LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4746. A0. 1875. Woensdag 4 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn U40. Afzonderlijke Kommersn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. S T A S - B R 1 C H T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, i» Gezien het adres van J. SI. I-obus en L. M. Van Gelderen, tot het inrichten van eene Slachterij in het I perceel aan de Marendorpsche Achtergracht wijk 6 n°. 90; j Gelet op art. 6 van de wet van 2 Juni 1875 Staah- blad n°. 95); £Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Zaterdag den 1 iden Aug. aanstaande, 's vooriniddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Juli 1875. LEIDEN, 3 Augustus. In de gisleren gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot hulponderwijzer aan de school N°. 1 voor onvermogenden M. A. Bie- karl te Zwolle en tot hulponderwijzeres mej. C. J. Van Waesberge te Rijnsaterwoude. Er werd be sloten 500 beschikbaar te stellen voor het con gres van astronomen. Met algemeene stemmen werd aangenomen een verzoek der commissie voor de tentoonstelling van bloemen door den werk man gekweekt om eene tegemoetkoming van 100. Btj de heden gehouden verkiezing vttör den gemeenteraad zijn in de eerste afdeeling van de 886 kiezers -415, in de tweede van de 724 kiezers 370 stembiljetten ingekomen. Bij de gisteren gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen ƒ27,50, 5.50 en ƒ2.80 en de laagste ƒ27.00, 5.30 en 2.75. Z. M. heeft met ingang van 15 Aug. tot adviseur-secretaris voor de monumenten van ge schiedenis en kunst benoemd den heer J. E. H. Hooft van Iddekinge, met toekenning van eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking van directeur van het academisch munt- en penningkabinet te Leiden. Bij het admissie-examen voor de Kon. Mil. Academie te Breda, dat den lsten Juli is aange vangen en den 29sten eindigde, zijn van de 44 candidaten 34 toegelaten; als: J. C. H. Fischer, G. J. Cassa, F. G. H. Vlasblom, A. E. Von Brüc- ken Fock, J. A. Nebbes Sterling, J. Grootenhuys, H. W. Braakman, F. J. Van Burgsteeden, H. L. Van Oordt, P. Huffnagel, J. W. C. Van Steeden, G. G. Suermondt, J. P. Klobbie, F. A. C. A. Pels Rijcken, W. A. J. F. Zelle, A. J. L. M. Schevichaven, G. M. J. Turk, J. W. R. Roeloffs Valk, Jhr. G. F. Van Panhuys, C. J. Ludolph, L. J. Scheltema, A. R. Ophorst, W. K. J. Van Oldenbarneveld gen. Witte Tullingb, A. E. J. G. d'Harnecourt, A. Schaefer, A. Van Doorninck, H. D. Tvviss, A. J. P. Metelerkamp, M. W. F. Beyerinck, W. M. Peletier, L. graaf Van Hogen- dorp, J. F. De l'Espinasse, W. J. H. De Veer en J. Francois. Van deze candidaten zijn J. C. H. Fischer en J. W. C. Van Steeden, voor de genie in Ned.-Indië, en A. R. Ophorst voor de artillerie geplaatst, leerlingen der hoogere burgerschool alhier. De derde lijst van deelnemers aan het anti-dienst-vervanging-bond telt 90, de vierde 100, de vijfde 111 namen. Daaronder komen uit Lei den voor die van de heeren: W. N. Roldanus Ophorst, H. F. Hesselink van Suchtelen (stud.), Dr. H. C. Rogge, Mr. S. J. Fockema Andreae, E. Simon Van der Aa. P. L. Van Leeuwen, E. Stark en Mr. P. A. Van der Lith. De vermakelijkheden der kermis zijn weder voor het grootste gedeelte verdwenen; alleen het circus van den lieer Carré zal deze week nog eenige voorstellingen geven, die thans te meer aantrekkelijkheid verkrijgen, nu er ook groote pantomimes zullen gegeven worden. Avond op avond komt trouwens een talrijk publiek op, om getuige te zijn lot welk een hoogte de directeur en zijn gezelschap het in de paardendressuur en de rijkunst gebracht hebben. Volgens aankondiging zal ook het tooverballet „Asschepoetster" gegeven worden, waarmede in andere plaatsen reeds zoo veel opgang is gemaakt. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2647s portiën, als: 2332 warme spijs, 283 vleesch en 32= spek. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Juni 228,931 reizigers vervoerdopbrengst 204.206.82 en aan goederen 50.872.16£; diverse ontvangsten 2370.34; totaal ƒ257.449.32'-. Blij kens een aan het departement van bui- tenl. zaken ontvangen bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn heeft op den 31sten Juli te Berlijn de onderteekening plaats gehad van de overeenkomst in zake den aanleg, de exploitatie en aansluiting op Pruisisch grondgebied van een spoorweg van Winterswijk naar Borken er. Bocholt. In de vergadering van afgevaardigden van liedertafels van het zangersverbond, Zondag te Rotterdam gehouden, is bepaald dat het volgende zangersfeest zal worden gehouden te Nijmegen feestdirecteuren zullen zijn de heeren Richard Hol en J. L. Heinrichs. Ook de commissie tot de zaken der Remon- strantsche broederschap heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend in zake de ontwerpwet tot regeling van het hooger onderwijs. Het is in den geest van het door den senaat der Leidsche