LEIDSCH .DAGBLAD, i\°. 4745. Maandag A0. 1875. 2 Augustus. STADS-BËR1CHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Maandag a. s. zal het personeel onzer drukkerij in de gelegenheid worden ge steld den dag te herdenken» waarop vóór 25 jaren die inrichting werd opgericht. De uitgever rekent daarbij op de welwil lendheid der Abonné's, wanneer dien dag wegens die feestviering deze Courant niet zal worden uitgegeven. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den 20sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht voor wijk VIII, dienst 1875/6zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 31 Juli 1875. Vergadering Tan den Gemeenteraad van Leiden op Maandag 2 Aagustas des namiddags te drie uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van twee hulponderwijzers of hulponderwijze ressen aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (184). 2°. Voordracht tot beschikbaarstelling van ƒ500 ter gelegen heid van het congres van astronomen. (185). LEIDEN, 31 Juli. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6167 vol wassen personen en van 1620 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rliyn- z i g t zijn gedurende deze week 1046 baden genomen. In de memorie van beantwoording omtrent het wetsontwerp tot het verleenen van vrijdom van grondbelasting voor stichting van woningen voor de arbeidende klassen, komt de minister van financiën op tegen de voorstelling, in de afdeelingen der Tweede ICamer gemaakt, alsof deze poging om den aanbouw van goede arbeiderswoningen te bevorderen ooit de grondslagen der maatschappij zoude ondermijnen. Ter beantwoording der be denkingen, tegen het eenig artikel der voordracht ingebracht, zet de minister nader uitvoerig het juiste doel er van uiteen. Het gronddenkbeeld is, wat art. 41 der wet van 26 Mei 1870 ten be hoeve van uitgebreide en zeer kostbare landaan winningen verleent (ten einde den nationalen rijkdom te verhoogen) thans ook ten behoeve van eenigszins uitgebreiden en betrekkelijk kostbaren aanbouw van arbeiderswoningen te bepalen, met het oog op de bijna dagelijks vermeerderende be hoefte aan woning, zoowel in de grootere steden als in sommige gedeelten van het platteland, ten gevolge van de sterk toenemende bevolking. De speculatiegeest, die voorziet in de behoefte aan woningen voor meervermogenden, houdt zich toch in den regel verre van den aanbouw van arbei derswoningen, omdat er weinig zekere winst mede te behalen is en de rente onzeker blijft. En wan neer de behoefte al te dringend wordt, ziet men meestal zeer gebrekkige arbeiderswoningen verrijzen, uit een gezondheidsoogpunt zoo slecht mogelijk in gericht. In dezen toestand wordt ten minste eenigszins tegemoet gekomen door vereenigingen en maat schappijen, sommige zelfs door den arbeidersstand geconstitueerd. De billijkheid nu brengt mede, deze vereenigingen en allen die op eenigszins uitgebreide schaal arbeiderswoningen stichten en dus eene kostbare woning-aanwinning tot stand brengen, dus hoogst nuttig werkzaam zijn in het algemeen belang, wat den vrijdom van grondbelas ting betreft op dezelfde wijze te behandelen als bij de wet van 1870 op dezelfde gronden voor groote en kostbare landontginningen is geschied. Zoodoende wordt geen privilege in het stuk van belastingen verleend, want een privilege in den zin van art. 172 Grw. kan alleen van persoonlijken aard zijn, of zekere categorie van personen betreffen, en daarvan is hier geen sprake. Evenmin acht de minister het juist dat het ontwerp een privilege zou scheppen ten behoeve eener klasse van inge zetenen. Om het artikel imperatief te stellen, daartegen bestaat bij den minister bezwaar. Eene tydelijke vrijstelling van belasting, door den Koning te verleenen, is uit den aard facultatief. Het stoomschip Celebes is 29 dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokkende Madura van Nieuwediep naar Batavia bestemd, is 28 dezer Yarmouth (E. W.) gepasseerd. Gisternamiddag te halfzes had in het feest gebouw te Rotterdam de ontvangst plaats van de liedertafels voor zoover zij aanwezig waren die aan het Twaalfde Nederlandsch Nationaal Zangersfeest aldaar zullen deelnemen. Het orkest van den heer Stumpfi leidde de kleine plechtigheid in, waarna de heer Joost Van Vollenhoven, eere voorzitter van de feestcommissie, daartoe bij her haling uitgenoodigd door de feestcommissie en door haren eersten voorzitter, het woord nam. In de eerste plaats bracht hij hulde aan Z. M. den Koning, die zooveel voor de schoone kunsten over heeft. Vervolgens herdacht hij Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die verlangd heeft eene matinée en eene uitvoering hij te wonen en die, om zijne belangstelling in de toonkunst te doen blijken, niet heeft geaarzeld daartoe zijn buiten verblijf te Soestdijk te verlaten. Daarna riep