LEIDSOI DAGBLAD N°. 4752. Woensdag A0. 1875. II Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letlers naar plaatsruimte. LEIDEN, ÏO Augustus. Morgenmiddag te drie uren zal aan de Ster renwacht alhier plechtig worden ingewijd het gedenkteeken, dat aldaar voor wijlen den hoog leeraar F. Kaiser is opgericht. Naar wij vernemen zullen vele onzer stadgenooten, als een bewijs van belangstelling in deze plechtigheid, de vaderlandsche driekleur van hunne woningen doen wapperen. Door B. en Ws. zal aan den gemeenteraad v. orden voorgesteld om aan de gedempte Celle- broersgracht den naam te geven van Kaiser-straat. Ds. J. D. Sigal te Rijnsburg heeft voor het beroep naar Westmaas bedankt. De heer J. J. Cremer is bezig de laatste toetsen te leggen aan zijn nieuwen roman, waar van de stof ontleend is aan de tooneelwereld, alzoo een voor onze romanliteratuur geheel nieuw genre. Naar wij vernemen zal dit werk van onzen zoo begaafden novellist eerstdaags als feuilleton in het Nieuws van den Dag verschijnen. Het stoomschip Prins van Oranjevan Nieuwediep naar Batavia, is den 8sten dezer des avonds te Southampton aangekomen. Uit de rekening van ontvangst en uitgaaf der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over 18741875 blijkt dat het saldo van het vorige jaar niet inbegrip der reserve bedroeg 44,634.41lj19 -en dat aan contributie ontvangen is 31.665.48, zoodat met eenige andere baten het totaal der ontvangst 86,488.18' /a geweest is. De uitgaven hebben bedragen f 43,293.41, en wel f 9575 ter zake van onderwijs, 3,002.50 voor tegemoet koming en reis- en verblijfkosten van afgevaar digden, f5042.14 voor den almanak; de kosten van drukwerk hebben bedragen 4186.30. Voor het ingetreden jaar 18751876 worden de midde len berekend op ƒ33,800.32'/2, waaronder 24,480 als contributie van 15300 leden a f 1.60; de uit gaven worden begroot op 43,800, waaronder f 16,300 voor ondersteuning van departementen, in zake onderwijs, enz. De directeur van de Niederl. Rheinische Eisenbahn heeft van Z. K. H. Prins Hendrik een uitnoodiging ontvangen om eenige dagen op Hd. buitenverblijf te Soestdijk door te brengen. Dit bezoek staat in verband met eene conferentie, welke de directeuren der verschillende maatschap pijen, betrokken bij den stoombootdienst Vlissin- genSheerness, Maandag a. s. met Z. K. H. zullen hebben. Een der grootste bezwaren toch, die eene directe aansluiting met Keulen in den weg staan voornamelijk als bij te late aan komst der boot een exprestrein noodzakelijk is was de visitatie te Kaldenkirchen, waarmede veel tijd gemoeid is. Deze conferentie nu is belegd om dit bezwaar uit den weg te ruimen -en de visitatie te doen plaats hebben te Keulen. Te Luxemburg zal op 5, 6 en 7 October -een algemeene landhuishoudkundige tentoonstelling gehouden worden door de groothertogelijke regee ring en de beide maatschappijen van landbouw, ter viering van het 25-jarig jubileum \an Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Deze tentoon stelling zal de volgende afdeelingen omvatten nationale veetentoonstelling, internationale tentoon stelling van landhuishoudkundige werktuigen en gereedschappen, internationale tentoonstelling van voortbrengselen van land-, tuin- en boschbouw. De limmermansgezellen te Amsterdam hebben Zondag eene vergadering gehouden in de open lucht. Ongeveer 250 waren opgekomen en naar gissing even zooveel nieuwsgierigen. Deze verga dering was uitgeschreven naar aanleiding van eene i weigering hunner bazen om hun loon van 18 cents te verhoogen tot 22 cents per uur. Met algemeene 1 stemmen besloten de gezellen, voort te gaan op den ingeslagen weg; dat is: geen genoegen te nemen met de weigering der patroons en deze door eendrachtige samenwerking te noodzaken, hun verzoek in te willigen. Eene tweede verga dering zal bijeengeroepen worden, waarop ook de patroons zullen worden uitgenoodigd. De gemeenteraad te Groningen heeft tot docent in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool voor meisjes benoemd Mr. M. Van Lier, leeraar in die vakken aan de rijks hoogere burgerschool aldaar. De Tweede Kamer heeft heden hare werk zaamheden hervat. Uit eene vraag van den heer Blussé aan den voorzitter over de bijeenkomst der Kamer op dit oogenblik en uit het daarop gegeven antwoord is geconslateerd dat de Kamer niet bij eenkomt voor publieke discussiën. Hieruit is af te leiden dat de kiestabel niet in behandeling komt in dit zittingjaar. De commissie in Noord-Holland, belast met het afnemen van de eindexamens der hoogere bur gerscholen, examineerde in hare zittingen van 19 Juli tot 7 Augustus veertig jongelieden, waarvan zestien leerlingen waren van de hoogere burger school te Amsterdam, vijftien van die te Leiden en negen van dief te Haarlem. Slechts aan twee ad- spiranten, leerlingen van eerstgenoemde school, kon het diploma niet worden toegekend. Z. M. heeft aan Mr. W. F. H. Von Weck- herlin, Hd. resident in Japan, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis 1ste kl. der Danebrogs-orde. Gremengd Nieuws. Op de tentoonstelling van oudheden, in 