Zeelandaan Mr. P. J. A. M. Van der Does de "Willebois vergund het aannemen en dragen der versierselen van grootkruis der militaire orde van O. L. V. Ontvangenis van Villa Viposa, hem door Z. M. den koning van Portugal, geschonkenbe noemd tot militie-comissaris in het tweede district van het hertogdom Limburg den gepension. kolonel M. W. G. De Man. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te 5 uren is in den Sin- gel tusschen de Koepoort en Hoogewoerdspoort nabij het kruithuis drijvende gevonden het lijk van zekere fatsoenlijk gekleede jonge dame M. d. S, dat onder toezicht der politie naar het academisch ziekenhuis is vervoerd. Daar men haar hoed aan den graskant droog vond liggen, meent men hier aan een zelfmoord van de ongelukkige, die overi gens zeer oppassend van gedrag moet geweest zijn, te moeten denken. Gisteravond omstreeks halfzes is het driejarig zoontje van K., dat zonder toezicht liep te spelen, in de Oude Vest gevallen. Gelukkig zag dit de fondsbode v. E., die met een paar jonge lieden er in slaagde den kleine te redden. Gisteravond te 8 uren ging een knaapje, wonende op den hoek der Marendorp- sche Achtergracht en Paradijssteeg, te bed, met een lucifer spelende, die in brand geraakte, ten gevolge waarvan de vlam zich aan het in die bedstede voorhanden zijnde stroo mededeelde, hetgeen evenwel terstond door de bewoners werd bemerkt en door middel van een emmer water gebluscht. Het knaapje is er ongedeerd afgekomen en schade heeft de brand niet ten gevolge gehad. In den nacht van Zaterdag opZondag jl. is te Sassenheim een brutale diefstal gepleegd in de R.-K. kerk. Door het verbreken eener ruit heeft men zich den toegang lot de kerk weten te verschaffen en vier der offerbussen opengebroken en geledigd. Voorwerpen van waarde zijn onaangeroerd gebleven. Tot dusver zijn de daders onbekend. Gisternaraiddag is te Delft een werk man op jammerlijke wijze om het leven gekomen. Hij had zich ter verfrissching in het singelwater begeven en ofschoon hij, naar men meent, goed kon zwemmen, verdween hij eensklaps in de diepte en kon men hem niet spoedig genoeg hulp verleenen, zoodat hij kort daarna levenloos werd opgehaald. Hij was 35 jaar oud en laat een vrouw en drie jonge kinderen na. Gisterochtend te ongeveer 11 uren viel te Rotterdam een achtjarige knaap spelende aan den Coolsingel in het water tusschen eenige bal ken, en werd nagesprongen door juffrouw Sander, wo nende in Den Haag, die hern echter niet kon red den, en bijna zelve het slachtoffer harer mensch- lievendheid werd. Beide personen werden gered door den stalhouder C. H. Baars, die zich gekleed te water begaf. Utrecht heeft een zijner meest be kende liguren verloren. Op 75-jarigen leeftijd is Antonie Henricus Kelfkens, de persoon die 54 jaren lang bij openbare feestelijkheden de vlag op de spits van den dom bracht, overleden. Te Schoonhoven was gistermiddag een dertienjarige knaap met nog andere mak kers bezig met baden in de Kil bij de Lek, toen hij zich op eene gevaarlijke plaats waagde en in de diepte wegzonk. Voldoende hulp was op deze afgelegen plek niet spoedig genoeg aanwezig, zoo dat de knaap dood werd opgehaald. Maandag-avond is te Amsterdam de berucht geworden Hartjesdag weder gevierd op de oude wijze. Liedjeszangers en draaiorgels zag men bjj menigte en bij de laatsten werden bals in de open lucht geïmproviseerd door mannen in vrou wengewaad en vrouwen in mannenkleederen ge stoken, waarbij de flesch of kruik jenever druk de ronde deed. In eene der achterbuurten zag men zelfs een troepje jonge meisjes, naar schatting 12 tot 14 jaar, die allen, de een meer, de ander minder, haar lust voor drank hadden bot gevierd en daarvan al te duidelijk de kenteekenen droegen. Maandag-namiddag is een tjalkschip, te Capelle thuis behoorende en diep met steenen geladen, in de rivier de Merwede nabij de ge meente Gorcum lek