Op den laatsten trein, die Woensdag- avond te Yenlo aankwam, werd de remmer G. dood gevonden op den rembok, met een zware verwonding aan het hoofd. Vrijdag is te Naaldwijk een meisje van 11 jaar, bezig met bessen plukken, waar schijnlijk bij het overstorten van de eene in de andere mand, uitgegleden, en in een sloot geval len. Zij werd na eenigen tijd levenloos opgehaald. Vr ij dag-morgen is achter de Stads- of Prinsentuin te Leeuwarden uit de Stadsgracht het lijk van een jongeling opgehaald, dat onmid dellijk naar het lijkenhuis op de begraafplaats is overgebracht. Naar men zegt heeft men een een fleschje bij hem gevonden, dat nog al ruim voorzien was van jenever. De oorzaak van dit onheil is dan niet ver te zoeken. Uit Mainz wordt gemeld dat een ge- weldige slagregen Zaterdagnacht een gedeelte der Ludwigsbaan heeft vernield. Een goederentrein ontspoorde, waarbij twee personen licht gewond werden. Volgens nadere berichten uitNieuw- Granada zijn, ten gevolge van de aardbeving aldaar, circa 15,000 personen omgekomen. Velen der omgekomenen zijn niet onder de huizen ver pletterd of door den geopenden vulkaan verslonden, maar stierven ten gevolge van op zich zelf niet gevaarlijke kwetsuren, aan de mondkramp, een zeer gewoon verschijnsel daar te lande bij ver wondingen. Van de algemeene schrik en verwarring werd door dievenbenden partij getrokken. Het tolhuis en de koffiemagazijnen in Cucula werden geplunderd. De ledige koffiezakken werden gebezigd om zaken van waarde uit de particuliere woningen weg te sleepen. Uit Pamplona zijn troepen gezonden, om aan deze misdaden paal en perk te stellen. Duizenden lijken liggen nog onder het puin en verspreiden een verpestende lucht. K echtzaken. Voor de vacantiekarner van den hoogen raad werd Zaterdag bepleit de eisch tot cassatie van het arrest van het prov. gerechtshof van Zuid- Holland, den 30sten Juni jl. gewezen in de zaak van P. Tiddens tegen Mr. L. C. Driebeek, als curator in het faillissement van den Bredaschen graanhandelaar Van Aart. Zooals indertijd werd gemeld bevestigde het hof een interlocutoir vonnis der rechtbank te Rotterdam voor zooveel betreft de toelating van den toen geïntimeerde om door getuigen te bewijzen dat T. voor v. A. had ont vangen de som van f 6600, rnaar vernietigde het dat vonnis ten aanzien van hel bewijs door ge tuigen omtrent de nationaliteit van T.terwijl zijn ontslag uit de gijzeling is bevolen met veroor deeling van den geïntimeerde tot schadevergoeding. Van deze uitspraak kwam Mr. Driebeek, in zijne hoedanigheid van curator, in cassatie. De voor ziening werd geadstrueerd door Mr. H. M. Van Andel, die een drietal cassatiemiddelen aan de beoordeeling van den hoogen raad onderwierp en na toelichting van die middelen tot vernieti ging van het arrest van het hof en alsnog be vestiging van het vonnis der rechtbank conclu deerde. Mr. Van Gigch, ook nu voor Tiddens het woord voerende, noemde den eisch in cassatie eene hopelooze en onaangename poging orn eene z. i. onwettige en onverklaarbare gijzeling nog langer te rekken. Hij bestreed vervolgens met kracht de voorgestelde middelen en zag met gerustheid 's raads beslissing tegemoet, die naar zijne meening niets anders dan eene verwerping van den eisch kon zijn. Het O. M. zal morgen in deze zaak zijne conclusie voordragen. KOLONIËN. BATAVIA, 5 Juni. Te Samarang is vroeger eene groote som, be- hoorende tot 's lands gelden, verduisterd; nu deelt een der bladen mede dat ook te Soerabaya in de kas van den algemeenen ontvanger een tekort van f 100,000 ontdekt is. De raad van justitie te Batavia heeft bij t vonnis van 4 Juni den gewezen controleur bij het I binnenlandsch bestuur te Sanggou en Sekadouw, j G. K. Pik, gedeeltelijk vrijgesproken en gedeelte- l lijk van alle rechtsvervolging ontslagen ter zake der tegen hem ingebrachte beschuldigingen v.tn valsch- j heid in openbaar geschrift en misbruik van macht. De opname van den spoorweg op Sumatra is gestaakthet schijnt dus dat dit plan voorloopig niet door zal gaan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ne derland, wegens ziekte, aan den resid. der Lampongsche districten J. E. Van der Bor, aan den ads.