1863 te Delft gehouden, werd door Dr. W. H. Haverkorn van Rij se wijk een schoorsteenstuk geëxposeerd uit het huis waarin Miereveld en zijne nakomelingen te Delft ongeveer honderd jaren achtereen hebben gewoond. In dit huis, dat sedert eenige jaren, als rijks-eigendom, tot woning van den postdirecteur en tot postkantoor is ingericht, was toen de inzender van hel stuk woonachtig, dat na afloop der tentoonstelling weder in de schoorsteenlijst werd geplaatst. Er werd destijds wel eenige waarde aan toegekend, maar men vermoedde niet dat het zoo precieus was als thans gebleken is. Immers, nadat door kunstkenners daarvoor een belangrijke som (eenige duizenden guldens) was geboden, heeft de regeering de commissie van rijksadviseurs voor de monumenten van ge schiedenis en kunst uitgenoodigd haar gevoelen over dit schilderstuk kenbaar te maken, hetgeen dezer dagen is geschied en ten gevolge waarvan het thans is overgebracht naar Den Haag, om te worden geplaatst in het koninklijk kabinet van schilderijen en zeldzaamheden aldaar. Men ver moedt dat het stuk is van den beroemden Delft- schen portretschilder Michiel Mierevelt, die het huis bewoond heeft, en dat de vrouwenfiguren die er op afgebeeld zijn de portretten zijn van z'ynedrie dochters. Den 3den Aug. j 1. is te Delft vermist of ontvreemd: 1 obligatie Spanje 3 pCt., 1870, groot ƒ3000, n°. 11879; 1 dito 1870, groot i ƒ500, n°. 105177; 1 dito 1862, groot ƒ500, j n°. 147558. De waarnemende commissaris van politie le Delft verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. i Als waarschuwing om in deze warme zomerdagen bij het koopen van visch goed toe te zien op de qualiteit, wordt medegedeeld, dat Zaterdag II. een geheele familie te Voorburg on gesteld is geweest ten gevolge van het eten van bot; gelukkig slechts in lichte mate, daar men weinig van de visch had gebruikt. Gisterochtend vroeg is te Rotterdam uit de sloot langs de Waschbleeklaan opgehaald het lijk van eene vrouw, die vermoedelijk den vorigen avond, door de duisternis misleid, daarin is gevallen. Uit het water langs den Diergaarde singel is het lijk van een onbekend manspersoon, vermoedelijk een zeeman, 30 a 35 jaren oud, opgehaald. Bij het lijk is een zakdoek gemerkt H. K. 6 gevonden. Eene dienstbode te Amsterdam ont- ving eenige dagen geleden van een Israëliet een. slag, omdat laatstgenoemde vermeende, dat zij hem had gescholden. De galant der dienstbode, van het feit onderricht, begaf zich Zondag-avond in niet geheel nuchteren toestand naar Rapenburg om revanche te nemen. Spoedig had hij den bewusten Israëliet gevonden en zij geraakten handgemeen. Eenige Christenen trokken toen partij voor den galant der dienstbode en eenige Israëlieten voor hun geloofsgenoot, waardoor de strijd ontaardde in eene vechtparty tusschen Christenen en Israëlieten. Men had zich spoedig meester gemaakt van een partij steenen, in de Markensteeg aanwezig, en zette daarmede den strijd voort. De inspecteur van politie, de heer Roeringh, met eenige agenten spoedig tegenwoordig, belette dat verder van den steenhoop werd gebruik gemaakt, terwijl later de heer Gelpke, commissaris van politie, met eenige agenten ter hulp kwam en de menigte sommeerde uiteen te gaan, aan welke sommatie voldaan werd. Een persoon heeft door een steen worp een kleine wonde aan den arm ontvangen. Een agent van politie kreeg een steen op den voet, doch bekwam geen ernstig letsel. Een groote menschenmassa was van de vechtpartij getuige. De heer en mevr. B., te Amsterdam, hebben aan mej. v. d. H., hulponderwijzeres aan eene der openb. scholen voor m. u. 1. o. aldaar, bij wie hun 12-jarig dochtertje in de klasse zit, een eigenaardig bewijs van waardeering geschonken. Bedoelde hulponderwijzeres is namelijk uitgenoodigd om (natuurlijk kosteloos) deelgenoot te zijn van eene reis, welke de familie B., gedurende de zomervacanlie aan de school, gaat doen door Frankrijk, Italië, Zwitserland en Duitschland. Men meldt uit Amsterdam: Zondag zou onder Zeeburg een oppassend jongman van 20-jarigen leeftijd in den vroegen morgen in ge zelschap van een jongeren broeder gras gaan snij den. Het zien van de zee schijnt bij hern den lust om zich te verfrisschen te hebben doen ont staan, althans hij begaf zich te water, en een eind van den wal gekomen, zonk hij plotseling. De hulp, door zijn broertje ingeroeper), kwam te laat om hern nog levend op le halen/ Zaterdag is te Kaatsheuvel, aan de looierij van den heer Musens, een treurig onge luk gebeurd. De arbeider A. Nooten daalde in een pas gegraven put neder om de huis van de looierijpomp te leggen. Beneden komende, viel hij bedwelmd neder. Een man werd nedergela- ten, doch kreeg het reeds benauwd ter halver wege van den pul, zoodat men hem weder moest ophalen. Eindelijk slaagde men er in, Nooten een touw orn het lijf te krijgen en hem op te hijschen, doch toen hij nagenoeg boven was brak het touw en viel de ongelakkige met het hoofd in den modder. Een half uur later haalde men zijn lijk met brandhaken uit den put.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1