Z. M. heeft met ingang van 1 Sept., op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst op pen sioen gesteld den kapt.-luit.-ter-zee J. H. P. E. Kniphorst, onder toekenning van een pensioen van ƒ1500 'sjaars, en van eene verhooging van 900 'sjaars wegens verblijf in milit. dienst in de overzeesche bezittingen en koloniën en tus- schen de keerkringenop zijn verzoek, aan den kolonel der inf. in Ned.-Indië L. F. Donleben, met ingang van 1 Oct. eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen. Tweede Kamer. ln de zitting van heden is de heer Fokker beëedigd en heeft zitting genomen. Hij heeft den minister Heemskerk geïn terpelleerd over de vertraging zijner eedsaflegging. De minister ontkende dat zijnerzijds vertraging had plaats gehad, zijnde 't concept-besluit dadelijk aan den Koning opgezonden. De heer Van Wasse- naer Catwijck interpelleerde den minister van oorlog over 't gebeurde bij de oefening der troepen nabij 's-Hertogenbosch. Daar de minister, ofschoon de berichten overdreven achtende, inlichtingen ge vraagd heeft, werd deze interpellatie verdaagd. Al de heden aan de orde gestelde ontwerpen zijn aangenomen, waaronder dat tot afstand van het marine-etablissement te Vlissingen aan den heer Smit te Ridderkerk. De off. van administr. 3de kl. H. J. Knot tenbelt en W. Pronk en de scheepsklerk J. A. Grootendorst, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden met den laatsten dezer op nonact. gesteld, terwijl aan boord van dien bodem geplaatst wordt de off. van administr. 3de kl. O. R. Paehlig. Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. be noemd tot adelborst 1ste kl. bij de Nederlandsche zeemacht, de adelborsten 2de kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord J. W. A. F. Van den Berg, J. A. Borel, H. Backer, A. L. Van der Moolen, P. S. R. Wolterbeek, P. W. Sachse, J. M. Baak, M. C. E. Hummel, F. C. E. L. Koster, F. Van Gelsdorp, J. M. Wijers, R. Reinders, W. A. Mouton, W. P. Goolhaas, H. J. Van Bisselick, W. Voormolen, P. H. Brocx, G. P. Posthuma, A. L. Boelen, O. J. E. baron Van Wassenaer Catwijck, G. J. Buys, F. G. V. Zwaans hals, Jhr. J. F. Coertzen de Koek. Gemengd Nieuws. Gisterochtend heeft hier ter stede een man, die in beschonken toestand verkeerde, met een mes zijn 17-jarigen zoon eene verwon ding aan hoofd en neus toegebrachl. Naar aanleiding van een dezer dagen door ons opgenomen bericht dat te Voorburg eene geheele familie ongesteld zou geworden zijn door het eten van bot, kunnen wij thans melden dat bij de heeren geneeskundigen aldaar niets van die ongesteldheid bekend is. Betreffende het gebeurde op de snij kamer van het BinnenGasthuis te Amsterdam wordt nader gemeld: De knecht had herhaaldelijk van den huismeester, den heer Velthuysen, be rispingen ontvangen omtrent zijn gedrag. Hij was op dronkenschap betrapt, en maakte het den huis meester met allerlei aan- en opmerkingen dikwerf lastig. Zijne functiën als knecht op de snijkamer verrichtte hij echter naar genoegen, en het zal dan ook wel deze oorzaak geweest zijn, dat men den man hield, van wien het bekend was, dat hij reeds tweemalen vonnissen had ondergaan. Vrijdag-avond maakte hij een aanmerking op het gehalte van het eten, en de huismeester, wien het nu begon te vervelen, deelde hem daarop mede, dat hij zich dan maar ergens anders van eten moest voorzien. Mens werd dus, na her haalde waarschuwingen, weggezonden. De huis meester en de verbandvader, die bij hern was, gingen daarop het geld halen, dat Mens als loon moest werden uitbetaald. De knecht ging naar de snijkamer en deed daar zijn jas aan. In den borstzak verborg hij twee messen, en met de pet in de hand kwam hij de plaats op, den huismeester en den verbandvader tegemoet. Terwijl de verband vader hern het loon wilde ter hand stellen, nam Mens het grootste mes uit den borstzak en stiet dit den huismeester in de linker lies. Dit mes was in lang niet gebruikt en dus niet besmet rnet lijkengif. Velthuysen