LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4754. Vrijdag A0. 1875. 13 Augustus. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 12 Augustus. Bij de heden gehouden aanbesteding van de levering van licht en brandstoffen ten behoeve der gemeente Leiden is de gunning aangehouden. Op het aardrijkskundig congies te Parijs zijn de volgende Nederlanders bekroond: I. Let tres de distinction (hoogste prijs): De geo- graphische dienst in Indië voor de triangulatie-kaart van Java; het ministerie van marine voor de Nederl. en Indische zeekaarten; het kon. meteo rologisch instituut voor zijne verschillende inzen dingen het topographisch bureel in Den Haag voor de verschillende kaarten, voornamelijk die van Indië, met bijzondere vermelding van den naam des lieeren Eckstein; het kon. instituut voor Indische taal-, land- en volkenkunde voor de werken van Van Rosenberg; de heer W. F. Versteeg voor zijne beide atlassen, hoofdzakelijk voor den Malei- schen atlas. Deze prijs kon den heer Versteeg, als commissaris van de tentoonstelling, niet worden uitgereikt. Toch zou volgens uitdrukkelijk besluit der jury van de toekenning vermelding geschieden in het rapport der jury en hem daarvan het schriftelijk bewijs worden geschonken. II. Gouden medaille 1ste klasse: Dr. C. Leemans voor het werk over Bóro-BoedoerProf. P. J. Veth voor zijne verschillende werken, voornamelijk voor dat over Java. III. Zilveren medaille 2de klasse Dr. C. M. Kan, voor de door hem en den heer N. W. Posthumus vervaardigde kaart ten gebruike bij het onderwijs in natuurkundige aardrijkskunde; de heer G. Schlegel voor zijne Chineesche Urano- graphie; het instituut voor het mijnwezen in Indië, voor de jaarboeken uitgegeven bij den heer C. F. Stemler; Prof. C. A. J. A. Oudemans voor zijne Flora van Nederland; Francois P. L. Pollen en D. C. Van Dam voor 't werk over Madagascar; de heer C. F. Stemler voor de bij hem uitgegeven atlassen, voornamelijk den oro-hydrographischen atlas, bewerkt door J. Kuyper en N. W. Post humus Mr. W. J. Voute, voor eene verzameling van photographieën van Indië; de heer F. Muller voor zijne verzameling van werken over historische geographie; Jhr. Mr. J. K. J. De Jonge voor zijn verschillende historisch-geographische werken; Dr. W. C. H. Staring voor de Landbouwkaart van Nederland. IV. Mention honorable: De heer J. Broeker voor zijne reisapotheekde heer J. Vol- telen voor den alias van Nederland door Witkamp, maar voornamelijk voor den atlas van natuur kundige aardrijkskunde van Dr. C. M. Kan en N. W. Posthumus; de heeren J. Noorduyn en Zoon, voor den natuurkundigen atlas van J. Kuyper, doch voornamelijk voor het handboek voor aard rijkskunde door Dr. J. Dorn SeifFen en J. Kuyper, Prof. J. De Goeje, voor zijn werk: „Das alte Bett des Oxus"; de heer J. II. De Bussy voor zijn verzameling photographieën van Indië; J. Smulders en C°. voor ztjn stedeplannen van Den Haag en Arnhem, voornamelijk van het laatste; de heer SeyfFardt voor zijne verschillende geogra- phische uitgaven, voornamelijk voor den atlas van Nederland en de overzeesche bezittingen door J. Dorn SeifFen. Door de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland zijn aan de volgende leerlingen van de ambachtstee- kenschool te Noordwijk onderscheidingen toege kend: G. W. Spechtgrijp, C. v. Konijnenburg en J. Haasnoot de kleine zilveren G. M. Meyjes en A. Van der Boon de kleine bronzen medaille. In de maand November a. s. zal in Den Haag een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf. Zij, die zich daaraan verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór of op den 15den October bij het departement van financiën aanmelden door een op zegel geschreven verzoek. Met 1 October e. k. is er gelegenheid tot plaatsing van 18 leerlingen aan de rijkskweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam. Boven dien kunnen 9 uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 10 Sept. kennis te geven aan den voorzitter van den geneesk. raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben, zijnde voor Zuid-Holland Dr. L. J. Egeling, in Den Haag. Het stoomschip Maduravan Nieuwediep naar Batavia, is den lOden dezer na een voor spoedige reis te Port Said aangekomen en den volgenden dag het Suez-kanaal ingegaande Prim van Oranjevan Nieuwediep naar Batavia, is dien dag te 6 uren 's avonds van Southampton vertrokken. Door de algemeene vergadering der Maat schappij tot nut van 't alg. is o. a. aangenomen het voorstel van het departement Groningen om voor de oprichting eener kweekschool voor onder- wijzessen aldaar, uit de algemeene kas eene som van f '10,000 toe te staan, en dat om aan een oud verdienstelijk onderwijzer .te Amersfoort f 400 pensioen toe te kennen. Door mej. A. E. Craandijk, onlangs op den huize „Hofslot" te Soest overleden, ztjo bij testa mentaire dispositie onder meer de volgende legaten besprokenaan de armen der Doopsgez. gem. te Amsterdam en de diaconie der herv. gem. te Soest elk 1000aan de kerk der herv. gem. te Soest f 200 en twee zilveren offerbussen ten ge bruike bij de viering van het h. avondmaalaan de diaconie der herv. gem. te Soesterberg 200 aan de kerk der herv. gem. aldaar 50aan het armbestuur der R.