JN°. 4758. A0. 1875. Woensdag 18 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nonmers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYEKTENTTEX fan 16 regel*f 1.05. Iedere regel meert 0.174. Creole re letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering Tan den Gemeenteraad ran Leiden <op Donderdag 19 Angnstua dea namiddags te twee aren. Onderwerpen: 1°. Onderzoek ran de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden van den Gemeenteraad. 2°. Suppletoire staat van begrooting van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis vuor 1875. (187) 3°. Verzoek van R. Dijkstra, om ontslag als leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onder wijs (188) 4°. Idem alsvoren van B. C. Brennen. O 88) -5°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van 1875. (Onderhond van pompen en riolen). (185 en 197) 4J°. Voordracht betrekkelyk de benaming van de gedempte Cel- iebroersgracht. (189) 7®. Verzoek van Bestuurders van het departement Leiden der Maatsohappij tot Nat van 't Algemeen, ter bekoming van gemeentegrond. (196) 8°. Idem van D. J. Van Uallsen om ontslag als halponder- wijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (200) 9°. Idem van R. M. Beuth Zn., om eene waterloozing te leggen naar het Rapenburg. (199) 10°. Idem van J. Levedag, om een stoep te leggen aan de Langebrng. (202) 11°. Voordracht tot verkoop van inschrijving op het Groot boek. (198) 12°. Rekening van ontvangst en uitgaaf der gemeente over 1874. (201) 13*. Idem van vrouwen Kraammoeders. (192) 14°. Idem van het R. C. Armbestuur. (193) 15°. Idem van het R. C. Weea- en Oudeiiedenhnis. (194). LEIDEN, 1? Augustus. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn opgekomen in de eerste afd. 485 van de 724, in de 2de afd. 586 fan de 886 kiezers. Wij kunnen eene bijzondere vermelding niet nalaten van het in de voorgaande week af sterven van onzen stadgenoot Johan Gerard Van Parijs. Na eene korte hevige ziekte overleed hij ten huize zijner ouders te Noordwijk-Binnen, zijne geboorteplaats, op den 42den Aug. in den ouder dom van 25 jaren. Zoo ooit, werd het over lijden van Van Parijs, door allen, die hem van nabij, slechts zijdelings of maar van aanzicht kenden, met diep leedwezen vernomen, en hoe kon dit anders: zijn bloeiend gezond uiterlijk, krachtige lichaamsbouw en heldere oogopslag kon den aan een zoo vroegtijdigen dood niet doen denken. Maar meer dan dit, was het de persoon van Van Parijs als architect en onderwijzer in de bouwkunde die dezen indruk veroorzaakte. Wat het laatste betreft, genoot h'y als hoofdonderwijzer der bouwkundige afdeeling van het Genootschap Mathesis Scientiarium Genitrix alhier, de algemeene achting van het Bestuur, medeonderwijzers en van de leerlingen dier inrichting evenzeer als van hen die zijn privaatonderwijs ontvingenbovendien stond hij aan het hoofd der bloeiende industrie school te Noordwijk-Binnen, door hem opgericht en waarvan hij met veel opoffering van tijd enz. de ziel bleef uitmaken. Denkt men hierbij aan den uitgebreiden werkkring als bouwkundige dien Van Parijs vervulde, gezocht als hij was bij een zeer groot aantal Gemeentebesturen en aanzienlijke grondeigenaars ten plattelande, zoodanig dat er in den laatsten tijd als 't ware geen gemeente huis, geen schoollokaal of eenig ander openbaar gebouw in den omtrek van Leiden verrees, of het ontwerpen enz. was van Van Parijs afkomstig en evenzeer een tal van hofsteden, bouw hoeven en dergelyke door hem werden daarge- steld, dan inderdaad mag het afsterven van dezen jongen man, van wien men nog zooveel verwach ting voor de maatschappy hebben kon, treffend heeten. De teraardebestelling van Van Parijs was dan ook in waarheid eene treurige plechtigheid. Tal van vrienden, leerlingen en belangstellenden uit Leiden en omstreken, waaronder sommige van verre gekomen, hadden zich te Noordwyk verza meld; door een twaalftal volwassen leerlingen werd de baar grafwaarts gedragen, waarbij eene j Commissie vanwege het genoemde genootschap zich aansloot. Door een der leden daarvan, de heer J. W. Schaap, werd, nadat de heer Hemkes, hoofd onderwijzer der openbare school te Noordwijk-Bin nen op gepaste wijze bij de geopende groeve toepasse lijk gesproken had, alstoen het woord genomen, om in korte trekken de betrekking die er tusschen het genootschap en Van Parijs sedert 12 jaren bestond en het waarachtig verlies door zyn verscheiden veroorzaakt te schetsen. Spreker eindigde met de woorden dat Van Parijs, in de enkele jaren hem beschoren, reeds voor een gansch leven had ge arbeid. In de Zaterdag alhier gehouden tweede zitting van het sterrenkundig congres werden op nieuw zes leden voorgesteld, waaronder twee onzer landgenootenDr. Schlegel alhier en de heer A. Hohwü te Amsterdam. Voor de plaats der eerstvolgende samenkomst is Stockholm gekozen. '8 Avonds vereenigden de leden zich met eenige aanzienlijke ingezetenen van Leiden op het land goed van den heer Gevers van Endegeest, alwaar hun een luisterrijke soirée werd aangeboden. Tot eene gecombineerde manoeuvre in het vuur zal het garnizoen alhier morgenvoormiddag te halfacht uitrukken in de richting van