spreker het welkom toe aan de zangers. Nadat nog de heer Ed. G. A. Fol een dronk had uitgebracht op den heer Joost Van Vollenhoven, die door dezen beantwoord werd, en door den voorzitter van het Zangersverbond het woord gevoerd was, ver- eenigden zich de zangers in den foyer, ten einde de feestwijzers en de feest-insignes in ontvangst te nemen. Directeuren van het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam hebben als lector voor den aanstaanden cursus benoemd den heer Dr. L. Bleekrode, leeraar aan de burgerdagschool in Den Haag. De gemeenteraad te Utrecht heeft Donderdag overeenkomstig het praeadvies van B. en Ws. be sloten, aan de heeren v. d. Ouwelant en baron Van Hardenbroek in antwoord op hun verzoek te kennen te geven, dat de raad bezwaar maakt tegen het verleenen eener bijdrage voor den spoor weg, waarvoor zij concessie hebben verkregen, maar dat hij bereid is, de daarvoor noodige ge meentegronden kosteloos af te staan. Tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium werd door den raad benoemd de heer C. H. Boon, docto randus, leeraar aan het gymnasium te Doetinchem tot hoofdonderwijzer aan de school 4de soort voor jongens de heer D. Lameris, hoofdonderwijzer te Zwolle; tot directrice aan de op te richten mid delbare school voor meisjes, op een tractement van f 2000, mej. S. J. C. Buddingh. Aan het R.-K. parochiaal airnbesluur te Huis- sen zijn door wijlen den heer A. J. L. baron Van Laer van Hoenlo twee legalen vermaakt, een groot 10,000 en het andere groot 5000, aan die instelling onder verschillende lasten en bepalingen besproken, alsmede 2000 aan het R.-K. armbe stuur onder den last eener jaarlijksche broodbe- deeling. Had door een oponthoud van den monteur Donderdag onder Velp de proefneming niet plaats met Russell's Peerless graan- en grasmaaimachine, velen was dit te laat ter ooren gekomen. Om j aan de belangstellenden, die tot bijwoning van de proef Velp bezochten of in den omtrek waren gebleven, eenige vergoeding te geven, werd door een soortgelijk werktuig van de heeren Landré en Glinderman, dat in het bezit van een land bouwer in de nabuurschap was, het roggeveld onder Daalhuizen afgemaaid, hetwelk oorspronke lijk was aangewezen voor de bewerking door eerstgenoemde machine. Een vrij talrijk publiek was op het terrein bijeen, om deze minder alge meen bekende wijze van maaien te zien. In onge- loofelijk korten tijd was het veld gemaaid en de krachtige werking van het toestel maakte alge meen indruk. Van 's Rijks Munt is thans reeds voor een bedrag van 5 millioen aan gouden tientjes aan de Nederl. Bank afgeleverd. Voor de berekening 'der afschrijvingssom wegens uitvoer volgens art. 51 voorlaatste zin snede der wet van 25 Juli 1871, Stbl. N°. 92, is ook bier en azijn op kruiken als gebotteld te beschouwen. Door Z. M. den Koning is benoemd tot secretaris van Z. K. H. Prins Alexander de heer Jhr. Mr. Van den Berg van Heemstede. Jr. De hoofdonderwijzers H. W. Bosman en A. J. Verbeek, en de hulponderwijzers P. Koornstra en G. Tacoma zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie', om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Gremengd Nieuws. Hedenochtend is in Den Haag in de Bierkade het lijkje van een pasgeboren kind gevonden! De politie doel onderzoek. Donderdag-namiddag is in de Plan- tage te Amsterdam een man door een omnibus overreden. Hij bezweek aan de gevolgen. Dezer dagen hebben in de gemeente Hoogeveen hevige vechtpartijen plaats gehad. Bij een daarvan is de timmerman Smit zoodanig met messteken gewond, dat hij in groot levensgevaar verkeert. Een zestal jongelieden zijn gearresteerd. De oorzaak var» den waarschijnlijken rnoord ligt hierin, dat een der jongelieden Smit's meisje had gevraagd mei hem te drinken. Gistermiddag te halftwee is te Am sterdam brand uitgebarsten op de eerste verdie ping van een huis in de Leidschestraat. Drie achter elkander gelegen kamers zijn met de zich daarop bevindende meubelen door hel vuur zwaar beschadigd. De brandweer, spoedig aanwezig, was, met gebruikmaking van twee handspuiten, het vuur in een klein half uur meester. De brand is ontstaan door het ontbranden van naphta, waar mede men bezig was handschoenen te wasschen. Eergisteren is te Amsterdam een jongen, die met zijne kameraden aan den Wester- dokdyk een van een klomp vervaardigd scheepje wilde doen varen, in 't water gevallen en ver dronken. Te Zei hem waren onlangs een jon- gen en een meisje aan 't grassnijden. Al stoeiende wondde de knaap het meisje met zijn i mes zoodanig, dat zij aan de gevolgen overleden is. Donderdag-middag is te Alphen a/R. i een hooiberg afgebrand; rnen vermoedt door kwaadwilligheid, daar de brand van buiten af ontstaan was en niet van binnen, zooals met hooi- broeiing het geval moest zijn.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1