overheden, en een aanzienlijke schaar van andere genoodigden. De plechtigheid ving aan met het zingen, onder orkestbegeleiding, van den lOOsten psalm, waarna de waarnemende opperrabijn, de heer Chumaceiro, in de Nederlandsche taal een gebed uitsprak. Vervolgens werden, onder een toepasselijke aanspraak, door den voorzitter van Parnassim, den heer A. L. Suasso, geschenken aangeboden, bestaande in een zilveren kroon voor een wetsrol en een gouden handwijzer tot het leiden van die rol. Door lidmaten der gemeente werden hierop de wetsrollen uit hare bewaarplaats te voorschijn gehaald en in omgang op een daar voor bestemde verhevenheid nedergelegd, waar het gebed voor ons vorstelijk huis en verdere overheden werd uitgesproken. Daarna werd de feestrede gehouden door den heer Mr. J. L. De Leao Laguna, die het lief en leed der stichting en stichters herinnerde en eindigde met eene toespeling op den broederlijken zin en de gehecht heid aan den vaderlandschen bodem en den dier baren vorst, waarmee allen bezield waren. Onder het zingen van psalrn 117-118 werden de twee gedenksteerien onthuld, waarna het feest met een dankgebed eindigde. Vele ingezetenen van ver schillende belijdenis hadden de vlag uitgestoken. In Den Haag is heden ten raadhuize door B. en Ws. aanbesteed: 1°. het leveren en stellen der zuivertoestellen met bijbehoorende buizenleiding en 2°. de houw van 25 ovens en bemetseling der stoomketels voor de te bouwen gasfabriek aldaar. Voor de eerste besteding was van de elf ingekomen biljetten, het minste dat van de Kon. Ned. grofsmederij te Leiden, voor 26250. Van de drie biljetten, voor het tweede werk ontvangen, was het minste dat van den heer J. Van Lith Jr. in Den Haag, voor 21.200. Naar aanleiding van de aanschrijving, door welke de minister Heemskerk aan alle Neder landsche staatsambtenaren iedere bemoeiing met de verkiezingen, ook afgescheiden van hunne be trekking, wenschte te verbieden, is bij den com missaris des konings in Zeeland een brief van den schoolopziener in het vierde district dier provincie ontvangen, waarin deze verklaart meer malen aan openlijke aanbevelingen van candidaten deelgenomen te hebben, en dat hij, zoolang hij van de onjuistheid zijner zienswijze niet overtuigd wordt, dat ook in het vervolg by voorkomende gelegenheden zal blijven doen. De burgemeester van Roermond heeft, wegens de niet-herkiezing van een der wethou ders en van een lid van den raad, besloten zijne herbenoeming lot lid van den gemeenteraad niet te mogen aannemen. Door den gemeenteraad van Rotterdam is besloten een adres aan de Tweede Kamer te zenden om te verzoeken de lijn RotterdamHoek van Holland in de wet tot aanleg van staatsspoorwegen op te nemen en een adres om er voor te waken dat de Rijnspoorwegmaatsch. onder geen voorwaarde ontheven worde van hare verplichting tot aansluiting aan den staatsspoorweg te Rotterdam. Door den minister van financiën zijn bevor derd lot landmeter 2de kl. bij het kadaster de landm. 3de kl.J. W. Van Buren Lensink te Hoorn, D. Vonk te Leeuwarden, W. A. M. Kalk man te Zierikzee, D. V. Verhaar te Deventer en J. J. L. Teychine te Breda. De luit.-ter-zee 1ste kl. E. Simon van der Aa wordt met 1 Sept. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan: D. C. Raukopf, wed. van J. H. Hoen, gewezen hoofdonderwijzeres te Gorcum, ten bedrage van ƒ1019; T. Schoot, gew. hulp onderwijzer te Arnhem, van f 367J. E. Koning, gew. hoofdonderwijzer te Sassenheim, van 600; en J. De Vries, ook genaamd J. G. De Vries, gew. hoofdonderwijzer te Dronrijp, gem. Menal- dumadeel, van f 567 'sjaars. Z. M. heeft den telegraphist 2de kl. D. R. Van Urk, op zijn verzoek, eervol uit die betr. ontslagenden 2den luit. J. H. Van Epen, van het lste reg. inf., in rang en anciënniteit overge plaatst bij de infanterie in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Dinsdag viel te Rotterdam bij het afloopen der brug aan de Delftsche