LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4759. A0. 1875. Donderdag 19 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommersn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS -BERICHTEN. PROC ES-VERB A .4 L van '\de [opening der stembriefje», die ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 11 den Augustus 1875 zijn ingeleverd. £_Op heden den achttienden Aogo8tu3 achttien honderd vyf en zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemop neming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op hel Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Hendrik Philip Chris- toffel Stoffels, Wethouder, Voorzitter, en de heeren Jan van Heukelom Junior en Mr. Joël Emanuel Goudsmit, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem -den 17 Angnstns 1875 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bassen worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijD. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden duizend •een en zeventig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben inge leverd, vergeleken zijude, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de brieQes zijn dooreengemengd, worden zy door den Voorzitter een voor een geopend en overlaid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard negen stembriefjes waarvan zeven oningevuld zijn, één onderteekend is en één geen persoon aanwees en bet vereisebte zegel mist. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest duizend twee en zestig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren J. C. Van der Zweep537 stemmen. N. J. Sanders523 H. VV. Hazenberg en P. H. Maandag ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de Heer JACQUES CORNEILLE VAN DER ZWEEP. 1$ derhalve verkozen tot lid van den gemeenteraad dc Heer -Jacques Corneille Van der Zweep, wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren iogebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 18den Augustus 1875. STOFFELS, Voorzitter. J. VAN HEUKELOM Jr. 0, J. E. GOUDSMIT. f Stemopnemers. LEIDEN, 18 Augustus. Ter verkiezing van een lid voor den gemeen teraad alhier waren uitgebracht 1071 stemmen, waarvan van onwaarde 2 en blanco 7, zoodat de volstrekte meerderheid was 532. Gekozen werd de heer J. G. Van der Zweep met 537 stemmende heer N. J. Sanders verkreeg er 523, terwijl op verschillende personen 2 stemmen waren uitgebracht. Volgens een nadere rnededeeling van de agenten der „Rotterdamsche Lloyd" moet de brievenmaal voor Indië, te verzenden met het stoomschip Groningen van Rotterdam naar Batavia, reeds den 2isten dezer, te 4 uren des middags, aan boord bezorgd worden. Met wijziging dus in zooverre van de vroegere aankondiging daartoe betrekkelijk, moeten de brieven en verdere stukken, bestemd om met dat stoomschip naar Ned.-Indië te worden verzonden, uiterlijk den 21sten dezer des morgens te Rotterdam zijn aangekomen. De examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager schooi en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woens dag 6 October, voor Zeeland 20 Oct. a. s. en volgende dagen. Zij, die een der examens wenschen af te leggen, behooren zich uiterlijk vóór 15 Sept., voor Zeeland 29 Sept. aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer ge tuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, lerwijl de dag en plaats hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Het stoomschip Hamptonvan Batavia naar Rotterdam, is 6 dezer te Malta aangekomen de Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is 13 dezer aldaar gearriveerd. Het bal, Zaterdag-avond op het Badhuis te Scheveningen, onder bescherming van H. M. de Koningin, door den heer Botgorschek georga niseerd ten behoeve van de noodlijdenden te Buda pest, heeft netto de som van f 1259 opgebracht. Genoemde heer heeft dit bedrag gestort in handen van den Oostenrijkschen gezant, die hem wegens zijne zoo welgeslaagde poging zijn dank namens de ongelukkigen betuigd heeft. Maandag werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering der Broederschap van can- didaat-notarissen in Nederland gehouden, die voor namelijk gewijd was aan de herdenking van het vijfentwintigjarig bestaan dezer Vereeniging. De heer J. S. Jiskoot, te Heusden, werd als lid van het hoofdbestuur herkozenin plaats van den tot notaris benoemden heer Van Meerlant werd benoemd de heer J. W. Van Wieringen, te Breu- kelen, en in plaats van den heer S. Brouwer, tot nolaris te Maarsen benoemd, aangewezen de heer W. N. Repelius, te Amsterdam. De volgende vergadering zal te Arnhem gehouden worden. Uit het verslag der Commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 19 Aug. 1861 Stbln°. 