hoogeschool ingezondene. De heer W. J. Geselschap, predikant te Reitsum, heeft het beroep naar de herv. gem. te Rotterdam aangenomen. Van goederhand wordt aan het „Vaderland" verzekerd, dat het bericht, voorkomende in 't „Dag blad van Zuid-Holland", betreffende de benoeming van Jhr. Mr. Van den Berch van Heemstede Jr. tot secretaris van Z. K. H. Prins Alexander, ge heel bezijden de waarheid is. Het bericht, dal de Ned. Bank van de Munt vijf millioen in goud had ontvangen, blijkt onjuist te zijn. De Ned. Bank heeft nog slechts een be trekkelijk gering bedrag laten munten, bij wijze van proef, maar laat den voorrang geheel aan anderen. De beide Beurs-comités te Rotterdam en te Amsterdam hebben besloten, dat de 3 pCt. Buitenlandsche schuldbrieven van Spanje, te be ginnen met 2 Augustus a. s., zullen worden ver handeld en genoteerd zonder de drie achterstallige coupons van 30 Juni en 31 December 1873 en 30 Juni 1874. De jongste zitting van den gemeenteraad te Zierikzee was van niet alledaagsch belang. Gelijk men zich herinneren zal is onlangs de gewezen boekhouder der stadsbank van leening door het prov. gerechshof veroordeeld wegens brandstichting enz. Toen bleek het, dat de administratie dier inrichting onklaar was. Er werd een raadscommissie benoemd om de zaak te onderzoeken en te dienen van rapport. Thans had deze commissie haar taak volbracht. Er is nu, ofschoon veel duister is gebleven, aan I 't licht gekomen, dat de gemeente door den ge wezen boekhouder is benadeeld voor een bedrag van minstens 13,400, welke som misschien door verkoop van 't gebouw en meubilair en na aftrek der ƒ500, die de assurantie-maatschappij gezind is uit keeren, tot goedmaking der schade door den gestichten brand aangericht, zou kunnen her leid worden tot 10,000. De commissie zegt in haar rapport, dat dit hoofdzakelijk, zoo niet uit sluitend te wijten is aan de slechte controle die uitgeoefend it door de beide met de periodieke telling der panden belaste leden van het bestuur der bank. Reeds vroeger, ten jare 1854, werd door het bestuur der bank een tekort ontdekt in de kas van 7400,'t welk toen ten deele is gedekt door een der leden van dat college en voor den raad geheel verzwegen, 't geen geschiedde uit medelijden met den boekhouder, die toen niet van kwade trouw werd verdacht. Het is nu de vraag wie aansprakelijk moet gesteld worden voor het tekort van ƒ13,400, het geheele bestuur der bank, of wel de twee leden die belast waren met de telling der panden en de loopende controle? De raadscommissie heeft op dit punt geaarzeld een bepaalde uitspraak te doen, maar aan den raad voorgesteld deze vraag te onderwerpen aan 't oor deel van een bekwaam rechtsgeleerde, en zij heeft als zoodanig aan den raad voorgesteld Mr. A. Philips te Amsterdam. De Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft, naar men verneemt, als scha devergoeding voor de letselen bij de op 2 Mei plaats gehad hebbende botsing van een harer treinen met dien van den Aken-Maastrichtschen spoorweg bekomen, aan den heer Mr. J. H. C. Cazius, raadsheer in het prov. gerechtshof van Limburg, bij minnelijke schikking een bedrag van 47.10 uitgekeerd. Bij beschikking van den minister van bin- nenl. zaken zijn de volgende kweekelingen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's-Her- togenbosch benoemd: J. Schippers, J. F. Clerx, J. H. J. Van Loyen, L. Monteban, J. C. Visser, J. N. Borren, P. Van de Steeg, J. E. N. Seyler, A. Verhey, J. S. Vermeulen, J. H. Molijn, N. H. T. van Bakergom, B. J. J. Verbrugge, A. Baron, J. C. J. De Bie, H. W. Poldermans, T. B. Banus, J. W. Van Os, P. J. Ikkink en G. C. Weeren. Dej|heer C. F. Fynje, Nederlandsch vice- consul te Malaga, is door den koning van Spanje benoemd tot commandeur met de ster in de orde van Isabella la Calolica, ter erkenning van de be langrijke diensten, door hem aan Spaansche onder danen bewezen, tijdens de bloedige en talrijke onlusten van het jaar 1873, toen de stad Malaga gedurende acht maanden aan de grootste wanorde ter prooi was. Bij afwezigheid van den consul was de heer Fynje toen met het Nederlandsche consulaat belast. Zr. Ms. stoomschip Bromo is den 30sten Juli van Suez vertrokken ter voortzetting der reis naar Atjeh. De off.-van gez. 2de kl. dr. T. Abrahamsz, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indiê, en van daar in Nederland teruggekeerd, is op nonact. gesteld. Z. M. heeft M. H. F. Pichot de Plessis, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Buiten post, benoemd tot ontv. derz. middelen te Vrees wijk; W. H. J. Van Hien, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Hillegersberg, benoemd tot ontv. i derz. middelen te Charlois; bevorderd tot land- i meter 1ste kl. bij het kadaster: E Groeneveld Meyer, E. Barenbroek, C. P. G. Roelofsen, C. Kooyman Klots en H. G. Buvs, thans landm. I 2de klasse.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1