beperkt is geworden, en dat geen enkel geval van t die ziekte te Bagdad noch te Bassorah is waarge- j nomen. Men verzekerde dat de grootte hitte, welke sedert eenigen tijd begonnen was te heerschen, de verdere verspreiding gedurende dit jaar zou stuiten, doch bevoegde personen waren van oordeel dat de ziekte in de aanstaande lente opnieuw zou verschijnen, en dan van heviger aard zou wezen. Sedert eene maand waren alle van Bagdad naar Bassorah bestemde vaartuigen, goederen en personen aan eene quarantaine onderworpen, en wel aan den mond der Diala-rivier, drie mijlen beneden Bagdad. De luit.-ter-zee 1ste en 2de kl. F. W. Hudig en W. L. baron Van Verschuer, laatst behoord hebbende bij het eskader in Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op nonact. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arrond.- rechtbank te Gorcum Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, thans subst.-griffiertot katonrechter te 's-Gravendeel Mr. J. J. Ermerins, griffier te Zuidhorntot notaris binnen het arrond. Roermond, standpl. de gem. Thorn, H. J. K. F. Frische, cand.-notaris te Helden. Gemengd Nieuws. Gisteravond had op den Ouden Singel alhier een jongen het ongeluk in het water te geraken. Verschillende pogingen in het werk ge steld om hem te redden waren eerst vruchteloos, daar hij te ver weg dreef. Een bediende van den heer Krantz, die den drenkeling wilde grijpen, viel zelf in 't water, en terwijl eenige personen hem er uit haalden, sprong de heer J. Krantz den jongen na en had het geluk hem op het droge te brengen. Gisterochtend is in Den Haag op den Burgwal een werkman van een steiger gevallen met het ongelukkig gevolg dat hij oogenblikkelijk een lijk was. Gisterochtend is in de Rotterdamsche Schie nabij de Heul, onder de gemeente Overschie, gevonden het lijk van een manspersoon, vermoe delijk 30 jaren oud. Men vond bij 't lijk o. a. een bonten zakdoek gemerkt J. K. Gisterochtend hebben de brigadier- rnajoor Van Pelt te Schiedam, de brigadier Tilly te Overschie, de rijksveldwachter Couwenberg en de veeopzichter Polak, beiden te Vlaardingen, ont dekt dat onder de gemeente Kethel runderen waren begraven, die door den veearts waren ont eigend voor den staat, als lijdende aan besmet telijke longziekte en getaxeerd waren op f 200 en f 170, welke runderen zij hebben doen op graven, waarbij is gebleken, dat de huiden en gedeeltelijk het vleesch was afgesneden. Na onder zoek is verder gebleken, dat er hoegenaamd geen politie bjj de afmaking dier runderen tegenwoor dig is geweest. Een man en eene vrouw te Zaandam zijn door het eten van garnalen ernstig ongesteld geworden. Opmerking verdient dat de garnalen op één dag gepeld zijn; dat het gebruik op den eersten dag geene nadeelige gevolgen gehad heeft, maar dat den tweeden dag, na zeer matig gebruik der garnalen, eene hevige ongesteldheid zich on middellijk openbaarde. Men meldt uit Zwolle, dat de tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeelde ex-directeur der Overyselsche Bank, Jacob Wolff, zijn straftijd aldaar zal mogen doorbrengen. De jeugdige veroordeelde wordt steeds met onderscheiding behandeld, zit nog altijd op het zoogenaamde „pistool", draagt zjjne eigene kleederen en ontvangt extra voeding. Gisternacht ongeveer te halfeen wer den Deventers ingezetenen uit den slaap gewekt door het geroep van brand en het luiden van de brandklokken. Het bleek weldra, dat het huis van den winkelier in tabak en sigaren enz. Roelofsen in de Spijkbovensteeg in vlam stond. Tengevolge van den grooten voorraad licht ontvlambare goe deren werd het geheele gebouw met al wat er zich in bevond in zeer weinig tijd geheel in de asch gelegd. De bewoners, die nog uit den slaap moesten worden gewekt, hadden nauwelijks den tijd om zich te redden. Daar het geheele gebouw reeds brandde, kon hun geen hulp worden gebo den. Zij namen toen het besluit een gat in het dak te maken om daarna op het dak van het naastbijliggend huis te komen. Reeds had een huis tegenover het in brand staande pand vuur geval, toen de brandweer er eindelijk in slagen mocbt de vlammen te stuiten. Tegen halfdrie was men den brand geheel meester. Behalve