens, tot lsten comm. R. A. Kroese. Benoemd: Door den landr. te Tjiandjoer (Preanger-Reg.), tot buiteDg. subst.-griff. Mr. J. D. Van Kuyk, G. B. J. Hommes en P. C. Van Vrijberghe de Coninghj door den landr. te Soemoroto (Madioen) ontslagen: wegens vertrek, eervol, als buit. sub.-griff. B. Scholten Gzn; door den landr. te Brebes (Tagal) b e n o e m dtot buit. subst.-griff. J. F. Krul, door den landr. te Koedoes tot buit. subst.-griff. P. F. M. A. De Visch Eybergen; door den landr. te Bodjonegoro ontslagen: eervol, als buit. subst.-griff. H. J. Borgerhoff van den Bergh. V erleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. Mr. J. J. Schneither Azn., aan den houtv. 3de kl. bij het boschw. op Java en Madura F. E. Senn van Basel en aan den leeraar in de Ind. taal-, land- en volkenk. aan het gyinn. te Batavia G. Faber. Ontslagen: Eervol, met beh. van recht op pens., de resid. van Timor H. C. Humme; eervol wegens ziekte, de opz. 2de kl. bij den waterstaat E. C. L. Jan sen; eervol, wegens ziekte, onder t ek. van peDs., de gew. kl op het ads.-residentiek. to Kraksaan F. C. Wendelstigh; uit zijne betr. van lsten comm. op het res.-kant. te Samarang en van secr. der comm. tot ondersteuning van behoeftige christenen aldaar H. L. Klerks. Benoemd: Tot dir. van de op to lichten h. burgerschool te Soerabaya M. Burgersdijk; tot comm. op het bur. van den ads.-res. van Tangerang F. C. Holle. Aangesteld: Bij den dienst der staatssp. op Java, als sectie-ingen., L. F. Fisscher; benoemd: tot opz. 1ste kl. C. G. Van den Bor. Ontslagen: Door den landr. te Tagal wegens vertrek, als bnit. subst.-griff. A. H. A. Labaar, benoemd: tot bnit. subst.- griff. L. Th. Schneider. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof Daar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. J. Van Bak- kenes. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de 2de lnit.-kwartierm. bij de mil. adin. P. T. Couperus; eervol, de bnrg. schrijver4de kl. bij het afd.-kleedingmagazyn to Samarang H. J. De Stoop. Bevorderd: Bij de inf. tot maj. B. E. Mekern, tot lsten luit. D. J. A. Arntzeuius en N. Van de Roemer. Vergund: Op verzoek wegens ziekte naar Nederl. terug te keeren, aan den voor den tijd van 2 jaren van het leger aldaar bij dat in Ned.- Iudië ged. kapt. der inf. F. M. Avenarius. Ontslagen: Op verzoek eervol wegens volbr. diensttijd, inet beh. van recht op pens., de kapt. der inf. J. Hamilton of Silvertonhill en W. A. Albrechteervol, wegens overgang in 's lands bnrg. dienst, de lste luit. der art. M. Burgersdijk. BUITENLAND. Frankrijk. De uitslag der verkiezingen voor de bureaux der departementale raden is nagenoeg geheel en al bekend. Van 76 gewesten wordt het resultaat medegedeeld. Van dertien, onder welke drie Alge- rijnsche departementen, moeten nog berichten inkomen. In 35 gewesten zijn republikeinen tot voorzitters gekozen, van welke 30 tot de drie groepen der linkerzijde behooren en 5 tot de groep Lavergne. De verandering, die er heeft plaats gehad in de samenstelling der bureaux, is alzoo tot dusver van weinig beteekenis. De republikeinen zijn iets vooruitgegaan. In het departement der Gironde is de hertog Decazes, minister van buiten- landsche zaken, met 33 stemmen van de 41 tot voorzitter herkozen. In 't vorige jaar had hij zijne benoeming te danken aan een verbond tusschen de anti-republikeinen. De Bonapartisten, die in den gewestelijken raad sterk vertegenwoordigd waren, brachten hunne stem uit op Decazes, waartegen twee der hunnen tot vice-presidenten werden gekozen. Dit jaar hebben de liberalen meestal Decazes gestemd, omdat hij tot het tot stand komen der constitutie van 25 Februari heeft medegewerkt. De beide Bonapartistische vice- presidenten, onder welke de oud-senator Hubert Delisle, zijn echter uitgevallen. DuitschlanU. Volgens de Ostd. Ztg. is de prelaat Kosmian niet evenals de overige Posener geestelijken (die geweigerd hadden den pauselijken delegaat te noemen) uit de gevangenis ontslagen, maar op aanvraag eener buitenlandsche rechterlijke autori teit in hechtenis gehouden} Het stoffelijk overschot van den hoogbe jaarden prins Karei van Beieren (zoon van koning Maximiliaan I), die te Tegernsee van liet paard is doodgevallen, zal Donderdag-avond zonder staatsie worden bijgezet in den grafkelder te Söcking, nabij Starnberg, alwaar zijne eerste gemalin ter aarde is besteld. Met deze (zijnde Sophia Maria Petin, dochter van een kapitein, bij haar huwelijk verheven tot den rang van gravin van Bayrstorff) was hij in 1823 morganatisch getrouwd. Na haar dood, in 1839, sloot hij een tweede morganatisch huwelijk met de actrice Henriette Scholier, die toen den naam van mevrouw Von Frankenberg verkreeg. Hij was Beiersch veldmaarschalk en groot-prior der Maltheser orde. Blijkens een opgaaf van het rijksbureel van spoorwegzaken zijn op de gezamenlijke Duitsche spoorwegen in de rnaand Juni 153 personen, waaronder 9 passagiers, door een ongeluk ge troffen. Van de 153 hebben '13 het leven ver loren. In die maand zijn 24 treinen uit het spoor geraakt en 11 met andere treinen in botsing gekomen. Het aantal passagiers die het leven hebben verloren bedraagt in verhouding 1 op de 7,992,500 reizigers. g;Het geduld der volksmenigte, die telkens bijf den Keulschen dom stond te wachten of de keizersklok eindelijk aan het luiden gebracht zou kunnen worden, is in den avond van 16 dezer eindelijk beloond. Te halfzeven begonnen omstreeks 50 in den dom werkzame arbeiders te luiden. Langzaam zette het metalen gevaarte zich in be weging; de klepel, stijf in het midden hangende, maakte de bewegingen van de klok mede. Mis moedig schudden de toeschouwers hunne hoofden en fluisterden elkander toe: „Het is alweer mis." Maar al harder trokken de aan touwen geplaatste mannen, al krachtiger slingerde de reuzenklok heen en weder. Daar klonk plotseling een krqph- tige bastoon door de lucht, toen nog eende stom heid der klok was geweken, de klepel sloeg aan. Handgeklap en juichtonen verkondigden de blijd schap der menigte. Spanje. Het schijnt dat het ongelukkige Spanje met een nieuwe ramp bedreigd wordt, nl. gebrek aan gemunt geld. De verwisseling der bankbiljetten gaat in de laatste dagen moeilijk en rnen begint agio te geven voor gemunt geld. Vandaar dat men queue maakt voor de Spaansche Bank; in den ochtend van den elfden dezer stonden er meer dan 300 personen te wachten; de meeslen had den den nacht op straat doorgebracht om hun

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2