gesprongen. Het vaartuig is zoo spoedig gezonken, dat de opvarenden, be staande uit den hoogbejaarden schipper A. M. en zjjn gezin, zich te nauwernood in eene kleine roei boot hebben kunnen redden. Daar bodem noch inboedel was verzekerd, ziet hij zich door dit ongeval van al zijn have en goed beroofd. Zaterdag vertrok de stoomboot de Eendracht, varende tusschen Middelburg en Am sterdam, van eerstgenoemde plaats en kwam Zondag-avond te 7 uren op hare gewone ligplaats, den Kloveniersburgwal te Amsterdam, aan. Nadat de nog te verrichten werkzaamheden waren afge- loopeo, begaf de kapitein zich te ongeveer elf uren te bed. Te ruim vier uren toevallig ontwa kende, sprong hij uit zijn kooi en stond eensklaps tot aan de borst in het water. Hel bleek hem toen, dat de boot water ingekregen had. Er was reeds zooveel water in het vaartuig dat, wanneer die toestand eenige mirimten later was ontdekt, het ongeval menschenleveris zou gekost hebben. Met behulp van een groot aantal arbeidskrachten mocht men er spoedig in slagen, de boot weder vlot te krijgen. Naar de Prov. Ov. en Zw. Cf. verneemt heeft de minister van justitie den heer procureur- generaal te Zwolle gemachtigd om Jacob Wolff voorloopig niet naar Hoorn op te zenden, uit hoofde door drie deskundigen is geadviseerd, dat die opzending, wegens den ongunstigen gezond heidstoestand van Wolff, voor het oogenblik be denkelijke gevolgen zou kunnen hebben. De schade aan de te veld staande veen-boekweit in de provincie Drente, door hagel en vorst, wordt begroot op ongeveer f 150,000. Het stierengevecht te Brussel heeft, volgens de I n d p., niet veel succes gehad. Een zestal stieren zijn in 't arena geweest, en de tore ros hebben blijk gegeven van behendigheid. De derde slier heeft nog eenigszins aan de gespannen verwachting voldaan, daar hij woedend was. Sedert de duivenpost als commmunica- tie-middel in oorlogstijd door verscheiden Staten officieel werd aangenomen, bleek de dringende noodzakelijkheid om een pholographischen toestel te hebben, die ook te velde, waar men noch over materialen, noch over atelier kan beschikken, zeker werkt. De oplossing van dit moeilijk vraag stuk is te danken aan de scherpzinnigheid en rusteiooze inspanning van den Russischen overste Kowaco. De toestel Kowaco komt in vorm en af metingen met een gewonen ransel overeen en bevat naast een volledig photographisch laboratori um ook den noodigen voorraad chemische stoffen voor 6 maanden. De inkomende micro-photographische dépêches worden er 2300 maal mede vergroot en de vergrooting kan bij dag en bij nacht plaats vindenin het laatste geval met elk soort van licht. Het objectief, dat zoowel tot opname als tot reflexie geschikt is, heeft een middellijn van slechts 6 millimeter. De eenvoudige inrichting van den toestel, zoomede de gemakkelijke behandeling er van geven grond voor de verwachting, dat deze belangrijke uitvinding van den overste Kowaco niet slechts voor oorlogs- maar ook voor vredes doeleinden bijzonder geschikt zal blijken, te meer, daar de meest verschillende proeven, daar mede genomen aan het Weener geographisch insti tuut, gunstige resultaten hebben opgeleverd en de aanschaffingskosten niet hoog zullen zijn. Het grootste dagblad, dat ooit op de geheele aarde verscheen, was de Chicago Inter Ocean van Vrijdag 11 Juni, welke uit 154 bladz. bestond en 825 kolommen advertenties bevatte. Tot opheldering hiervan zij echter gezegd, dat de in het blad opgenomen belastinglijst van Chicago alleen 136 pagina's bedroeg. De copie dezer lijst woog 275 pond en was op 13,370 zjjden ge schreven; 30 zetters waren 36 dagen, bij een dagelijkschen werktijd van lO'/j uur, bezig met het zetten daarvan. BUITENLAfsD. Frankrij lt- De Bonapartisten verspreiden thans medailles in den vorm van een hart. Aan de eene zijde, in het midden, is de beeltenis van den keizerlijken prins met het opschrift„Avenir"; rechts