-res. van Grobogan (Samarang) L. Mnlock Houwer en aan den contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuor op do bezitt. buiten Java en Madura C. De Haan. O nt- slagen: Eervol, nit 'slands dienst, de klerk van het telcgraaf- kant. te Samarang W. F. Tiebeneervol nit zijne betr., onder toek. van wachtgeld, de aecr. der re9id. Bezoeki H. D. Snabilié. Benoemd: Tot secr. der resid. Bezoeki J. C. W. Coert; tot notaris te Bandong P. G. Heiman; bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken: tot ing. 1ste kl. J. P. Van der Ploeg; tot opz. 1ste J. Beekveld en C. A. A. Th Gatzentot opz. 2de kl. P. Reep. Ontslagen: Bij de wees- en boedelkamer te AmboinaEervol nit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de secr. en boekh. "W. A. Vonk. Benoemd: Tot secret, en boekh. 1ste kl. op het bur. van den contr. der afd. Saparoea (Amboina), S. P. De Haan; door den landraad te Blitar (Kediri) tot buiteng. snbst.-griff. Mr. Ch. Samuels. Ont slagen: Door den landraad te Japara, wegens vertrek, eervol, als buiteng. subst.-griff. Th. Pino. Benoemd: Door den land raad te Sitoebondo (Bezoeki) tot buiteng. subst.-griff. H. J. A. Van Blommeetein en B. Th. Maurits. Benoemd: Door den resident van Japara tot lsten klerk op het ads.-resid.-kantoor te Koedoes, tevens griff. bij den landraad aldaar, J. M. F. Muller; door den res. van Rembang, lot lsten klerk J. J. W. Horning; door den resident van Kediri, tot late klerken: op het adsiet.- resid.-kantoor te Berbeck, C. F. Van den Broek, op het res.- kantoor te Kediri, F. G. Erentreich. BUlTENLAiND. JFranbrij Be. De nationale vergadering heeft Zaterdag opnieuw de besturen der bureaux benoemd. Negen voor zitters zijn uit de rechter- en zes uit de linker zijde benoemd. Vervolgens werd eene commissie benoemd tot onderzoek van het voorstel van Ma- lartre. Zij bestaat uit acht afgevaardigden van de rechter- en zes van de linkerzijde. De ministers Buffet, Say, Dufaure en De Meaux verklaarden zich in dezen zin, dat de regeering voor eene ver daging is, maar haar korter wenscht dan Malartre voorstelt. Zij wil het vraagstuk der ontbinding van de vergadering in zijn geheel laten ter behandeling als de Karner weder bijeengekomen is, en is hierom tegen een al te lange schorsing. Men gelooft dat de Kamer in de eerste dagen van November weder zal bijeenkomen. De bureaux der linkerzijde heb ben besloten het voorstel, om de zitting voort te zetten tot de aan de orde zijnde werkzaamheden zijn afgeloopen, te handhaven. Zij zullen, als be sloten wordt op reces uiteen te gaan, aandringen op het uitschrijven van partieele verkiezingen, in de hoop hierdoor de ontbinding vóói 15 Aug. te verkrijgen. De aardrijkskundige tentoonstelling in de Tuileriën, in verhand met het aanstaande congres, is Donderdag zonder eenige plechtigheid geopend. Zij omvat de weiktuigen, waarmede de overgang van Venus werd waargenomen, relief-plans, een groot aantal geographische en hydrographische kaarten enz. Rusland heeft oudheden bijgedragen, in Khiwa gevondenOostenrijk kleedingstukken en andere zaken, tot den ontdekkingstocht naar de Noordpool gebezigd. De tentoonstelling is in zeven afaeelingèu verdeeld, de mathematische, de hydrographische, de physische, de historische, de economische, de didactische en die betreflende reizen. Een te Parijs verschenen brochure, getiteld „La vérité sur les Cailistes", geschreven door een oud-soldaat van don Carlos, is in beslag ge nomen. Duitschlaixtl. Volgens te Munchen gemaakte berekeningen, zullen de liberalen en de ultramontanen in gelijke of nagenoeg gelijke sterkte door de kiesgerech tigden vertegenwoordigd worden. Verleden week zijn op het schielterrein van Krupp, nabij Duimen, proeven genomen met ge schut van 301/, centim., ter zwaarte van 36'/« centner, met eene lading van 130 pond, op 200 meter afstand, tegen eene pantserschijf ter dikte van 16 duim ijzer en 16 duim hout. Het projec tiel is door de schijf heengeslagen. OJ-root- üritannië. De heer Fransen van de Putte heeft in een toost op het banket, door de Cobdenclub den gasten uit den vreemde