72) betrekkelijk de Nat. Militie blijkt, dat de onderstelling juist is, dat de minister van oorlog de door zijn voorganger met de ministers van binnenl. zaken en van marine ingediende voor dracht handhaaft. Met de strekking dier voordracht kon hij zich alleszins vereenigen. Enkele verande ringen, die de voordracht in hare hoofdbeginselen ongedeerd laten, worden door hern noodig geacht. Zij strekken om de belangen van den dienst en meer billijkheid en regelmaat in de toepassing en uit voering van de wet te bevorderen en te verzekeren. Eene van de voorname wijzigingen welke de regeering nu in de wet wenscht gebracht te zien betreft de bepaling van het tijdstip van inlijving der lichting. Die inlijving heeft thans in de eerste helft der maand Mei plaats. Aan inlijving in Sep tember wordt echter door den minister van oorlog de voorkeur gegeven. Nadat de minister de beden kingen, die tegen het ontwerp waren gemaakt, breedvoerig had wederlegd, verklaart de Commissie van rapporteurs dal die antwoorden der regeering niet het noodige licht verspreiden over de punten, waarop het bij de beoordeeling dezer voordracht aankomt. Zij kan zich met ontveinzen, dat in de gewisselde stukken van regeeringswege weinig wordt aangevoerd tot verdediging van het voorstel tot verhooging van het militiecontigent. De Com missie is van oordeel dat de vertegenwoordiging moeielijk hare goedkeuring kan geven aan eene verhooging van dat contingent, wanneer het voor gedragen verhoogde cijfer niet voldoende wordt gerechtvaardigd en wanneer niets bekend is om trent de financieele gevolgen. Zij verwacht dat de toegezegde nadere mededeelmgen der regeering de noodige gegevens lot beoordeeling der voorge stelde contingentverhooging zullen verschaffen. Naar men verneemt worden sedert eenige dagen tusschen de tegenwoordige eigenaren en eene Vereeniging van R.-K. geestelijken in Duitsch- land drukke ondei handelingen gevoerd over den verkoop van het oud-adellijk kasteel Eversberg, in de nabijheid van Rijssen. In verband met het wetsontwerp tot herzie ning der kieswet heeft de minister van binnenl. zaken aan de Kamer doen toekomen een staat, j aanwijzende de bevolking en het getal kiezers van elke gemeente en van elk der hoofdkies districten voorgesteld bij het laatste ontwerp tot herziening der tabel. De Commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot regeling van het hooger onder wijs is van oordeel dat eene nieuwe overweging in de afdeelingen en schriftelijke gedachten wisse ling met de regeering omtrent deze aangelegen heid geen doel zou treffen. De 289ste Staatsloterij zal bestaan uit 21.000 loten, 10.500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend 20 Sept. en gesloten op 2 Oct. De trekking der '1ste kl. begint 18 Oct.; de laatste 100 nommers moeten op 8 Januari 1876 worden getrokken. Aan den korporaal H. Van den Heuvel, van de 2de comp. 3de bat. 7de reg. inf., te Amsterdam in garnizoen, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst, alsmede de daaraan verbonden gratificatie van f 50. De apotheker 3de kl. van het O.-I. leger F. H. Eydman zal den 4den der volgende maand via Suez naar Java vertrekken met het alsdan te Nieuwediep liggende stoomschip Conrad. Van 11 Juli tot 7 Augustus zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast in Zuid-Holland 45, Noord-Holland 1, Utrecht 6, Friesland 84, in het rijk 136 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 158 runderen aangetast. Z. M. heeft de commandanten der divisiên infanterie met 1 October a. s. eervol ontslagen van het bevel in de militaire afdeelingen, benoemd tot bevelhebber in de lsle milit. afd., gen. Delpratin de 2de gen. Van Exter; in de 3de kol. Westenberg; in de 4de kol. Onnen; in de 5de kol. Kamp. Z. M. heeft M. H. Kolff erkend en toege laten als consul van België te Bataviamet ingang van 1 Sept. benoemdtot kantonrechter te Box meer Mr. J. F. A. Verheyen van Estvelt, adv. te Eindhoventot plaatsverv. kantonrechter te Schoonhoven S. P. H. Noordendorp, burgem. dier gem.tot kantnorechter te Raalte Mr. A. C. C. Folkersma, thans kantonrechter te Hindeloopen; aan Mr. H. J. Brouwers, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend als kantonrechter te Gulpen; aan Mr. H. Enschedé, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats verv. kantonrechter te Haarlemmet ingang van 1 September aan J. H. A. Van Ravenhorst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Assen, en als zoodanig in zijne plaats benoemd H. Van der Laanaan W. Bermon, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling aldaar op 29 Juni 11., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift met ingang van 1 Oct. aan Jhr. Mr. F. H. Van Beyma thoe Kingma, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als schoolopziener in het zesde school district van Friesland, met dankbet. voor de be wezen diensten, en tot schoolopziener in dat district benoemd J. N. Valkhof!', te Heeren veen; benoemd tot j ridder in de orde van den Ned. Leeuw A. Beeloo en C. M. Van Visvliet, respect, inspecteur van het lager onderwijs in de prov. Noord-Holland en.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1