■worden, wanneer voor nommerverwisseling en plaatsvervanging algemeene dienstplicht in de plaats zal zijn getreden. Ieder, die daarvan overtuigd is, sla de handen aan het werk en geve de moeite is waarlijk niet groot als blijk van sympathie zijn naam ten spoedigste op aan den „Voorzitter der Vereeniging tot verspreiding van kennis aan gaande 's lands verdediging", te Utrecht, Dr. Schu- bart. Niemand achte zijn handteekening te onbe duidend; juist de mingegoeden, juist zij, uit wier midden schier uitsluitend de dienstdoende militie- plichtigen voortkomen, hebben het grootste belang bij een eventueele invoering van algemeenen weer- jplicht. Zij, wien het welzijn hunner zoons na aan het hart ligt, of ook wel zij, wien de billijkheid jegens anderen, wien het algemeen welzijn geen onverschillige zaak is, zij allen mogen niet achter blijven. Het Centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft door zijn toetreding een navolgenswaardig voorbeeld gegeven. Bij duizenden moeten de namen geteld worden van hen, die hun bijval betuigen aan den alge meenen dienstplicht, zal ooit het vooruitzicht worden geopend, dat ook voor de mingegoeden de dagen van hun krijgsdienst een eervolle bladzijde in hun dagboek zullen kunnen vormen. Moge het bij de oproeping tot organisatie van hek op te richten verbond ruimschoots blijken, dat ook bier ter stede velen zijn toegetreden. LEIDEN, 22 Juli. De commandant der 2de divisie infanterie, generaal-majoor J. Beeckmann, heeft heden eene inspectie gehouden over de bataljons van het 4de regiment infanterie alhier in garnizoen. Morgen zal eene manoeuvre in het vuur plaats hebben in de richting van Rijnsburg, waartoe infanterie, artillerie en cavalerie te 8 uren voormiddag zullen uitrukken. Bij de gisteren door de directie van 's rijks werf te Amsterdam gehouden aanbesteding voor de levering van ongeveer 280000 kilo ijzer, be- noodigd voor de marine in Indië, werd inge schreven door de firma Hotz en C0., te Rotterdam, voor 91,748, door de grofsmederij te Leiden voor f 90,000 en door de heeren W. Bernet en C°. te Amsterdam voor 71,669. Te Leiderdorp zijn tot leden van den ge meenteraad herkozen de heeren P. Rijnsburger Sr., C. De Graaf en W. Bos; te Warmond de heeren J. Van der Zon, J. Kouwenhoven en C. H. C. Machen; te Katwijk zijn gekozen de heeren T. A. O. De Ridder (burg.), L. Van der Plas Az. (weth.), L. A. Van Mels en Corn. Bloot; te Stompwyk herkozen de heeren J. C. Boonekamp en G. Oltshoorn, herstemming tusschen de heeren A. Haagen en C. J. Mooyman; te Veur herkozen de heeren L. Van Rooyen, F. Van Niel en L. Hooy- manste Boskoop herkozen de heeren P. O. Van Nes, K. Van Nes Dz. en A. De Jong; te Hazerswoude de heeren D. v. d. Akker, S. Van Beek en W. Van Driel; te Nieuwkoop gekozen de heeren W. Van Niekerk en H. Van Niekeik; te Noordw'ykerhout herkozen de heeren P. Van der Klaauw, E. Oost- dam en G. Warmerdamte Waddinxveen geko zen de heeren H. M. Van der Haak en P. Rupke (aftr. leden), herstemming tusschen de heeren J. Zwart, K. Jonkheid, G. De Raadt en G. Over- eynder Sr. De commissie voor het geneeskundig staats examen, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd de heerenW. A. Van der Star, med. doctor, en H. De Waard, med. doctorandus voor het lste gedeelte het getuigschrift uitgereikt aan den heer G. II. Van der Mey. Bij het voortgezet examen te Meppel voor apothekersleerling zijn toegelaten 5 adspiranten van de G, zijnde de heeren Kamslra en Roelofs, van Amsterdam; Sassen, van De Rijp; Denijs, van Alkmaar; Allart, van Aarlandèrveen. liet stoomschip Groningenkomende van Batavia, is gisterochtend door den nieuwen water weg voor Rotterdam gearriveerdde Borneo is den 4den dezer van Aden vertrokken naar Atjeh de Rotterdam, komende van New-York, is gister middag de Scilly's gepasseerd. De Stad Middelburg is Dinsdag-avond te 6 uren te Sheerness aangekomen, alwaar die stoomboot luisterrijk werd ontvangen. Nadat in een daartoe opgerichte tent een feestmaal was gehouden, vertrok