de in boedels van twee gezinnen, die het pand bewoon den, zijn van den bovensten bewoner aan effecten voor p. m. 400 en van den winkelier aan bank papieren en specie 350 door het vuur verleerd. De eerste, een regimentskleermaker, is niet, doch de laatste wel tegen brandschade verzekerd. Naar men zegt heeft Andersen een vermogen van ruim 20,000 rijksdaalders nagela ten en vermaakt aan den staatsambtenaar Collin, hoofd der familie voor wier rekening hij in zijne jongelingsjaren zijn voornaamste onderwijs heeft genoten. De merkwaardigste voorwerpen uit zjjne verzameling, bestaande uit geschenken van hoog geplaatste of beroemde personen, heeft hjj aan eenige vrienden gelegateerd. UitJerseywordtgernelddatdenl2den dezer aldaar door ophanging een einde is gemaakt aan 't leven van Joseph Philipp Le Brun, die wegens moord op zijne zuster was ter dood ver oordeeld. Bij adressen aan de koningin was door velen gratie gevraagd door den moordenaar, maar tevergeefs. Aan 't recht is zijn loop gelaten. Eenige dagen geleden heeft men nabjj Gladbach het lijk gevonden van een man, dien men vermoedde dat uit roofzucht vermoord was, daar het lijk van alle kleederen was ontdaan. Een paar dagen later hoorde eene onderwijzeres aldaar een harer kleinste schoolmeisjes iets vertellen van een pak oude kleederen, dat vader te huis gebracht en voor veel geld verkocht had. De onderwijzeres achtte zich verplicht in stilte daarop de aandacht der politie te vestigen, die den vader van het meisje, onder beschuldiging van den moord te hebben gepleegd, in arrest heeft genomen. Oei tl- en effectenmarkt. Amsterdam, van 9 tot 14 Augustus. De geldmarkt blijft ruim. Te Londen is het bankdisconto zelfs tot 2 pCt. verlaagd. Dit ver schijnsel is alles behalve gunstig, vooral bij het gebrek aan politieke incidenten, die eenigen invloed op de fondsenmarkt konden uitoefenen, uilgenomen de opstand in de Herzegowina. Binnenlandsche fondsen over het geheel gunstig met weinig ver schil industrieele waarden met verhoogden prijs. Aandeelen Handelmaatschappij stegen 4 pCt., Aandeelen Indische Bank niet minder dan 9 pCt.; Aandeelen Holl. Spoor 1 pCt. lager, terwijl Aan deelen Exploitatiemaatschappij eene avance maakten van circa 4 pCt. Spaansche fondsen onveranderd, hoewel de schuldenlast van dat ongelukkige land gestadig klimt. Portugeezen en Russen vast en goed prijs houdend. Metallieken en Hongaarsche Staatsfondsen weinig geanimeerd. Turken sluiten 1 pCt. lager uit vrees voor uitbreiding der onlusten in de Herzegowina. Deze achteruitgang heeft mede haar oorzaak in de zwakke houding der markt voor soortgelijke hooge rente belovende fondssoorten. Deze markt bevindt zich in een tamelijk benarden toestand, welke niet weinig wordt verhoogd door de openbaarmaking van het rapport der enquête commissie van het Engelsche parlement in zake Zuid-Amerikaansche Staatsleeningen. Daardoor blijven Peruanen steeds flauw en aan groote slin geringen onderhevig, mede ten gevolge van ruil- operatiën. Volgens de Times is voorgesteld de uitlotingen der 5 pCt. gedurende 4 jaren te staken; wordt dit voorstel verworpen, dan wordt het ver vangen door een ander, strekkende om de amor tisatie bij inkoop ter beurze te doen plaats hebben. Nog wordt door de Peruaansche legatie te Parijs bericht dat de onderhandelingen over het nieuwe guanocontract goed vorderen. Columbianen, die zich eveneens op een hellend vlak bevinden, bleven ten slotte meer gevraagd. Tot den tegenwoordigen koers schijnt men deze als zeer speculatief te beschouwen. De handel in loten was van veel beteekenis; in Russische openbaart zich door grooten aanvoer een sterke reactie, zij liepen tot 400 terug. Vereenigde-Staten obligatiën door vraag voor geld- j belegging prijshoudend. De Amerikaansche spoor- wegmarkt toonde deze week vooral voor goede soorten een vaste, zelfs ferme stemming, hoewel de prijzen niet noemenswaard zijn vooruitgegaan, i KOLONIËN. BATAVIA, 3 Juli. Door de Javabode was Dr. Bauer, geneesheer voor het krankzinnigenwezen in Ned.