LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4734. A0. 1875. Dinsdag 20 Juli. 4 TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...f 1.—. Franco per post Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.171. Grooterc lellcrs naar plaatsruimte. LEIDEN, 19 Juli. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden «anhesteding van het verrichten van eenige verf- werken in 3 perceelen waren minste inschrijvers lste perceel A. C. Hoppenbrouwer, voor/630; 2de en 3de perceel J. J. Van Amerom, voor f 563 en 214, en voor het leveren enz. van 60 en 70 kachels met loebehooren J. Brevée voor 8.49 per stuk. I Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 27.50, /5.40 en 2.70 en de laagste f 26.00, f 5.20 en f 2,65. Met genoegen zullen velen uit achter- Staande advertentie vernemen, dat de lieer Oscar Carré dit jaar met zijn circus de kermis alhier zal bezoeken. Sedert een paar weken kon men daartoe trouwens de werkzaamheden reeds zien. In de vijf jaren dat hij onze kermis niet bezocht, hebben de voorstellingen in zijn circus door veel nieuws nog meer aantrekkelijkheid verkregen. De dressuur der schoolpaarden heeft hij in dien tijd tot een volkomenheid gebracht, die bijna aan het Ongelooflijke grenst. De voorstellingen in andere plaatsen hebben daarvan herhaaldelijk het bewijs geleverd. Een druk bezoek zal hem ongetwijfeld de overtuiging geven, dat hij ook hier ter stede hoogst welkom is. Men meldt ons uit Zevenhoven van 14 dezerHedennamiddag te zes uren had alhier de aangekondigde plechtigheid plaats der inwijding van de door den wethouder B. Koeleman aan de gemeente ten geschenke gegeven nieuwe raad kamer. Al de raadsleden benevens een tal van ingezetenen waren hierbij tegenwoordig. Door den burgemeester werd, nadat 't omhulsel van het beeld, voorstellende de gerechtigheid, was gevallen, en de schoone vergulde letteren, die in den voor gevel prijken „1849 Ter eere van Z. M. Koning Willem III 1874" waren ontbloot, een hartelijk •woord tot de aanwezigen gericht. Hij bracht daarin hulde en dank voor het royaal geschenk der ge meente gegeven en gedacht daarbij den zin en de beteekenis van het opschrift en het beeld. Deze eenvoudige plechtigheid zal ongetwijfeld jaren bij Zevenhovens ingezetenen in gedachtenis blijven. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd de heeren J. G. Mastboom, med. doctorandus; J. C. De Meulemeester, idem; J. B. Van Delden, cand.- arts, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het geneesk. examen uitgereikt aan den heer "W. H. Van der Veen. De negen studenten der theologische school te Kampen, die zich voor het literarisch examen hadden aangegeven, zijn allen met goed gevolg tot de theologische lessen toegelaten. Twaalf stu denten hebben met goed gevolg hun theologisch kamen afgelegd, terwijl 1 is afgewezen. Aan den leerling A. J. J. Zwaardemaker, van de h. b. school te Zaandam, is wegens be toonde vlijt gedurende zijn leertijd de prijs toe gekend welke door den Russischen generaal Yasi- koff beschikbaar gesteld is. Door de regeering is een ontwerp voor een nieuw algemeen reglement op den spoorwegdienst aan de verschillende spoorwegmaatschappijen toe gezonden, om daarover het oordeel der directiën te vernemen. De begrooting der gemeente Kampen, door de gedeputeerde staten vn' Iverijsel afgekeurd, Viegens daarop geplaatste veiiioogirig van predikants- traclementen, is gehandhaafd door Z. M. den Koning, zoodat de predikanten hij de hervormde gemeente aldaar voortaan 2012 tractement zullen genieten en het beroepingswerk in de langdurige vacature binnenkort weer een aanvang zal nemen. De vergadering van het genootschap voor leeraren aan gymnasiën en h. burgerscholen hield Zaterdag te Baarn zijn gewone jaarlijksche ver gadering. De opkomst der leden was niet talrijk. Eenige discussie werd gevoerd naar aanleiding van een door den voorzitter, Dr. Burger, uit Amers foort, ingeleid vraagpunt, hoe, zonder te veel van de leerlingen te vergen, voldaan kan worden aan de heide eischen algemeene ontwikkeling en grondige studie. Tot eereleden van het genoot schap zijn benoemd de heeren Vermeer, oud-lee- raar in de wis- en natuurkunde aan het gymna sium te Utrecht; Dr. Sluyter, oud-conrector aan het gymnasium te Rotterdam; Dr. Guicherit, id. te Winschoten, en Dr. Mees, oud-praeceptor aan het gymnasium te Rotterdam. Tot plaats voor de volgende vergadering is gekozen Deventer tot voorzitter voor het volgend jaar Dr. Vitringa, en tot ondervoorzitter Dr. Bakhoven, beiden te Deventer. Eenige ingezetenen van Maastricht hebben aan de prov. staten van Limburg een adres inge diend, om te verzoeken, dat deze zich tot den koning zouden wenden, om te vragen dat bij de processie van St.