poort naar den Coolsingel een driejarig kind, met een bal spelende, inhet water. De dertienjarige B. C. Lefèbre sprong terstond van den hoogen wal in het water en had het geluk het kind te redden. Uit Utrecht wordt gemeld dat, nadat in den nacht van Dinsdag op Woensdag tusschen 2 en 3 uren, de broodbakker d. L., door de zorg der politie in zyne woning was teruggebracht, en zijne dochter Woensdag-ochtend hare gewone plaats in den winkel ter bediening weder bezet had, men verwacht had, dat de dag en de avond rustig zouden zijn afgeloopen. In den vroegen ochtend echter kwamen langzamerhand weder troepen bij elkander. Tegen den middag en later tegen den avond groeide de menigte weer aan, gelijk den vorigen dag en avond, ditmaal vermeerderd door jolende jongenstroepen, langs de woning van d. L. en naar men zegt ook langs die van zijn broeder op het Vreeburg, een geïm proviseerd lied zingende, dat betrekking heeft op hetgeen d. L. zijn dochter had aangedaan. Later op den avond moesten de agenten van politie zich weder gaan verweren. Eén agent is, men zegt uit weerwraak over eenige kleine verwondingen van den vorigen avond, nog al belangrijk met een steen aan het hoofd gewond. Tot ongeveer 1 uur 's nachts bleef de politie in sterken getale op de been en was de communicatie verboden; toen de menigte langzamerhand was afgetrokken, bleef een gedeelte der politie in de nabijheid der be doelde woning aanwezig. Volgens de Tijd heeft de vader wel getracht zijn dochter 's nachts naar een gesticht buiten de stad over te brengen, maar is hij aan het gesticht afgewezen met het antwoord dat niemand tenzij uit vrije beweging kon worden opgenomen. Het Utr. D. verneemt dat het bedoelde gesticht is dat voor gevallen meisjes te Leiderdorp. Gisterochtend omstreeks acht uren heeft een juffrouw te Haarlem gepoogd zich in de Singelgracht te verdrinken. Een loopjongen sprong dadelijk te water en wist haar hoofd boven te houden totdat een paar personen toesnelden, die haar behouden aan wal brachten. Te Amsterdam is gisteren een meisj e van acht jaar, bij hare grootmoeder op bezoek zijnde, in een put achter de woning gevallen en verdronken. Gisterochtend te 3 uren is onder Westzaan de houtzaagmolen „De Huismusch" totaal afgebrand. De brand is in den kap of op den krukzolder aangekomen. Gisterochtend brak te Genemuiden brand uit in de bakkerij van de wed. Klaver. Drie huizen zijn een prooi der vlammen gewor den. Een aangrenzend perceel heeft daarenboven belangrijke schade bekomen. BUITENLAND. Frankrij k. Eene commissie uit gemachtigden van Rijssel, Reims, Soissons en Arras hebben, onder voor zitterschap van den bisschop Meunier, coadjutor van kardinaal Regnier, te Kamerijk eene bijeen komst gehouden, waar hoofdzakelijk de vraag werd overwogen, tegen welken tijd men eene katholieke hoogeschool te Rijssel zou openen. De commissie heeft besloten in de rnaand November te Rijssel eene rechtsgeleerde en geneeskundige faculteit te openen. Reeds sinds lang heeft de partij zich van de medewerking van eenige hoogleeraren verzekerd. luitschland. Döllinger heeft gisteren de unieconferentie te Bonn geopend met eene rede, waarin hij het verband tusschen de dogmatische geschillen tus schen de Grieksche en Latijnsche kerken en de historische ontwikkeling van de kerk behandelde. Daarop hadden algemeene beraadslagingen plaats tusschen de oud-katholieken en oriëntalisten onder leiding van Döllinger over een door hem ont worpen schema. Denemarken. Omtrent het overlijden van Hans Christian Andersen wordt uit Kopenhagen nader gemeld, dat zijn dood geen onverwachte gebeurtenis was. Reeds lang had hij geleden aan eene leverkwaal, waardoor hij eindelijk op zeventigjarigen leef tijd zoodanig was verzwakt, dat niemand verwachtte, dat bij weder eenigszins zou bijkomen. Eenige weken geleden had hij zijne woning verlaten, om het overige gedeelte van den zomer door te brengen op het buitenverblijf van den koopman Melchior, alwaar hem eene liefderijke en zorgvuldige verple ging ten deel viel en hij, op het laatst vrij van pijn, gestadig wegkwijnde, tot hij zacht en kalm, als 't ware ongemerkt, den doodslaap was ingegaan. Ooslenr.