Z. M. heeft aan J. W. Jonkers, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend als notaris te Genemuiden; met ingang van 15 Aug. benoemd tot kantonrechter te Bever wijk Jhr. Mr. G. \V. Mollerus, thans kantonrechter te Heusdenaan J. Strootman, hoofdingenieur van den waterstaat te Assen, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de klasse van de Danebrogorde; aan Jhr. F. Meyer, korpo raal-titulair van het 2de reg. huzaren, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van een kweekeling te 's-Hertogenbosch op 6 Juli jl. toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffe lijk getuigschrift; het aan L. Kars, burgem. van Bellingewolde, op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secretaris dier gem. goedgekeurd; her benoemd: tot burgem. van Woubruge P. De Rid der, secretaris dier gem., lot burgem. van Rijnsa- terwoude D. Van Schravendijk, secretaris dier gemeente, en tot burgem. van Gendringen Mr. J. W. Van de Laar; aan G. van Dam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Linscho- tenJ. H. Janssen herbenoemd tot burgem. der gem. Brunssum; benoemd tot burgem. der gern. Herwjjnen Mr. A. De Ruyter de Wildt; den lsten luit.-kwartierm. D. J. A. Hummelinck, van het 3de reg. inf., op nonact. gesteld; benoemd tot lsten luit.-kwartierm. n. o. v. r. bij het 6de reg. inf. den 2den luit.-kwartierm. D. C. Offenberg, van het corps; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H. Feycke, van het kolon. werfdepót, vergund het dragen der Duitsehe medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Gisteren is uit Rotterdam naar Perzië vertrokken het Nederl. barkschip Soerabaya Packet, kapt. Verduin. Het schip is geheel be vracht voor rekening der Perzische handelsver- eeniging te Rotterdam en het eerste dat direct van Nederland naar Perzië bevracht is. Zondag-avond omstreeks 11 uren heeft te Amsterdam, in de Plantage, een cava lerist een burger deerlijk met de sabel aan het hoofd gewond. De dader is gearresteerd. Vrijdag hebben zich bij een knaapje van ongeveer zesjarigen leeftijd op den Heiligen Weg te Amsterdam, plotseling teekenen van water vrees vertoond; onmiddellijk naar het gasthuis ver voerd, is hij den volgenden ochtend reeds bezweken. Sporen van een hondenbeet waren aan het hoofd aanwezig. Een treurig ongeluk heeft Zaterdag middag te Rotterdam plaats gehad. Twee sjouwer lieden, werkzaam op een Zweedsche stoomboot, zijn door het loslaten van een touw van de stel ling in de Maas gevallen en ondanks alle dadelijk aangewende pogingen tot hulp verdronken. Hunne lijken zijn eenige uren later opgevischt. Zij laten weduwen met kinderen na. DelogementhouderF. teStrij en, wiens inhechtenisneming wij onlangs berichtten, is weder op vrije voeten gesteld, daar het gerechtelijk on derzoek tot geen resultaat heeft geleid. Gistermiddag werden te Amsterdam in de Plantage aan een knaapje, dat uit de tram way sprong, beide beeneri afgereden. Met het schip Louis August Con stanten zijn van Batavia naar Nieuwediep aan gebracht 16 gevangenen, die hun overigen straftijd in een der gevangenissen zullen ondergaan. Twee anderen moeten, naar de equipage meent, des nachts in het Kanaal over boord zijn gesprongen, ten minste zij werden des morgens gemist. Een hun ner is, nabij Dovre, drijvende op een balk op gevischt. Van den andere is tot riutoe nog niets vernomen. Te Heidelberg is voor de philoso- phische faculteit met goed gevolg een doctoraal examen afgelegd dat zeker eenig mocht heeten. De student was een vreemdeling, en de eerste vraag die hij deed was, of de professoren, die het examen zouden afnemen, ook een baard droegen. Waarom hij zich allereerst daarvan op de hoogte stelde, bleek spoedig. De examinandus was doof geboren, had op kunstmatige wijs spreken geleerd, en was zóó geoefend in het lezen J van het gesprokene van de lippen dergenen, die i met