achter den molen „de Oranjeboom" thuis, waar zij eenige oogenblikken later zich ongesteld ge voelde en onmiddellijk dood bleef. Hedenvoormiddag' reed een pakwa- gen met zulk een vaart van de brug bij den herbergier De K. op den hoek der Hooigracht tegen het huis aan, dat het raam verbrijzeld werd. In Den Haag is de vleesch hou wer N. in de Assendelftstraat, een voer hooi op den zolder willende bergen, bij het openen van het luik ge vallen en kwarn met de hersenen op de straat terecht. De man was oogenblikkelijk een lijk. Woensdag -morgen is te Delft uit het water opgehaald het lijk van den 20-jarigen J. A. B., wonende aan den Haagschen Straatweg onder "Vrijenban, die sedert Zondag-avond vermist werd. De eerste prijs van de Haarlemsche paarden-loterij, een clarence met twee paarden, is getrokken door v. G., courantenombrenger te Haarlem, die het lot bij een scheerder had gekocht orn het in termijnen van een dubbeltje per week te voldoen. Dinsdag-avond is te Driebergen het volgend ongeluk voorgevallen. De slager van het dorp kwam bij het naar bed gaan te dicht bij een kaars, waardoor zijn kleederen in brand ge raakten. De zeer zwaarlijvige man viel tegen de deur zijner kamer en was met brandwonden overdekt, eer zijn deur geopend kon worden en hem bijstand kon worden gegeven. In den nacht overleed hij aan de gevolgen. Woensdag had de landbouwer G. v. T. te Leksmond het ongeluk, ten gevolge van het breken van den weegboom van een met hooi be laden wagen te vaUen, en wel zoodanig dat de man voor dood in zijn woning is gedragen. Ge lukkig is bij hem niets gebroken, doch er hebben ernstige kneuzingen plaats gehad. Bij de opgraving voor den zinker in de Spuihaven te Dordrecht zijn onderscheiden voorwerpen van verschillenden aard en van historisch belang gevonden, waaronder koperen en zilveren munten, divers wapentuig en potten- bakkerswerk, die door de zorg van het dagelijksch bestuur worden bijeenverzameld, met bestemming eener vaste plaats op het Dordrechts Museum. Onder de wapenen zijn curieuse, waaruit men zien kan hoezeer men er toen reeds, met de be perkte middelen, op uit was elkander bij hand gemeen worden buiten staat van gevecht te stellen. Te Dirksland heeft dezer dagen in een huisgezin van 12 personen vergiftiging plaats gehad door het gebruik van zoogenaamd haché. Het had een zestal dagen koel gestaan en scheen totaal onbedorven. Intusschen werden al de ge bruikers plotseling ernstig ziek. Bij microscopisch onderzoek bleek, dat er schimmelwoeker in het gebraden vleesch aanwezig was. Gelukkig zijn al de gebruikers hersteld. Nadat gisterochtend de sneltrein uit Friesland behoorlijk op tijd was aangekomen, is de volgende trein uit die richting aan de brug te Dedemsvaart moeten blijven staan en zijn de passagiers per extra-trein afgehaald. Naar men verneemt zal een rechterlijk onderzoek worden ingesteld naar de vele ongelukken en vertragingen die in de laatste dagen aldaar hebben plaats gehad. In den nacht van Donderdag op Vr ij dag is te 1 uur te Antwerpen een zware brand uitge barsten in een groot pakhuis, waarin veel suiker, koffie en andere waren opgeslagen waren, in de Rue Belliard. De vlammen sloegen weldra over naar het artillerie-depot en het militaire magazijn van de kazerne Falcon. Beide gebouwen zijn voor een groot deel een prooi der vlammen geworden. In het militaire magazijn werden de wapens en allegorische wagens bewaard, die in den oplocht bij gelegenheid der aanstaande feesten dienst moe ten doennaar men meldt zijn deze voorwerpen gered. Tegen den morgen eerst was men den brand meester. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De schade wordt voorloopig op 350,000 franken geschat, waarvan alleen voor 200,000 franken aan equipementstukken en mili taire kleedingstukken. Uit Hamm (Pruisen) wordt gemeld, dat op den Berg-Mark-spoorweg vlak bij het station Bónn, een vreeselijk spoorwegongeluk plaats had. De mare van het ongeluk was spoedig in Hamm "verspreid, en de menigte verdrong zich bij 't station om nadere bijzonderheden te vernemen, 't Eenige wat men daar vernam was, dat er een telegram was gekomen, om per extra-trein al de genees- heeren en chirurgen met de noodige instrumenten uit Hamm naar de plaats des ongeluks te zenden. Spoedig waren een viertal genees- en heelkundigen op 't station aanwezig, en '15 minuten later waren zij reeds in functie, 't Bleek, dat hunne hulp dringend werd vereischt. Een aantal personen waren deerlijk verminkt, anderen waren reeds buiten bereik van menschelijke hulp. Het ongeluk is ont staan door het uit eigen beweging verspringen van een wissel. Alles was op zijn post. Een goe derentrein stond op het station te wachten, tot de personentrein naar Hamm zou gepasseerd zijn. Op eens geraakt de personentrein, die aan dit station niet ophield, op de rails waar de goederen trein stond. De stoker van den stilstaanden trein had nog tijd er af te springen, de machinist was niet zoo gelukkig en werd deerlijk gewond. De remmer, stoker en pakmeester van den personen trein werden oogenblikkelijk gedood. Een wagen derde klasse werd geheel verbrijzeld, die er in zaten werden gewond of gedood. In 't geheel zijn er 5 dooden en ruim 20 gewonden. De locomo tieven zijn deerlijk gehavend. Het voorste en ach terste gedeelte van den personentrein heeft het meest geleden. De materieele schade wordt op 100.000 th. geschat. In een afgesloten ruimte van het park, dat bij het Alexandra-paleis te Londen be hoort, zijn proeven genomen met een nieuw duikertoestel, die volgens de aanwezige officieren als volkomen geslaagd mogen beschouwd worden. Met dezen duikerloestel toegerust, kan iemand het verscheidene uren achtereen onder water uit houden, zonder met de oppervlakte of den oever ook maar de geringste gemeenschap te bewaren of zijn werkzaamheid onder 't water te beperken. Hij kan daaronder licht aansteken en zich van een waterdichte lantaarn bedienen. Zijn onder- zeesche wandelingen kan hij door middel van een kompas regelen. In 't algemeen moeten er maar weinig verrichtingen zijn, die de duiker niet onder water kan uitvoeren. Blijkt het bij proefnemingen op grootere schaal, dat deze toe stel even bruikbaar is op zee als in den vijver van 't park, dan heeft men veel gewonnen voor de kustverdediging. De duikers zouden niet alleen torpedo's tegen naderende vijandelijke schepen kunnen aanbrengen, maar ook in staat zijn ge wichtige punten tegen vijandelijke torpedo's te bewaken. it echtzaken. Voor het kantongerecht in Den Haag werd gisteren behandeld de zaak van den heer Oscar Carré, beklaagd van den lOden en 14den Mei in dienst te hebben gehad Joseph Wachuda en Dagobert Christophe, beiden beneden den ouder dom van 10 jaren, gymnastische toeren, pirouettes en saltemortales verrichtende, onder leiding van den gymnastieker Aug. Nagels. Uit de opgaven van eenige getuigen bleek, dat de heer Nagels bij contract zich met den heer Carré had verbonden voor de afdeeling gymnastiek bij elke voorstelling te zorgen en door zijne familie, bestaande uit vader, moeder, twee zoons en eene dochter, werk zaamheden te doen verrichten. Omtrent bedoelde kinderen had de directeur geen bevelen te geven. Deze waren door hunne ouders bij notarieel con tract aan den heer Nagels afgestaan als leerlingen in de gymnastiek, terwijl hij zich verbond hen op te voeden en tot hun 18de jaar voor hen te zorgen. Zij ontvingen geregeld elementair onder wijs en gaven zonder belooning onder leiding van hun meester aan het publiek proeven hunner vorderingen in de gymnastiek, hetgeen, zooals de directeur zelf verklaarde, den kinderen zelf ge noegen verschafte. Bij de opvoering der pantomime „Asschepoetster" waren bedoelde kinderen als vorsten gekleed, namen plaats op een canapé, werden aan het publiek voorgesteld, reden vervol gens eenige keeren door de manége en hier mede was hun arbeid verricht. Het O. M. achtte uit de getuigenverklaringen voldoende gebleken dat de heer Carré voordeelen geniet van de sujet ten door den heer Nagels in dienst van den heer Carré gebezigd, en requireerde eene veroordeeling in twee boeten van 3. Mr. B. M. Vlielander Hein voerde voor den heer Carré het woord. Van verwaarloozing van kinderen, waarop de wet van 1864 doelt, kon naar zijne