-Servaas de schutterij voortaan weder dienst zal mogen doen. In de vergadering van de prov. staten van Limburg is met geslo ten deuren over de zaak gediscussieerd. De heer Pijls, burgemeester, gaf te kennen, dat hij niet op last van hooger hand had gehandeld, maar dat hij gemeend heeft, in de zaak van 't begeleiden der processie door de dd. schutterij te moeten han delen naar de inzichten van den minister van bin- nenl. zaken, die hem ook nog door een telegram duidelijk waren geworden. De prov. staten heb ben daarop het adres voor kennisgeving aangenomen. Zaterdag werd te Amersfoort aan den muzi kant van de rijdende artillerie De Jong de gouden medaille en daaraan verhonden gratificatie van f 50 voor 36-jarigen getrouwen dienst door den commandant van het regiment voor het front dei- troepen op de Vlasakkers uitgereikt. De miliciens der lichting van 1872, die den 2den dezer hij de corpsen infanterie in acti viteit zijn opgetreden, zullen den laalsten dezer weder in het genot van onbepaald verlof wor den hersteld. De 2de luit.-kwartiermeester W. Mulder is van het lste reg. inf. te Leeuwarden bij het 2de reg. inf. te Maastricht overgeplaatst. Ds. C. J. Bryce in Den Haag heeft voor het beroep als predikant bij de Ned. herv. ge meente te Amsterdam bedankt. De luit.-ter-zee lste kl. J. Loots en J. A. Vening en de offlc.-van-gez. lste kl. W. Pannevis, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indiê, zijn op nonact. gesteld. De scheepsklerk G. A. Zeegers wordt met den 21sten dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. •wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft aan A. D'Angremond op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden voor de Portugeesche bezittingen ter zuidwestkust van Afrika, en als zoodanig in zgne plaats, te San-Paulo-de-Loanda, buiten kosten of bezwaar van het rijk, benoemd de heer A. F. H. Pape aldaaraan Mr. J. L. G. Gregory, gewezen commissaris des konings in Drente, verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van 4000 'sjaars; pensioen verleend ten laste van den staat aanJ. Verhage, gewezen hoofdonder wijzer te Ovezande (Zeeland), ten bedrage van 400T. Van Rulder, gewezen hoofdonderwijzer aan het Noordeinde, gemeente Doornspijk, van f 200D. W. Koops, gewezen hulponderwijzer te Arnhem, van f 367 'sjaars; de benoeming van G. G. Akersloot, burgem. van Hoevelaken, tot secr. goedgekeurdherbenoemd tot burgem. van Gaasterland Jhr. Mr. J. H. F. K. Van Swinderen van Ransdorp J. E. F. Wijnveldt, van Ferwer- deradeel Jhr. I. J. W. H. Van Andringa de Kem- penaer, en van Zeist Jhr. W. K. Huydecoper; G. Van Luik, secretaris der gem. Monster, op nieuw benoemd tot burgem. dier gem.benoemd tot burgem. der gem. Kamperveen en Zalk en Veecaten J. van Hasselt. Gemengd lVieu.ws. Prof. Andersen speelde dezer dagen in het Arasterdamsche schaakgenootschap een partij, die door den tegenspeler werd geabandon neerd. Andersen nam toen de plaats van laatst genoemden in en won de partij. Toen de tegen speler daarop beproefde op gelijke wijze de eerst door hem opgegeven partij te winnen, behaalde Andersen toch de zege. In den goederentrein van Rotterdam naar Utrecht liep Vrijdag-middag een uit den reparatiewinkel te Haarlem gekomen locomotief, waarop een man was geplaatst, die met de over brenging naar den Oosterspoorweg belast was. Nabij Harmeien had hij het ongeluk er af te slaan hij werd bewusteloos aan hel station van den Rijnspoorweg te Utrecht aangebracht en naar het ziekenhuis vervoerd, maar onder weg overleed hij reeds. Vr ij dag-avond viel te Dordrecht het negenjarig zoontje van de wed. Ridderhof spelende in de gracht aan de Elfhuizen, en zou, daar hij reeds in zinkenden toestand verkeerde, waarschijn lijk verdronken zijn, ware het niet dat de 74-jarige F. Schaflels, mede aldaar woonachtig, hem met levensgevaar had gered. Reeds meermalen heeft deze grijsaard, hoewel niet kunnende zwemmen, op hoogen ouderdom drenkelingen gered. Vrij dag-avond werd te Winschoten geboeid binnengebracht en in het huis van arrest in voorloopige bewaring gesteld zekere J. ten H. timmerman te Noordbroek. Na eerst zijne vrouw gedreigd te hebben haar en daarna zich zeiven te zullen doodschieten, heeft hij haar, terwijl zij de vlucht nam, met een geweer, geladen met ganzenhagel, in den luin achtervolgd en hel ver volgens op haar afgeschoten. Zij is echter niet geraakt, vermoedelijk omdat zij juist op het oogen- blik, waarop hij schoot, over eene sloot sprong. De aanleiding tot het plegen van het feit moet gezocht worden in de omstandigheid, dat zijne goederen voor een paar dagen door een zijner schuldeischers zijn in beslag genomen en in zijne dronkenschap. Bij het doen van herstellingen aan de St.-Jacobskerk te 's-Hertogenbosch had Vrijdag een 20-jarig metselaar het ongeluk van den 6teiger te vallen, met het gevolg dat hij weinige oogen- blikken daarna overleed. Vrijdag is te Overschie in deDelftsche Schie gevonden het lijk van eene vrouw, oud naar gissing ruim 20 jaar.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1