-K. gem. te Soest f 100; aan de vereeniging voor ziekenverpleging te Amsterdam, het instituut voor blinden aldaar, het instituut voor doofstommen te Groningen, het Nederl. bijbel genootschap te Amsterdam en Nederl. zendeling- Genootschap te Rotterdam, elk /500; aan het Nederl. godsd. traktaatgenootschap te Amsterdam en de Maatschappij van weldadigheid te Frederiks- oord elk f 100. Tot leerares aan de kweekschool van onder wijzeressen te Arnhern is benoemd mej. A. S. C. Ten Hoet, oud-kweekelinge der school. Het rijks subsidie, aan deze thans zelfstandige instelling verleend, is met f 2000 verhoogd. De bisschop van Roermond heeft den heer K. Marres, professor der hoogere burgerschool te Rolduc, benoemd lot regent der normaalschool in het diocees. Gisteren vierde de heer W. Van Hees, R.-K. pastoor te Oud'ewater, den dag dat hij voor 25 jaren tot priester werd gewijd. Zijn parochianen toonden door vele blijken van sympathie hoezeer zij hun geestelijken herder op prijs stellen, en ook van vele protestantsche ingezetenen, zoowel als van zyne ambtsbroeders van elders, mocht de jubilaris menig blijk van deelneming en achting ontvangen. Gisteren is aan de fabriek der Ned. stoomboot maatschappij te Fijenoord de vierde en laatste nieuwe stoomketel geplaatst in Zr. Ms. ramtoren- schip Prim Hendrik Het groote bal, dat Zaterdag-avond in de Kurzaal van het gemeentebadhuis te Schevemngen ten voordeele van de door de jongste overstroo mingen in nood verkeerende bevolking van Buda pest, onder bescherming van H. M. de Koningin zal worden gehouden, vindt veel bijval. De prinsen Alexander en Hendrik der Nederlanden, prins en prinses Albert van Pruisen hebben daarvoor inge schreven. De tijd van den aanvang is op negen uren gesteld. De Kamer van koophandel en fabrieken te Arnhem is door den gemeenteraad en de handelskamer te Mannheim uitgenoodigd tot het bijwonen van de feesten, die op 15 dezer aldaar zullen plaats hebben bij gelegenheid van de opening van de nieuwe kolossale haven- en stations- werken. De Kamer zal aan deze uitnoodiging gevolg geven en zich door een harer leden en den secretaris laten vertegenwoordigen. Naar men verneemt heeft Z. K. H. Prins Hendrik voor de op te richten Da Costa-school, op de Rozengracht te Amsterdam, eene belangrijke bijdrage gegeven. Op voordracht van de directie van het Kon. Ned. meteorologisch instituut heeft de Maatschappij ter bevordering van nijverheid de tweede gouden medaille toegekend aan kapt. J. P. Schroot, voor het uitmuntend scheepsjournaal, door hem aan het instituut ingezonden. Door de Nederlandsche hoofdcommissie der internationale tentoonstelling te Philadelphia is bij het ministerie van oorlog aanzoek gedaan, om eerlang ter harer beschikking te bekomen vier onderofficieren der artillerie, ten einde met in pakken enz. deze commissie ter zijde te staan. Ook is het wenschelijk, dal zij eenige kennis der Engelsche taal bezitten, of lust hebben zich die eigen te maken. De hoofdcommissie draagt zorg voor hun reis, verblijf, huisvesting, voeding enz.; daarenboven zullen zij de gewone soldij blijven genieten. De werving te Harderwijk levert nog steeds dezelfde gunstige resultaten op. Niettegenstaande gepasseerden Zaterdag een detachement van 275 man naar Oost-Indië is vertrokken, zijn nu alweer bij het koloniaal werfdepot ongeveer 600 man aanwezig, op enkele uitzonderingen na meest allen vreemdelingen. Hiervan zullen op 21 Augustus a. s. per stoomschip Groningen 400 man naar Oost- Indië worden overgebracht. Tweede Kamer In de zitting van heden werd eene langdurige discussie gevoerd over eene breedvoerige toegelichte motie van den heer Van Houten, om het spoorwegvoorstel Kappeyne c. s. thans aan de orde te stellen en het afdee- lingsonderzoek van het regeeringsvoorstel tot den aanleg van spoorwegen voorloopig uit te stellen. Een aantal sprekers namen aan het debat deel. Daar de regeering herhaaldelijk zich tegen de motie had ver klaard, van meening zijnde dat het voorstel der regee ring de prioriteit moest hebben, heeft de heer Van Houten zijn voorstel ingetrokken, zoodat het regee- ringsontwerp op de spoorwegen spoedig in de afdee- lingen zal worden onderzocht. Eindelijk is, mede na langdurige en levendige beraadslaging, 1°. aange nomen het voorstel Godefroi, om in ieder geval het ontwerp der kiestabel opnieuw in de afdee- lingen te onderzoeken, met 43 tegen 26, 2°. ver worpen het voorstel Nierstrasz orn de judicieele wetten nog te behandelen, met 39 tegen 32 stemmen. De koning van Portugal heeft het grootkruis van de orde de la Conception geschonken aan de heeren Van der Heim eri Van der Does de Wil- lebois, de ministers van financiën en van buitenl. j zaken, er. het grootkruis van de Christusorde

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1