hern praatten, dat van zijn doofheid niets I te bemerken was. Te Turijn is Zaterdag in de gevange nis der bersaglieri oproer uitgebroken. De wach ters waren genoodzaakt nadat twee hunner waren gekwetst, van de wapens gebruik te maken. De autoriteiten en militairen snelden te hulp en heb ben de orde hersteld. De beul van Barcelona heeft zijn ont slag genomen. Er zijn ruirn 500 candidaten voor de vacature. Een Amerikaansch dagblad, de New- York Heraldheeft thans ook een Noordpool expeditie uitgerust. Daar Stanley mede voor rekening van genoemd blad - nog op zijn ont dekkingsreis in de binnenlanden van Afrika ver toeft, is de leiding aan een ander opgedragen en wel aan den heer Mac. Gahan, bekend door zijn avontuurlijken rit naar Khiwa achter het Russisch leger aan. Geld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 24 tot 30 Juli. De geldmarkt blijft even ruim, of liever er heeft nog gestadig toevoer plaats, zoodat, hoewel hiel de prolongatie op 3 pCt. bleef, de Bank van En geland het disconto tot 2'/2 pCt. kon verlagen. Wij maakten er reeds meermalen opmerkzaam op, dat die geldruimte geen gunstig teeken is, omdat zij veroorzaakt wordt door gebrek aan handelen die malaise, welke zich zoowel in den goederen als in den effectenhandel vertoont, ontstaat uit gebrek aan vertrouwen in de handelskringen zoowel in den financieelen als in den politieken toestand van schier alle landen der wereld. De laatste catastrophen in Londen hebben slechts gestrekt om dat algemeen heerschende wantrouwen te versterken. Ook aan onze beurs doet zich die slapheid en loomheid van den handel gevoelen, waarbij komt dat vele trouwe beursbezoekers op hunne zomer reizen zijn en dus bij de algemeene oorzaak nog die bijzondere haar invloed doet gelden. Dit alles in aanmerking genomen is er over de laatste beursweek niet te klagen, al bleven de affaires klein in aantal en betrekkelijk nog kleiner in bedrag. Het voornaamste wat op te merken valt is prijs verbetering in Spaansche buitenlandsche Schuld, vooral sedert de aankondiging der conversie van de onbetaalde coupons. Men kent onze ziens wijze: dat, mogen de houders dier coupons voor het oogenblik in zooverre gebaat zijn dat zij althans een deel hunner verschenen rente vergoed krijgen, hun fonds zelf daardoor nog niet verbetert en er niet de minste waarborg door ontstaat voor de rentebetaling der volgende semesters. De worsteling tusschen de liefhebbers van Peruaansche fondsen en hun tegenstanders werd voortgezet, nu in het voordeel der eerste; desge lijks ging het rnet de Turken. Voor geldbelegging worden steeds Russische Staats- en Spoorwegfondsen van de markt genomen, waardoor zich de prijzen langzaam maar gedurig blijven verheffen. Oostenrijkers waren weinig ge vraagd, dan alleen de latere soorten. Portugeezen herwonnen niet alleen den teruggang van 1 pCt. op de slechte oogstberichten geleden, maar sluiten zelfs nog 'l> pCt- boven de vorige week. In Noord-Amerikaansche Spoorwegwaarden was in verhouding nog al veel handel, vooral in de meer soliede soorten, waardoor enkele tot hooge prijzen liepen Aand. Illinois Centraal b. v. die I>/2 pCt. rezen, North-Western die evenals Aand. Union Pacific s/(, Chicago South-Western die '/j pCt. avanceerden. Daarentegen echter leden Missouri Kansas Texas 1 pCt., Denver Rio Grande 3 pCt., Milwaukee Certif. en Kansas Pacific '/2 pCt. verlies. Onze Nationale Schuld was vrij stationair, alleen de 2'/2 pCt. liepen 1 /4 pCl. achteruit. Van onze industrieele waarden liepen Aand. Indische Spoorw. 