had de tegenwoordigheid van geest de hand des misdadigers te grijpen, en die met het mes uit de wond te trekken. Een tweede steek werd daardoor belet. Met de andere hand wierp de huismeester den moordenaar tegen den muur, waar hij onmiddellijk door de toegeschoten bedienden en den verbandvader werd gegrepen. Bij het toebrengen van den steek zei Mens„eerst moet jij nog wat hebben." De ongelukkige huis meester kon nog tot de wachtkamer loopen. Daar zakte hij badende in bloed ineen. De beste zorgen werden onmiddellijk aangewend en de wond ge hecht. Maar het bloedverlies was zoo groot, dat, hoewel geen oogenblikkelijk levensgevaar bestaat, het nog twijfelachtig is of de heer Velthuysen er van zal opkomen. Mens werd dadelijk gearresteerd en bevindt zich reeds in de cellulaire gevangenis. Hij rnoet met een verschrikkelijk cynisme te kennen hebben gegeven, dat het hern speet, dat „hij niet beter heeft geraakt." De toestand van den huismeester maakt een verhoor door den officier van justitie nog onmogelijk. Donderdag-avond omstreeks negen uren bevonden zich eenige jongens op een open baren weg dichtbij de spoorbaan, een weinig van het station Dieren af. De trein, van Arnhem komende, hield als gewoonlijk bij het station eenige oogenblikken stil en stoomde toen voort naar Zutfen. Een dier jongens, 12 of 13 jaren oud, floot terwijl de trein hen passeerde, op zijne vingers, waarop de bestuurders den trein deden stilstaan, meenende dat er heel wat aan de hand was. Omdat de trein stilstond, werden ook de passagiers onrustig en wilden er zelfs uit. De jongen werd gepakt en naar het station gebracht en daar, zegt men, proces-verbaal tegen hem op gemaakt. De krankzinnige, die te Tilburg uit zijne woning ontsnapte, is 24 uren later uit Alphen thuis gebracht. Te Alphen was hij een woning binnengegaan, had de huisvrouw, die alleen thuis was, door zijne verschijning op de vlucht gedreven en zich daarna uit een kast eenige kleedingstukken toegeëigend. De verschrikte vrouw had de politie gewaarschuwd en zoo was de waanzinnige spoedig daarop in verzekerde be waring genomen. Donderdag zijn te Par ij s niet minder dan 14 personen overleden ten gevolge van zon nesteek. Een Engelsch zwemmer, Webb, heeft 't den bekenden Boyton willen verbeteren, door te trachten 't Nauw van Calais over te zwem men. Hij begaf zich Donderdag-avond te water, begeleid door een logger en een roeiboot. Tot de helft van den afstand heeft hij 't gebracht. Toen werd de zee zóó ruw, dat hij zijn poging moest opgeven. Bechtzakoa. De rechtbank te Groningen heeft beslist, dat het betreden van een perron van een spoorweg station niet te beschouwen is als strafbare over treding, vermits noch eenige wet, noch eenig konink lijk besluit dat feit strafbaar stelt. (Te Zuidhorn was proces-verbaal te dier zake opgemaakt.) buitenland. Frankrij li- Een hevig on weder, gepaard met hagelslag, heeft te Pontoise (een plaatsje in het departe ment Seine-et-Oise) en tien uren ver in den omtrek veel verwoestingen aangericht. Er zijn hagelsteenen gevallen, die 350 grammen moeten wegen. Verscheidene personen zijn gedood en zwaar gewond. Gelukkig dat de oogst voor een goed deel was binnengehaald, doch de schade, door het onweder veroorzaakt, is nog altoos groot. Te Périgueux is voor eenige dagen een ge pensioneerd kapitein en ridder van het legioen van eer, Dubazzet genaamd, gestorven. Hij had bij uiterste wilsbeschikking gelast, dat men hern zonder kerkelijke plechtigheid ter aarde zou be stellen. Dientengevolge is hem bij de begrafenis de militaire eer onthouden, die hem als ridder, krachtens de reglementen, moest bewezen worden. De Bien public zegt uit goede bron te kunnen melden, dat de kardinaal aartsbisschop van Parys het voormalige Carmeliêter-klooster in de Rue Vaugirard heeft verkocht aan de Jezuië- ten-orde, die het tot eene katholieke hoogeschool zal inrichten. Reeds met 1 November zal die academie worden geopend. De begrooting der stad Parijs voor 