daar boven ziet men het beeld van Napoleon I en links dat van Napoleon III. Boven het beeld van den eersten keizer prijkt het woord „Gloire"; het portret van den tweeden draagt hel opschrift „Prospérité." De andere 'Zijde der medaille is versierd met de beeltenis' van keizerin Eugénie, omgeven door het woord: „Religion." De medailles zijn in Engeland vervaardigd. Duitschland. Den llden dezer heeft te Regensburg op het katholiek kerkhof de eerste oud-katholieke begra fenis plaats gehad. Om de klok der kapel te kun nen luiden moest men den toren dóór een slóten maker doen openbreken. Voor het delven van het graf heeft men protestantsche doodgravers moeten bezigen. De geestelijke der oud-katholieke gemeente te Passau heeft de lijkrede gehouden en de ge beden in het Duitsch uitgesproken. Al de nog overige katholieke geestelijken, die in het aartsbisdom Posen in hechtenis waren genomen, omdat zij weigerden aan de regeering den geheimen pauselijken delegaat te noemen, zijn op vrije voeten gesteld. Naar men zegt is het gebleken dat de delegaat was de kanunnik Kurowski, die eenige weken geleden is gearresteerd. Tusschen Duitschland en Oostenrijk is eene conventie betreffende de handelsmerken gesloten. Aan den bouwmeester van het Hermann- gedenkteeken in hei Teutoburgerwoud is door den keizer de orde van de kroon 3de kl. ge schonken de vorst van Lippe vereerde hem het eerekruis 1ste kl.bovendien is hem levenslang een jaargeld van 12000 mark en, na zijn dood, aan zijne vrouw een van 6000 mark verzekerd. De unie-conferentie te Bonn werd Maandag gesloten. Döllinger deelde mede, dat zij in den volgenden nazomer zal voortgezet worden. De aartsbisschop Lykurgos en de bisschop van Gibraltar drukten namens hunne geloofsgenooten de hoop uit, dat de gescheiden kerken weder vereenigd zouden worden. Spanje. Volgens een koninklijk besluit, opgenomen in de Gacela, zullen de soldaten van de nieuwe lichting aan het einde van October worden inge lijfd. De losprijs is bepaald op 8000 realen (circa f 1000). Oostenr.- Hong. Monarchie. Op een der heuvels van het slagveld van Cus- tozza, waar aartshertog Albrecht in Juni 1866 het Italiaansche leger sloeg, zal een groole kapel en knekelhuis worden opgericht, waarin het ge beente der in dien slag gevallen dapperen bijeen verzameld zal worden. Het Comité, dat zich met dit doel heeft geconstitueerd, bestaat uit de aan zienlijkste mannen van het koninkrijk Italië; o. a. maakt de minister-president Minghetti daarvan deel uit. „Wat ons vooral sympathie voor deze zaak inboezemt," schrijft de N. fr. Pr esse, „is het schoone denkbeeld van het Comité, ook aan de ge vallen Oostenrijkers een plaatsje in deze rustplaats te verschaffen." Telegrammen. WEENEN, 17 Augustus. De Polit. Corr. ver neemt uit Belgrado, dat prins Milan van Servië het voornemen had Ristick met het vormen van een nieuw kabinet te belasten, doch dat deze van Belgrado afwezig was en daarom per telegraaf ontboden is. KONSTANTINOPEL, 17 Augustus. Nedjib Bassa is tot opperbevelhebber over de keizerlijke troepen in de Herzegowina benoemd. Men schat het aantal der tegen de opstandelingen gezonden troepen op 20,000 man. De Oostenrijksche am bassadeur is heden hier aangekomen. WEENEN, 17 Augustus. De Turken ontschepen troepen in Kleck. Een van de hoofden der op standelingen is met zijne bende naar de Turken overgeloopen, die het versterkte klooster van Trebinje hebben bezet. De insurgenten hebben een kleine vesting bij Piva stormenderhand ingeno men. Verscheidene oud-Garibaldianen hebben zich bij de insurgenten gevoegd. De bevolking van Bosnië is langs de geheele lengte van de rivier Save in opstand gekomen. De telegraafdraden zijn doorgesneden. Dertig Tur ken zijn vermoord en alle rijksgebouwen verbrand. Vele personen en farnihên zijn op Oostenrijksch gebied gevlucht

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2