-Hong. Monarchie. Het N. Fremdenbl. meldt, dat de samen9pre- kingen van Andrassy met den Duitschen en Rus- sischen gezant geleid hebben tot eene volledige overeenstemming in de gemeenschappelijk te bewan delen politiek betreffende den opstand in de Herzegowina. Rusland en Duitschland erkenden, dat Oostenrijk in 't bijzonder belang had bij het herstel van de rust in de Herzegowina en ver klaarden zich bereid orn de raadgevingen, die Oostenrijk te dezer zake aan Constantinopel zou geven, ten warmste te ondersteunen. Amerika. Betreffende het oproer, dat in San-Salvador is uitgebarsten, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: Te San-Miguel, een stad met 40000 inwoners, in het zuiden van San-Salvador gelegen, heerschte onder de bevolking, en voornamelijk onder den handwerksstand, heftige ontevredenheid tegen de regeering van den president Gonzales, ten eerste omdat hij verboden had een herderlijken brief van den bisschop van Salvador, waarin de wetten van het land gecritiseerd werden, voor te lezen en ten andere omdat krachtens maatregelen van de plaatselijke politie sommige kooplieden ge dwongen waren hunne waren uit te stalllen op een nieuw opgerichte markt. Zoo stonden de zaken, toen op den 20sten Juni een zekere pastoor, Palacios genaamd, in eene predikatie de gestelde machten op de heftigste wijze aanviel. Daarop maakte het gepeupel zich des avonds meester van de gevangenis en stelde 200 gevangenen in vrijheid. Nadat zij met weinig moeite eenige sol daten, die het garnizoen uitmaakten, op de vlucht hadden gedreven, hebben de muitelingen de kazerne bemachtigd en er de generaals Espi- nosa en Castro vermoord. De eerste dezer slacht offers is letterlijk in stukken gesneden, die de oproerlingen elkander toewierpen. Generaal Castro werd met ingeslagen schedel aan den voet van een muur neergesmeten; zijn moeder vond hem daar terug nog drie dagen heeft hij geleefd. Bijna al de soldaten van het garnizoen en verscheidene aanzienlijke ingezetenen in de stad zijn vermoord; de woestelingen hebben vervolgens verscheidene huizen met petroleum in brand gestoken. De stad zou ongetwijfeld geheel verwoest zijn geworden, wanneer niet van het Engelsche oorlogschip Fantome, dat op de reede van La Union lag, de mariniers ontscheept warendaardoor kon het garnizoen van La Union, versterkt door troepen uit Arnapola en Honduras, zich naar San-Miguel begeven en de muiters tot rede brengen. Volgens de laatste berichten is pastoor Palacios, evenals tal van andere personen die aan het oproer hadden deelgenomen, op bevel van Gonzales, die zelf met troepen naar San-Miguel is gegaan, gevangen genomen; de gevaarlijksten waren reeds zonder vorm van proces gefusilleerd. De schade, door den brand en de plundering berokkend, wordt op millioen dollars begroot; men vreest boven dien voor talrijke faillissementen. De stad is in staat van beleg verklaard en Gonzales neemt maatregelen om de orde geheel te herstellen en de schuldigen exemplair te straffen. Telegrammen. SAN-SEBASTIAN, 12 Augustus. De Alphon- sisten hebben al de Carlistische werken te San- Marcos vernield. BERLIJN, 12 Augustus. Naar men verneemt zal Bismarck het feest der onthulling van het Hermann-gedenkteeken niet bijwonen, omdat hij vreest, dat deze reis een ongunsligen invloed zal hebben op de Varziner kuur. WEENEN, 12 Augustus. Het garnizoen van Trebinje heeft een uitval gedaan. Het gevecht, dat. daarop plaats had, duurde negen uren en eindigde met de nederlaag van het garnizoen. In Albanië hebben de Christenen inschrijvingen geopend. PARIJS, 13 Augustus. Roques, beschuldigd van moord op zijne moeder, is tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2