2 pCt. en Exploitatie-spoorweg 3/, pCt. achteruit. De overige deels iets williger, deels stationair. BUITENLAND. Frankrij k. De Kamer heeft het ontwerp tot het aanleggen van een onderzeesehen spoorweg tusschen Frankrijk en Engeland aangenomen met 559 stemmen tegen 73, en daarna het ontwerp op de senaat bij de derde lezing goedgekeurd. De officier van justitie bij de rechtbank te Parijs heeft conclusie genomen in de zaak van den uitgever Pion tegen de erfgenamen van keizer Napoleon III. Zooals gemeld werd, heeft de heer Pion eene vergoeding gevorderd van 136,000 fr., op grond dat de keizer het werk „la Vie de César" niet voltooid heeft, en de uitgever daar door de beide onvoltooide deelen (123,000 exefn- plaren) niet heeft kunnen verkoopen. De officier van justitie heeft den heer Pion zijn eisch ont zegd. Vooreerst, zeide de officier, heeft de uitge ver niet aangedrongen op de voltooiing van het werk, toen de keizer daartoe in staat was, en ten an deren heeft niemand hem gedwongen de oplaag zoo groot te maken. Leest het publiek de twee eerste deelen van het werk niet, dan moet de uilgever de schade dragen. Duitschla-nd. De algemeene vergadering van Duitsehe spoor- wegbesturen is gisteren te Bremen geopend. Er waren circa 200 besturen vertegenwoordigd, onder welke ook van Nederland en België. Kulmer, bisschop voor Posen, en Brandt, groot-decanus voor het graafschap Glatz, hebben aan de overheid bekend gemaakt, dat zij willen medewerken tot uitvoering der wet op de kerke- goederen. Groot-Britannië. De Daily Telegraph maakt melding van ge ruchten uit Berlijn, volgens welke er onderhan deld zou worden tusschen de Duitsehe regeering en den hertog van Edinburgh over het afstaan door den laatstgenoemde van zijne rechten op het hertogdom Coburg. De prins zou zijn successie recht afstaan tegen betaling van 80,000 p. st. rente, en Coburg zou bij het Duitsehe keizerrijk worden ingelijfd. Tot deze schikking zou de czaar reeds zijne goedkeuring verleend hebben. Oostem-.-Hoiig. JVlonarcliie. Te rekenen van 1 Augustus worden, overeen komstig de besluiten der internationale telegraaf- conferentie te St.-Petersburg, particuliere tele grammen in cijferschrift, zoowel in het binnen- landsche als in het internationale telegraphische verkeer, op alle bureelen in Oostenrijk-Honganje aangenomen. De Polit. Corresp. verneemt dat de mid delen tot aanschaffing van nieuw geschut gevonden zullen worden uit eene leening, door de beide rijkshelften te sluiten. Hierdoor zal het volledig aanschaffen van geschut ten spoedigste mogelijk gemaakt worden, terwijl de lasten, daardoor ver oorzaakt, over een geruimen tijd verdeeld kunnen worden. Yereenigde Staten. Aanhoudende regens vallen in de vallei van Ohio. Verscheiden rivieren zijn uit hare oevers getreden. Een ontzaglijke oppervlakte is over stroomd; het water vernielt den oogst en heeft het spoorwegverkeer geheel verbroken. Ook te Memphis wast de Mississippi op onrustbarende wijze men vreest voor de overstrooming der katoen- velden. Zwitserland. Omtrent de werkstaking der arbeiders in den St.-Gothardtunnel bij Göschenen wordt nader het volgende gemeld: Een groot aantal werklieden, meest Italianen, hebben den 27sten Juli gewapen derhand den toegang tot den tunnel, het post kantoor en omliggende terreinen bezet. Hun aantal nam weldra zoodanig toe, dat de aannemer, de heer Favre, bij het kantonnaal bestuur van Uri aanvraag deed om hulp van gewapende macht. Den volgenden morgen kwam een détachement maréchaussée, ter sterkte van 30 man, te Gösche nen. In hunne tegenwoordigheid vermaande het hoofd van het plaatselijk bestuur de oproermakers uiteen te gaan. Dezen stonden toen op eene hoogte en begonnen zoo ijverig rnet steenen te werpen, dat de maréchaussée van de wapens gebruik moest maken, met het gevolg dat drie oproermakers gedood, eenige anderen gekwetst werden en allen daarop wel uiteengingen, maar zonder het werk te hervatten. Het kantonnaal bestuur zond daarop eene compagnie infanterie, die in den morgen van den 29sten aankwam en een aantal werklieden arresteerde. Bij onderzoek zijn van dezen 80 weder op vrije voeten gesteld, doch 8 in hechtenis ge-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2