LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4757. Dinsdag A0. 1875. 17 Augustus. EEN BELANGRIJK RAPPORT. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerw 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. „Met de beschikbare middelen (nl. tot water - •aanvoer)* zyn per jaar aan te voeren 15 millioen liters. Wij hebben daarop reeds vroeger gewezen ten betooge der onvermijdelijkheid om de ver strekking te beperken tot het strikt benoodigde voor levensbehoefte. Stel deze zoo klein mogelijk, b. v. op drie liters daags dooreen per hoofd, dan zouden voor de bevolking van 40000 zielen van Leiden 120000 liters daags noodig en dus met genoemden voorraad slechts gedurende vier maanden in het strikt benoodigde te voorzien zijn." Zoo luidt een der zinsneden uit het belangrijk rapport der Commissie van ïabricage, aan den Gemeenteraad ingediend naar aanleiding der con clusion van een commissie uit den Raad in zake het verkrijgbaar stellen van zuiver drinkwater, en zoodanig is de toesland in waarheid, gelijk ook wij meermalen hebben betoogd. Volgens die lang niet overdreven berekening is de tegenwoordige water- aanvoer slechts voor een derde gedeelte van het jaar voldoende te achtenwellicht ware het juister gezegd dat, daar het water toch gedurende het ge- heele jaar wordt gebruikt, twee derden der be volking er zich van onthouden. Dat die ontbering vooral den nijveren handwerksman treft en in het algemeen hen, die zich zelfs de geringste dagelijks terugkeerende uitgaven moeten ontzeggen, zoo zij niet tot de strikt noodzakelijke behooren, ligt voor de hand. De toesland van het oogenblik wie zal het der Commissie van fabricage niet volmondig na zeggen? mag dan ook allerminst als voort durend houdbaar worden beschouwd, wel als een proefneming, die nut heeft gesticht als middel om een afkeurenswaardig misbruiken van het water tegen te gaan, maar tevens gebleken is het gebruik van het water al te veel te beperken dan dat er in deze nog sprake zou kunnen zijn van water- aanvoer als algemeenen gezondheidsmaatregel. Op dien grond aarzelt dan ook de Commissie van fabricage niet haar instemming te betuigen met de tweede conclusie van meergemelde com missie uit den Gemeenteraad om nl. te besluiten dat B. en Ws. worden uitgenoodigd te trachten met bevoegde personen of met een Maatschappij in onderhandeling te treden over het verleenen van een concessie tot het aanleggen van een duinwaterleiding. Ook bij deze belangrijke zaak gelijk hij zoovele andere zijn de kosten het groole struikelblok. Immers volgens een in het jaar 1869 door pro fessor Ilenkett opgemaakte hegrooling zouden zij niet minder dan 1350000 bedragen. Daarom geeft de Commissie van fabricage in overweging een ander, meer eenvoudig, maar toch zeer doel matig stelsel te volgen, dat met goeden uitslag voor Den Helder en het Nieuwediep is toegepast en in aanleg slechts anderhalve ton gouds vorderde. Uitgaande van een geschikt terrein in de duinen van Katwijk, waar reeds opmetingen hebben plaats gehad, zou een dergelijke waterleiding voor Leiden op ongeveer 250000 komen te staan, welk be drag zou stijgen tot pl. m. 400000 door bij bereke ning van omstreeks ƒ150000, benoodigd voor het leggen van de hoofdbuizen. Op die wijze zou het tot stand brengen der zoo hoogst nuttige onderneming, met financiëele ondersteuning van gemeentewege, onder welken vorm dan ook, wellicht aan het particulier initi atief kunnen worden overgelaten, evenals dat te Den Helder is geschied. Indien het Heldersche stelsel hier met vrucht kan worden toegepast en voldoende mag geacht worden, levert zeker het aanmerkelijk verschil in kosten (ƒ400000 tegen ƒ1350000) grond genoeg op om daaraan de voorkeur te geven. Het oordeel in deze komt toe aan technici, mits men bedenke dat hier geen ruimte is voor proefnemingen; zij zouden bij mislukking al te duur komen te staan. Het voorbeeld der naburige residentie is zeker alleszins geschikt om ons aan te sparen, zoo het slechts eenigszins mogelijk is, den goedkoopen weg in le slaan. Daar toch is men thans in het bezit van een waterleiding, niet slechts op groole schaal, maar zelfs op weelderigen voet aangelegd. Dergelijke kostbare modelinrichtingen zyn, waar men langs een eenvoudigen weg even goed het doel bereikt, zonder twijfel af te keuren. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. In één opzicht echter hebben wij alle reden de residentie na le volgen. Daar is het duinwater voor allen op weinig bezwarende wijze verkrijgbaar. Slaat den gegoeden burger de gelegenheid open de leidingbuis tot in zijn woning te doen brengen, ook de minder gefortuneerde kan zich van het duinwater bedienen, en dat wel op weinig kost bare wijze, daar o. a. den eigenaars van zooge naamde hofjes de verplichting werd opgelegd bij die verzamelingen van woningen duinwaterkranen voor gemeenschappelijk gebruik te doen aanbrengen en eindelijk den behoeftigen op bepaalde tijden van den dag, op vaste plaatsen het duinwater kosteloos wordt verstrekt. Niet genoeg toch kan 't worden herhaald: eerst bij zooveel mogelijk algemeen gebruik zal de duin waterleiding uit het oogpunt van volksgezondheid, het beoogde nut kunnen stichten. LEIDEN, 16 Augustus. Er bestaat gelegenheid lot verzending der correspondeniie naar Batavia en Padang door middel van hel stoomschip Groningen, van de „Rotterdamsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam in den nacht van 21 op 22 Augustus is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren des voormiddags en de brie ven in den namiddag van den 2isten te Rotter dam aangekomen te zyn. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 27, 5.52 en ƒ2.75 en de laagste ƒ27.00, 5.40 en 2.70. Maandag 30 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier een keuring plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een ver bintenis wenschen aan te gaan. Op het j.l. Vrijdag alhier gehouden congres der sterrenkundigen zijn 28 nieuwe leden met alge- meene stemmen aangenomen, onder welke de heeren Stamkart, Bosscha, v. d. Willigen, lord Lindsay en anderen. Wij vernemen dat morgenochtend te 9 uren in de parochiekerk van [O. L V. O. O. aan de Hartebrug alhier de eerste plechtige H. Mis zal plaats hebben door den eerw. heer J. L. T. Ver hoeven, die gisteren de H. priesterwijding heeft ont vangen. De heer N. F. Taverne, pastoor der paro chie van den H. Laurentius te Rotterdam, vierde gisteren het vijfentwintigjarig feest zijner priester wijding. Door pastoor Mensing van Oegstgeest werd in het smaakvol versierde kerkgebouw eene toepasselijke predikatie gehouden. Van onderschei- dene zijden vielen den jubilaris de welsprekendste bewijzen van achting en genegenheid ten deel. Door de arrond.-rechtbank te Brielle zijn voor de betrekking van griffier bij dat college in de eerste plaats gelijkelijk aanbevolen Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeye, griffier bij het kantonge recht, en Mr. J. H. Keiser, subst.-griffier bij de rechtbank, heiden aldaar, en voorts Mr. J. J. Er- merins, griffier bij het kantongerecht te Zuidhorn. Het wetsontwerp tot verhooging en wijzi ging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1875 strekt 1°. om de zich op de Nieuwe Maas tusschen Rotterdam en de doorgraving van den Hoek van Holland bevindende vier ondiepe punten, die vooral de uitgaande scheepvaart belemmeren, te doen wegruimen door baggering, geraamd op 3 ton, te verdeelen over drie termijnen; 2°. om eenige noodzakelijke werken uit te voeren aan den mond der Nieuwe Merwede en eenige ver beteringen op de Boven-Merwede te zamen ad 70,000. De Commissie van beheer der spaarbank, opgericht door en staande onder toezicht van het departement 's-Gravenhage der Maatschappij tot nut van 't algemeen, heelt aan den minister vau financiën, ingevolge diens uitnoodiging, geantwoord op zijn circulaire van 18 Mei jl., ter zake om aan eenige rijksposlkantoren de gelegenheid te openen tot het inbrengen en terugontvangen van spaarpenningen. De Commissie merkt op, dat ten gevolge van het denkbeeld des ministers de ver schillende postkantoren in directe verbinding of correspondentie zullen moeten treden met de ver schillende door de inleggers aangewezen spaar banken, hetwelk een groote uitbreiding van de administratiën dier banken, en dientengevolge een aanmerkelijke vermeerdering harer kosten en van de werkzaamheden voor de leden der Com missie zal ten gevolge hebben. Het nagaan dier bezwaren heeft de Commissie op het denkbeeld gebracht den minister in overweging te geven, of het niet mogelijk zou zijn de correspondentie en het overmaken der gelden met de verschillende postkantoren op te dragen aan het postkantoor, waar de spaarbank gevestigd is, en het overleg gen der lijsten van de door de rekeninghouders gestorte gelden en het hij de spaarbank overma ken dier gelden, alsmede de aanvragen tot terug betaling, in vorm van volmacht en het uitbetalen dier gelden door en aan een daartoe aan te wij zen ambtenaar aan het bedoelde postkantoor te doen plaats hebben. Een zoodanig beambte zal alsdan optreden als gemachtigde der rekening houders, zooals in de tegenwoordige wijze van werken bij de spaarbanken zeer dikwijls voorkomt. De Tijd deelt mede dat hier te lande een seminarie zal worden opgericht ter aankweeking en opleiding van missionarissen voor China, Mon golië en verdere heidensche landen. Het huis daartoe is reeds aangekocht; dit ligt in het dorp Steyl, een uur gaans van Venlo. Ook de personen, die de stichting zullen besturen en het onderwijs verschaffen, zijn reeds gevonden. Het zijn: een Oostenrijker, een Duitscher, een Nederlander en een Luxemburger. De Kerkelijke Cl. bevat het volgende ver zoek Naar aanleiding van het wederkeeren van twee folianten, registers op de acta der provin ciale Zuid-Hollandsche synode, tot het oud-synodaal archief, door de welwillendheid van den hoogleeraar Hofstede de Groot, die daarvan door aankoop in bezit was gekomen, wordt ieder, die stukken mocht bezitten, welke eigenaardig tot genoemd archief 1 behooren of daarin gewenscht zouden zijn, uitge- j r.oodigd om deze eveneens af te staan en hiervan I aan den secretaris der synode bericht te geven».

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1