aangeboden, gezegd dat hij behoort tot een klein volk, maar tot een, dat drie honderd jaren geleden reeds geleid werd en sedert is geleid door de gezonde regeeringsbe- ginselen, vrije instellingen, godsdienstige verdraag zaamheid en vrijen handel (toejuichingen). De tijd is voorbij, waarin Holland aanspraak kon maken invloed te hebben op Europa's politiek, maar Hol land sympathiseert met de regeering van Enge land, zijne vrije instellingen en godsdienstige verdraagzaamheid. Hij eindigde met te zeggen dat hij den maaltijd der club met genoegen bij woonde, omdat hij van harte hare beginselen belijdt. Lord Derby heeft Zaterdag in het Parlement medegedeeld, dat bij de regeering het voornemen bestaat om tegen het einde van Augustus een onderzoek te doen instellen naar de omstandighe den van het vermoorden van Margary in Yunnan. Omtrent de overstroomingen in Engeland wordt medegedeeld, dat tot dusver geen verlies van menschenlevens meer te betreuren valt, be halve die van de dertien personen, behoorende tot het gezin van den fabrikant Hunt te Cwm Carn, omstreeks tien mijlen van Newport. Het onheil in Monmouthshire en elders is toe te schrijven aan zware, langdurige regens, welke bij Newport het water van een reservoir door de dijken deed breken, met zulk een kracht, dat van de ruime, drie jaar geleden gebouwde woning van den heer Hunt geen steen op den ander bleef. Zoo wordt ook uit Cardiff gemeld, dat een regen van twee dagen de rivieren Tafl en Ely buiten hare oevers had doen treden, waardoor vooral aan den hooioogst onmetelijke schade is toegebracht. Geheele kudden schapen, paarden, en eene menigte varkens werden door den stroom medegesleept. Uit Bath schrijft men dal de Avon Donderdag acht of tien voet hooger gerezen was dan de ge wone waterstand, op vele plaatsen buiten hare oevers trad, de laag gelegen huizen overstroomde en twee straten voor een tijd onbruikbaar maakte. Dergelijke tijdingen komen uit Bristol omtrent de Froom en uit Worcester aangaande de Severn. Oostenr.-Hong. Monarchie. Omtrent de ongeregeldheden in de Herzegowina wordt aan de Dalmata, een blad, gewijd aan de be langen der zuidelijke Slaven, het volgende geschre ven De oproerlingen zijn de rivier Krupa over getrokken, en tot Mostar voortgetrokken, zonder eenigen tegenstand te vinden. Zij hebben hun vaandel geplant op de bruggen van Bregava en Tascovcivi. Den 8sten vielen zij te Bisina, in de nabijheid van Mostar, een Turksche karavaan aan en vermoordden 13 van de 14 reizigers. Dit ge schiedde niet ver van een detachement Turksche troepen, onder bevel van Selim Pacha, dat eerst den volgenden dag verscheen om de lijken te be graven. Het geheele district Bekia is op 't punt in opstand te komen. De kaimakan van Stolac zou op weg zijn, voorzien van voorstellen ter ver zoening. Uit Montenegro wordt geschreven dat prins Nikolaas zich strikt neutraal houdt ten op zichte van deze beweging. Hij riep de senaatsle den en de wojwoden bijeen en dezen verklaarden zich ten stelligste voor de neutraliteit. De werklieden zijn onderling overeenge komen alle groote bijeenkomsten, ja alles wat tot een conflict aanleiding zou kunnen geven, te ver mijden. Verschillende wevers verrichten reeds als daglooners werkzaamheden bij andere takken van nijverheid, anderen doen landwerk. Hier en daar onderhandelen de fabrikanten met hunne werk lieden, De fabrikanten zullen verder geen bijeen komsten meer houdende burgemeester heeft hem uitgenoodigd de werklieden die den arbeid willen hervatten weder welwillend aan te nemen. Aan verscheiden arbeiders, die naar Lösch gegaan waren, zijn door een der beambten van graaf Belcredi kleine geldsommen gegevendaar de graaf afwe zig is, weet men niet of dit voor zijne rekening geschiedt. Woensdag hebben de onderhandelingen tusschen fabrikanten en werklieden van enkele fabrieken tot een bevredigende uitkomst geleid, doch van de patroons wil de een voor den ander geen begin maken zich schriftelijk te verbinden. Telegrammen ROME, 19 Juli. De Gazzetta d' Italia ver zekert, dat de ex-groothertog Ferdinand IV last

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2