LEIDSCH DAGBLAD A0. 1875. Woensdag 28 Juli. i\°. 4741. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke IN'ommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- eü Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Yergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 29 Juli, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°, Benoeming van een hulponderwijzer aan de jongensschool der 1ste klasse. (171) 2°. Idem van eene onderwijzeres der 2de klasse aan de school n°. 2 voor minvermogenden (174) 3°. Idem van twee tijdelijke leden der Commissie van Financien. 4°. Voordracht betrekkelijk de bsnoeming van een concierge van het Maseum van schilderijen cn oudheden in de Laken hal. (177 en 160) 5°. Verzoek van J. H. Bijdendijk, om restitutie van plaatse lijke directe belasting. (170) 6°. Idem van H. W. Bosman, om ontslag als hnlponderwijzer aan de jongensschool der late klasse (173) 7°. Snppletoire staat van begrooting, dienst 1875. (Verbou wing van de lokalen der Bank van Leening.) (175 en 181) S0. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1875. (Onderhoud van straten en pleinen). (176 en 182). 9°. Verzoek van J. W. F. Van Brussel, om ontslag als op zichter bij de fabricagewerken. (178) .--f-rüii 10°. Rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhnis over 1874. (169) 11°. Idem van het Ned. Israèlietisch Armbestuur. (183) LEIDEN, 27 Juli. De N. R. Gt. deelt heden de eerste lijst mede van deelnemers aan den Anti-dienstvervanging- bond. Zij bevat 154 namen, waaronder uit Leiden die van de hoogleeraren J. T. Buys en P. L. Rijke en den theol. student C. De Hoogh. Het stoomschip Madura, van Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend te Southampton aangekomen; de Voorwaartsvan Nieuwediep naar Batavia, is 25 dezer te Port-Said aangeko men en heeft den volgenden ochtend de reis voortgezet; de Maas is 24 dezer te New-York aangekomen. Het Utr. jD. meldtWij waren in de gele genheid een proefstuk van de nieuwe gouden tientjes te zien. Op de eene zijde vindt men de beeltenis des Konings, goed gelijkend, gemaakt naar een nieuw portret van Z. M., hetzelfde dat ook gediend heeft voor de medaille, geslagen ter gelegenheid van het feest van 12 Mei 1874, met het „God zij met onsKoning Willem de derde". Op de keerzijde vindt men een fraai Neder - landsch wapen met de aanduiding der waarde 10 G., ter wederzijde, en het omschrift „1875 Koningrijk der Nederlanden." Het stuk heeft een gekartelden rand. De vervaardiger der voorzijde is de heer J. P. M. Menger. Sedert acht dagen is met het slaan der stukken geregeld voort gegaan. Gisteren voor het eerst zijn aan particu lieren nieuwe tienguldenstukken afgeleverd. De minister van financiën heeft namens den Koning, met ingang van 15 Aug. e. k., tot wederopzeggens vergunning verleend aan A. J. Van Beek, candidaat-notaris te Amsterdam, tot den aanleg en het gebruik eener telegraaflijn tot verbinding van de Groote Koopmansbeurs, de EfFectensociëteit, de Korenbeurs en de groote vei lingslokalen „de Brakke grond" te Amsterdam met de Beurs en het Algemeen Verkooplokaal te Rot terdam, gelijk ook van telegraaflijnen tot verbin ding van genoemde lijn met het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam en met de kantoren van bijzondere personen te Amsterdam en Rotterdam. Het 25-jarig jubilé van de broederschap der candidaat-notarissen in Nederland zal den löden Augustus a. s. te Amsterdam worden ge vierd. Een feestdiner zal worden georganiseerd, en het jubilé worden besloten met een gemeen- schappelijken rijtoer op 17 Augustus naar Haarlem en omstreken. De muziekvereniging Philotonia te Hel mond zal bij gelegenheid der viering van haar j 25jarig bestaan op 2 Augustus e. k. een muziek feest geven, waarop alle bestaande harmonieën, fanfare- en muziekgezelschappen zijn uitgenoodigd. Reeds een 20tal hebben zich aangemeld; men verwacht eene buitengewoon groote deelneming. Tot leerares in de geschiedenis en Ned. taal- en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes te Arnhem is door den gemeente raad benoemd mej. D. W. A. Van Bommel van Vloten aldaar. Door het gemeentebestuur van Koog aan de Zaan is tot lid van het armbestuur benoemd mej. G. De Vries, wed. van S. Huig. Tot gemeente-archivaris te Zwolle is benoemd Jhr. Mr. F. H. F. Van Riemsdyk, te Utrecht, op een jaarwedde van ƒ1000. Door de militairen van het koloniaal werf depot te Harderwijk is de som van f 258.02* bijeengebracht voor de slachtoffers van de over strooming der Garonne in het Zuiden van Frankrijk. De officier van gezondheid 2de kl. van het O.-I. leger G. J. N. Loomeyer zal den 7den der volgende maand via Suez naar Java vertrekken met het alsdan te Nieuwediep liggende stoom schip Prins van Oranje. Aan den sergeant-majoor J. T. Lemaire van de 3de comp. van het 1ste reg. vesting-artillerie, te Woerden in garnizoen, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan verbondene gratificatie van f 50. De 1ste luit. J. Van der Meer, van het instructie-bataljon te Kampen, wordt in de vol gende maand bij 's rijks geweerwinkel te Delft gedetacheerd, tot het bijwonen van den cursus aldaar. P. Brandenburg is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouv.- marine aldaar. De „luit.-ter-zee 1ste kl. F. K. Engelbrecht, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en als commandant gedet. aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Ever, wordt met den laatsten dezer, ten gevolge der buiten dienststelling van dien bodem, op nonact. gesteld. Z. M. heeft aan T. TheeleD, op zijn ver zoek, met ingang van 15 Aug. eervol ontslag verleend als notaris te Thorn. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te halfacht had het zesjarig zoontje van B, langs den wal spelende het ongeluk in de Kortelangegracht te vallen. N. J. v. d. M., die het opmerkte, redde den drenkeling met behulp van een schuilje. Zondag in den laten avond had in Den Haag in de Spuistraat een zeer hevige vechtpartij plaats. Wel een 20tal vrouwen, de laatsten nog vergezeld door enkele schreeuwende kinderen, namen aan den woorden- en worstelstrijd deel. Een paar bloedende aangezichten en aan flarden gescheurde kleederen waren niet voldoende om 't gevecht te doen staken. De politie moest er bij te pas komen; tegen een drietal nachtwakers, die de belhamels wilden arresteeren, werd de strijd nu voortgezet. Zelfs met de blanke sabel werd gedreigd; na verwoeden tegenstand gelukte het I eenige der vechtersbazen mee te sleepen. Zondag-avond te omstreeks halfelf had op de rivier de Maas een treurig voorval plaats. Een der werklieden van de zalmvisscherij te Delfshaven viel, bij het uitbrengen van de zegen, overboord en verdween in de diepte. Hij laat eene weduwe met twee kinderen na. Zondag j 1. reden omstreeks den mid dag twee (volgens algemeen gerucht beschonken) huzaren van het te Haarlem in garnizoen liggende regiment, ieder met nog een paard aan de hand, in dolle vaart over den straatweg te Bloemendaal, met het treurig gevolg, dat door een hunner, voor het huis van den heer Warnsinck aldaar, twee uit de R.-K. kerk komende vrouwen wer den overreden. De eene bekwam daarbij belang rijke kneuzingen, de andere, die op het punt stond haar 25-jarig huwelijksfeest te vieren, overleed kort daarna aan de bekomen verwondingen. De dader viel later zelf van het paard en werd ge vankelijk naar Haarlem getransporteerd, terwijl de voorthollende paarden op de Kleverlaan werden gegrepen. Sedert enkele dagen was te Strijen het gerucht in omloop, als zou G. H. F. op onder scheiden wijzen hebben gepoogd zijne huisvrouw met rattekruid le vergiftigen, doch zou dit telkens door toeval zijn mislukt. Zondag-namiddag is G. H. F. door drie politieagenten gearresteerd en, na een scherp gerechtelijk onderzoek door de opzette lijk daartoe overgekomen bevoegde macht ingesteld, is hij gisterochtend gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. Te Vlissingen is door de politie een 20-jarig dienstmeisje van haar bed gehaald en in arrest genomen, wegens diefstal onder verzwa rende omstandigheden. Reeds lang lag zij bij haar mevrouw onder verdenking van geld uit een kast te stelen door middel van een valschen sleutel. Men verzon dus een middel om haar in de val te krijgen. Mijnheer en mevrouw zouden een concert te Middelburg gaan bijwonen. Voor zij echter derwaarts vertrokken, voorzagen zij al het losse geld van een merkbaar teeken, sloten toen de kast en staken den sleutel bij zich. Toen zij des nachts terugkeerden, werd onmiddellijk de kast gecontroleerd en men bevond dat een rijks daalder ontvreemd was. De politie werd van een en ander onderricht; na lang dralen heeft het meisje bekend dat zucht naar praal en opschik haar tot oneerlijkheid heeft gedreven. Dezer dagen had te Bergen-op-Zoom het volgende treurige voorval plaats. De drie ge broeders T., allen gehuwd, dreven ieder voor zich zeiven handel in aardewerk. Eén hunner, meer dan de anderen willende verkoopen, stelde den prijs zijner waar één cent minder, ten gevolge waarvan er oneenigheid lusschen hen ontstond, die zoo hoog liep, dat de twee andere broeders, geholpen door eene der vrouwen, den derde zulk een pak slaag toedienden, dat hij weinige dagen daarna overleed. Professor Tyndall heeft een respira tor vervaardigd, die het ademen in den dichtsten rook mogelijk rnaakt. Watten, in glycerine gedoopt en met een laag houtskool voorzien, maken het hoofdbestanddeel van dezen respirator uit, waar mede de uitvinder een half uur in een plaats heeft doorgebracht, waar men zonder dezen toestel geen minuut had kunnen ademen. Het hoofd der Londensche brandweer heeft de uitvinding bruik baar verklaard, en loestellen aan zijn onderge schikten verstrekt. Aan de Times zijn door twee Austra- lische correspondenten belangrijke bijzonderheden medegedeeld omtrent een Europeaan, die zeven tien jaren achtereen onder een wilden volksstam op een der eilanden van den Australischen arehi-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1