1876 bedraagt aan inkomsten en uitgaven ruim 202 millioen fr. De Pays wensclit den keizerlijken prins geluk met den Napoleonsdag. De schrijver verzoekt hem zich gereed te houden voor den dag, waarop het gouvernement de prooi dreigt te worden van de revolutie. „Volg," roept hij den prins toe, „volg die platonische pretendenten niet na, die niets durfden ondernemen om het land te redden. Als de heerschappij der wet ophoudt, zult gy u niet door ij dele en laakbare gewetensbezwaren laten terughouden. Niemand wenscht opnieuw een der gelijke gebeurtenis; maar velen zien haar aan komen, en ik ben de tolk hunner meening, als ik u toeroep: wees gereed." Du.itsc.hla.iicU De onderhandelingen over de wet op de recru- teering zijn Zaterdag ten einde gebracht. De K. Poszn. rneldt, dat aan graaf Ledo- chowski is medegedeeld, dat hem de gevangenis straf van een jaar, waartoe hem het gerecht te Gnesen heeft veroordeeld, is kwijtgescholden, zoo dat hij na het einde van zijn tegenwoordigen straf- tyd, die 3 Februari 1876 eindigt, op vrije voeten zal gesteld worden. De gezamenlijke katholieke geestelijken die in de provincie Posen een staatsambt bekleeden, waarvan vijf bij het hooger onderwijs, hebben eene verklaring ingezonden van onderwerping aan de staatswetten. De strijd te Hirschberg, in Pruisisch Silezië, over het bezit der H.-Geest-kerk is thans in zoover geëindigd, dat het stedelijk bestuur, ingevolge uit spraak van het hooggerechtshof, de sleutels van het kerkgebouw aan het kerkbestuur der oud- katholieke gemeente heeft ter hand gesteld. Spanje. Het telegram van de bezetting van den berg Cuervo wordt nader bevestigd. Van den Cuervo kan men de citadel van Seo de Urgel beschieten, hetgeen dus een voordeel van beleekenis is te noemen. De aanval op den burcht Salsona is zeer bloedig geweesthij werd verricht door de brigade Pando; bij de bestorming bleken de ladders te kort te zijn; toch zijn de troepen, die door de Carlisten met handgranaten en sleenen heftig be stookt werden, den burcht binnengedrongen. Zij maakten er vele krijgsgevangenen. De regeerings- troepen hadden 100 dooden, de Carlisten verloren veel meer. In het telegram wordt gemeld dat door het springen van het kruitmagazijn een groote bres in den muur is ontstaan. Of dit in den muur van het hoofdfort der Carlisten is, blijkt echter niet. Van Carlistische zyde wordt het vermees- steren van de brug Solsona bij Seo de Urgel formeel ontkend; volgens dépêches, opgenomen in in de Universzouden de regeeringstroepen, na dat een batterij door de Carlisten gedemonteerd was, vijf dagen lang niet gevuurd hebben. De dépêches zijn uit Hendaye en Perpignan en van den 14den Augustus. De Gaceta meldt, dat het fregat de Vitoria Elanchove gebombardeerd en veel schade aan gericht heeft. De Carlisten beschoten het schip met drie stukken, doch hebben het niet getroften De taal van de Madridsche pers, die de geheele opheffing van de fueros eischt, maakt een levendigen indruk in de Baskische provinciën. Het aantal Carlisten, die zich onderwerpen neemt toe; in Alava en Navarre onderwierpen, zich in de afgeloopen maand meer dan 200 personen. Dertig officieren hebben thans weer eene akte van adhaesie aan de regeering van Alphonsus XII geteekend. In de Gaceta zijn twee decreten opgenomen bij het eene wordt eene nieuwe lichting van 100,000 rnan bevolen, uit jonge lieden die den 31sten December a. s. hun 19de jaar zullen heb ben bereikt. Het andere decreet beveelt de delging van de geheele vlottende schuld der schatkist en eene nieuwe uitgifte van binnenlandsche 3 pCt. gecon solideerde schuld tot een bedrag van 1.500,000,000 pesetas, nominaal. Deze nieuwe effecten moeten dienen tot onderpand van leeningen, die in 't ver volg aan de schatkist zullen worden verstrekt en voor de voorschotten aan de regeering door de Spaansche Bank en de Hypotheekbank te ver strekken. Dit laatste decreet mag wel zonderling

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2