-Indië, heftig aangevallen.. Hij heeft zich toen tot de regeering gewend met verzoek eene verklaring te mogen hebben hoe de regeering over zijn plichtverzuim en inhumaniteit dacht. Hij mocht daarop een gunstig antwoord ontvangen, hetwelk de beweringen in bedoeld blad niet alleen ontzenuwde maar volko men tegensprak. Uit Soerabaya wordt gemeldIn den avond van 27 Juni ontstond alhier brand te Kebalen (Babaan). Spoedig aangebrachte hulp vermocht niet den voortgang der vlammen dadelijk te stuiten. Weldra deelden zij zich aan de belendende ge bouwen mede en de treurige afloop was dat binnen drie uren 110 inlandsche woningen en een steenen gebouw totaal verbrand waren. De cholera blijft vooral op Java vele offers eischen. Uit Samarang ontving men bericht, dat in de oostelijke districten weder verscheiden ge vallen van die ziekte met doodelijken afloop voor kwamen. In den namiddag van 1 Juli van halftwaalf tot omstreeks halfvijf heeft ter hoofdplaats Soe- rakarta nabij het logement een hevige brand ge woed. De geleden schade is zeer belangrijk. Onder het groot aantal huizen, die eene prooi der vlam men werden, bevonden zich geen gouvernements gebouwen. De telegraaflijn bleef behouden. Z. H. de Soesoehoenan bleef tot op het laatste oogen- blik bij den brand aanwezig. Uit Padang wordt van 23 Juni gemeld: Gisteravond is een schryven ontvangen van Fort- de Koek, houdende de treurige tijding dat de heer Van Hoëvell, controleur te Sinjoendjoeng, in den avond van den 19den dezer zeer plotseling te Padang-Pandjang overleden is. Hij was dien dag daar ter plaatse aangekomen orn zijn echtgenoote af te halen, en niets deed voorzien dat zijn einde zoo nabij of plotseling zou zijn. Uit Atjeh bericht men dat de artesische put aldaar 60 liter water per minuut geeft, dus 86,400 liter per etmaal, zoodat, als men de be zetting met allen die daarbij behooren op 10,000 menschen schat, de put 8,6 liter per etmaal aan ieder persoon verstrekken kan. Het water is, na gefiltreerd te zijn, helder en zuiver, maar wat flauw van smaak. Hoogstwaarschijnlijk mag men dus deze boring als goed geslaagd aanmerken. De ijsfabriek te Kolta-Radja heeft geregeld gedu rende eenigen tijd voldoende ijs voor het hospi taal geleverdnu schijnt er weder iets aan de machine te haperen, althans zij geeft geen ijs meer. Door den gonvera.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende- beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Earopa, wegens ziekte, aan den ref. bij het dep. van fin. A. N. Diüger en aan deD contr. 1ste kl. bij het binnenl. best. op Java en Madura J. W. R. Borgerhoff van den Bergh; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2den commies op het ads.- residentiek. te Benkoelen O. K. Van der Meer Mohr en aan den 2den comm. ter alg. seer. H. W. Knhr. Ontslagen: Eervol, de ref. bij het dep. van jast. Mr. M. H. C. Van Oos terzee; eervol, met behoud van recht op pens., de opz. lste kL bij de colt. in het gonv. Sumatra's westk. W. D. Ungerer. Benoemd: Tot res. der Lamp. distr. H. F. W. Cornets de Groot; tot adv. en proc. bij het hoogger. Mr. M. H. C. Van Oosterzee; tot ref. bij het dep. van justitie W. C. Veenstra; tot not. te Bodjonegoro Th. H. Jans; tot hoekh. bij de in- en uitvoerr. en acc. C. B. J. Lucas; tot boekh. bij de in- en nit- voerr. en acc. A. E. Townsend; tot opz. over de waterw. te Glapan (Samarang) J. Van der Wouden; tot opz. lste kl. bij de cult, in het gonv. Sumatra's westk. L. Botelho. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, uit zijne betr., de zoutverkooppakbuism. te Babas (res. Soerabaya) J. R. Hnwae. Benoemd: Door de algemeene rekenk. tot eersten klerk, A. F. Stephan en C. M„ Van Nooyen. Departement van Oorlog. Verleend: De rang van kolonel aan den luit.-kol. adj. van den gonv.-gen. in buiteng. dienst, pangeran Ario Soerio Atmodjo. BUITENLAND. Duitschlancl. De Reichs-Anz. wijst op de herhaalde bewering van sommige bladen, dat het Belgisch gouverne ment, naar aanleiding van officieele of officieuse mededeelingen der Duitsche rijksregeering, de uit Pruisen naar België vertrokken ordebroeders en nonnen van de Duitsche grenzen zou verwijderen. Het blad verklaart le kunnen berichten, dat er vanwege de Duitsche regeering noch rechtstreeks

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2