meening ten deze geen sprake zijn, daargelaten of hier weisovertreding is; het cirque is geen tempel van barbaarschheid. De feiten waren z. i. in confesso. Alleen omtrent de qualificatie moest pleiter eenige opmerkingen in het midden brengen. Niet juist is het volgens zijn ge voelen, dat te twee blozende, welopgevoede knapen destijds waren in dienst van de heer Carré. De kinderen, door den heer Nagels als leerlingen in het gymnastiekvak aangenomen, beschouwden het als een straf wanneer ze niet naar de tent mede mochten. Al waren ze in dienst van den direc teur, verrichtten zij dan overmatigen arbeid'? Zij werden in de hoogte geworpen, rondgedraaid, opge vangen enz. Dergelijke soort van arbeid viel naar pleiters meening niet in de termen der wet. Ook met het oog op de geschiedenis der wet bestrijdt zij z. i. alleen den fabrieks- of loonarbeid. De wet wil alleen tegengaan dat het kind gebruikt worde als „ouvrier." Intelleetueele arbeid, het werk van een artiste viel niet onder de toepassing der wet. Beide ten laste gelegde feiten geloofde hij niet strafbaar te zijn, hij concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Vervolgens verscheen voor den kantonrechter bij gemachtigde de directie van het cirque Blanus, beklaagd van op de Haagsche kermis een zesjarig meisje in dienst te hebben gehad, hetgeen door den gemachtigde werd ontkend, die voorgaf dat het meisje hare ouders behulpzaam was in het geven van vertooningen, en dat de vader van het meisje Sidi Hassan Ben Hannida, mede-directeur van de tent, voor zijne werkzaamheden betaald werd, maar het kind niets ontving. Ook voor Blanus en Hannida eischte het O. M. eene boete van f 3 of subsidiare gevangennistraf van 1 dag. In beide zaken zal de kantonrechter over acht dagen uitspraak doen. De herbergier J. B. te Vianen stond Woens dag-morgen voor de arrondissements-rechtbank te Gorcum terecht, als beschuldigd van het onwettiguit oefenen der geneeskunde, benevens het verschaffen van geneesmiddelen en wel speciaal aan waterzucht lijders, die bij pakjes kruiden verkocht van vier tot zes gulden, welke door hem naar zijn voor geven op de Amersfoortsche heide werden gezocht en die op Rijnwijn moesten worden getrokken. Van drie zijner patiënten was er een overleden, bij den ander was gaandeweg de kwaal verergerd en de derde had eerst na in een gasthuis te zijn opgenomen genezing kunnen vinden. Laatstge noemde was o. a. als getuige i charge ter terecht zitting tegenwoordig, alsmede de brigadier der rijksveldwacht, te Vianen gestationeerd, die water zucht veinzende, zich eveneens door B. genees kundig had doen behandelen. Door het openbaar ministerie werd tegen den gewetenloozen herber gier, alias wonderdokter, o. a. eene cellulaire ge vangenisstraf voor den tijd van één maand gere- quireerd. De huzaar J. v. A., te 's-Hertogenbosch in garnizoen, is te Eindhoven gearresteerd om ter beschikking gesteld te worden van den auditeur militair, wijl hij in een vechtpartij twee personen met zijn sabel gevaarlijke wonden heeft toege bracht. Een hunner, v. d. S. uit Stratum, ontving twee diepe wonden in het hoofd en een steek in het been, zoodat hij als dood nederviel. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Bij bevelschrift der arrond.-rechtbank te Goes is naar den procureur-generaal bij het prov. gerechtshof van Zeeland verwezen Adriaan Rit meester, oud 66 jaar, ontslagen brievengaarder, wonende te Ellewoutsdijk. Hij wordt beschuldigd van twee brieven, die te zijnen kantore te Elle woutsdijk in de brievenbus waren bezorgd, de postzegels van 5 ct. te hebben afgenomen en vervangen door postzegels die reeds eenmaal had den gediend. BUITENLAND. Fr anlirij ls. De nationale vergadering heeft gisteren de per manente commissie gekozen van de vroeger reeds openbaar gemaakte candidatenlijst is niet afge weken. Jules Favre heeft een wetsontwerp op de drukpers ingediend, om de regeering te dwingen bij de hervatting der zittingen het langbeloofde drukpers-ontwerp aan de Kamer voor te leggen. Het wetsontwerp, waarbij het stelsel van controle in

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2