de boot te halflien weder naar Vlissingen, waar zij gisterochtend te 8 uren aan kwam. Zoowel de heen- als de terugreis werden door fraai weder begunstigdop de terugreis was de wind vrij sterk. De proefvaart sch'ynt uitste kend geslaagd te zijn. Naar men verneemt is de stempel voor de gouden tientjes niet door Z. M. den Koning goedgekeurd, en zou dit de reden zijn van de vertraging die het slaan der nieuwe muntstukken ondervindt. Te Amsterdam is tot lid der prov. staten gekozen Mr. A. S. Van Nierop. Vanwege het Duitsch gouvernement is aan den stuurman J. Groeneveld en den matroos J. Struys, behoorende tot de equipage van het van Vlaardingen varende vischsloepschip Adriana Corneliagezagvoerder Jacob Don, een zilveren medaille met ordelint geschonken voor het redden der bemanning van het Duitsche brikschip Theodor. Bovendien is den schipper J. Don de som van ƒ174 ter hand gesteld, waarvan voor J. Groeneveld ƒ46.40 en voor J. Struys 23.20 is bestemd, terwijl het overige onder de verdere bemanning der sloep is verdeeld. Schipper J. Don ontving in een schrijven van het Duitsche consulaat de toe zegging, dat hem eerstdaags een verrekijker met toepasselijke inscriptie zal worden geschonken. De Staatscourant behelst het kon. besluit van den 7den Juli j.l. betrekkelijk de onge- grondverklaring van de door den raad der gemeente Hedikliuizen ingestelde voorziening in hooger beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, van 19 November 1874, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting dier gemeente voor 1875, wegens twee daarop voor komende posten van uitgaaf: 1°. een van ƒ5000 voor subsidie aan het kerkbestuur der Roomsch- Katholieke gemeente Haarsteeg, en 2°. eene som van ƒ30 voor den amanuensis, bij eene instelling van weldadigheid in die gemeente werkzaam. Van 13 Juni tot 10 Juli zijn blijkens inge komen ambtsberichten door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 66, Noord-Holland 6, Utrecht 3, Friesland 83, in het Rijk 158 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 193 run deren aangetast. Zr. Ms. stoomschip Bromo is den 2isten dezer van Malta vertrokken ter voortzetting van de reis naar Atjeh. De luit.-ter-zee 2de kl. G. J. Fisscher, aan boord van Zr. Ms. ramschip Guineawordt rnet den laatsten dezer op nonact. gesteld en vervan gen door den luit.-ter-zee 2de kl. J. II. Cremer. Z. M. heeft aan den luit.-ter-zee lste kl. J. P. J. Lucardie, met den laatsten dezer, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend, en bevorderd tot luit.-ter-zee lste kl. den luit.-ter- zee 2de kl. II. J. De Wal; aan den leeraar in de algemeene geschiedenis en aardi ijkskunde, alsmede in de Hoogduilsche taal aan het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, Dr. A. A. Deenik, op zijn verzoek, met den laatsten Augustus a. s., eervol ontslag uit die betr. verleend, onder toe kenning van zoodanig pensioen, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben, en als zoodanig benoemd A. Kamp. Gemengd Nieuws. Heden heeft de heer kantonrechter in Den Haag den heer G. J. B. ontslagen van alle rechtsvervolging wegens de aanklacht van op het balkon van een der railwagens een sigaar te heb ben gerookt. Men verhaalt dat de persoon, die de verordeningen tegen het rooken in de tramwagens heeft uitgelokt, thans zelf ter zake dier verbods overtreding is bekeurd. Men meldt ons uit Den Haag dat een geacht ingezetene uit Leiden, de advocaat Mr. tl. N., die zich gisteren in de residentie bevond en te 4 uren naar zijne woonplaats wilde vertrekken, aan het Iiollandsche spoorwegstation bij het instappen van den trein zijn been heeft gebroken. Dr. Rup, die hem heelkundige hulp verleende, heeft bij de politie een brancard laten halen, waarmede de lijder in een goederenwagen van den spoortrein naar Leiden is venoerd. Te Linschoten, nabij Ou de water, zijn door het onweder van Dinsdag twee koeien door den bliksem gedood. Te Groesbeek is Zaterdag-namid dag een boerenhofslede door den bliksem in