Oegst- geest, alwaar de brug over het kanaal door een gedeelte van de troepenmacht zal worden bezet en door een ander gedeelte zal worden aangevallen. Gedurende de maanden April, Mei en Juni zijn aan het postkantoor alhier de volgende brie ven gezonden, die wegens onbekendheid van de adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: Noord-AmerikaLulofs, San-Francisco; J. M. Van Wijk, State-Island. België: Mad. Lardent, De Gemert, beiden te BrusselL. Michel, Nivelles Carrette en Eisen, Gebrs. Horstmans, beiden te Verviers. Duitschland: P. G. Beukers, Marburg; C. Rachels, Isenbroek; Schmi'.z en Beckers, Wes- seling; Landweer, Weenen. Engeland F. Neuman, voor W. Hakman, Williams and Northgate, beiden te Londen. Frankrijk: J. Drost, G. Pauchet, beiden te Parijs; Devos, Tourcoing. Het examen voor den rang van 2den lui tenant bij het Indisch leger zal worden afgenomen ten overslaan van de commissie, bestaande uit den gen.-majoor A. W. P. Weitzel als voorzitter, den luit.-kolonel H. G. Boumeester van de art. van het Ned.-Indisch leger, thans met verlof hier te lande; den majoor W. G. E. De Villeneuve van het reg. grenadiers en jagers, henevens de kapt. C. W. T. Von Jeetze en L. J. J. A. Joost, de eerste van het regiment grenadiers en jagers en de laatste van het 6de reg. inf. als leden en den kapitein J. W. Boellaard, adjudant van den inspecteur der inf., als secretaris. Tot examinatoren zijn door den minister bestemd de 1ste luit. G. Blaauw en G. J. A. Verstegen van het reg. grenadiers en jagers en H. P. Staal van het 4de reg. inf. alhier in garnizoen. Het stoomschip Prins van Oranjevan Nieuwediep naar Batavia, passeerde den 15den dezer 's namiddags Gibraltar. B. en Ws. van Den Haag hebben de levering van gegoten ijzeren buizen (1,610,457 kilogram) hulpstukken enz. ten behoeve der gemeente-gasfa briek, waarvan de aanbesteding op 2 dezer plaats had, opgedragen aan de heeren W. Hoven en Zoon te Rotterdam tot /8.39 per 100 Kg. voor de rechte buizen, en ƒ11.70 per 10 Kg. voorde hulpstukken. In de laatste zitting van het aardrijkskundig congres te Parijs werden de besluiten van het bureau central ter kennis van de congresleden gebracht. Deze besluiten, waardoor als 't ware een band gelegd wordt tusschen de verschillende genootschappen in alle landen, en waardoor de geographische congressen voor 't vervolg worden bestendigd, luiden aldus: 1. Voor elk land zal één en wel het voornaamste geographische ge nootschap, dat land als 't ware vertegenwoordigen, 2. De secretarissen dier genootschappen zullen onderling met elkander in correspondentie treden en elkander het gewichtigste der genomen beslui ten of andere wetenswaardige zaken mededeelen. De punten van beschrijving voor algemeene ver gaderingen worden aan de besturen dier genoot schappen verzonden, en wel zóó tydig, dat inlich tingen betreffende de te behandelen quaestie kunnen worden geschonken. Door het bureau, dat permanent verklaard wordt, totdat er een nieuw congres plaats heeft, zal aan de gouverne menten het verzoek worden gericht, om aan de bovengenoemde genootschappen de van regeerings- wege uitgegeven stafkaarten en topographische kaarten te willen schenken. De congressen zullen voortaan om de vijf jaren plaats hebben. Daaraan zal telkens eene tentoonstelling worden verbonden. Waar het volgende congres zou plaats hebben, achtte men vooralsnog beter niet te bepalen. De heer W. Ramann, directeur der Kon. Nederl. stoombootmaatschappij, is door Z. M. den keizer aller Russen benoemd tot ridder der St.-Anna- orde derde klasse. Tweede Kamer. De heden aan de orde gestelde ontwerpen zijn alle afgedaan, waaronder dat tot wegneming van ondiepten in de Nieuwe Maas bij Rotterdam. Vervolgens is de Kamer uit eengegaan. Z. M. heeft bepaald dat voor eenige officieren van gezondheid der 1ste, 2de en 3de kl. van het leger de gelegenheid zal worden opengesteld, om voor den tijd van vier jaren bij den geneesk. dienst der zeemacht te worden gedetacheerd. Zij erlangen op den dag dat hunne detacheering ingaat eene gratificatie van 6000, doch verbinden zich vooraf, om, indien zij voordat de termijn van vier jaren is verstreken, zich aan hunne verplichtingen op eenige wijze (behalve in geval van ziekte of ten gevolge van ongeschiktheid voor den dienst) mochten onttrekken, voor den nog onvervulden diensttijd, een evenredig deel van de genoten gratificatie ad f6000 aan het depart, van marine te restitueeren. Ter gelegenheid van het XlVde Nederland- sche taal- en letterkundig congres te Maastricht zal het rijkstelegraafkantoor aldaar, van den 23sten tot en met den 26sten dezer, dagelijks open zijn tot 10 uren 's namiddags. Naar men verneemt zal de geheele orga nisatie van de beide reg. veld- en rijdende art., omtrent de bewapening, over een tijdvak van vier jaren verdeeld wordenhet eerst zal het reg. veldart. de nieuwe kanonnen ontvangen. In een bericht van den Nederl. consul te Bender Bushir, dd. 16 Juni jl., wordt medege deeld dat, dank zij de genomen strenge quaran taine-maatregelen, de tegenwoordige pest-epidemie te Mesopotamië langs de oevers van den Euphrates

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1