brand gestoken, en den volgenden dag zijn aldaar twee personen door het hemelvuur gedood. Te Lienden is Dinsdag de bliksem geslagen in eene groote bewoonde tabakschuur, die terstond in brand stond. De zware regen belette den snellen voort gang van de vlammen, zoodat men de helft van het pand heeft kunnen redden. Ook is aldaar de bliksem in den toren geslagen, zonder evenwel brand te veroorzaken. De N.A.Ct. meldt dat Woensdag-mid dag te Arnhem een soldaat der infanterie, op wacht staande bij het artilleriepark, een daar voorbijgaanden artillerist heeft doodgeschoten; de getroffene is naar de garnizoens-infirmerie ge bracht, terwijl de dader is in arrest genomen. Het gerucht schrijft dit ongeluk toe aan het verkeerd opvatten of streng handhaven van het consigne. De justitie uit Assen heeft zich Dins dag naar Einmen begeven, ten einde een onder zoek in loco te doen betreffende een daar ge- pleegden moord. Omtrent de nieuw te bouwen gasfa briek in Den Haag wordt gemeld dat op elk der 25 nog slechts voorloopig te stellen gasovens zeven retorten zullen worden geplaatst; de hoe veelheid gas, met 175 retorten te produceeren, bedraagt reeds meer dan de quantiteit die de tegenwoordige fabriek levert. Als een bewijs van verregaande bal* dadigheid wordt uit Wageningen gemeld, dat van twee in aanbouw zynde villa's in de nabijheid der stad 21 groote en kleine glasruiten moed willig zijn ingeworpen. De daders bleken te zijn drie knapen van omstreeks 7 jaar oud en te Wage ningen woonachtig. Toen de eigenaar kwam aan snellen, waren de jongens bedaard aan het tellen hoeveel zy er al stukgesmeten hadden. Zulke kinderen te straffen zal voorzeker moeilijk gaan. Door het stoomschip British King is te Queenstown binnengesleept een doode wal- visch, die bij de haven drijvende is gevonden. Het is waarschijnlijk dezelfde waarop het stoom schip Scylhia met de schroef heeft geslagen en waardoor een der bladen verloren ging. De wal- visch is naar Liverpool gesleept. Te Giessen zijn dezer dagen de 53-jarige vrouw eens molenaars nabij die stad, haar knecht en 18-jarige zoon veroordeeld, de beide eersten ter dood en de laatste, met aanne ming van verzachtende omstandigheden, tot 19 jaren tuchthuisstraf wegens op man, meester en vader gepleegden moord, waartoe de vrouw om liefdesbetrekkingen met den knecht de hoofdaan leiding gegeven en haar zoon mede overgehaald had. In de zaak werden 76 getuigen gehoord. De verslagene was des nachts met een ijzer vermoord, doch had zich nog drie uren lang tegen zijne aanvallers verweerd. Te Par ij s is thans in het hotel du Louvre een Engelschman gelogeerd, om zich van eene verloren weddenschap te kwijten, en dat wel op de zonderlingste wijze. Deze gentleman, Walker genaamd, had met sir James Keard, een welbekend sportsman, eene weddenschap aange gaan over de snelheid van twee Scholsche wind honden, hun toebehoorende. Zij wedden niet om geld, maar hij, wiens hond verloor, zou zich te onderwerpen hebben aan de voorwaarde van den tegen wedder. De hond van Mr. Walker verloor. Sir James Keard heeft toen zijn vriend Walker opgelegd naar Parijs te gaan, en iederen morgen, een maand lang, den eersten heer, die na klokslag van negenen uit de rue de Valois op de place du Palais Royal kornt, om den hals te vallen met den uitroep: „Broeder, beste broeder! vind ik u eindelijk na twintig jaar weer!" Sedert veertien dagen houdt Mr. Walker met echt Engelsch stoï- cismus reeds vol. Sommigen der gewaande „broe ders" lachen hartelijk, als hij, na de omhelzing en het uitspreken der voorgeschreven formule, hun opheldering geeft, en nemer» zijne uitnoodiging tot 'een dejeuner aan. Anderen echter wachten geen opheldering af, maar maken zich woedend boos, en Mr. Walker is reeds op eene niet onaanzien lijke hoeveelheid stompen en vuistslagen onthaald. Onlangs hoorde een agent van politie te Montélimar op zijne ronde een merel, die uit alle macht het refrein van de Marseillaise zong.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2